2x PTN, flaska borovicky a neznamy jav

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

2x PTN, flaska borovicky a neznamy jav

Príspevok od používateľa medved » 02 Jan 2015, 22:07

Zdravim, ako tak som sa hral s VN cez sviatky tak vsimol som si jednu zaujimavu vec a by ma zaujimalo co to je vlastne za jav, ako vznika a preco. Teda ak bude mat niekto tusenia o co ide, zatial co som sa pytal mi nevedel nikto nic povedat. Co som sa pytal kamarata tak sa mu to este nestalo a ani na teslathone, ked to robili tak nic take nevideli.

O co vlastne ide.. sklenena flaska od borovicky medzi dvoma PTNkami, napatie regulujem autotrafom az do 100kVpk resp. mozno aj nieco nad 100kVpk. Jedna elektroda je na skle s vonku a druha elektroda je dnu vo flasi. Presne ako su som vyznacil dole na fotke. Iskry lietaju po skle atd. vsetko fajn.. ale ked som ju dal vodorovne tak od urciteho momentu zacal sa objavovat v cca strede flase kruh s korony... reku ok nic zvlastne aj ked netusim preco... ale potom fotak mi cvakol jednu momentku, kde tych kruhov je asi 6 a to uz fakt nemam sajnu preco. Volnym okom som tie kruhy nepostrehol, fotak to cvakol, ked vyboje skakali po skle nepravidelne... okom som videl prerusovane skakanie vybojov a prave v tom kratkom okamihu kedy nesli vyboje cvakol fotak a toto sfotil co som ja vobec nepostrehol. Dalsia vec, tento jav nevznikal stale, zacal vznikat az po urcitom case. Cim dlhsie som to mal zapnute, tym viac ozonu vznikalo vo flasi (+neviem ake dalsie plyny) co sposobovalo, ze narastala elektricka pevnost plynu vo flasi, cim som musel stale viac a viac vytacat autotrafo na vyssie napatie aby skakali vyboje po flasi, celkovo sa menilo spravanie a charakter vybojov... a az vtedy zacali vznikat tie kruhy. Pri flasi zvislo to velmi nevznikalo bud vobec alebo len slabo ani pri flasi od piva. Na videu je mozne vidiet 1 taky kruh, ale tych 6 cvakol len raz fotak. Na fotkach nizsie je stale cca 100kVpk (okrem foto 02, tam neviem kolko bolo) aj pri plno vybojoch aj bez nich s kruhmi, co bol moment kedy nelietali po skle.

Ma niekto tusenia o co vlastne ide a preco vznikli a ako ?

video 1 - flasa od borovicky (vidno kruh):
https://www.youtube.com/watch?v=CYmkdAk ... e=youtu.be
video 2 - flasa od piva:
https://www.youtube.com/watch?v=d_XhAQ6Ogm4

galeria fotiek na FB:
https://www.facebook.com/jakub.tejiscak ... 013&type=1
Prílohy
01.jpg
1 kruh
1 kruh
6 kruhy s nich 3 slabo vidno
6 kruhy s nich 3 slabo vidno
vyznacene ako su elektrody
vyznacene ako su elektrody
0

hafan007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 08 Jan 2015, 22:17

Re: 2x PTN, flaska borovicky a neznamy jav

Príspevok od používateľa hafan007 » 08 Jan 2015, 23:10

Když to vidím tak lituju toho že jsem slaboproudař :D
0

Používateľov profilový obrázok
tulen123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 08 Jan 2015, 17:13

Re: 2x PTN, flaska borovicky a neznamy jav

Príspevok od používateľa tulen123 » 09 Jan 2015, 19:28

Vyzerá to naozaj dobre.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: 2x PTN, flaska borovicky a neznamy jav

Príspevok od používateľa elmoto » 10 Jan 2015, 15:43

aka je frekvencia PTN a aky je expozicny cas fotky ?
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: 2x PTN, flaska borovicky a neznamy jav

Príspevok od používateľa medved » 10 Jan 2015, 16:42

50Hz + nejake VF prudy tam boli, jake a co bohvie.. flaska jak kondik + indukcnost traf..
Prílohy
0a.jpg
0b.jpg
0

Napísať odpoveď