Cerpadielko

Sekcia určená na kúpu

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Cerpadielko

Príspevok od používateľa rudko » 04 Nov 2019, 15:58

Zdravim pani
Potreboval by som nejake male cerpadlo na 12-24V. Vstup aj vystup na hadicku, idealne okolo 5mm priemer. Schopnost nasat aspon 1m a prietok 5l/min minimalne. Viac nevadi, to si zregulujem ked bude treba.
Nevala sa dakomu doma take zbytocne?

edit: zabudol som napisat ze prevadzka bude obcasna. Tak 10-15 minut do mesiaca.
edit2: cerpat sa bude voda, studena :-)
0
Naposledy upravil/-a rudko v 05 Nov 2019, 13:53, upravené celkom 1 krát.
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 05 Nov 2019, 11:55

Ja som z ciny vyskusal kupit take male cerpadla na automaticke polievanie kvetov z mobilu na dialku:

EBAY: Mini-Submersible-Water-Pump-5V-to-12V-DC-Aquarium-Fountain-Micro-Pump-3L-min

No neodporucam, dost rychlo sa zanesu a sem tam trucuju a nechcu sa tocit, slabo tesnia, a maju dost nizku vytlacnu vysku, ani pol metra nezvladnu vytlacit vodu. Ale v horizontalnej polohe kym fungovali tak na moj ucel mi boli postacujuce. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa Wicker » 05 Nov 2019, 12:35

Nenapisal si co chces cerpat... vodu, olej, benzin, naftu a pod.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa rudko » 05 Nov 2019, 13:54

ach, nejaky som nesustredeny v poslednej dobe :-)
vodu
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Nov 2019, 15:25

Mohlo by byť aj peristaltické?
Alebo pozri na vrakovisku čerpadlo z ostrekovačov.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa rudko » 05 Nov 2019, 16:46

zdar

peristalticke ma asi maly prietok. aspon co som videl. tie ostrekovace budu asi najschodnejsia moznost, len ked nemam cas po vrakoviskach behat. preto som najskor skusil tu
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

lacosebosik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Aug 2017, 10:21
Bydlisko: Revúca

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa lacosebosik » 05 Nov 2019, 17:26

Popr. skús čerpadlá do akvárií, napr. tu... za 9 evri...
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa Maek43 » 05 Nov 2019, 20:54

K tomu čerpadlu z ostrekovačov- treba ale dávať pozor na to ako dlho čerpajú, sú predsalen určené na prevádzku rádovo pár sekúnd, neviem ako by sa správali po dlhšej dobe, na starších zvyklo byť aj vyrazené kolko sekúd maximálne môžu ísť.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Nov 2019, 21:02

Kedže neprezradíš účel, ťažko radiť. :ignore:
Nasať z 1 metra asi ostrekovačové nedokáže, jedine, že by bolo neustále na saní zavodnené a dolu spätná klapka z akvaria.
Peristaltika je dosť pomalá,ale záleží od primeru hadičky,možno by stačila prietokom ,ale to mám na 220V,Akvaristické sú tiež skôr na priame ponorenie,kde nepotrebujú sací výkon,lebo sú stále v kvapaline.
Možno by si mohol použiť tie gumené vrtulkové do vrtačky a dať tam motorček na tvoje napätie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa rudko » 06 Nov 2019, 08:43

Ahojte

takze aby bolo teda jasne o co ide:
Potrebujem to na precerpavanie vody pri "velkom upratovani akvaria". Ked odkalujem potrebujem vracat vodu po precisteni spat do akvaria. zadruhe potrebujem kontinualny primerane silny prud vody na vyplavenie bordelu z dutin kamienkov a korenov kam sa neviem inak dostat.
Kedze akvarium nie je velmi velke tak ked odkalujem kus dlhsie tak by som vycerpal vsetku vodu co nie je dobre. Preto vodu vzdy po par minutach prelievam precistenu spat.
Teraz to riesim tak ze odkalovacom nasavam vodu s bordelom cez filter s hrubym strkom do nadrze (5l kanister). ktora ale natecie do plna za cca 2-3minuty. potom prestanem, zoberiem kanister a vodu pomaly prelejem spat do akvaria. tento kolobeh opakujem vzdy niekolko krat a nakoniec podla stavu vody nejake percento vzdy vymenim za novu.
No a ja potrebujem cerpadielko ktore vodu z toho kanistra vytiahne a precerpa spat do akvaria pocas tohoto procesu.
To ponorne akva cerpadlo je problem lebo nevojde dnu cez hrdlo. Bola by moznost pouzit aj nejaky kybel, len chcel by som to vyrobit "uzavrete" aby sa vyrovnal pritok/odtok.
Nateraz som dohodnuty s jednym clenom ze mi posle nejake ostrekovacove cerpadlo plus par spatnych ventilov a skusim s tym nieco pobastlit. Uvidim ci to niekam povadie alebo to budem musiet vymysliet uplne inak :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa cool-zool » 06 Nov 2019, 10:05

Rudko , nechcem ti brať tvoje názory , ale onoho času som videl a používal niečo podobné ( v krúžku mladých akvaristov ) .....
Bol na tento účel použitý samostatný vonkajší filter kde sacia hadička s odkalovačom ťahala špinavú - zakalenú vodu von do filtra , kde sa prečistila a výpustom z filtra ďalšou hadičkou tlačila prečistenú vodu späť do akvária ( ale to boli 350-500 l akváriá ) ....
Niečo ako toto , ale trošku upravené :
https://www.electronic-star.sk/Zahrada/ ... UAEALw_wcB
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa rudko » 06 Nov 2019, 10:31

V podstate nieco podobne si chcem vyrobit, len v mojom pripade to nebude filter na kontinualnu prevadzku ale vyslovene na odkalovanie, tj na precistenie strku a dna akvaria od usadenej necistoty. To sa robi podla stupna znecistenia. Ja zvyknem tak raz do mesiaca. Toto co si poslal je klasicky ext.filter na 24/7 prevadzku. Take nieco len v mensom prevedeni v akvariu samozrejme mam. Ono da sa to vyrobit aj z tejto zostavy s tym ze by som to musel trochu poupravovat. Len sa proste sazim najst cenovo prijatelnejsie riesenie.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Miroslavd
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 22 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa Miroslavd » 06 Nov 2019, 13:38

Mám doma nové čerpadlo , ktoré je originál na obytný karavan. Má dosť velký výkom, je na 12 V. Ak potrebuješ, potom napíš, odfotím. _Foto sem dám asi o dva dni.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa rudko » 06 Nov 2019, 20:49

Ahoj. Vdaka za ponuku, ale myslim ze na moje pouzitie bude toto trochu silne. S tym by som asi aj rybicky povysaval :-). A asi aj cenovo to bude trochu mimo mojich predstav
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Nov 2019, 21:24

No, uže vsjo jasno :D
V starých akvaristických knižkách sa na to používal injektorový odsávací sklený zvon,kde prúd vzduchových bubliniek z kompresora vyťahoval vodu zo zvona s bordelom dohora a vracal ju nazad,pričom bordel sa zachytával vo vreckovom filtri.
Je to asi najrozumnejšie riešenie a nič ho neprekoná jednoduchosťou ani funkčonsťou.
Stačilo zvonom ísť ponad dno ,poprpliť paličkou kamienky aby sa uvolnili usadeniny, ktoré boli nasaté a kamienky ostali na mieste a smeti zachytil filter,ktorý sa potom vypláchal.Voda zostávala v akváriu a iba sa doplnila podla potreby.
Tak ako to robíš to ide tiež,ale čo ti bráni odrezať hrdlo z bandasky a strčiť tam to ostrekovačové čerpadlo a zapínať ho nejakým plavákom ovládaným jazýčkovým relé,aby si to nemusel stále sledovať a nepretieklo po zemi.
Potom by tam mohlo vyť aj výkonnejšie čerpadlo,trebárs aj z práčky,aby pri plnej bandaske vrátilo vodu nazad do akvárka.
Ak dáš bandasku kúsok pod úroveň akvária,nemá problém zo saním ,lebo bude neustále zavodnené a výtlak do pol metra to kludne zvládne.Na sanie čerpadla dáš nejaký fironový filter aby zachytával bordel.
Ja asi tiež musím niečo také vymyslieť ale teraz ma hlavne trápi, ako sa zbaviť premnožených slimákov,sú ich tam zrazu miliony :mrgreen: :?:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa rudko » 07 Nov 2019, 07:49

No asi to tak budem musiet urobit, alebo zohnat vhodnu nadobku s vacsim otvorom.
Ja odkalovac ako taky mam, nieco podobne tomuto
Obrázok
Tam je funkcnost ok. Len riesim ten navrat vody spat. A tiez potrebujem jemny prud vody na vyplavenie usadenin z miest kam sa uplne nedostanem aby som ich vedel "povysavat"
Jeden clen nasiel doma nejake cerpadlo tak uvidim ako to bude fungovat ked sa ku mne dostane.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Nov 2019, 10:30

Neviem aký máš vnútorný filter, ale na niektorých je okrúhly vývod na trubičky,tak nasaď naň kus hadičky a máš ,,tlakovú,, vodu na výrenie medzi skalky.Zvonom budeš odsávať do bandasky bordel jednou rukou a druhou víriť dno.
Teraz ma napadlo, že aj do tej bandasky môžeš použiť také isté čerpadlo z filtra,dokonca aj s tým filtrom a budeš prečerpávať ,,čistú,, vodu do akvárka,akurát to preženieš cez plavákový spínač,resp zvukovú signanlizáciu naplnenia,ak by si si nevšimol že čerpadlo nestíha..
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa rudko » 07 Nov 2019, 13:04

mam jeden taky maly vnutorny filter co vojde do bandasky, len zase nevytlaci vodu dostatocne vysoko. nema dost sily. to som uz skusal. a keby som mal kupit vacsi tak uz radsej kupim vyhovujuce cerpadlo
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Nov 2019, 14:22

Veď nemusíš mať bandasku na zemi, ale vedla akvária alebo kúsok nižšie na niečom vypodloženú,alebo zavesenú. :D
Potom nebude problém výtlak.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Cerpadielko

Príspevok od používateľa rudko » 07 Nov 2019, 15:32

ked nemam rozdiel hladin viac ako pol metra tak odkalovac zle nasava bordel, on nema ziadne cerpadlo v sebe, preto mam bandasku vacsinou na zemi
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Napísať odpoveď