Cerveny a biely vodic termoclanku

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Cerveny a biely vodic termoclanku

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Jún 2020, 15:58

Cavte.
Prvy krat v zivote potrebujem vediet ze ze ktora farba vodica termoclanku cervena alebo biela farba je plus a minus. Odhadol som si ze logicky cervena bude plus. A nastastie som si to overil na google a tam sa pise ze cerveny vodic je minus.

To sa zase niekto v normach nudil, ze to takto zvolil?

Vie mi niekto vysvetlit preco to dali opacne? Ved odjakziva cervena farba je pre plus. A tu to to musi byt opacne.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cerveny a biely vodic termoclanku

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Jún 2020, 16:10

LEBO medveď, Číňan, Anglán, Amík.... každý čo má do zadku dierku si zvolí vlastné farebné značenie.... ináč to pochopiť neviem ani ja . :pain:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Cerveny a biely vodic termoclanku

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 16 Jún 2020, 17:03

A navyše farba vodičov udáva aj typ termočlánku.
Prílohy
color code.jpg
color-codes1.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

MisoTipek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 13 Mar 2016, 15:36
Bydlisko: ZS
Vek: 44

Re: Cerveny a biely vodic termoclanku

Príspevok od používateľa MisoTipek » 16 Jún 2020, 17:04

Asi tak, ako píše 5ko.. :mrgreen:
Pri značení čierna/biela, je čierna plus,
Pri značení červená/modrá, je červená plus
Pri značení červená/biela je biela plus...sa mi marí, že to je americké značenie.
Inak prehodenou polaritou sa nič nestane, len pri ohreve bude indikovaná teplota klesať.
Polarita sa dá overiť na termočlánku aj ohmetrom, ak je pristup k čidlu....pri nahrievaní odpor stúpa.. :wink:

Edit: zdeno ma predbehol :-)
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Cerveny a biely vodic termoclanku

Príspevok od používateľa amater63 » 16 Jún 2020, 17:08

Ahoj,je to značeno podle toho z jakého materiálu je zhotoven a jaký rozsah teplot má měřit. A ..pozdě.
Prílohy
Guenther_Datenblatt-92-THL-93-AGL_EN.pdf
(2.09 MiB) 63 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cerveny a biely vodic termoclanku

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Jún 2020, 17:53

OK ,zase som trochu múdrejší,ale aj tak mi nejde do hlavy, prečo aspoň plus pól nemôže byť napríklad červený a pre rozlíšenie parametrov by stačila iná farba druhého,resp. vonkajšej bužírky...aby bolo viac kombinácií. :wink: Alebo logika u nás funguje ináč, ako inde?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Cerveny a biely vodic termoclanku

Príspevok od používateľa Samanko » 16 Jún 2020, 17:56

A preco by mal byt zrovna cerveny ? Tak ako sa na Slovensku pouziva cervena tak sa v zahranici pouzivaju ine farby, napriklad aj modra.. Je to ako s jazykom, preco cely svet nehovori jednym jazykom ? veci by boli jednoduchsie :)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cerveny a biely vodic termoclanku

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Jún 2020, 18:02

Lebo keď už na každú dierku do :butthead: musí byť norma celosvetová,tak by sa aspoň v niečom mohli zjednotiť,pre mňa za mňa nech je plus aj lilavý alebo strakabarkavý,ale ak vezmem do ruky japonskú či švédsku mašinu, tak nech sa môžem spolahnúť, že je to plus, resp. fáza, či N,alebo PE a nie aby som hladal pol dňa ich domáce normy.Tak ako je pravá ruka -pravá a lavá - lavá na celom svete či hovorím čínsky alebo svahilsky.
:mrgreen: :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Cerveny a biely vodic termoclanku

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Jún 2020, 19:39

Samanko napísal:A preco by mal byt zrovna cerveny ?
Podla mna preto lebo som nevidel multimeter ci uz americky, azijsky alwbo europsky kde plus by nemal cerveny kablik.

Je to dobra pi...a, lebo podla tej farebnej tabulky japonsky termoclanok biela cervena v hnedej buzirke ma opacne polarity ako americky termoclanok rovnakych farieb. Ten som dnes zapajal.
Teda sa musim asi prihovorit k termoclanku a opytat sa ho "čí že si, termočlánok?" :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok