Prúdové chrániče

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Prúdové chrániče

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 26 Apr 2020, 10:46

Zdravím . Rekonštruujem starší drevo-dom. začína s riešiť elektroinštalácia. Idem robiť nové zemnenie keďže tam doteraz žiadne nebolo. Iba PEN vodič od distribúcie. Chcem sa spýtať či sa dáva chladnička a mrazák tiež pod prúdových chránič alebo len na istič. A či je potrebný aj prúdových chránič do garáže kde bude sa bude požívať el bojler, zváračky, šrotár na zrno 3f atd. Obytnu časť by som chcel rozdeliť na 4 prúdové chrániče(spálna,kúpeľna,obývačka, kuchyňa) aby v dome pri poruche niektorých z obvodov nebola tma. Viem že pri drevodomoch by mal byť jeden hlavný chránič na vstupe ale z praktického hľadiska chcem radšej 4 samostatné. neviem si predstaviť že začnem zvárať alebo robiť nejakú činnosť vypne hlavný chránič tým pádom celý dom. Všetko v obytnej časti by bolo chránené chráničom okrem chladničky. Bude to veľká chyba ? . Bojím sa len to že ak sa pôjde napríklad na dovolenku na dva týždne aby nedošlo k chladničkovej katastrofe. Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdové chrániče

Príspevok od používateľa Merak » 26 Apr 2020, 10:50

tak si daj chladničku a mrazák na samostatné RCD a ostatok domu rozdeľ na viacero okruhov chránených RCD
ale pod RCD daj všetko, aj svetlá
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Prúdové chrániče

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 26 Apr 2020, 11:38

Nebolo by lepšie potom kúpiť tie ističe s integrovným chráničom ? že by som dal na bojler, velký mrazák a chladničku zvlášť tri ´´ističo chrániče´´. Ale neviem koľko tento prvok stojí. A jasne osvetlenie budem tiež dávať. A čo stou garážou/dielňou ? garáž je murovaná. a nanej je drevostavba. Dať do garáže len čisto ističe ? Teraz je tam len Tnc sústava aj to poddimenzovaná . Je tam meď ale okruhov málo. tak to poťahám všetko na novo. Nechcem sa spoliehať na žiadny starý kábel. Káble som nakupoval také s hrubšou izoláciu určené na drevodomy. Ale aj tak budem dávať fxp chráničky . Na poschodí budú všade sdk pred-steny. A v nich chcem v jednotlivých izbách robiť rozbočovacie rabice ku ktorým bude prístup cez krytku v stene. Pod krabice budem dávať nehorľavé podložky. Tým chcem zamedziť tomu že bude napr 5 vodičov spojených v krabičke vypínača a reálne tam bude len jeden. chcem to tak kvôli lepšej montovatelnosti vypínačov a zásuviek v sdk a aj kvolí nejakej prípadnej zmene v budúcnosti. Bude to zvagované v obo krabičkách. Pod svetlá podložky asi nebudem dávať lebo všade budem dávať led panely. Tie by sa prehrievať nemali. Dík za každú radu :) :thumbup:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prúdové chrániče

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 26 Apr 2020, 13:34

tak si daj 2 hlavne okruhy: dom a garaz. ked sa nieco stane v garazi, tak dom nebude potme. ja mam prudovy na vstupe do domu a za tie 3 roky co tam byvam ho ani raz nevyplo. Plus samostatne prudove pre kazdu kupelnu. potom uz mam len samostatne istice pre svetla, kurenie, sporak...
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Prúdové chrániče

Príspevok od používateľa Patriky » 26 Apr 2020, 18:04

No podla normy 4-41 musi byt chranic s vybavovacim prudom mansi alebo rovny 30mA na vsetky Zasuvky do 32A a na svetla.
Ak budes mat tento chranic na vsetky obvody nemusi byt chranic proti poziaru 100 resp 300mA S v elektromerovom rozvadzaci v meranej casti.
Moze sa stat ze napr Rack, EZS das mimo chranic.
Chladnic a mrazak urcite na chranic, mozes pouzit tie istico chranice.
Tie by som dal na kotol, branu, zaluzie a pod.
Co sa tyka dom vs garaz.
Sprav si kludne 2 rozvadzace jeden v dome a jeden v garazi.
Z domu si daj hlak svorku a potiahni kabel 5x6 do garaze kde bude ukonceny na hl. vypinaci a uz odtial rozvod na obvody v garazi povedzme cez 2 chranice.
Dom je jasny.
Co sa tyka kablov mozes pouzit klasicke su urcene na a do horlaveho povrchu a pod svietidla tiez podlozky, jedine podlozka nemusi byt pokial maju znak ze su vhodne na horlavy povrch. Urcite by som spajal kable pod vyp.
Su aj hlboke krabice do sdk.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Napísať odpoveď