forward-off-reverse

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

AlbHert
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Sep 2020, 10:51

forward-off-reverse

Príspevok od používateľa AlbHert » 25 Sep 2020, 11:32

Zdravim vas. Chcem poprosit o radu. Svojpomocne si vyrabam lacny, jednoduchy ovladac pre motorizovanu roletu. Mam cinske 10CH bezdrotovo ovladane rele (NC/NO), ktore sa da naprogramovat tak, ze: alebo je zopnute len ked drzim tlacitko na ovladaci, alebo ked stlacim prvy krat tak sa zopne, druhe stlacenie ho vypne. Zrejme tu uzitocnu hracku vsetci poznate.
No a ja by som touto hrackou chcel dosiahnut to, ze ked budem cyklicky stlacat tlacitko na dialkovom ovladaci relatka, tak motor rolety pojde hore-zastavi-dole-zastavi-hore- atd. To relatko by som teda pouzil ako "zdroj impulzu" pre nejaky logicky obvod (alebo hotovy produkt? - neviem to najst), ktory by bud priamo (24V, cca 1A) alebo cez dalsie relatka ovladal motor.

Chcel by som vas teda poziadat o schemu, alebo link na schemu, alebo odkaz na nejaky hotovy produkt. Prosim neodporucajte mi originalne ovladace za 40-200€, s pamatou polohy a pod. Roliet mam 8, a bude ich viac.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: forward-off-reverse

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Sep 2020, 12:42

Vhodnejší na ovládanie by bol asi dvojkanálový ovládač - napríklad takýto. Odpadol by ďaľší obvod na ovládanie motora. Smer otáčania by sa prepínal priamo relátkami obvodu (v odkaze sú aj schémy)
S týmto modulom mám spravené ovládanie žalúzií na troch oknách.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

AlbHert
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Sep 2020, 10:51

Re: forward-off-reverse

Príspevok od používateľa AlbHert » 25 Sep 2020, 14:07

to mr.dred
hm, to znie rozumne. Nejak som sa fixoval na to, ze ten ovladac s predchadzajucich projektov mam 8 kanalovy ( a mam 3ks :) )a ze nim budem ovladat vsetkych 8 roliet. Ale ked, podla toho ako hovoris, pouzijem dva take ovladace, co je pre mna uplne prijatelna € polozka, + odpada vyroba dalsich ele. prvkov. Bud dva ovladace zdruzim do jedneho puzdra, alebo kupim dalsi 16 kanalovy.

Dakujem. Som necakal, ze mi niekto poradi tak rychlo. Kvalitne som si sedel som si na kabli
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: forward-off-reverse

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Sep 2020, 14:25

Neviem či si dobre porozumel... tým modulom je možné ovládať len jeden motor (alebo viac zapojených paralelne - teda naraz).
napríklad:
A - povel pre zdvíhanie
B - povel pre spúšťanie

Ak by si mal ku každej rolete koncové spínače, tak by nebol problém, aby išlo aj všetkých 8 naraz. Prvý, ktorý by došiel na koniec by sa odstavil a ostatné by išli ďalej, až kým by koncovú polohu nedosiahli. Na to stačí koncový rozpínací prvok + dióda.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

AlbHert
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Sep 2020, 10:51

Re: forward-off-reverse

Príspevok od používateľa AlbHert » 25 Sep 2020, 15:59

ano rozumel som ta. Ja mam taky ovladac ako ty dvojkanalovy, tak ja mam 3ks 8 kanalove/8rele. Cize viem jednym ovladacom ovladat 4 motory krat 2 smery. Musim ale doplnit, ze ja mam v dome predpripavene rozvody ele. tak, ze od kazdej rolety mi vedu kable do jedneho centralneho miesta. Tam bude/budu primace signalu s rele, a odtial budu rolety aj napajane centralnym zdrojom.
0

Napísať odpoveď