urcenie parametrov neznameho transformatora

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Tony_Vicks
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 05 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: Hurbanovo or Bratislava
Vek: 38
Kontaktovať používateľa:

urcenie parametrov neznameho transformatora

Príspevok od používateľa Tony_Vicks » 12 Sep 2009, 20:17

zdravim,

mal by som jednu az banalne sprostu otazocku :?

minule mi kaplo do vienka par uplne neznamych trafakov a ja ani len netusim ktore je primarne ani sekundarne vynutie, ake odbocky to ma napatie nic.

preto sa pytam zdatnejsich aby mi poradili nejaku univerzanu metodu ako to nejak vylustit odmerat alebo aspon urcit primar a sekundar.
doteraz som mal trafaky kde to bolo jednoznacne prip bol stitok alebo sa aspon niekto vedel poveda zcoho su tie ktore trafa a ako ich "interpretovat"

za kazdy pouzitelny postreh vdaka :oops:
0

Používateľov profilový obrázok
kamikadze9
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Soblahov
Vek: 33

Príspevok od používateľa kamikadze9 » 12 Sep 2009, 20:21

no či sa jedná o primárnu alebo sekundárnu cievku zistíš ľahko. Jednoducho to zmeraj ohmmetrom a ak sa jedná o znižovací transformátor tak primárna cievka bude mať väčší počet závitov a teda aj väčší odpor ako cievka na sekundárnej strane trafa
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 12 Sep 2009, 20:26

Pôvodne z roku 1949, takže 10000 gauss = 1 T, c/s = Hz apod. :wink:
http://www.volny.cz/pjenicek/radio/navo ... trafo1.htm
0

Používateľov profilový obrázok
Tony_Vicks
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 05 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: Hurbanovo or Bratislava
Vek: 38
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tony_Vicks » 12 Sep 2009, 20:31

olala thnx hosi :)

teraz uz nebudem mat pri stole kopu neznameho kovu vo forme trafakov
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 12 Sep 2009, 21:07

1. treba vedieť, azda je to naozaj sieťové trafo (napríklad z vraku starého rádia, zosilňovača, kalkulátora, meracieho prístroja, skeneru, videorekordéru, atď)
Ak má iba dva vývody, je to iba tlmivka
Ak má vzduchovú medzeru (napr. plechy EI skladané rovnakým smerom a medzi I a E je tenký pásik izolantu), je to výstupné trafo pre triedu A
Ak čudne zapácha, má zahnednuté alebo čierna fľaky, môže byť spálené
atď..

2. Ak máš v ideálnom prípade naozaj sieťové trafo a vidíš 4 prípadne 5 vývodov, môžeš primár nájsť ohmmetrom, ako ti tu už povedali: primár má veľa závitov tenkým drôtom, sekundár menej a tlstým => primár má vetší odpor ako sekundár.
a) ak má sekundár odbočku v strede, majú obi dve časti takmer rovnaký odpor, nájdeš ho medzi stredom a každým z krajných vývodov a medzi krajnými súčet oboch dvoch odporov
b) ak má vinutie s vetším odporom odbočku, možno je to staré trafo na 220V/120V a aj v pomeru týchto napätí sú odpory, napríklad nameríš medzi krajným a stredným vývodom 120 ohmov a medzi stredným a druhým krajným 100 ohmov a medzi krajnými 220 ohmov.

Ak sa jedná o sieťové trafo a si začiatočník, nerob pokusy sám, vyhľadaj skúseného priateľa, učitela, majsta, elektrikára. Pri pripojovaní na sieť ide o život.

Odborník napríklad primár trafa testuje na regulačnom trafe od 0 do 250 V a zistí odber naprázdno a aj ako sa správa pri zvyšovaniu napätia. Napríklad trafo pre 110 V alebo 120 V pri 230 V horí.
0

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 13 Sep 2009, 11:07


Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok