Spinanie VN a vysokych imp prudov

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa rudko » 06 Jan 2014, 13:50

Ahojte pani
zoberme si zariadenie ktoreho principialne zapojenie je na nasledujucom obrazku
Obrázok
po zopnuti spinaca S1 sa nam cez R1 pomaly nabije bateria kondenzatorov C1, pre tento pripad povedzme ze 1uF. Po nabiti C1 rozpojime S1 a cez S2 vybijeme naboj do zataze. C1 sa bude nabijat na napatie 15 a mozno az 25kV a zataz bude v podstate skrat cize prud bude urcite velky, moj odhad je viac ako 1,5kA pri 20kV(pri zapocitani vsetkych prechodovych odporov a indukcnosti vodicov). Vsetko by bolo fajn, zdrojova cast je vymyslena, kondy tiez, ale stale neviem prist na to, co pouzit na mieste S2. Opakovacia frekvencia spinania bude mala, predpokladam v prevadzke tak 4 x do hodiny, hodinu az dve do mesiaca. Co by ste odporucili? pripadne aj vyrobit nejaky "spinac" ktory by to zniesol aspon 100x bez uplneho znicenia.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Hinsi

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa Hinsi » 06 Jan 2014, 14:09

Trigatron. (Jiskřiště se spouštěcí elektrodou).

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa rudko » 06 Jan 2014, 14:52

heh... kolko taka sranda stoji ? :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Hinsi

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa Hinsi » 06 Jan 2014, 15:31

To nevím, nemyslel sem kupovat, šlo o princip. Jde to vyrobit doma a může to fungovat i ve vzduchu. Na youtube jsou i nějaká videa (mnohdy dosti šíleně amatérských amerických prasobastlů).
Viděl sem na tohle používat i pneumaticky aktivovaný kontakty. Malej píst, dva bytelné plošné kontakty, a co nejrychleji to přirazit k sobě.
Co jdeš vyrábět? Can crusher nebo washer launcher?

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Jan 2014, 16:12

Já myslím že není takovej problém tyto proudy spínat, jako je vypínat při těchto napětích. Nevím možná by šel stykač zatopený v oleji. I když to napětí je už dost vysoké. Nejdůležitější je aby spínač byl rychlý. Takže i ta pneumatika by určitě stála za to. Jináč ten trigatron by byl asi nejideálnější. Ovšem jse o to jaké by bylo zbytkové napětí na kondu.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa Washu » 06 Jan 2014, 16:20

0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa granat322 » 06 Jan 2014, 16:31

Washu. Zbytočne drahé , veď také thyrathrony sa dajú zohnať "za babku". Napríklad taký TGI1-1000/25 zvláda pulzne 25kV 1kA. A zoženieš ho za 30E ? A čo tak jeho väčší brat TGI1-5000/50 . :D ten má v datasheete napísané 50kV 5kA :finga: . Lenže žhavenie si papá 200A+-.
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Nomen

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa Nomen » 06 Jan 2014, 16:45

mal som rozobrate VN zariadenie Eltex , vystup okolo 30KV , sa priznam , ze ma to nikdy nenapadlo pozriet co je tam pre spinanie , tie desiatky KV budes cez trafo ? nasobic? , mam pocit ze to bolo spinane na primarnej strane VN trafa , mam nejaku elektroniku pre tie VN napetia , mozem ti nejaku skrinku dat /asi 13cm / , je tam nejaky VN trafak

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa Drummer » 06 Jan 2014, 16:51

Kondíky sa nabíjajú cez odpor, to odpínanie uľahčuje.

2 medené pláty 5x5cm (kladivom z nich urob 2D pahorkatiny horizont. i ver., aby si mal VEĽA styčných plôch, a nič to neodpáli :) ) a búchať ich o seba so vzdialenosťou 5 až 15cm.
Chceš to ručne alebo automat? ak ručne tak s polmetrovou pákou zaraď 3jku a po vybití neutrál a je to. :)
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa rudko » 06 Jan 2014, 17:16

Co jdeš vyrábět? Can crusher nebo washer launcher?
Nie nie, bude to testovacie zariadenie na PO aby som vedel stanovit kolko toho znesu
Ovšem jse o to jaké by bylo zbytkové napětí na kondu.
Ja si myslim ze maximalne par desiatok voltov kedze to pojde v postate do skratu
Washu to je sice pekne, ale kapanek mi to prevysuje rozpocet :-)
mal som rozobrate VN zariadenie Eltex , vystup okolo 30KV , sa priznam , ze ma to nikdy nenapadlo pozriet co je tam pre spinanie , tie desiatky KV budes cez trafo ? nasobic? , mam pocit ze to bolo spinane na primarnej strane VN trafa , mam nejaku elektroniku pre tie VN napetia , mozem ti nejaku skrinku dat /asi 13cm / , je tam nejaky VN trafak
Bude tam trafo cca 5kV + nasobic. Spinanie na primari trafa mi velmi nepomoze, ja potrebujem "odpalovat" naboj z kondenzatora
Chceš to ručne alebo automat?
z bezpecnostnych dovodov by som bol radsej keby to bolo cez nejake elektronicke ovladanie, zacinam rozmyslat ze to nejako zbucham cez pneumaticky piest pod vyssim tlakom nech to ma rychlost lebo ten trigatron asi v rozumnej cene nezozeniem. Akurat neviem co pouzit na kontakty.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Hinsi

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa Hinsi » 06 Jan 2014, 17:35

Len pozor, thyratron a trigatron není totéž.

//Na eabyi jsem zrovna nějaké dva trigatrony okolo 25€ zahlédl.. avšak záleží, zda se ti povede k nim dohledat vůbec nějaké parametry.

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa granat322 » 06 Jan 2014, 17:55

Hinsi videl som ich, ale nevieš či budú funkčné. Tu je link na datasheet pre ten trigatron http://www.g3ynh.info/disch_tube/thyratron/24B9.pdf. Thyratorn je zlá verzia ? Veď spĺňa všetky požiadavky. A Rudko asi si nečítal môj príspevok. Taký thyratorn sa dá zohnať za 30e.
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa spin90 » 06 Jan 2014, 18:44

A obycajne istrisko by nestacilo ? Ak sa nasteluje vhodna vzdialenost, tak sa to odpali pri presne urcenom napati. A odpor obluka nie je nijak velky. Sice ucinnost nic moc, ale je to zadarmo. Proste spusti sa nasobic a caka sa na preskok.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa rudko » 06 Jan 2014, 20:38

granat322 napísal:Hinsi videl som ich, ale nevieš či budú funkčné. Tu je link na datasheet pre ten trigatron http://www.g3ynh.info/disch_tube/thyratron/24B9.pdf. Thyratorn je zlá verzia ? Veď spĺňa všetky požiadavky. A Rudko asi si nečítal môj príspevok. Taký thyratorn sa dá zohnať za 30e.
A vedel by si mi odporucit kde ? :-)
Pozeral so na ebay, ale nasiel som iba dva a ani k tym sa mi nepodarilo najst ziadne parametre. Ja nie som velmi stavany na tieto lampove veci :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa Victorio » 08 Aug 2014, 14:47

čo je to PO ??? 8O teda čo s tým chceš testovať ???
ja som z VN radšej skončil , keď som zistil, čo dokáže plazma :roll: Mám postavený VN zdroj , dve neónové trafá ak si pamätám 2x12kV, max.prúd 500mA, za tým kaskáda VN násobič na teflónovej doske, dalo to niečo vyše 25000V !!!, plazma za chvíľu roztaví 2mm Cu drôt do guličky...
spínal som to pre istotu diaľkovo cez stykač ovládacím vypínačom.
Pri max prúde 500mA samozrejme napätie klesne, lebo je to rozptylové nastaviteľné trafo, jadro sa dá skrutkou posúvať.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa rudko » 08 Aug 2014, 16:32

PO je prepatova ochrana. Ja potrebujem cca 15kV. Ale uz to mam poriesene cez iskriste, teda zatial iba testy, ale vyzera to dobre. takze to asi pouzijem.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa boraicho » 08 Aug 2014, 17:18

Victorio napísal:čo je to PO ??? 8O teda čo s tým chceš testovať ???
ja som z VN radšej skončil , keď som zistil .... plazma za chvíľu roztaví 2mm Cu drôt do guličky...
si skončil lebo si zistil že to roztavi drot? :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Hinsi

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa Hinsi » 08 Aug 2014, 17:28

Asi nikdy neviděl svářečku. :lol:

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Spinanie VN a vysokych imp prudov

Príspevok od používateľa Victorio » 08 Aug 2014, 21:06

zváračka ? a to je čo ?
ale vážne, 3-5cm dlhý plazmový oblúk je niečo iné, ako oblúk pri zváračke. teda čo sa týka "životanebezpečnosti".
a je to aj zaujímavé, taká "chlpatá" húsenica sa pri takomto napätí vytvorí, dá sa pekne naťahovať, nemá bielu, bielomodrú farbu, ale tkaú do oranžova...
a ten medený drôt doslova zmizol pred očami v dĺžke cca 5cm.
a skončil som s nebezpečnými experimentami, lebo tu ide o život vážne, nielen z VN zdrojmi, ale robil som aj na CO2 IR laseri a ten je dosť nevyspytateľný, ale dosť zahlcovania diskusie, ja len Že spínal som primár cez stykač, a nie sekundár, ale trafo vtedy asi dá v špičke viac, ako neskôr pri prevádzke.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok