Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Elektrick├Ż ohradn├şk

Elektrick├Ż ohradn├şk

VN, tesla coil, a podobne veci t├Żkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Elektrick├Ż plot

Odosla┼ąod misocko » 05 Nov 2017, 19:41

Lamik nap├şsal:Je┼ít─Ť m─Ť napadlo vz├şt n─Ťjak├Ż kondenz├ítor s kapacitou aby p┼Öi jeho vyb├şjen├ş nep┼Öes├íhl proud 10mA
- kapacitou samotnou sa to obmedzit neda, aj kapacitne velmi maly kondik da do skratu obrovsky prud. obmezit je to teda mozme iba prudovym zdrojom alebo odporom (pri znamom napeti).
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2958
Vek: 42.81
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod Lamik » 05 Nov 2017, 21:21

Pokud vezmu odpor a byl proud t┼Öeba 10mA tak kdy┼ż se toho cokoliv dotkne tak vznikne d─Ťli─Ź nap─Ťt├ş a na odporu bude v─Ťt┼í├ş nap─Ťt├ş ne┼ż na zv├ş┼Öeti kter├ę se takov├ęho plot┼» dotkne
P.s pak u┼ż jedin─Ť kontrolovat proud p┼Öes n─Ťjakou c├şvku na elektrick├Ż plot─Ť jak mile dos├íhne ur─Źit├ę meze odpojit nap─Ťt├ş

-- Spojen├Ż pr├şspevok 05 Nov 2017, 21:36 --

Je┼ít─Ť posledn├ş dotaz ─Źlov─Ťk p┼Öi 50hz zvl├ídne bez probl├ęm┼» 10mA a co kdy┼ż bude frekvence 1hz tak by m─Ťl b├Żt proud v─Ťt┼í├ş ne ?
Lamik
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 6
Zalo┼żen├Ż: 05.11.2017

Odosla┼ąod martin3450 » 05 Nov 2017, 21:39

Ak ┼ąa paja ohradnik ┼ítekli tak daj pred mosfet budi─Ź z pnp-npn tranzistorov a nie─Źo uvidi┼í.
martin3450
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 78
Vek: 28.83
Zalo┼żen├Ż: 29.07.2013
Paragraf: 23

Odosla┼ąod boraicho » 05 Nov 2017, 22:04

ZAUJIMA MA , AKO SI SKUSAL TEN OHRADNIK NA SEBE. .?
"Aj nevinne vyzeraj├║ca s├║─Źiastka, m├┤┼że by┼ą pr├ş─Źinou nefunk─Źnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
boraicho
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 11839
Vek: 30.68
Zalo┼żen├Ż: 03.02.2007

Odosla┼ąod Lamik » 05 Nov 2017, 22:12

Ne na ma─Ćarsk├Żch prasetech kter├Żm to moc ned─Ťlalo zle
Lamik
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 6
Zalo┼żen├Ż: 05.11.2017

Odosla┼ąod medved » 14 M├íj 2019, 13:38

misocko nap├şsal:
Lamik nap├şsal:Je┼ít─Ť m─Ť napadlo vz├şt n─Ťjak├Ż kondenz├ítor s kapacitou aby p┼Öi jeho vyb├şjen├ş nep┼Öes├íhl proud 10mA
- kapacitou samotnou sa to obmedzit neda, aj kapacitne velmi maly kondik da do skratu obrovsky prud. obmezit je to teda mozme iba prudovym zdrojom alebo odporom (pri znamom napeti).

e┼íte tu je ─Ćal┼í├ş podstatn├Ż detail, kapacita samotn├ęho ohradn├şka a ─Ź├şm v├Ą─Ź┼í├ş, t├Żm v├Ą─Ź┼íia kapacita, z├írove┼ł aj straty kor├│nou pod─ża prevedenia, izol├ítorov, vlhkosti, porastu... pr├║dov├í ┼ípi─Źka bude aj tak z kapacity ohradn├şka a odpor len pred─║┼żi ─Źas nabitia kapacity ohrady pod─ża ve─żkosti a kvality prevedenia m├şnus straty kor├│nou.
Rie┼íi┼ą tu nejak├Ż max pr├║d nem├í ┼żiadny zmysel a opodstatnenie, je to len kr├ítka ┼ípi─Źka. 10mA je trval├ş pr├║d cez telo, kr├ítka ┼ípi─Źka m├┤┼że by┼ą ove─ża vy┼í┼íia. Van de grafov gener├ítor d├íva aj amp├ęre pri vybit├ş gule do zeme, cez telo bude ta ┼ípi─Źka tie┼ż pekne vysok├í, ale vo ve─żmi kr├ítkej ─Źasovej ┼ípi─Źke. Induk─Źn├í cievka d├íva ko─żko... asi okolo 250us ┼ípi─Źky ? a pri t├Żchto v├Żkonoch aj krat┼íie cca 150us len. (aj to neviem, ─Źi nie aj e┼íte menej, ja som to hnal na v├Żkon a ─Źo najvy┼í┼íie nap├Ątie, tak sa mi aj ─Źas predl┼żoval, pri 2cm iskre aj pod 100us to bude len)

martin3450 nap├şsal:Ak ┼ąa paja ohradnik ┼ítekli tak daj pred mosfet budi─Ź z pnp-npn tranzistorov a nie─Źo uvidi┼í.

na─Źo ? pri t├Żch jednotk├ích Hz sta─Ź├ş priamo z NE555 a hlavne vhodne nastavi┼ą f a d─║┼żku pulzu pri danom nap├Ąt├ş.

─Äal┼íia z├ísadn├í chyba, ─Źo ob─Źas vid├şm pri induk─Źn├Żch cievkach je pou┼żitie 100V mosfetu, pre ohradn├şk 500V je minimum.. aj pri 12V ta ┼ípi─Źka ide pekne vysoko k 500V.

boraicho nap├şsal:ZAUJIMA MA , AKO SI SKUSAL TEN OHRADNIK NA SEBE. .?

e┼íte si nepchal prsty do induk─Źnej cievky ? :lol:

-- Spojen├Ż pr├şspevok 14 M├íj 2019, 13:01 --

Lamik nap├şsal:Je┼ít─Ť posledn├ş dotaz ─Źlov─Ťk p┼Öi 50hz zvl├ídne bez probl├ęm┼» 10mA a co kdy┼ż bude frekvence 1hz tak by m─Ťl b├Żt proud v─Ťt┼í├ş ne ?

10mA je stanoven├ę pri sie┼ąov├Żch 50Hz, kedy e┼íte vie┼í uvo─żni┼ą svalstvo a pusti┼ą sa s rukou. Na v┼íetko mimo toho sa u┼ż komplikuje odpove─Ć... pri pulzoch a kapacit├ích sa u┼ż stanovuje bezpe─Źn├í energia a percentu├ílny podiel mo┼żnosti z├ístavy srdca... asi tak nejako, doma v PC m├ím nejak├ę ─Ź├şsla a info k tomu zo skript z TVN. Tam sa rozober├í energia pri akom nap├Ąt├ş a kapacite je e┼íte OK a kde u┼ż je 0,5% z├ístavy srdca... kapacita induk─Źnej cievky, kapacita cel├ęho ohradn├şka + nap├Ątie 10-30kV a vyjde nejak├í energia... a t├Żm sa vlastne aj dost├ívam k tomu, ┼że rie┼íi┼ą ve─żkosti pr├║dov a nejak├Żch 10mA je blbos┼ą, pri t├Żchto pulzoch sa u┼ż treba bavi┼ą o energi├ş... pozriem doma veci k tomu, nie je tam toho ve─ża, ale aspo┼ł pre lep┼íiu predstavu
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1958
Vek: 26.02
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Re: Elektrick├Ż ohradn├şk

Odosla┼ąod Tasko » 05 J├║n 2019, 09:13

Ahojte, m├ím kupovan├Ż elektrick├Ż ohradn├şk vetis, ktor├Ż je nap├íjan├Ż 230V. Potreboval by som ho ale nap├íja┼ą len baterkou 12V. Bolo by to mo┼żn├ę nejak├Żm jednoduch├Żm a lacn├Żm z├ísahom do zapojenia, alebo mus├şm jednoducho k├║pi┼ą ohradn├şk na 12V? Na akom princ├şpe funguj├║ ohradn├şky nap├íjane na 230V? Elektrika je pre mna ┼ípanielska dedina, tak┼że V├ís popros├şm o nejake jednoduche vysvetlenie.
Tasko
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 3
Zalo┼żen├Ż: 05.06.2019

Odosla┼ąod AlbiDartanan » 05 J├║n 2019, 11:43

Z├íle┼ż├ş od vn├║torn├ęho zapojenia El. ohradn├şka . Ist├í ─Źas┼ą ohradn├şkov m├í pre "zjednodu┼íenie" n├ívrhu a "zlacnenie" v├Żroby in├ę zapojenie ako ohradn├şky na 12V (pri 230V sa pou┼ż├şva 230V a viac na "odpalovanie" VN a pri 12V sa pou┼ż├şva na "odpalovanie" 12V ) .
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/
AlbiDartanan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1717
Vek: 35.3
Zalo┼żen├Ż: 09.07.2009

Odosla┼ąod Tasko » 05 J├║n 2019, 12:43

Ak by Vám pomohla fotka toho zapojenia, tu je
Pr├şlohy
IMG-2171.JPG
IMG-2170.JPG
IMG-2169.JPG
Tasko
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod breta1 » 05 J├║n 2019, 13:23

Zm─Ť┼Ö multimetrem velikost st┼Ö├şdav├ęho nap─Ťt├ş z trafa na svork├ích TR1, TR2
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8786
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod zdeno6505 » 05 J├║n 2019, 14:23

Nie je n├íhodou to ,,trafo,, nie─Źo ako induk─Źn├í cievka, do ktorej s vyb├şja cez tyristor ten ve─żk├Ż kondenz├ítor?
Ak ├íno, tak tam rad┼íej ni─Ź nemeraj.
Pod─ża m┼ła sa ned├í jednoducho ohradn├şk napoji┼ą na 12V.
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1064
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod AlbiDartanan » 05 J├║n 2019, 14:34

Podla "predbe┼żnej" sch├ęmy zapojenia (pokia─ż niekto chce sk├║si┼ą m├┤┼że ju "prekresli┼ą" cel├║ ) je v tomto pr├şpade zapojenie na 12V "nemo┼żn├ę" bez nejak├ęho pr├şdavn├ęho zapojenia/ zariadenia . D├í sa keby si si postavil alebo zohnal nejak├Ż meni─Ź z 12V na 220 / 230 V a tak to zapojil ... Ak som dobre pozeral tak tam m├í┼í "zapojen├Ż" hne─Ć n├ísobi─Ź nap├Ątia ( mo┼żno sa m├Żlim ) ....
Pr├şlohy
007.png
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
AlbiDartanan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod romiadam » 05 J├║n 2019, 15:04

zdeno6505 nap├şsal:Nie je n├íhodou to ,,trafo,, nie─Źo ako induk─Źn├í cievka, do ktorej s vyb├şja cez tyristor ten ve─żk├Ż kondenz├ítor?
Ak ├íno, tak tam rad┼íej ni─Ź nemeraj.
Pod─ża m┼ła sa ned├í jednoducho ohradn├şk napoji┼ą na 12V.

Ak do toho cierneho transformatora ide snura pre 230V striedavych, tak kludne moze merat multimetrom striedave napatie.

Tasko, vyznac na obrazkoch kam ide napatie 230V zo snury (zo zasuvky). Do transformatora? Alebo priamo do dps?
Ohradnik sa napaja z transformatora?
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2912
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod zdeno6505 » 05 J├║n 2019, 15:10

E1 - 230V
E2 - vyp├şna─Ź
Pr├şlohy
OHR.png
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1064
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod romiadam » 06 J├║n 2019, 08:23

Tak toto sa neda jednoducho upravit a pripojit na 12V. Bud tam das menic z 12V na 230 (ale neviem ci to vyzaduje sinus) alebo kupis ohradnik na 12V zaviso od veny menica vs noveho ohradnika.

Myslim si ze novy ohradnik na 12V je lepsia volba.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2912
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod Tasko » 06 J├║n 2019, 09:09

Zdrav├şm V├ís, ─Ćakujem za postrehy a rady. AlbiDartanan to pekne rozkreslil ako je to poprep├íjan├ę. Este jednu ot├ízku m├ím ku tomu zapojeniu, ktor├í s├║─Źiastka je n├ísobi─Ź nap├Ątia?
Asi najpravdepodobnej┼íia je varianta, ┼że kupim zdroj, ktor├Ż p├┤jde na 12V. Ak├Ż by ste mi odporu─Źili a ak├║ bateriu ku tomu (such├║ alebo g├ęlov├║). Oplotok by mal sl├║┼żit na ochranu pola so zemiakmi pred vysokou zverou.
Tasko
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod AlbiDartanan » 06 J├║n 2019, 11:10

ktor├í s├║─Źiastka je n├ísobi─Ź nap├Ątia?

zdeno6505 ti to vlastne nakreslil ...
Tu m├í┼í ako sa to bude asi pribli┼żne nab├şja┼ą (zelen├í vstup , modr├í v├Żstup ) :
Obrázok

1. Teoreticky (ke─Ć┼że je tam n├ísobi─Ź) by si si mohol k├║pi┼ą nejak├Ż meni─Ź z 12 V na 230 V (m├┤┼że ├şs┼ą s neho hocijak├ş bordel / aj "obd─║┼żniky" ) a malo by to fungova┼ą (napr.: VERKRAFT, 12V/230V, 150W, USB, 0200080 / za 12E ) . Ot├ízne je spotreba - ke─Ć┼że "origin├íl" od vetis.sk "┼żer├║" od 13 mA do 120 mA (podla typu) , ko─żko bude bra┼ą ten meni─Ź z 12V na 220V .

2. ─îisto teoreticky by sa dal aj ─Źiasto─Źne upravi┼ą ten tvoj "p├┤vodn├Ż" El. opl. ke─Ć som zis┼ąoval ─Źo tam je za IC ( IO ) [NE555] no potom treba mo┼żno po─Ź├şta┼ą z t├Żm ┼że v├Żsledn├ę nap├Ątie (na sekund├íri ) bude ni┼ż┼íie ke─Ć je "v├Żstupn├Ż" transform├ítor asi na "prim├írne" nap├Ątie mo┼żno 400 - 600 V ....
Pr├şlohy
009.png
V predo┼ílej sch├ęme som "nezbadal" prepojku medzi pinom 2 a pinom 6 ke─Ć┼że bola skryt├í pod ─Źipom
AlbiDartanan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Vysok├ę nap├Ątie

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist