rezonančna frekvencia

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Jonny2511
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 23 Nov 2013, 09:55

rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Jonny2511 » 11 Máj 2014, 23:11

Ahojte chcel by som sa spytat este jednu otazocku mam navinuty primar aj sekundar Teslovej cievky a potrebujem zistit meranim rezonancnu frekvenciu pomocou LCR metra typu HM8118...odmeral som kapacitu, indukcnost aj odpor v závislosti od frekvencie. Neviem ci som meral spravne ale ziadnu rezonancnu frekvenciu v tych grafoch nevidim...prosim poradte ako to mam merat? dakujem
0

Hinsi

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Hinsi » 11 Máj 2014, 23:21

Rezonanci najdeš buď pomocí GDO, nebo kontaktně pomocí generátoru a milivoltmetru. Ani jedno z toho předpokládám nemáš, tak zkus třeba oblíbený applet javaTC, který ti to spočítá podle mechanických rozměrů a to celkem dost přesně.

Jonny2511
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 23 Nov 2013, 09:55

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Jonny2511 » 11 Máj 2014, 23:26

Aha takze to meranie som robil zbytocne...a prosim ta nevedel by si mi povedat ako to zmerat pomocou toho generatora a multimetra? to by som si mozno vedel zohnat...popripade nejaku schemu. dakujem
0

Hinsi

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Hinsi » 11 Máj 2014, 23:28

Z tvého popisu jsme ani pořádně nepochopil, co že si vlastně měřil. Výstupem LRC měřáku má být indukčnost, kapacita a odpor. Pokud to plotí grafy, je to spíš analyzátor impedance, ten už se ke zjištění rezonance použít dá. Pokud tam však žádnou rezonanci nevidíš, tak si buď měřil blbě (rozuměj např v jiném frekvenčním pásmu) nebo to prostě rezonovat nechce. :)

Jonny2511
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 23 Nov 2013, 09:55

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Jonny2511 » 11 Máj 2014, 23:36

ano ja som odmeral indukcnost, kapacitu aj odpor sekundarnej cievky pri frekvenciach od 20 Hz do 200 kHz z LCR metra som odcitaval rozne hodnoty ako bola seriova aj paralelna indukcnost, seriovy a paralelny odpor ako aj seriovu a paralelnu indukcnost...dalej som odcitaval aj celkovu impedanciu alebo admitanciu....do grafu som vyniesol v zavislosti od frekvencie seriovu indukcnost, paralelnu kapacitu a aj seriovy odpor....pri odpore a indukcnosti su nejake piky ale kapacita mi zvysovanim frekvencie stale len klesala...pouzil som spravne hodnoty R, L a C do grafov?
0

Hinsi

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Hinsi » 11 Máj 2014, 23:40

No tak vidím, že to měříš blbě. Protože rezonanci máš hledat na absolutní hodnotě impedance měřeného objektu, a né na grafu indukčnost/kapacita/r v závislosti na frekvenci.
Umíš na tom stroji vyplotit graf absolutní hodnoty impedance měřeného objektu v závislosti na frekvenci?

Jonny2511
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 23 Nov 2013, 09:55

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Jonny2511 » 11 Máj 2014, 23:44

mas na mysli ze vytvorim graf absolutných hodnot impedancie v závislosti od frekvencie? Pretoze impedanciu pri jednotlivých hodnotach frekvencie som odcitaval. takze to mám.
0

Hinsi

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Hinsi » 11 Máj 2014, 23:52

Jako co si odečítával impedanci? Je to komplexní číslo (fázor). Pokud to chceš v ohmech, musíš z toho dělat absolutní hodnotu (získat modul), protože ze složkového tvaru očima houby poznáš.

Jenže zas ti těžko něco radit, když ani nevim, cos vlastně změřil za čísla :-)

Jonny2511
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 23 Nov 2013, 09:55

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Jonny2511 » 11 Máj 2014, 23:58

ano ja som odcitaval priamo hodnotu impedancie a fazor nie v tvare X+jY a ako s toho urobim absolutnu hodnotu? absolutna hodnota impedancie v takom tvare je priamo to odcitane cislo nie? Ja ta rozumiem keby som odcitaval v tom druhom tvare ako je X+jY tak aj s toho si viem spravit ten druhy tvar ale ja mam priamo uz ten prvy :D ja som odcitaval vo verzorovom tvare.
0

Hinsi

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Hinsi » 12 Máj 2014, 00:05

Pokud máš impedanci v ohmeh, tak to hoď do grafu, a ukaž nám, co vzniklo. To už si měl udělat dávno.
Indukčnost, kapacita a odpor vzduchový špule by se s kmitočtem měl měnit opravdu jen nepatrně, proto na těch tvých původních grafech houby vidíš :-)

Kdybych tu měl nízkofrekvenční cívku do GDO, tak bych ti ukázal jak se na rouře od tesláku hledá rezonance metodou postaru, a jak dlouho to asi tak trvá. (10 sekund měření a minuta žhavení 6F32 ve stařičkém GDO).

Nebo je taky další metoda vzít generátor, a na živý konec výstupu generátoru zapojit přes dvě antiparalelní LEDky jeden konec roury od tesláku.

Nevím, proč si vybral tu nejpracnější metodu, jejíž přesnost ti v praxi bude stejně na nic. :D

Jonny2511
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 23 Nov 2013, 09:55

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa Jonny2511 » 12 Máj 2014, 00:17

ja ta rozumiem ja som len chcel zistit kde robim chybu ked som vyniesol ako si mi povedal absolutnu hodnotu impedancie od frekvencie tak mi vznikol taky graf aky som potreboval tu je nazorna ukazkaObrázok...chcem sa ta este spytat videl som uz aj take meranie kde merali primar a sekundar spolu...dalo by sa to odmerat aj tymto sposobom ze by som pripojil LCR meter na zaciatok primarnej a na toroid a koniec primaru by som uzemnil spolu so zaciatkom sekundar. nieco na takyto sposob Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Máj 2014, 07:51

Ja som na meranie rezonancie pouzival vzdy generator + osciloskop. Je to najistejsie.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa remmidemmi » 23 Máj 2014, 18:44

0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: rezonančna frekvencia

Príspevok od používateľa kubo150 » 23 Máj 2014, 19:40

Ak chceš takto merať rezonančnú frekvenciu, tak potrebuješ podstatne viac bodov. To že tam je viacej špičiek je spôsobené tým, že je dlhý vodič vzhladom k vlnovej dlžke elektrického signálu. pri istej kombinácii sa môže stať, že sa ti rezonančná špička pretne so špičkou spôsobenou dlžkou vodiča, niekedy sa može stať, že zrovna na rezonančnej frekvencii máš drôt dlhý akurád celistvý polnásobok vlnovej dlžky to vtedy je smola, ale poväčšine to je rôzne rozhádzané. Vtedy je rezonančná špička tá najvyššia z ostatných. Pre toto je výroba TC dosť chúlostivá vec.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok