Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Hnedy bakelit

Hnedy bakelit

Sekcia ur─Źen├í na k├║pu

Moderátori: Merak, Moderátori

Hnedy bakelit

Odosla┼ąod fractal » 14 Feb 2020, 14:26

Zdravim vsetkych,
mam jednu elektronku s poskodenym bakelitovym soklom, ktory by som rad opravil. Na nete som sa docital, ze by sa taketo nieco dalo opravit tak, ze chybajuca cast sa nahradi bud zmesou mleta kava + epoxid, bud epoxid + jemne natrety pilnikom kus bakelitu. Kedze sa mi tam nechce davat mletu kavu tak zhanam nejaky kus bakelitu podobnej hnedej farby ako je sokel na fotke. Ak sa niekomu nieco doma povaluje tak poprosim sa mi ozvat. Asi radsej niekto z KE alebo okolia, ale uvitam kazdu ponuku.

Obrázok Obrázok
...live to fight another day...
fractal
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 202
Vek: 31.38
Zalo┼żen├Ż: 11.09.2014

Re: Hnedy bakelit

Odosla┼ąod StefanST » 14 Feb 2020, 15:52

Presne tak├Ż tvar asi nen├íjde┼í, ale ak by si zohnal nie─Źo z bakelitu takej farby (asi rusk├ę s├║─Źiastky v bakelite) a "pomlel" to na pr├í┼íok, zmie┼íal s epoxidom, a odlial si potrebn├║ krabi─Źku/obj├şmku?
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 441
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2012

Odosla┼ąod fractal » 14 Feb 2020, 19:16

Nerozumiem tvojmu prispevku, myslim, ze som jasne napisal, ze potrebujem kus bakelitu rovnakej farby aby ho rozdrtit, zmiesat z epoxidom a vyrobit chybajuci kus. Je mi jasne, ze presne takyto kus nenajdem.
fractal
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod StefanST » 14 Feb 2020, 21:20

Ospravedl┼łujem sa, ┼że som to zle ─Ź├ştal.
Aby si neobi┼íiel napr├ízdno, sk├║sim nie─Źo pofoti┼ą.
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod StefanST » 15 Feb 2020, 00:58

P1010076.JPG
Ak m├í┼í z├íujem, nap├ş┼í adresu do SS.
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod fractal » 17 Feb 2020, 10:54

Ahoj, vdaka za ponuku. Cez vikend som bol u rodicov a som nasiel nejake drobne suciastky z bakelitu, zistil som ale, ze ten bakelit sa vyrabal v 50-tich odtienoch hnedej. Dnes sa pozriem ci to co som nasiel mi vyhovuje a dam ti vediet.
fractal
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod 5ko » 17 Feb 2020, 11:06

M├í┼í pravdu, bol v r├┤znych farb├ích,ale ten tvoj je farbou z ,, arm├ídnej v├Żzbroje,,
┼ákoda ┼że u┼ż sa mi nezachovalo takmer ni─Ź z podobnej elektroniky ─Źo sa pou┼ż├şvala v leteck├Żch pr├şstrojoch a r├ídiostaniciach,na┼íiel som len nejak├Ż trojpolohov├Ż prep├şna─Ź,,kiper,, ale mo┼żno nie─Źo vyhrabem.
Ak ti nejde vyslovene o autencititu,tak by sa to dalo dorobi┼ą aj plastelinov├Żm dvojzlo┼żkov├Żm Patexom a potom prefarbi┼ą presne na ten otie┼ł,ale ak to bude na ,,o─Źiach,, tak potom rad┼íej ten namixovan├Ż tmel.Alebo sk├║si┼ą zohna┼ą ten typ p├Ątice na nejakom ruskom f├│re.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8861
Vek: 64.15
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod fractal » 20 Feb 2020, 11:36

Tak nakoniec som nasiel par vypinacov vhodnej farby a skusim ten sokel opravit tak ako som pisal. Naist rovnaky sokel by asi nebolo realne, tieto elektronky su velmi zriedkave.
fractal
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Victorio » 20 Feb 2020, 12:01

asi by som sk├║sil namiesto experimentovania s "v├Żrobou" bakelitu sk├║si┼ą to len "odlia┼ą" z epoxydu, alebo dentakrylu kv├┤li presn├ęmu tvaru upravi┼ą, a n├ísledne to nafarbi┼ą namixovan├şm presn├ęho farebn├ęho odtie┼ła.
Nie─Źo podobn├ę som rie┼íil pri oprave seda─Źky z ekoko┼że, kde sa najprv vyplnili popraskan├ę miesta vynylov├Żm tmelom, a n├ísledne som mie┼íal farby pre dosiahnutie ─Źo najvernej┼íieho vzh─żadu .
Je to pipla─Źka, ve─ża sk├║┼íania, k├Żm sa traf├ş rovnak├Ż alebo takmer rovnak├Ż odtie┼ł, ale d├í sa. Pri dosieahnut├ş b├ę┼żovej farby som mie┼íal nieko─żko farieb, ─Źiernu, bielu, okrov├║, hned├║, ┼żlt├║ aj oran┼żov├║.
Pre tak├║ tmav├║ hned├║ farbu bude treba tie┼ż minim├ílne 4 farieb, ─Źiernu, hned├║, mo┼żno ─Źerven├║ alebo oran┼żov├║. Existuj├║ na to aj nejak├ę softv├ęry, ale probl├ęm je ┼że monitor zobraz├ş in├Ż odtie┼ł ako ten ─Źo bude re├ílne vidno.
Ide u┼ż len o vo─żbu vhodnej farby, resp. laku,
ale mo┼żno by pomohli farby na plastov├ę modely, cel├í sada unikolky stoj├ş nejak├Żch 6ÔéČ...
E┼íte je ot├ízka, ─Źi sa t├í elektr├│nka bude ohrieva┼ą a ─Źi farba vydr┼ż├ş, to by chcelo vysk├║┼ía┼ą odolnos┼ą na vy┼í┼íie teploty.
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 469
Zalo┼żen├Ż: 12.03.2014

