Induktor z telefonu

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Induktor z telefonu

Príspevok od používateľa Mek » 04 Sep 2020, 20:44

Zo stareho telefonu na kluku (typ 4FP 120 21) som ziskal takyto induktor. Ma tri vyvody (preco nie dva?). Nepodarilo sa mi o tom nic rozumne najst, zaujimalo by ma, ake dava napatie, a ci by sa dal este na nieco vyuzit. Na plosnom spoji bol aj transformator, ale nebol priamo zapojeny na induktor, nieco bolo cez svorky mimo telefonu, takze neviem ako to bolo cele pozapajane.
Vie niekto, ake napatie induktor dava, a ci transformator napatie zvysoval alebo znizoval?
Prílohy
Induktor z telefonu 4FP 120 21.jpg
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Induktor z telefonu

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Sep 2020, 21:01

Všimni si, že tie kontakty na induktore sa po otočení klukou prepoja vysunutím hriadelky po pootočení.Hladaj niečo okolo telefonov s MB/ miestnou batériou/,možno niečo najdeš,ale na chalupe mám dva také pre zábavu a komunikáciu medzi altánkom kde je ohnisko na guláš a ,, hlavným štábom, ,,- kuchyňou, kde sa v prípade potreby zavolá pre chýbajúce ingrediencie do gulášu. :D
Zajtra môžem jeden rozobrať a pozrieť na schému,lebo už som to dávno nerobil a už nie som si istý ako je to pozapájané.Transformátor bol hovorový, teda asi zvyšoval napätie z obvodu mikrotelefonu do linky,aby to malo dlhší dosah.
Hladaj podla typu telefonu, alebo ak nemáš celý aparát,tak len podla obrázkov možno najdeš konkrétny typ aj zo zapojením.
Keby to človek vedel, čo bude niekedy problém identifikovať, tak by som odkladal staré aparáty,ktorých bolo na telekomunikáciách na tony,ale to sa nedá, lebo to by som už zapratal aj hangár na Boenig 747 ,nie moje tri pivničky. :D

Ale ako zábavka pre deti a interpretáciu vzniku napätia pri pohybe cievky v magnetickom poli, je to krásna učebná pomôcka.Moje dcéry a aj vnučky si to budú do smrti pamätať. :D Asi prvé stretnutie striedavého druhu/prúdu/ v živote. :wink: Hlavne že už vedia , čo spôsobuje jednosmerný a čo striedavý prúd.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Induktor z telefonu

Príspevok od používateľa nalimko33 » 04 Sep 2020, 21:27

0
SHARP MZ-811

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Induktor z telefonu

Príspevok od používateľa 105nu70 » 04 Sep 2020, 21:37

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:35, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Induktor z telefonu

Príspevok od používateľa oravan » 04 Sep 2020, 22:02

ten kontakt prepoji linku na priamo pri zvonení dá to až 120V keď rezko točíš, ten trafáčik čo máš je tak zvaný hovorový to je na to aby si nehulákal do mikrotelefonu klasické napájanie je 1,2V ak dáš viac odfajčí jedno z vinutí toho trafaku ,
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Induktor z telefonu

Príspevok od používateľa Mek » 04 Sep 2020, 23:16

Parada, dakujem za vsetky informacie. Ta schema vyzera byt presne schema toho telefonu co som rozobral. Necakal som, ze ju sem niekto da, tak dik :potlesk:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Induktor z telefonu

Príspevok od používateľa oravan » 04 Sep 2020, 23:57

V postate tie črevá sa k ničomu nehodia možno trafo a induktor na ryby napríklad vojaci tie PT pouťívali jeden kábelna zem surovo a druhá žila k aparátu a chodilo to v pohode
0

Napísať odpoveď