S čím začať v mikroelektrotechnike

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 16 Sep 2020, 20:20

Dobrý deň som vyučený elektrotechnik, pracujem už vyše roka v elektroenergetike na NN,VN. mám doma dielňu a chcel by som začať niečo majstrovať ohľadom mikroelektrotechniky. Napríklad postaviť nejaký jednoduchý regulovatelný zdroj ale to je myslím si že ešte daleko. Mám doma zatiaľ mikrospájkovačku a multimeter :biggrin: . Tak nevedeli by ste mi poradiť nejkaý jednoduchy plošak ,schému čo by som si zhotovil?

Ďakujem
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa martin knocik » 16 Sep 2020, 20:42

Kúp si regulovateľný zdroj z číny a pre začiatok postav si niečo čo ta skutočne bude baviť. Napájací zdroj je len kus nudného vybavenia.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 16 Sep 2020, 20:44

Začal by som s integrovaným obvodom 555, prípadne nejaké časovače (4017,4060,..).
Inak nemusíte kvôli každému zapojeniu robiť namieru plošák, dá sa použiť prototypovacia doska, prípadne aj nepájivé pole(ak sa nechcete zároveň učiť spájkovať).
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 16 Sep 2020, 21:02

maskrtnik01 napísal:Začal by som s integrovaným obvodom 555, prípadne nejaké časovače (4017,4060,..).
Inak nemusíte kvôli každému zapojeniu robiť namieru plošák, dá sa použiť prototypovacia doska, prípadne aj nepájivé pole(ak sa nechcete zároveň učiť spájkovať).
O ten 555ke som už počul ale ako kde s čim to mám zapojiť nejak tomu nechápem
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Sahasrar » 16 Sep 2020, 21:25

No mozno by som zacal aj niakou teoriou... Napriklad poznavame elektroniku od vaclava malinu... Potom jednoduchymi, jednoucelovymi obvodmi typu blikac, stmievac, multivibrator, policajna sirena, PWM, niake obvody s vyuzitim infra lediek, termistor... Proste aby clovek pochopil zakladne deje... Potom ak by si chcel ist dalej tak niake riadenie motorcekov analogovou logikou... Dalsi level by potom bolo naucit sa to digitalne to znamena s vyuzitim niakeho mikrokontrolera asi najjednoduchsie Arduino s velkou uzivatelskou podporou...
To bola aj moja cesta vzdelavania
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 16 Sep 2020, 21:32

McSmekac napísal:
maskrtnik01 napísal:Začal by som s integrovaným obvodom 555, prípadne nejaké časovače (4017,4060,..).
Inak nemusíte kvôli každému zapojeniu robiť namieru plošák, dá sa použiť prototypovacia doska, prípadne aj nepájivé pole(ak sa nechcete zároveň učiť spájkovať).
O ten 555ke som už počul ale ako kde s čim to mám zapojiť nejak tomu nechápem
Napríklad si nájdite astabilný klopný obvod, s tým môžete rozblikať ledku.
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 16 Sep 2020, 21:34

Ahoj McSmekac,

veľa múdreho tu bolo popísaé, kým som dal dokopy tento referát :-) No pridám sem niečo aj ja.

Mikroelektrotechnika je pre mňa neznámy pojem a zas mikroelektronika príliš široký...
Ja by som si zadefinoval cieľ. Či chceš opravovať notebooky a telefóny, vyvíjať elektroniku do bielej techniky, alebo sa iba pochváliť frajerke s blikajúcim srdiečkom :-D

Nepájivé pole je fajn vec, odporúčam ti ho kúpiť. Potom musíš vedieť, či sa chceš uberať cestou obvodov logických, kde hrá hlavnú úlohu zapnuté a vypnuté, nula a jedna (napr. ovládanie svetiel, automatickej brány, semafórov (ak je tu zelená, potom tam musí byť červená), výťahu (ak sú dvere zatvorené a stlačil som tlačidlo...)), alebo spojitých (napr. nejaké zdroje, meniče,...), poprípade VF (vysielačky a pod.).

Ďalšia užitočná vec je skúsiť si poskladať nejakú stavebnicu. Kúpiš to v každom obchode so súčiastkami. Veľa ťa to nenaučí, ale je z toho dobrý pocit. Potom by som tú stavebnicu poskladal na nepájivom poli a ak by fungovala, začal by som s experimentmi typu čo sa stane, ak vymením tento odpor za iný... K tomuto voľakedy existovali univerzálne skladačy (kufrík MEZ ELEKTRONIK).