Odosla┼ąod fractal » 20 Feb 2020, 15:10

Nemal som v plane sa stavat umeleckym socharom :) Zatial chcem pouzit epoxid a bakelit prislusnej farby. Planujem vyrobit odliatok z epoxidu plneneho bakelitom do plastelinovej formy a potom to tym bakelitovym epoxidom prilepit k zvysnej casti sokla. Na nejakych ruskych forach som videl, ze takyto postup aplikovali na opravu bakelitovych casti historickych zbrani, vysledok vyzeral celkom autenticky. Farbit transparentny epoxid by s mojimi umeleckymi schopnostami asi nebola vhodna cesta.
Elektronka sa ohrievat nebude, maximalne tak na slnku ak ju zoberiem v lete na dovolenku. Ide do zbierky, nie do zariadenia, v podstate neviem ani ci este je funkcna. Je to vakuove iskrove rele, ak je tam este vakuum tak asi by mala byt funkcna.
fractal
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Victorio » 20 Feb 2020, 19:08

ok, tak sk├║s ten bakelit, ak sa netraf├ş┼í do odtiena p├┤vodn├ęho bakelitu, sk├║s to potom zjednoti┼ą nejak├Żm kr├ęmom na top├ínky napr├şklad :) alebo iba centrofixkou ur─Źite to bude ok.
potom daj vedie┼ą, ako sa podarilo zmie┼ía┼ą epoxy s bakelitov├Żm pr├í┼Ťkom, e┼íte som ni─Ź tak├ę nerobil.Jedine epoxy s kovov├Żm pr├í┼íkom, t├Żm som lepil chladi─Ź na starej ┼ákoda 100, a vydr┼żalo to a┼ż k├Żm ne┼íla do ┼írotu :)
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod 5ko » 21 Feb 2020, 00:08

Vysk├║┼íaj to s t├Żm Patexom,jednoducho vymiesi┼í v prstoch potrebn├ę mno┼żstvo, natla─Ź├ş┼í to tam okolo elektronky, ovinie┼í celof├ínom a nech├í┼í stvrdn├║┼ą. Potom sa to d├í opracova┼ą pilnikom a nafarbi┼ą. Ak je to len na v├Żstavku, tak potom to sta─Ź├ş oto─Źi┼ą t├Żm opravovan├Żm dozadu a hotovo.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8861
Vek: 64.15
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod fractal » 21 Feb 2020, 11:18

Taketo nieco myslis?
https://www.pattex.sk/s-pattexom-to-zvladnes-lepidla-produkty-novinky/produkty/opravne-lepidla-pattex-repair/repair-express.html
Ma to dobu tvrdnutia len 5 min, nie som si isty ze to stihnem vytvarovat a este aj farbit to budem musiet. Skusim to predsa s tym bakelitom, aj ked ma to nejako nelaka ho brusit pilnikom.
fractal
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Victorio » 21 Feb 2020, 11:49

ni─Ź nemus├ş┼í br├║si┼ą, ak sprav├ş┼í trubku okolo elektr├│nky, napr. z plechovky od piva/koly, namie┼ía┼í zmes epoxy s bakelit.pr├í┼íkom akur├ít takej konzistencie, aby sa to dalo do tej medzery natla─Źi┼ą, pekne ako do ┼íalovania na z├íklady natla─Ź├ş┼í nech├í┼í stuhn├║┼ą a po odvinut├ş plechu bude povrch pekne leskl├Ż ako p├┤vodn├Ż materi├íl a v postate ni─Ź viac s t├Żm nebude treba robi┼ą ak si d├í┼í z├íle┼ża┼ą na pr├şprave formy.
lep┼íie by to bolo zalia┼ą, ale to zase nedok├í┼że┼í tak zafarbi┼ą. ak bude viac epoxy
alebo ak m├í┼í dentakryl, tam pou┼żi ten, lep┼íie sa s n├şm pracuje, je tekutej┼í├ş ako epoxy a tak isto namie┼ía┼ą s tu┼żidlom, zmie┼ía┼ą s bakelit.pr├í┼íkom, a zalia┼ą. Ak n├íhodou niekde ostan├║ bublinky, pr├ízdne miesta, tak tie doretu┼íuje┼í dodato─Źne
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod fractal » 21 Feb 2020, 13:54

Som to myslel tak, ze budem musiet brusit bakelit pilnikom aby som ziskal ten bakelitovy prasok. Epoxid zatial nemam kupeny takze mozem ist aj cestou dentakrylu, aj ked s tym som nikdy nerobil. Uvidim ci ho budu mat v obchode, urcite to nebudem objednavat cez internet alebo hladat po Kosiciach kde sa to predava.
fractal
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Victorio » 21 Feb 2020, 16:09

bakelit je krehk├Ż, sta─Ź├ş vo zver├íku alebo kladivom rozbi┼ą na k├║sky (pozor na o─Źi) rozdrvi┼ą, resp. potom na jemno v ma┼żiari.
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na K├║pim

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: helios a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist