impulzne elektrolyty?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zabijak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 06 Aug 2009, 00:00
Vek: 31

impulzne elektrolyty?

Príspevok od používateľa zabijak » 17 Okt 2009, 07:36

mam PC zdroj doma a su v nom vybuchnute filtracne elektrolyticke kondenzatory.doma mam zopar ale pocul som ze tam musia byt specialne impulze.tak sa pytam ako sa da pohladom zistit ktory z nich je vhodny.ako ma vyzerat alebo co ma byt na nom napisane ine.a co by sa stalo keby som dal normalne co ma z radii 1G asi by sa hriali a potom bud vybuchli alebo vyschli ze?
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AEdison » 17 Okt 2009, 09:45

ale nie daj tam klasiku kúp si presne takú kapacitu a voltaž a pôjde alebo keď máš .... ale bacha na voltaž nie menšiu ako je na origináloch :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
miromatus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 22 Apr 2007, 00:00

Príspevok od používateľa miromatus » 17 Okt 2009, 09:48

A keď budeš kupovať, tak si vyberaj na 105 stupňov, mali by vydržať dlhšie .
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 17 Okt 2009, 10:01

Musí to být kondy s Low ESR (nízký ekvivalentní seriový odpor).
0

Používateľov profilový obrázok
zabijak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 06 Aug 2009, 00:00
Vek: 31

Príspevok od používateľa zabijak » 17 Okt 2009, 11:05

danhard dakujem k+ taky merak mam kde pozicat tak to nebude problem.dakujem a este by som mal jednu otazku,ze mam take ploche dostickove kondenzatory oranzove cervene ruske ale neviem ako na nich zistit na kolko su voltov?podla coho?oni nemaju potriedene?aj japonske mam tie su hrubsie niektore priesvitne zlte zelene akoby svitkove ine nepriekladne keramikou tvrdou zaliate.nase sa daju zistit mam tabulku.n p q s t d-to poznam.tie nase hnede.sa bojim ze ked dam do VF tak by mohlo nakmitat a prerazat ich asi.vacsinou je tam iba kapacita a obcas tolerancia.
mylim tie co su do 150nf...
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 17 Okt 2009, 12:08

Ešte ti poradím, ak tam máš miesto, tak tam daj kondenzátory s o radu vyšším napätím. Teplo nebolo jediný dôvod prečo krachli.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 27 Okt 2009, 05:47

To není dobrý nápad. Kondenzátory z vyšších řad mívaí oproti verzi z nižší napěťové řady vyšší ESR což může naopak zůsobit jejich větší otelení a zkrácenou životnost. Nebyl by to problém kdyby tam byly ty kondenzítory alespoň dva paralelně ale bohužel to prostorově nevychází.

Ty kondenzátory odešly ne kvůli vyššímu napětí ale prostě proto že se tam dávají šmejdy a ještě jsou proudově dosti značně přetěžované takže už přímo od výroby se počítá s tím že půjdou po záruce do kytek. Řešením je náhrada za kvalitní značkové typy ze správné řady. Já oužívám třeba Nippon řady LXZ a LXY. V ČR je distribuuje Ecom, kdo v SR to netuším. Rozhodně je třeba se vyhnout šmejdům typu Hitano, Jamicon a Samwha. Samwha se prý o něco zlepšila v klasických kondenzátorech ale v LowESR nevím a stejně tomu nevěřím. Tohle je prostě valmi namáhavá aplikace a má tam co dělat i kvalitní značkový kondenzátor, natož něco pochybného.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 27 Okt 2009, 08:34

Já použivám Nippon KZE, jsou leší a levnější než LXZ a LXY :)
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 27 Okt 2009, 11:20

Tak si daj osciloskop, a meraj na koľko vyskakuje to napätie. Možno budeš prekvapený. A odnášajú to práve tie LESR kondy. Nie vždy sa používajú RC členy ako treba. Na 5 V tam má tie kondy min 2 paralelne, a myslím že o trochu vyššie napäťové istenie mu nezaškodí. Niekde sa vôbec nepoužívahú LESR kondy a je veľmi zaujímave že jaksi nevaria. LESR kondom vadí presiahnutie napätia aj o 2 V a vtedy sa dosť rýchlo zahrievajú, rýchlejšie než by sa zahriali dvojnásobným ESR.
Nevravým že je to tak vždy, aj toto býva problém v zdrojoch, hlavne v tých čo majú namiesto cievok prepojky. A uznávam, je pravda že sa používajú šumkáčské kondenzátory.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 28 Okt 2009, 14:58

Všiml jsem si že Nipony KZE používá běžně třeba Gigabyte i na svých lowendových deskách což mě potěšilo. Ale ještě jsem se jimi nikterak nezabýval. Mrknu jestli je má Ecom v nabídce a co říká datasheet.

Kubo tys už viděl třeba v tom PC zdroji normální ne-LowESR kondy? Ono asi v nějaké nepříliš namáhané aplikaci a při paralelním řazení by to normální kondy i vydržely ale v PC zdroji jako hlavní filtrák? To asi ne...
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 28 Okt 2009, 16:52

Ale hej, ak chceš oskenujem ti ich obal. Bolo to z AT zdrojov, ale aj v ATX som vydel, a navyše tie AT boli funkčné, vôbec bez jedinej chyby. V predajni mi dávali už len dosky z takých zdrojov, doma som ich dal do krabice a makalo bezproblémov.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Napísať odpoveď