Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Audio plasma tweeter

Audio plasma tweeter

VN, tesla coil, a podobne veci t├Żkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Audio plasma tweeter

Odosla┼ąod adamatejcek2 » 08 Feb 2020, 18:08

V─Źera sa mi podaril urobi┼ą par├ídny k┼íeft, zohnal som za smie┼íne prachy 2 nov├ę elektr├│nky GU50. Pisal som jedn├ęmu rusovi a ukecal som ho na 10ÔéČ aj s dopravou z Ruska ─Źi┼że kus bez dopravy asi 3ÔéČ! ┼ákoda ┼że pr├şdu a┼ż za p├ír t├Ż┼żd┼łou. U┼ż som si stihol spravi┼ą DPS a osadi┼ą s├║─Źiastky nap├íjania elky. Na┼íiel som aj pekn├║ krabi─Źku z duralu alebo hlin├şku z bloku nejak├ęho rusk├ęho zariadenia v lietadle. Po odsk├║┼ían├ş na stole by som to chcel da┼ą do nej. Na jej dne bude trafak ┼żhavenia a vy┼í┼íie bude doska nap├íjania elky. Na vrch tejto krabi─Źky d├ím plexisklo na ktorom bude odhalen├í GU50 a vedla bud├║ nad nim obe cievky a fbck. Je to takto mo┼żn├ę urobi┼ą? Uzemni┼ą skrinku alebo nie? Pripom├şnam ┼że cievky a elka bud├║ nad plexisklom a n├ísobi─Ź a nap├íjanie elky ─Źo najbli┼ż┼íie zo spodu k plexisklu. Na internete som na┼íiel kopec foto plasmatweeterov ktor├ę s├║ cel├ę v nejakej kovovej skrinke asi k├┤li ru┼íeniu. Nechcem len aby skrinka odoberala vf energiu. Prid├ím foto len ilustra─Źne pre lep┼íie pochopenie.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 08 Feb 2020, 18:13 --

E┼íte prid├ívam foto s plexisklom, p├Ąticou, a cievkami ktor├ę nie s├║ ur─Źen├ę na tento projekt, s├║ tam len pre vizualiz├íciu :D
Pr├şlohy
15811779597906082914951362658832.jpg
15811783290311593833053397472279.jpg
adamatejcek2
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 70
Zalo┼żen├Ż: 26.04.2019

Odosla┼ąod medved » 10 Feb 2020, 21:13

Pekne, to si sa na ebay k nemu dostal a k t├Żm elkam GU50 ? :D .. a hej krabicu uzemni┼ą. S tienen├şm v┼íade naokolo by som to tie┼ż nepreh├í┼łal ak chce┼í norm├ílny plame┼ł z toho. Niektor├Ż d├ívaj├║ okolo toho e┼íte sie┼ąky a somariny... No tak som zvedav├Ż, h├ídam s elkou bude┼í ma┼ą lep┼íie v├Żsledky s t├Żmto.
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2221
Vek: 26.65
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Odosla┼ąod spin90 » 11 Feb 2020, 10:08

Trocha ma prekvapila otazka ci to uzemnovat. Ako, nehovorim to v zlom, skusim to trocha zhrnut, predsa len sem tam zopakovat nezaskodi .

V zasade by sa dalo povedat, ze ak je v zariadeni napatie vyssie ako male, teda viac ako 50 V AC alebo 120 V DC, tak sa pristupne kovove casti vzdy uzemnuju. Iste, ak to bude nejaky maly VN zdrojcek na baterky tak to technicky ani nepojde, mam na mysli zariadenia napajane zo siete.
Vynimka je, ak je pouzita zosilnena izolacia, alebo dvojita izolacia a patricne odmerana. Vtedy je pripustny aj kovovy obalna zariadeni II. triedy (2 vodicovy privod bez PE). Typicke su rozne starsie zosilnovace, radia atd, to je dvojkove zariadenia, napriek kovovym krytom. Mozne to je vdaka prave vyssim poziadavkam na odizolovanie. Je presny predpis ako ma byt skusane take trafo, ako maju byt riesene konektory atd.

Male napatie a ani dvojita izolacia nebude pripad tychto vselijakych twitrov. Zvlast nie ak pojdu s elektronkou (anodove napatie pri velkych elektronklach moze byt uz az v kategorii VN, teda 1500 V DC a viac, v pripade GU50 to bude este NN - predpokladam).
Cize riziko urazu je urcite vyznamne, teda uzemnit to je potrebne.

Isteze to moze mat negativny (alebo aj pozitivny) vplyv na parametre oscilatora, ale funkcnost nemoze byt nadradena bezpecnosti. Treba zariadenie skonstruovat tak, aby fungovalo s uzemnenymi krytmi. Ak to nie je mozne, treba pouzit nevodive kryty, ak neni mozne ani to, netreba to konstruovat :D Ale v zasade vzdy sa da najst aspon ako tak bezpecne riesenie aj na taketo netradicne srandy.
"Je to smutn├í epocha, ke─Ć je ─żah┼íie rozbi┼ą at├│m ako predsudky."
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4593
Vek: 29.29
Zalo┼żen├Ż: 12.01.2008

Odosla┼ąod adamatejcek2 » 11 Feb 2020, 12:12

─Äakujem, uzemn├şm to. Sk├║┼ía┼ą budem a┼ż ke─Ć pr├şdu elky. Najprv by som ┼íiel cez autotrafo na sk├║┼íku a vyladenie ale final by som chcel ma┼ą nap├íjan├Ż na priamo zo sie┼ąe, je tam probl├ęm s pr├║dov├Żm n├írazom? Lebo robil som aj n├ísobi─Ź na pl 504 a ta mi nikdy nevyhodila isti─Źe. Neviem ako sa bude spr├íva┼ą toto zapojenie n├ísobi─Źa s gu50.

Zistil som ┼że cez ebay sa d├í zjedn├íva┼ą tak som to sk├║sil a ├║spe┼íne. (Len d├║fam ┼że mi nepr├şdu tie GU50ky biel├ę lebo ma poraz├ş :) )
adamatejcek2
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod medved » 11 Feb 2020, 12:58

Daj tam pre nasobic nejaky jednoduchy soft-start a bude to ok.. aspon ani elka nedostane hned nejaku spicku.

Spin90, pekne si to zhrnul.. ja som sa uz ani nezamyslal len rychlo odpisal vecer... :lol:

Hmm ja som na ebay este neskusal zjednavat. Kamarat hej, ale to bral ovela viac veci od jedneho cloveka.
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod adamatejcek2 » 11 Feb 2020, 15:12

OK, potom tam strelim nejaky jednoduch├Ż softstart.
adamatejcek2
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod medved » 16 Feb 2020, 23:32

Ahoj, po─Źuj... ┼że ma to nenapadlo u┼ż sk├┤r och.. :D

Sprav si pre to HF-SSTC, ak teda e┼íte m├í┼í chu┼ą sa k tomu vraca┼ą. Elektronick├║ poistku, ako ochranu pred odp├ílen├şm tranzistora. Ja sk├║┼íam znova ─Ćal┼íie HF-SSTC s nov├Żmi cievkami na vy┼í┼íej f a hne─Ć som odp├ílil tranzistor... h─żadal som nejak├║ ochranu, ─Źo vymyslie┼ą pre to a┼ż som sa dostal k elektronick├Żm poistk├ím a k nejakej aj pou┼żite─żnej od Danyka. Za tento v├şkend som to zbastlil dokopy a funguje to perfektne !
http://danyk.cz/el_po.html

U┼ż mi dnes zachr├ínila asi 10ks tranzistorov :lol: .. sna┼ż├şm sa to ladi┼ą a akosi sa tomu nechce.. raz sa to rozkmitalo na 35MHz, teraz to be┼ż├ş na 11,5MHz a aj to u┼ż plame┼ł rob├ş, ale nejako divne to kmit├í a nie je tam ani s├şnus :lol:

Priklad├ím aj fotky.. za 33000uF/100V elytom je zaraden├í elektronick├í poistka cez cievku na HF-SSTC. Reaguje par├ídne, zatia─ż ┼żiadny odp├ílen├Ż tranzistor a to nechci vidie┼ą ten priebeh na gejte a ─Źo za bordel to rob├ş. Mal som u┼ż aj asi 5cm plame┼ł ale je to cel├ę nestabiln├ę zatia─ż a riadne silno mi od toho brumi v repr├íkoch :D .. zatia─ż mi ta poistka v┼íetky situ├ície dnes zachr├ínila.
Pr├şlohy
poistka1.jpg
poistka2.jpg
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod adamatejcek2 » 19 Feb 2020, 14:38

Zauj├şmav├ę rie┼íenie, ja st├íle ─Źakam na dar─Źek z ruskej feder├ície. To GU50 hfvttc m├ím u┼ż ako tak hotov├ę u┼ż mi ch├Żba len to najd├┤le┼żitej┼íie - GU50. Dokonca som si predrobil r├┤zne cievky. Po─Źul som nie─Źo tak├ę ┼że najlep┼í├ş materi├íl na cievky pre tak├ęto vf zariadenia je striebro.
adamatejcek2
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod spin90 » 19 Feb 2020, 16:11

Isteze, striebro je najlepsi vodic :D
Niekedy sa vo VF technike pouzivaju postriebrene vodice koli skinefektu. Ale na toto je to uplne zbytocne.
Rovnako tak by mozno bolo zaujiave pouzit lankovy VF vodic, ale tiez by to bolo zbytocne.
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod medved » 19 Feb 2020, 17:56

S├║ to postriebren├ę vodi─Źe pre v├Żkonov├ę VF cievky z konc├íkov na keramick├Żch kostr├ích. Kamar├ít jednu tak├║ cievku pou┼żil na VF plame┼ł s elkou: https://www.youtube.com/watch?v=OK93Jd-E6ww

Ak m├í┼í pr├şstup k takejto cievke, ─Źi dr├┤tu pre cievku, pou┼żi. Inak ak by si mal za draho zh├í┼ła┼ą tak to nem├í zmysel. VF lanko tie┼ż jedine ak si vyrob├ş┼í :D to asi tie┼ż nem├í┼í len tak doma...
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod adamatejcek2 » 25 Feb 2020, 12:02

Dnes mi pri┼íli tie 2 elky GU50, sklaman├Ż som. Jedn├í m├í dobit├Ż hlin├şkov├Ż obal ma vrchu ale vyzer├í by┼ą funk─Źn├í. Hor┼íie na tom je t├í druh├í - pin 4 (┼żhavenie) je ├║plne zlomen├Ż ─Źi┼że elka je v ┼ąahu... U┼ż som p├şsal na podporu ebay a som fakt zvedav├Ż ako to dopadne...Neviem ─Źi sa niekomu z v├ís stalo nie─Źo podobn├ę ale zatial to vyzer├í tak ┼że ma dobre odrbali...
Pr├şlohy
1582624824336695729746579015974.jpg
158262487510779874975819006237.jpg
adamatejcek2
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod adamatejcek2 » 09 Mar 2020, 00:15

Plasma tweeter s elkou GU50 je u┼ż takmer hotov├Ż, kone─Źne ten plame┼ł u┼ż aj nejako vyzer├í (cca 2,5 a┼ż 3cm) , a aj zvukova modul├ícia funguje nad o─Źak├ívania. Audio je celkom dobre a jasne po─Źu┼ą, elka skoro v├┤bec nerudne, treba sa e┼íte pohra┼ą s cievkami a bude to vymakan├ę. Ke─Ć to bude hotov├ę d├ím aj nejak├ę videjko na youtube a vytvor├şm nov├Ż pr├şspevok asi v kateg├│rii "m├┤j v├Żrobok" pre viacej podrobnosti a detajlov

Elektr├│nky som vyreklamoval a rus mi poslal ─Ćal┼íie dva kusy - tak┼że za 10ÔéČ m├ím 4xGU50 z toho 3 funk─Źn├ę tak┼że v poho.
Pr├şlohy
20200308_152444.jpg
adamatejcek2
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod medved » 09 Mar 2020, 18:52

No veru nie─Źo tak├ęto sa mi e┼íte nikdy nestalo na ebay a to som u┼ż viac kr├ít kupoval elektr├│nky z ebay a nikdy nie lacn├ę kusy... st├íle bez probl├ęmov. Najprv si p├şsal na podporu ebay a oni to rie┼íili s predajcom alebo ak├Ż to malo priebeh ?

Pekn├Ż v├Żsledok, potom daj video, ako to hr├í :) Audio si pod─ża ─Źoho robil ? alebo d├í┼í to do m├┤j v├Żrobok v┼íetko ? .. ja som minule za sobotu poobede poskladal na stole HF-VTTC s GK-71, ┼że to vylad├şm a sprav├şm tak audio. Za poobede som to cel├ę poskladal, ve─Źer to fungovalo na prv├ę zapnutie, ale tak som zistil, ┼że sa mi to v├┤bec nechce ladi┼ą a znova sa s t├Żm sra┼ą, ke─Ć┼że u┼ż som to raz mal a predt├Żm som sa sral s HF-SSTC, tak som to cel├ę e┼íte v ten ve─Źer rozobral a spratal zo stola :biggrin: :lol:
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod adamatejcek2 » 09 Mar 2020, 19:10

Cez v├şkend to vy┼íperkujem nato─Źim nejake videjko a d├ím to do m├┤jho v├Żrobku pre v┼íetky detaily d├ím tam aj linky.

S ebay je to takto - ke─Ć sa nie─Źo reklamuje tak sa prvej p├ş┼íe predajcovi ktor├Ż chce vo vlastnom z├íujme urobi┼ą v┼íetko pre to aby z├íkaznik zru┼íil reklam├íciu ak tak neurob├ş tak m├┤┼że zakaznik dovoli┼ą ebayu vst├║pi┼ą do reklam├ície a to u┼ż ma predajca probl├ęm...
adamatejcek2
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod spin90 » 09 Mar 2020, 19:37

Paci sa mi mechanicka konstrukcia :thumbup: Neni zas tak bezne aby tieto VN srandy boli dotiahnute do nejakeho pouzitelneho vysledku.
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod adamatejcek2 » 14 Mar 2020, 19:28

U┼ż m├ím naladen├Ż plame┼ł dlh├Ż cca 4cm, ke─Ć hr├í hudba tak vzrastie a┼ż na 4,5cm :D , v┼íeko funguje ako m├í, len jedna vec ma e┼íte irituje, v pozad├ş plame┼ła je st├íle po─Źu┼ą 50Hz pr├şmes - nehor├ş ├║plne potichu, na filtr├íciu v n├ísobi─Źi som pou┼żil 2X 400V 220uF je to dos┼ą alebo je treba prida┼ą v├Ą─Ź┼íiu kapacitu? Rezonan─Źn├Ż kondenz├ítor sp├Ątnej v├Ązby som zmenil na 9n a rezistor na G1 som pou┼żil 100k ale v tom to asi nebude.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 14 Mar 2020, 19:47 --

Chcel by som e┼íte doda┼ą ┼że pri naladen├ş na najv├Ą─Ź┼íi v├Żkon resp. plame┼ł po─Źu┼ą v elektr├│nke ┼íum a jemn├ę p├şskane a e┼íte nejak├ę divn├ę zvuky - je to norm├ílne? - stretli ste sa niekto s tak├Żmto javom?
Pr├şlohy
20200314_180801.jpg
adamatejcek2
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Vysok├ę nap├Ątie

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist