Zdeformovany PWM signal

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Apr 2020, 01:10

Cavte,

Preco v bode 2. je signal zdefrmvny? Co to moze sposobovat? Velky odpor pre LED ? Alebo zle zapojenie? Potrebujem jededen PWM sinal rozdelit a samostatne aktivovat (ENABLE) pre dve zataze (ohrievac a ventialtor) Vzdy ide len jeden (ale mozem aj oba naraz spusti, aj ked to nema zmysel)

Neviete preco sa ten signal zdeformoval?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Apr 2020, 06:35

Kde je bod 2 ? .. nemyslel si G ? :lol: :lol:

Ale nie, máš malú impedanciu spínacích obvodov, veľké zaťaženie na riadiaci obvod. Treba "posilniť" tranzistorom (impedančný prevodník).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa misocko » 20 Apr 2020, 08:57

mr.dred, Tebe funguje veštecka guľa?
romiadam, daj schemu.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Apr 2020, 09:20

Dnes mám jasné videnie :lol: :lol: To vieš... keď v pondelok ráno nemusíš do práce :twisted:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Apr 2020, 11:50

Prepacte, ja som zabudol pripojit obrazok.
Mna porazi. Toto sa mi este nestalo. Nakreslil som aj popisal ulozil a nepripojil.... :biggrin:
Nie som doma, som v robote. Nakreslim to zhlavy ked budem pri PC alebo to sem dam (screenshoty z osciloskopu) ked pridem z roboty domov.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 20 Apr 2020, 12:14, upravené celkom 2 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa misocko » 20 Apr 2020, 12:07

Hlavne schemu, ktorou to rozdelujes a posielas sem alebo tam.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Apr 2020, 20:38

Tu je to.
Signal.png
Preco MCU prudko zavrie tranzistor a optoclen nie? Preco je tam to "koleno". Je to lebo optoclen sa tak chova a mam pouzit tranzistor, alebo ta hodnota odporu pre diodu optoclena nie je spravna, alebo je to zle zapojene (nerobi sa to tak), alebo nieco ine?
PWM ma frekvenciu 3.2 kHz. Obidve merania som robil, ked optoclen bol otvoreny (diodou tiekol prud).

Ja som to zapojl takto, lebo som nechcel mat invertovany signal a pouzit dalsi tranzistor to znovu z invertovat. Ale ak to takto nie je ono, tak mozem invertovany signal este raz z invertovat dalsim tranzistorom.

Ja viem ze by som mal dat odpor do kolektoru (nie do emitoru) a potom signal tahat dalej z kolektora, ale to by som mal invertovane PWM-ko.

Ako sa to riesi ak nechcem mat invertovany signal?

datasheet optoclena PC829
optoclen1.PNG
Optoclen2.PNG
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa peterple » 20 Apr 2020, 21:41

vysvetlenie nájdeš v DS tvojho MCU a k tomu zopár princípov ako fungujú tranzistory.
Tuším to máš nejaký PIC, tak som priložil nejaký prvý čo mi prišiel pod ruku.
https://ww1.microchip.com/downloads/en/ ... df#page=43
Podstatné sú tam tie dva tranzistory P a N jeden ťaha k VDD a druhý k GND. Takéto zapojenie sa volá push-pull a vie teda dodať veľký prúd do jednotky aj do nuly. Vždy to zariadi príslušný tranzistor.

Ako vieme gate toho tranzistora ktorým spínaš záťaž má nejakú kapacitu, plus ešte nejaké parazitné kapacity prívodov. Ak tú kapacitu chceš nabiť na VDD alebo vybiť na nulu a má to trvať krátko, tak to treba robiť veľkým prúdom. Ak použiješ push-pull koncový stupen nie je problém.
Lenže ty si zaradil do cesty NPN tranzistor. No a ten vedie iba jedným smerom. Teda 5V sa tam privedie rýchlo. Ale opačne ten tranzistor nevedie. Takže sa to vybíja cez ten 1k odpor a to už máme klasický RC člen a to je ďalšia známa téoria okolo toho. Teda vybíja sa to po exponenciále, časová konštanta tau atd.

Takže by si to mal budiť niečim čo má push-pull. Napr nejaké AND hradlo by to mohlo byť.
Prílohy
PICPin.png
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa Atlan » 20 Apr 2020, 22:12

Daj tam driver pre mosfet alebo 2 optocleny alebo 2tranzistory.
budenie-mosfetu-t37291.html
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa misocko » 20 Apr 2020, 22:55

mozes skusit odpor 1k znizit co najviac (neviem kolko tvoj MCU este da na pine) , ale osobne by som dal minimalne spodny tranzistor na rychle vybitie. GD kapacita je svina a drzi mosfet otvoreny.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Apr 2020, 09:43

Dakujem pani za reakcie,

Peterple, daj sa na vestenie. Pojde ti to. :biggrin: Ano je to pre PIC. A presne tak to je ako si to napisal. aj ked som to neuviedol. Nemyslel som si ze je to podstatne, ci PIC alebo AVR a pod.

misocko, ako s myslel "dat tam spodny tranzistor". Myslel PNP? ? Mozes dat link? A tak dobry nie som ze mi staci povedat "daj tam spodny tranzistor". Dik.

Ano bude to tou kapacitou gate, aj je tam pekne na tom signale tuen prechodovy jav, to koloeno.

Takze treba mi tam driver pre mosfet.

Zacnem takto:

1.
z casovych dovodov (je to projekt do skoly) by mi najviac vyhovovalo nieco zbastlit z klasickych NPN a PNP tranzistorov, to by som mal hotove do par minut. V sufliku najdem neake PNP a NPN tranzistory.

2.Ak to nie su len odpory a tranzistory a treba tam nieco co ja nenajdem v sufliku, tak kupim mosfet driver ale to budem mat az stvrtok.

3.Mohol by som tam dat namiesto mosfetu neaky vykonovy tranzistor porpipade mam v sufliku neake vykonove darlingtony (msim pozriet ci je to NPN alebo PNP) a spinat to bipolarnym tranzistorom.

Ked bod 1, internet je uz tak zasypany aj zlymi schememi ze uz mam obavy ci nesthnem zlu schemu. Mozete mi prosim se dat link co bude 100% fungovat?

Napriklad to je OK? (schvalne uvidime ci som trafil dobru schemu), Takyto driver na mosfet by fungoval?
https://www.circuitlab.com/circuit/4j8c ... t/540x405/
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa fractal » 21 Apr 2020, 10:03

...a netrafil si :) Je to este horsie ako to co mas teraz.
Poskladaj si nieco taketo z komplementarnych PNP a NPN trandov (BC557/BC547, 2N2907/2N2222, etc.), t.zv. totem-pole driver. Len tam pridaj odpor medzi vystupom z optoclena a vstupom drivera.
Opera Snapshot_2020-04-21_095641_www.eetimes.com.png
Opera Snapshot_2020-04-21_095641_www.eetimes.com.png (19.74 KiB) 3619 zobrazení
-- Spojený príspevok 21 Apr 2020, 09:14 --

V podstate ten optoclen tam nepotrebujes, driver mozes napojit na vystup PWM z MCU a PWM_EN riesit softverovo.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa StefanST » 21 Apr 2020, 10:53

Dolný tranzistor podľa mňa:
Discharging.png
Discharging.png (13.98 KiB) 3596 zobrazení
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Apr 2020, 11:19

Super. Ja som nasiel aj tuto schemu, ale myslel som si ze je to blbost, ze sa tie tranzistory nedokazu vcas zavriet a ze tam na okamih vznikne skrat a bud dym. Ale ked vravis ze toto je ono, tak to vyskusam. :thumbup:

Ja potrebujem aktivovat a deaktivovat PWM signal. preto to nepmoze priamo napajat z MCU Takto:
schema2.png
Jeden mosfet ovlada ventilator a druhy ohrev (PID regulacia, ak je teplota pod zelanou hodnotou allebo je error =0, tak sa kuri, ak nad tak sa chladi.) Vykon pre ohrev alebo chladenie je dane prave tym PWM.

Ten blok 1 a 2 su napr. NPN tranzistory kore len blokuju PWM signal ale zaroven aj invetuju. Ale asi staci len prehodit tranzistory (horny za dolny) v bloku 3 a 4 a potom by mi to zase z invertovalo naspat, ze? Vyskusam. Aj tak sa mi to nezda, ale doverujem. Vyskusam a uvidim ci bude teplo a dym alebo to pojde :biggrin: .

misocko,
super, ak to zapojenie od fractal zadymi :biggrin: , tak vyskusam tvoj sposob. T dioda moze byt klasick usmernovacia 1N4xxx, lebo neaka rychla? Diki.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa fractal » 21 Apr 2020, 11:48

Nezadymi, neboj, je to niekolko desiatkov rokov znama topologia ktora sa velmi siroko pouziva. Ak by si mal totem-pole poskldany z N- a P-mosfetov tak z velkou pravdepodobnostou by to vyhorelo, ale v pripade bipolarneho totem-pole to nehrozi. Len vsetko spravne poskladaj a daj odpory vsade kde treba (na vstupe a na vystupe).
Tie vypinace PWM na baze NPN tranzistora signal invertovat nebudu, jedine ak to tak urobis naschval. Ja by som na ten ucel pouzil N-mosfety.
0
Naposledy upravil/-a fractal v 21 Apr 2020, 12:12, upravené celkom 2 krát.
...live to fight another day...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Apr 2020, 12:00

Zle som sa vyjadril. Ja som to poplietol. Ja som myslel, ze teraz zapojim pwm z MCU do bazy toho ENABLE tranzistora, a le to je blobost lebo to nie je potom ENABLE ale invertor, takze nic. Zapojim ten driver presne ako si poslal obrazok a ten enable tranzistor tak ako som to mal pred tym, ze Pwm pojde na kolector vychadzat bude z emitora.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa StefanST » 21 Apr 2020, 12:06

Ak by ťa netlačil čas, pozri drivery v ponuke TME
https://www.tme.eu/sk/katalog/?s_field= ... 1437854%3B

IXDD609PI - 1 kanál
IXDD604PI - 2 kanály
driver mosfe2t.png
driver mosfe2t.png (37.89 KiB) 3548 zobrazení
0
Naposledy upravil/-a StefanST v 21 Apr 2020, 12:21, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa fractal » 21 Apr 2020, 12:13

Uz som sa sam zacial pliest v tom celom, ale dobre si napisal, signal nebude invertovany, je to len vypinac. Nezabudni dat nejaky opor medzi vystupom drivera a gate mosfeta, 10 Ohm staci.
0
...live to fight another day...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Apr 2020, 12:53

Diki StefanST,
uvidim ako daleko sa dostanem spisanim reportu a ci zacne do stvrtka robit plosak. Ale hento je super nahrada.
fracal, viem ze sa tam dava may odpor, ale neviem preco presne. Je to kvoli narazovemu prudu do Gate, ked kapacita gate je nulova, aby tam nebola vysoka prudova spicka?


EDIT:
StefaST (alebo hocikto)

TU nemaju ten driver, ale nasiel som tuto nahradu:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ucc27424.pdf

Mozes mi len potvrdit ci je to to iste? DIki.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Zdeformovany PWM signal

Príspevok od používateľa fractal » 21 Apr 2020, 14:20

Odpor sa dava jednak z dovodu obmedzenia narazovych prudov do gate (nenabity gate je vlastne skrat) a jednak z dovodu potlacenia oscilacii, ktore mozu vzniknut na gate. Tym, ze gate sa sprava ako kondenzator, moze v serii s indukcnostou vyvodov suciastok a cesticek na PCB vytvorit LC rezonancny obvod ktory zacne kmitat na prislusnej frekvencii. Napatie na gate by potom mohlo prekrocit povolenu hodnotu a odpalit MOSFET.
Ten UCC27424 driver je to iste co IXDD604.
0
...live to fight another day...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok