Meranie prúdu cez MCU

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Meranie prúdu cez MCU

Príspevok od používateľa Sahasrar » 27 Máj 2020, 19:28

Zdravíčko,

neviem si rady ako pomocou mikroprocesora merať pretekajúci prúd... Doteraz som to robil primitívnym spôsobom, že mal som 15W odpor na ktorom som meral napätie tj. I = U/R...

Ale, keď chcem merať prúd 50-100A tak to môžem zapojiť špirálu rovno...
Napríklad chcel by som vedieť ako merá taký Bosch BAT 131 ktorý meria autobatérie kde sú prúdy rádovo v stovkách A...

Ako meriate prúdy VY? Dajte prosím niaky typ, alebo len tak sa zapojte do diskusie :D :D :D
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Meranie prúdu cez MCU

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 27 Máj 2020, 19:50

Bočníky ako si mal ten odpor sa bežne používajú na také prúdy dokonca aj na vyššie napr https://www.aliexpress.com/item/3276996 ... hweb201603_
alebo potom niečo takéto
https://www.aliexpress.com/item/4000892 ... hweb201603_
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Meranie prúdu cez MCU

Príspevok od používateľa misocko » 27 Máj 2020, 20:10

ahoj
v prvom rade by si si mal ujasnit co chces merat - aky prud preteka obvodom , alebo kolko prudu je schopna dat baterka -to nerob , kym sa nenaucis zaklady.
a , ano , prud sa meria meranim ubytku napetia na znamom bocniku , alebo potom este hall senzorom.
neverim ze si na nete na nic nenarazil.
skus postudovat a prid s tym co skutocne chces, uz len to ze si zadal odpor vo W svedci o tom ze zacinas.
Konkretne ja som skusal merat s INA199, LEM CAS 15, ACS712, 12bit prevodnikom na malom odpore, priamo MCU (arduino) na malom odpore.
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Meranie prúdu cez MCU

Príspevok od používateľa Sahasrar » 27 Máj 2020, 20:24

misocko napísal:ahoj
v prvom rade by si si mal ujasnit co chces merat - aky prud preteka obvodom , alebo kolko prudu je schopna dat baterka -to nerob , kym sa nenaucis zaklady.
a , ano , prud sa meria meranim ubytku napetia na znamom bocniku , alebo potom este hall senzorom.
neverim ze si na nete na nic nenarazil.
skus postudovat a prid s tym co skutocne chces, uz len to ze si zadal odpor vo W svedci o tom ze zacinas.
Preto som nešpecifikoval co chcem merať pretože som to myslel všeobecne ake možnosti sa dajú použiť pri meraní prúdu... Ale pre názornosť môžeme aj merať charakteristiku nabíjania kondenzátora tam sa dajú tiež slušné prúdy namerať :D

Prepáčte, že som zmiatol s odporom vo Wattoch, ale písal som o odpore s nešpecifikovane veľkým odoporom, ale s výkonom 15W (taký ten s mikrovlnky :D :D :D)

Našiel som ACS moduly velmi slušné a využívaju hallove sondy
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie prúdu cez MCU

Príspevok od používateľa daqq » 27 Máj 2020, 20:31

Tak su rozne mechanizmy. Mozes pouzit externy citlivejsi A/D prevodnik so vstavanym zosilnovacom a miesto toho, ze merias ubytok napr. na 1 Ohm odpore zrazu ziskas rovnaku presnost/rozlisenie ked merias na 0.001 Ohm odpore. S tymto vies ziskat aj najvacsi rozsah meranych prudov.

Externych moznosti je viacero, napriklad zosilnovace: https://www.maximintegrated.com/en/prod ... gLv6fD_BwE

Alebo potom su Hallove merace prudu, naprikld ACS758.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Meranie prúdu cez MCU

Príspevok od používateľa misocko » 27 Máj 2020, 20:44

na tvojom mieste zacnem meranim toho ubitku napetia na odpore , nieco postuduj, pripadne problemy napis sem, poradime.
ked zacnes hned hallom (ktory je mimochodom nevhodny na male prudy) , nepochopis zaklady merania prudu.
PS: som zvedavy akym odporom z mikrovlnky, a coho prud si meral.
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Meranie prúdu cez MCU

Príspevok od používateľa Sahasrar » 27 Máj 2020, 21:03

daqq napísal:Mozes pouzit externy citlivejsi A/D prevodnik so vstavanym zosilnovacom a miesto toho, ze merias ubytok napr. na 1 Ohm odpore zrazu ziskas rovnaku presnost/rozlisenie ked merias na 0.001 Ohm odpore. S tymto vies ziskat aj najvacsi rozsah meranych prudov.
No toto vyzerá ako celkom dobrý nápad. Otázka ale znie či pri takej citlivosti nezačnú hrať úlohu aj rušenia na tom meranom vedení... Ale zase napríklad tie ACS moduly majú aj vstavané filtre takže by to malo byť niako kompenzované...
misocko napísal:na tvojom mieste zacnem meranim toho ubitku napetia na odpore , nieco postuduj, pripadne problemy napis sem, poradime.
ked zacnes hned hallom (ktory je mimochodom nevhodny na male prudy) , nepochopis zaklady merania prudu.
Súhlasím, že použitím hotových modulov sa nenaučím základné princípy... Ale aspoň si môžeme vymeniť teoretické znalosti.
misocko napísal: PS: som zvedavy akym odporom z mikrovlnky, a coho prud si meral.
Odpor, ktorý som použil je presne ten ako prílohe 15Ω/15W... Meral som prúd pretekajúci kolektorom tranzistora v mojom projekte, ktorý meral po vložení "neznámeho" tranzistora jeho charakteristiku
Prílohy
41sJE+2daZL._SX342_.jpg
41sJE+2daZL._SX342_.jpg (6.29 KiB) 2691 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie prúdu cez MCU

Príspevok od používateľa daqq » 27 Máj 2020, 21:26

No toto vyzerá ako celkom dobrý nápad. Otázka ale znie či pri takej citlivosti nezačnú hrať úlohu aj rušenia na tom meranom vedení.
Ked to dobre navrhnes tak nie. Podla toho co merias mozes pouzit dost pomaly RC filter. Vid.: http://www.ti.com/lit/ug/tidud33a/tidud ... 0607515354
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Meranie prúdu cez MCU

Príspevok od používateľa TomasNM » 28 Máj 2020, 15:10

Ak si chces nieco postavit doma a popritom sa nieco priuzit, pozri si tuto schemu.
Vyznacil som cast obvodu, ktory ma meranie prudu na starosti.

Pre vyuzitie vstupneho rozsahu MCU mozes zmenit hodnoty rezistorov okolo OP LM358.1-2.
Ja som tieto hodnoty vyberal podla toho, ako to existujucemu zobrazovaciemu modulu vyhovovalo a aj bocnik je neznamy.

Vo vseobecnosti, ak sa Ti podari to postavit na 75mV/rozsah MCU (teda finalne zosilnenie 66,66 pre vstupne maximum 5V), tak mozes pouzit akykolvek 75mΩ bocnik z Ciny, podla velkosti meraneho prudu.

Popripade si pozri treti post tohto:
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 8&start=20
Princip rovnaky, akurat som vtedy robil nulovacie referencie inym, zlozitejsim sposobom.
Prílohy
axiomet mod.pdf
(44.18 KiB) 64 stiahnutí
meranie prudu.png
0

Damos
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 17 Jún 2012, 02:23
Vek: 45

Re: Meranie prúdu cez MCU

Príspevok od používateľa Damos » 28 Máj 2020, 20:09

Keď chceš merať trošku rozumne tak sa skôr zameraj na hallove snímače prúdu. Niektoré sú aj fikané a maju v sebe teplotnú kompenzáciu, externú referenciu atď. Najmenší mi prešiel rukami do +-4A a najväčší -+3000A. Niektoré majú priamo digitálny výstup a niektoré analógový.
Stačí si správne vybrať. Klasické bočníky dajme tomu do 400A/60mV sme mali kedysi s DPS na sebe kde bol Atmel a ten generoval digitálne data na RS485. Meral tiež nepriamo takže to bolo galvanicky oddelené a zároveň meral teplotu bočníka a podľa toho sa aj kalibroval.
Nástrel napríklad LC-100B. Vygoogli si datasheet. Alebo si pozri
https://www.digikey.com/products/en/sen ... ensors/525
Osobne by som sa snažil riešiť digitálny výstup a nemusím riešiť prevod. Všetko závisí čo od toho čo chceš a ako rýchlo chcš informáciu vedieť a následne napríklad spracovať v regulačnej slučke atd...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok