zapojenie čerpadla z umyvacky

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

mars29
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Júl 2020, 20:05

zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa mars29 » 12 Júl 2020, 20:35

Zdavim.
Mam čerpadlo ,pôvodom z umývačky riadu, a chcel by som ho zapojiť ako čerpadlo na filtráciu do jazierka, len netuším ako. Poradíte ?
Má to 4 konektory ale neviem kde čo pripojiť. Z elektrotechniky neviem nič, ale pomaly sa ako tak snažím pochopiť základné pojmy. Ak poradíte budem rád. Ak nie tak pôjdem hľadať ďalej. Vďaka.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Júl 2020, 20:51

Už si niekedy vkladal obrázky na fórum? Nemôžeš dať odkazy ako img :rolleyes:
Ale koberec je pekný :lol:
Skús to odfotiť tak, aby bolo vidno kam sú napojené drôty zo svorkovnice... Ináč je to bežný jednofázový motor s behovým kondenzátorom. Aspoň podľa toho, čo sa dalo identifikovať...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

mars29
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Júl 2020, 20:05

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa mars29 » 12 Júl 2020, 21:07

pripájam ďalšie foto :
IMG_20200712_210136.jpg
Prílohy
IMG_20200712_210143.jpg
IMG_20200712_210156.jpg
IMG_20200712_210202.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa matoh » 12 Júl 2020, 21:23

Dva žlté máš tachogenerator (snímač otáčok ) ten nezapajaj.
Tie do kondenzatora sú ok tie treba len zaizolovať na konektoroch.
Na hnedý v svorkovnici pripoj fázu L a na biely pripoj N
Ochranný žlto-zelení pripoj niekde na kovové telo , býva tam na to faston.
Môže ťa prekvapiť že sa bude motor prehrievať lebo nemusí byť stavaný na trvalý beh.
Radšej si to púštaj cez prúdových chránič.
0

mars29
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Júl 2020, 20:05

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa mars29 » 12 Júl 2020, 22:04

Vďaka.
Väčšine som pochopil (až na ten prúdový chránič) , ale to doštudujem.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa matoh » 12 Júl 2020, 22:34

Veľmi dobrá to vec .
Doštuduj je to základ, teda v tvojom zapojení ba až povinnosť pre tvoj pokojný spánok.
0

mars29
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Júl 2020, 20:05

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa mars29 » 12 Júl 2020, 22:54

čo tak niečo takéto ?
https://ema-elektro.sk/elektromaterial/ ... 30ma-akcia

Inač ten chránič to vypne keď sa prehreje alebo až keď zhorí ?
Chápem že to na bezpečnosť a ochranu majetku , prípadne aj mňa, ale ochráni to aj to čerpadlo ?
Či ho mám púšťať iba sporadicky. Pre istotu až nezhorí.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Júl 2020, 23:29

Prúdový chránič je na ochranu živých bytostí pred úrazom el.prúdom. Motor to nezachráni, ale pri poruche, kedy dôjde k prierazu fázy na kostru prípadne k poškodeniu kábla, tak zareaguje skôr a hlavne pri menšom - relatívne bezpečnejšom prúde ako istič.
Prúdový chránič nesmie slúžiť ako vypínač ! Aj keď jeho konštrukcia a testovací gombík to umožňuje...
Ten z odkazu použiť môžeš... hlavne je oveľa lacnejší, ako chránič do rozvádzača a nemusíš zasahovať do inštalácie.

Keď že nevieš o tom čerpadle takmer nič... neostáva ti iné len vyskúšať koľko vydrží. Zapni ho pod záťažou ( pri čerpaní) v kratších intervaloch a sleduj oteplenie. Pokiaľ bude po pár minutách horúce a neudržíš na ňom ruku, tak nie je stavané na dlhodobú prevádzku. V umývačke tých pár litrov odčerpá za pár desiatok sekúnd.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa matoh » 12 Júl 2020, 23:42

Oteplenie si odsleduješ v tomto prípade až pri reálnej prevádzke, žiaľ to je údel domáceho kutila.
Niektoré motory majú v sebe ochranu proti prehriatiu ale bojím sa že toto nebude ten prípad.
Ak motor obsahuje ochranu býva na štítku napísané " termaly Protected "
Dá sa to zistiť aj pohľadom do motora ale okom laika asi nie.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa Edgar » 13 Júl 2020, 00:02

mr.dred napísal:Nemôžeš dať odkazy ako img
Môže, ak je direct link na image :D ale to len tak na okraj
matoh napísal: Niektoré motory majú v sebe ochranu proti prehriatiu ale bojím sa že toto nebude ten prípad.
Až tak tragicky by som to nevidel, veď nejakú tepelnú poistku tam dať mohli, to dávajú bežne aj do malých trafákov do zásuvky... Len otázne bude či je vratná alebo jednorázová
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Júl 2020, 06:42

Myslím si, že ak by aj vydržalo bežať dlhodobo, tak po čase odíde tesnenie na hriadeli a začne prepúšťať,pretože sú stavané na krátkodobú občasnú prevádzku, nie na beh 7/24.
Mal so podobné čerpadlá z Tatramatiek na ten istý účel , ale vydržali tak max.jednu sezónu a začali prepúšťať,potom to začalo vyhadzovať chránič, pretože voda zaplnila šachtičku a zatopilo čerpadlo, ak som to nestihol skontrolovať. Našťastie som ich mal dosť a nebol problém ho za pár minút vymeniť,lebo so to urobil na gardenspojky.
Uvedom si, že to čerpadlo musí byť v najnižšom bode okruhu, aby bolo stále zavodnené ,lebo si nevie nasať vodu samo. Nečakaj od neho však vodotrysky,lebo vytlačí tak max.0,5-0,8m.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mars29
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Júl 2020, 20:05

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa mars29 » 13 Júl 2020, 09:15

Keďže je to čerpadlo s behovym kondenzatorom tak som postudoval a zistil som že ten kondenzátor je tam na zvýšenie výkonu (ak som to dobre pochopil). Tak mi napadlo : čo ak kondenzátor nezapojim ? Znizim tým výkon a zvysim životnosť. Pôjde to takto ?
Lenže najnovšie info je že nedokáže nasávať. To bude asi problém.
Skúsim to večer zapojiť a uvidím čo bude.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Júl 2020, 10:20

Zle si to pochopil.Ten kondenzátor tam musí byť stále pripojený,pretože slúži nielen na rozbehnutie ale aj na udržanie chodu motora,nakolko je to jednofázové napájanie a je potrebné vytvoriť posun fáze,aby sa rotor točil.Ak sa aj rozbehne, tak pri zaťažení by bez kondenzátora znovu zastal a mohol tiež zhorieť.Takže žiadne zvyšovanie životnosti nehrozí.
Musíš vedla jazierka osadiť do zeme nejaký nerezový alebo hliníkový hrniec s poklopom,/ja som použil 20 litrovú vojenskú várnicu/tak aby bolo čerpadlo pod úrovňou hladiny a vtedy ti z jazierkového filtra automaticky natečie voda do čerpadla a odtial ho vytlačí toho pol metra nazad do jazierka, cez nejaký vodopádik,alebo aj priškrtenú trysku ako fontánku.Ale v zime to musíš odstaviť,aby ti to nezamrzlo a nedotrhalo.

Kým som ja kreslil, dredy písal. :D
Prílohy
princíp použitia pračkoveho čerpadla do jazierka1.JPG
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 13 Júl 2020, 10:40, upravené celkom 2 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Júl 2020, 10:32

mars29 napísal:tak som postudoval a zistil som že ten kondenzátor je tam na zvýšenie výkonu (ak som to dobre pochopil)
..ešte doplním..
Striedavý asynchrónny motor s kotvou nakrátko musí mať "točivé" magnetické pole. Trojfázový má tri cievky a napájanie z troch fáz vzájomne posunutých o 120°(vie bežať aj na jednu, alebo dve fáze - ale zase s kondenzátorom - a zníženým výkonom).
Jednofázový asynchrónny má vinutia dve. Jedno je napájané priamo F-N a druhé cez "behový" kondenzátor, kde dochádza k posuvu fázy o cca 90°. Takýto motor vie bežať aj bez kondenzátora - len na jedno -hlavné vinutie, ale pri zapnutí sa nerozbehne ( nevie do ktorej strany). Keby si ho manuálne roztočil, tak pôjde. ALE musí byť na to konštruovaný!
Takéto motory sa robia účelovo podľa použitia a majú svoje špecifiká. Niektorý má len behový kondenzátor, niektorý behový + rozbehový, ktorý sa po rozbehu odpája, iný zase špeciálne rozbehové vinutie, ktoré sa tiež po rozbehu odpojí atď.
mars29 napísal:najnovšie info je že nedokáže nasávať. To bude asi problém.
..a to tu neporiešime :rolleyes: musíš kopať :wink:

-- Spojený príspevok 13 Júl 2020, 10:51 --

Ešte pridám jeden špecifický druh jednofázového motora, ktorý beží na jedno jednoduché vinutie cievky a na vytvorenie točivého momentu magn. poľa má na statore pár závitov z hrubého drôtu - 2 cievky "nakrátko" (skratované). Tzv. motor s tieneným pólom.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Júl 2020, 13:49

Presne ten typ sú aj Tatramaťácke motorčeky, gramofonové ,naťahovanie spínacích mechanických hodín, ventilátory akumulačných pecí,...
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mars29
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Júl 2020, 20:05

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa mars29 » 13 Júl 2020, 18:03

Ďakujem za pomoc. :thumbup: Zapojil som a čerpadlo ide, ale kedže musí byť zatápané z vrchu tak musím premyslieť iný postup.Buď tú šachtu alebo kupiť ponorné čerpadlo. :roll:
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa Atlan » 13 Júl 2020, 19:36

Jak zatapane xvrchu?
Nic nemusi, ked bude zaliate vodou tak pojde.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Júl 2020, 22:30

Skús si to prečítať znovu s porozumením, čo som písal predtým.
Čerpadlo musí byť naplnené vodou,aby nasávalo vodu z filtra ,nie utopené vo vode.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mars29
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Júl 2020, 20:05

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa mars29 » 14 Júl 2020, 21:49

Ja tomu chápem. Len som myslel že to dám len tak na povrch a nejakého pol metra to nasaje. Takže v tomto smere sklamanie z čerpadla. Ale v rámci šetrenia financií to asi spravím ako si mi poradil. Mám ho zadarmo tak sa stým pohrám a bude. 8)

Ešte mi napadlo že prepojím jazierko a čerpadlo trubkou a v najvyššom mieste tam dam nejaké víčko na zaliatie tej trubky nech sa to rozbehne - potom by som mohol mať v jazierku trubku nižšie ako pri čerpadle .... nie ? Prípadne v jazierku dám na koniec spätnú klapku.
Ide mi o to aby som v jazierku mohol ťahať vodu zo dna a nemusel kopať šachtu úrovňou až pod dno.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: zapojenie čerpadla z umyvacky

Príspevok od používateľa misocko » 14 Júl 2020, 22:12

to fakt?
nula , odkial dokaze cerpadlo nasavat je uroven hladiny , nie vyssie
na to aby si nasaval z dna jazera , uplne staci aby si mal cerpadlo v polohe "nula" (teda na hladine), nemusi byt meter pod hladinou , aby dokazalo nasavat z dna jazera.
staci skratka aby bolo utopene , ako hlboko je sacia trubka potom , je uz šumafuk
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok