Hnedy bakelit

Sekcia určená na kúpu

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa fractal » 14 Feb 2020, 13:26

Zdravim vsetkych,
mam jednu elektronku s poskodenym bakelitovym soklom, ktory by som rad opravil. Na nete som sa docital, ze by sa taketo nieco dalo opravit tak, ze chybajuca cast sa nahradi bud zmesou mleta kava + epoxid, bud epoxid + jemne natrety pilnikom kus bakelitu. Kedze sa mi tam nechce davat mletu kavu tak zhanam nejaky kus bakelitu podobnej hnedej farby ako je sokel na fotke. Ak sa niekomu nieco doma povaluje tak poprosim sa mi ozvat. Asi radsej niekto z KE alebo okolia, ale uvitam kazdu ponuku.

Obrázok Obrázok
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa StefanST » 14 Feb 2020, 14:52

Presne taký tvar asi nenájdeš, ale ak by si zohnal niečo z bakelitu takej farby (asi ruské súčiastky v bakelite) a "pomlel" to na prášok, zmiešal s epoxidom, a odlial si potrebnú krabičku/objímku?
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa fractal » 14 Feb 2020, 18:16

Nerozumiem tvojmu prispevku, myslim, ze som jasne napisal, ze potrebujem kus bakelitu rovnakej farby aby ho rozdrtit, zmiesat z epoxidom a vyrobit chybajuci kus. Je mi jasne, ze presne takyto kus nenajdem.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa StefanST » 14 Feb 2020, 20:20

Ospravedlňujem sa, že som to zle čítal.
Aby si neobišiel naprázdno, skúsim niečo pofotiť.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa StefanST » 14 Feb 2020, 23:58

P1010076.JPG
Ak máš záujem, napíš adresu do SS.
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa fractal » 17 Feb 2020, 09:54

Ahoj, vdaka za ponuku. Cez vikend som bol u rodicov a som nasiel nejake drobne suciastky z bakelitu, zistil som ale, ze ten bakelit sa vyrabal v 50-tich odtienoch hnedej. Dnes sa pozriem ci to co som nasiel mi vyhovuje a dam ti vediet.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Feb 2020, 10:06

Máš pravdu, bol v rôznych farbách,ale ten tvoj je farbou z ,, armádnej výzbroje,,
Škoda že už sa mi nezachovalo takmer nič z podobnej elektroniky čo sa používala v leteckých prístrojoch a rádiostaniciach,našiel som len nejaký trojpolohový prepínač,,kiper,, ale možno niečo vyhrabem.
Ak ti nejde vyslovene o autencititu,tak by sa to dalo dorobiť aj plastelinovým dvojzložkovým Patexom a potom prefarbiť presne na ten otieň,ale ak to bude na ,,očiach,, tak potom radšej ten namixovaný tmel.Alebo skúsiť zohnať ten typ pätice na nejakom ruskom fóre.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa fractal » 20 Feb 2020, 10:36

Tak nakoniec som nasiel par vypinacov vhodnej farby a skusim ten sokel opravit tak ako som pisal. Naist rovnaky sokel by asi nebolo realne, tieto elektronky su velmi zriedkave.
0
...live to fight another day...

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa Victorio » 20 Feb 2020, 11:01

asi by som skúsil namiesto experimentovania s "výrobou" bakelitu skúsiť to len "odliať" z epoxydu, alebo dentakrylu kvôli presnému tvaru upraviť, a následne to nafarbiť namixovaním presného farebného odtieňa.
Niečo podobné som riešil pri oprave sedačky z ekokože, kde sa najprv vyplnili popraskané miesta vynylovým tmelom, a následne som miešal farby pre dosiahnutie čo najvernejšieho vzhľadu .
Je to piplačka, veľa skúšania, kým sa trafí rovnaký alebo takmer rovnaký odtieň, ale dá sa. Pri dosieahnutí béžovej farby som miešal niekoľko farieb, čiernu, bielu, okrovú, hnedú, žltú aj oranžovú.
Pre takú tmavú hnedú farbu bude treba tiež minimálne 4 farieb, čiernu, hnedú, možno červenú alebo oranžovú. Existujú na to aj nejaké softvéry, ale problém je že monitor zobrazí iný odtieň ako ten čo bude reálne vidno.
Ide už len o voľbu vhodnej farby, resp. laku,
ale možno by pomohli farby na plastové modely, celá sada unikolky stojí nejakých 6€...
Ešte je otázka, či sa tá elektrónka bude ohrievať a či farba vydrží, to by chcelo vyskúšať odolnosť na vyššie teploty.
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa fractal » 20 Feb 2020, 14:10

Nemal som v plane sa stavat umeleckym socharom :) Zatial chcem pouzit epoxid a bakelit prislusnej farby. Planujem vyrobit odliatok z epoxidu plneneho bakelitom do plastelinovej formy a potom to tym bakelitovym epoxidom prilepit k zvysnej casti sokla. Na nejakych ruskych forach som videl, ze takyto postup aplikovali na opravu bakelitovych casti historickych zbrani, vysledok vyzeral celkom autenticky. Farbit transparentny epoxid by s mojimi umeleckymi schopnostami asi nebola vhodna cesta.
Elektronka sa ohrievat nebude, maximalne tak na slnku ak ju zoberiem v lete na dovolenku. Ide do zbierky, nie do zariadenia, v podstate neviem ani ci este je funkcna. Je to vakuove iskrove rele, ak je tam este vakuum tak asi by mala byt funkcna.
0
...live to fight another day...

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa Victorio » 20 Feb 2020, 18:08

ok, tak skús ten bakelit, ak sa netrafíš do odtiena pôvodného bakelitu, skús to potom zjednotiť nejakým krémom na topánky napríklad :) alebo iba centrofixkou určite to bude ok.
potom daj vedieť, ako sa podarilo zmiešať epoxy s bakelitovým práśkom, ešte som nič také nerobil.Jedine epoxy s kovovým práškom, tým som lepil chladič na starej Škoda 100, a vydržalo to až kým nešla do šrotu :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Feb 2020, 23:08

Vyskúšaj to s tým Patexom,jednoducho vymiesiš v prstoch potrebné množstvo, natlačíš to tam okolo elektronky, ovinieš celofánom a necháš stvrdnúť. Potom sa to dá opracovať pilnikom a nafarbiť. Ak je to len na výstavku, tak potom to stačí otočiť tým opravovaným dozadu a hotovo.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa fractal » 21 Feb 2020, 10:18

Taketo nieco myslis?
https://www.pattex.sk/s-pattexom-to-zvl ... press.html
Ma to dobu tvrdnutia len 5 min, nie som si isty ze to stihnem vytvarovat a este aj farbit to budem musiet. Skusim to predsa s tym bakelitom, aj ked ma to nejako nelaka ho brusit pilnikom.
0
...live to fight another day...

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa Victorio » 21 Feb 2020, 10:49

nič nemusíš brúsiť, ak spravíš trubku okolo elektrónky, napr. z plechovky od piva/koly, namiešaš zmes epoxy s bakelit.práškom akurát takej konzistencie, aby sa to dalo do tej medzery natlačiť, pekne ako do šalovania na základy natlačíš necháš stuhnúť a po odvinutí plechu bude povrch pekne lesklý ako pôvodný materiál a v postate nič viac s tým nebude treba robiť ak si dáš záležať na príprave formy.
lepšie by to bolo zaliať, ale to zase nedokážeš tak zafarbiť. ak bude viac epoxy
alebo ak máš dentakryl, tam použi ten, lepšie sa s ním pracuje, je tekutejší ako epoxy a tak isto namiešať s tužidlom, zmiešať s bakelit.práškom, a zaliať. Ak náhodou niekde ostanú bublinky, prázdne miesta, tak tie doretušuješ dodatočne
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa fractal » 21 Feb 2020, 12:54

Som to myslel tak, ze budem musiet brusit bakelit pilnikom aby som ziskal ten bakelitovy prasok. Epoxid zatial nemam kupeny takze mozem ist aj cestou dentakrylu, aj ked s tym som nikdy nerobil. Uvidim ci ho budu mat v obchode, urcite to nebudem objednavat cez internet alebo hladat po Kosiciach kde sa to predava.
0
...live to fight another day...

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Hnedy bakelit

Príspevok od používateľa Victorio » 21 Feb 2020, 15:09

bakelit je krehký, stačí vo zveráku alebo kladivom rozbiť na kúsky (pozor na oči) rozdrviť, resp. potom na jemno v mažiari.
0

Napísať odpoveď