A ak máš už nejaký väčší cieľ a vieš, že toto by ti veľa nedalo (hoci tvrdim, že základy musia byť pevné), tak si kúp z Číny zopár modulov, pospájaj ich k sebe a máš hotový výsledok. Ešte pekná krabička a je to! Už ani ja sa netrápim s vecami, na ktoré existuju moduly, hoci by som to zvládol. Som lenivý, no je tu aj rýchla doba.

Aby som iba nekecal a povedal ti aj niečo praktické:
Mne dosť pomohli chalani, ktorí založili stránky belza.cz a pablox.net. Majú pomerne dosť schém pre začiatočníkov aj s pokecom. Navyše sú to praktické veci, nie nič nehovoriace blikače (hoci s jedným takým blikačom s 555 plánujem teraz oživiť elektrokolobežku... skrátka blikače (základy) netreba podceňovať).
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa eurobastler » 16 Sep 2020, 21:34

Na začiatok si kúp stavebnicu z Číny. Podľa vybavenia, ktoré si uviedol, ťažko vyrobíš svoj vlastný plošný spoj.
Ideĺne niečo, čo v budúcnosti využiješ. Napríklad funkčný generátor:
https://www.aliexpress.com/item/3301558 ... hweb201603_

Ťažko radiť, keď nevieme, kde ťa to "ťahá najviac". Či audiotechnika (zosilňovače, korekcie, reprosústavy), mikroprocesorová technika (programovanie jednočipov), automatizácia (PLC, riadenie procesov, meranie a regulácia), vf technika (vysielače, prijímače), IOT, ....

Ale aj tak si myslím, že základ každej elektronickej dielne je zdroj, multimeter, spájkovačka a osciloskop. Ostatné už podľa potreby.

A podľa tvojho príspevku na začiatok veľa literatúry. Baz teórie sa nepohneš.

Možno by nebolo na škodu napísať odkiaľ si.
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa misocko » 16 Sep 2020, 21:53

eurobastler to napisal pekne, zakladne vybavenie musis mat (skop stači čina k notasu na zaciatok, zdroj asi tiez, aj merak, proste vsetko , len to nestrkaj do zasuvky 240V :lol: )
co sa tyka zvysku , mozem Ti napisat ako som zacal ja. Od malicka som sa hral s elektro ale jediny polovodic ktory som puzival bola dioda. Navinul som si nabijacku, zvaracku, startovaci vozik (nabijacka a startovaci vozik stale funkcne, vyzeraju ako z cias WW2).
ked som sa nastahoval do bytovky, silnoprud bol pase a tiez ma odmalicka tahalo aj nieco viac, v 2011 som zapojil svoju prvu 555 ako 35 ročny. A postupne , po rokoch, uz zvaladam aj funkciu operacnych zosilnovacov - to bolo pre mna najtazsie . trochu sa hram s arduinom.
Ale zas ja to robim pre niektorych nepochopitelne, iba pre relax, ziaden zisk, ziaden vyrobok, nieco napajkujem , zistim sko funguje, rozlozim a idem dalej.
Pre tvoj zaciatok , by som sa zamyslel nad tym ci chces vediet ako to funguje , alebo ako vela ludi, iba zobrat schemu, nahadzat suciastky a dovidenia.
To ako to funguje , musis mat ako konicek , nie zisk a je to na roky.
nahadzat nieco na plosak , musis by trochu zrucny a nemusis vediet nic, potom tu budeme riesit preco ti to nejde ked si nahodou otocil opacne diodu ; alebo pouzil tranzistor s opacnou vodivostou , lebo je to trand a ma tri nozicky , tak to musi byt jedno :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa marioo » 16 Sep 2020, 21:55

0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 17 Sep 2020, 11:48

ďakujem za rady takže ak som to správne pochopil nedá sa naučiť všetko ale je lepšie zvoliť si nejaká smer no ja by som chcel niečo čo sa dá využiť v domácnosti napríklad niečo s inteligentnej inštalácie tie svetlá a podobne kde si zhotovím napríklad ledky a budem si prepínať farby alebo ich zapnme na časovač. A potom ma to tahá trochu aj k reproduktorom chcel by som si poskladať vlasne repráky. Určite to nechcem robiť pre zisk ale ako hobby.

-- Spojený príspevok 17 Sep 2020, 11:50 --
eurobastler napísal:Na začiatok si kúp stavebnicu z Číny. Podľa vybavenia, ktoré si uviedol, ťažko vyrobíš svoj vlastný plošný spoj.
Ideĺne niečo, čo v budúcnosti využiješ. Napríklad funkčný generátor:
https://www.aliexpress.com/item/3301558 ... hweb201603_

Ťažko radiť, keď nevieme, kde ťa to "ťahá najviac". Či audiotechnika (zosilňovače, korekcie, reprosústavy), mikroprocesorová technika (programovanie jednočipov), automatizácia (PLC, riadenie procesov, meranie a regulácia), vf technika (vysielače, prijímače), IOT, ....

Ale aj tak si myslím, že základ každej elektronickej dielne je zdroj, multimeter, spájkovačka a osciloskop. Ostatné už podľa potreby.

A podľa tvojho príspevku na začiatok veľa literatúry. Baz teórie sa nepohneš.

Možno by nebolo na škodu napísať odkiaľ si.
osciloskop a zdroj plánujem dokúpiť a som s okresu kysucké nové mesto
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Sep 2020, 12:41

eurobastler napísal:Ideĺne niečo, čo v budúcnosti využiješ. Napríklad funkčný generátor:
https://www.aliexpress.com/item/3301558 ... web201603_
Pokiaľ by si chcel začať skôr, ako za nejakých 50-90 dní, mám jednu stavebničku podobného generátora navyše (za 3€ aj s poštovným môže byť tvoj).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa enigma » 17 Sep 2020, 16:30

Sahasrar napísal:No mozno by som zacal aj niakou teoriou... Napriklad poznavame elektroniku od vaclava malinu... Potom jednoduchymi, jednoucelovymi obvodmi typu blikac, stmievac, multivibrator, policajna sirena, PWM, niake obvody s vyuzitim infra lediek, termistor... Proste aby clovek pochopil zakladne deje... Potom ak by si chcel ist dalej tak niake riadenie motorcekov analogovou logikou... Dalsi level by potom bolo naucit sa to digitalne to znamena s vyuzitim niakeho mikrokontrolera asi najjednoduchsie Arduino s velkou uzivatelskou podporou...
To bola aj moja cesta vzdelavania
niakého ??? ( niaký = žiaden ) :pain:
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Sahasrar » 17 Sep 2020, 17:42

enigma napísal: niakého ??? ( niaký = žiaden ) :pain:
Ospraveldňujem sa za svoju lingvistiku, chybal som v škole :D :D :D...

Keď sme pri tom častá veta "Nemám žiadne peniaze" po rozbore pravdivosti hovorí o tom, že niake peniaze mám, pretože dvojitá negácia je pravda :D (To len tak na okraj... Viem, že to nesúvisí s témou vlákna)
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa StefanST » 17 Sep 2020, 22:37

Stiahni si knihy od Malina, Sommers , tam nájdeš dosť námetov pre začiatok:
https://uloz.to/file/2rcC3DNl1aje/cs01-03-zip

Domáca automatizácia, až keď budeš mať základné znalosti a skúsenosti (1mesiac - 1rok), aby to vyšlo tak, ako si to zrejme predstavuješ.
Keďže robíš NN,VN, v tomto budeš vpredu, než sme my, niektorí amatéri.
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 20 Sep 2020, 12:36

Takže začnem trochu študovať a chcel by som si dokúpiť nejaký ten zdroj aký by ste mi odporúčili?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Sep 2020, 14:00

McSmekac napísal:chcel by som si dokúpiť nejaký ten zdroj aký by ste mi odporúčili?
Chceš niečo hotové (v akej cenovej relácii ?), stavebnicu, alebo niečo jednoduché pre začiatok ubastliť ?
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 21 Sep 2020, 11:41

mr.dred napísal:
McSmekac napísal:chcel by som si dokúpiť nejaký ten zdroj aký by ste mi odporúčili?
Chceš niečo hotové (v akej cenovej relácii ?), stavebnicu, alebo niečo jednoduché pre začiatok ubastliť ?
Tak najlepšie tak do 50 eur ak by sa dalo niečo na začiatok. Neviem čo by bolo pre mňa ideál berme to tak že si viem akurát pomerať nejaké súčiastky.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa Amaterr » 21 Sep 2020, 11:50

odkial si ?
myslim si , ze z Ciny teraz nic neobjednavaj , pri cakanim niekolko mesiacov ta to prestane bavit :)
0

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: S čím začať v mikroelektrotechnike

Príspevok od používateľa McSmekac » 21 Sep 2020, 12:50

Amaterr napísal:odkial si ?
myslim si , ze z Ciny teraz nic neobjednavaj , pri cakanim niekolko mesiacov ta to prestane bavit :)
okres kysucke nove mesto
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok