Tlmivka

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Jonny2511
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 23 Nov 2013, 09:55

Tlmivka

Príspevok od používateľa Jonny2511 » 10 Máj 2014, 17:57

Zdravím chcel by som sa spýtať ohľadom tlmivky. Obmedzuje tlmivka aj jednosmerný prúd...a ak hej na akom princípe to obmedzuje...dakujem velmi pekne
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Tlmivka

Príspevok od používateľa spin90 » 10 Máj 2014, 18:19

Ak nedochadza k casovej zmene prudu tak ho nijak neobmedzuje, respektive obmedzuje svojim cinnym odporom.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Jonny2511
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 23 Nov 2013, 09:55

Re: Tlmivka

Príspevok od používateľa Jonny2511 » 10 Máj 2014, 18:21

aha a prosim ta mohol by si mi volako vysvetlit na akom principe dokaze tlmivka obmedzit striedavý prúd? diky
0

Hinsi

Re: Tlmivka

Príspevok od používateľa Hinsi » 10 Máj 2014, 18:23

Komplexní impedance tlumivky je Z = Rs + jwL, kde w je úhlová frekvence a Rs její "činný odpor" ( :) )

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Tlmivka

Príspevok od používateľa zipaj » 10 Máj 2014, 18:25

Posunom fázy - "Cívka jako dívka, nejprve napětí pak proud"
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
ITIetalista
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 21:36
Bydlisko: Michalovce
Vek: 27

Re: Tlmivka

Príspevok od používateľa ITIetalista » 10 Máj 2014, 18:29

http://svetelektro.com/Forum/co-je-to-t ... 12187.html
keby si hladal trosku tak aj najdes odpoved.
0
Cestu si bud nájdem, alebo spravím. (Hannibal)

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Tlmivka

Príspevok od používateľa spin90 » 10 Máj 2014, 18:59

Ale, to ze mu napisete ze komplexnou impedanciou, moc mu to nepomoze, alebo posunom U a I.
Treba napisat fyzikalnu podstatu,ze preco. Snad sa velmi nezmylim, ale zacal by som tym, ze cievka je vlastne akumulator magnetickej energie, ktory sa pri striedavom prude musi opakovane nabijat a vybijat. Energia, ktora je akumulovana v tej cievke je, ak to ma zmysel pisat 1/2L*I^2 , v preklade je umerna rozmerom cievky, teda indukcnosti a co je dolezite umerna kvadratu prudu.
Ale podstata je, podla mna ta, ze tento striedavy dej akumulacie a uvolnovania energie je charakteristicky prave tym, ze kladie prudu obmedzenia. Napriklad, prud na cievke nevzrasta skokom, ako na odpore. Pricina je ako som uz spomenul potreba vytvorit to magneticke pole. Je to urcita zotrvacnost obvodu. Aj ked to nie je odpor v zmysle Jouelovho tepla. Tento odpor je skor charakteristikou cievky a vlastnosti prudu. Prud, ktory takto nabija a vybija energiu magnetickeho pola je jalovym prudom. Podobne, ako kondenzatorom tecie jalovy prud, ktory sluzi na vytvorenie elektrickeho pola.
Ono presna nejaka fyzikalna predstava, co to vlastne ta reaktancia je, moze byt zlozitejsia nez sa zda na prvy pohlad.
Este nez si pozries na wikipedii nieco o indukcnosti, reaktancii, pozri si aj Lenzov zakon, je velmi dolezity pre pochopenie spravania sa cievky. Tiez to suvisi v jalovym prudom, vykonom. Cize ak to budes chciet pochopot, tak skus tymto smerom.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď