Divna reakcia Blesk

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

spirit16
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16 Apr 2015, 06:21

Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa spirit16 » 16 Apr 2015, 06:46

Ahojte,

rada by som vas poprosila o vas nazor, co moze byt dovodom divne reagujuceho blesku pri foteni nad miestom zhoreneho stareho TV.

Mali sme nehodu a z dovodu zatial nie celkom vyjasneho nam v malom domceku na zahrade (domcek je zo starej unimobunky) zhorel televizor, ktory zrejme zapalil pohovku oproti. Bol to stary "skrinovy" TV, ktory sa roztavil a potom z perinaka padol na zem.
Domcek bol napojeny na elektriku z vonkajsej zasuvky na dome. Vedenie islo pod zemou asi 2 metre v ochrane a potom zavedene do domceka.
V case nehody boli istice v domceku dole. (to je bezna prax, vzdy ked sa z domceku odislo, tak istice sa vypinali.
Nehoda vyhodila istice v dome, ktore sa dali zapnut az po odpojeni kabla, ktory viedol z domu do domceku.

Ked som spust fotila ( to bolo asi 15 hodin po uhaseni) digitalnym fotakom, tak nad miestom , kde povodne stalo TV, blesk fotaku reagoval inak nez to robi bezne. (vyrazne inak) Z toho zvuku som mala pocit, akokeby ten fotak "skopal" nejaky iny elektricky naboj\vyboj. Neviem to vysvetlit. V kazdom pripade som mala pocit, ako keby v tom priestore bola este nejaka zbytkova energia, na ktoru ten blesk reagoval.

Moze po 15 hodinach ten zhoreny TV este nejako nabijat okolie magnetickym, alebo el polom?

Alebo napada vas nieco ine? Ja sa elektrine moc nerozumemiem, tak som potom isla s fotakom do domu a fotila som z blizka TV, ktora je doma, ci nebude ten isty efekt, ale nie, ten blesk vydava ine zvuky a chova sa inak, len nad tym zhoreniskom (teda skor "tlejiskom") lebo zrejme z dovodu nedostatku privodu cerstveho vzduchu, nam to nezhorelo nakompletku, ked sme otvroirili dvere, uz bol iba dym, nie ohen.

Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa spin90 » 16 Apr 2015, 08:12

No tak to je dost zaujimave teda. Urcite to tak vyrazne inak reagovalo ?
Rezidualny magnetizmus nepredpokladam ze tam ostal, museli by tam byt feromagneticke materialy vo vacsom mnozstve. Elektromagnetcke pole tiez nie, na jeho vyzarovanie treba zdroj energie. Jedine co ma napada je nejaka zbytkova elektrostatika. Pri posobeni velmi vysokych elektrickych poli na niektore materiali, za sucasneho posobenia tepla sa mozu trvalo zelektrizovat.
To su zname elektrety. Boli pozoravane v miestach dopadu blesku, kde sa poda, alebo piesok vplyvom tepla roztavia a elektricke pole ich zelektrizuje. Vychladnutim si podrzia permanentnu elektrizaciu. Mohlo sa nieco podobne stat aj s technickymi materialmi, ale to nepredpokladam velmi. Tak ci tak, postupne sa tieto permanentne naboje vytracaju, lebo olektret zo svojho okolia stiahne na povrch nabite castice a neutralizuje sa. Ak by tam ale bola nejaka zbytkova elektrostatika, je zaujimave ze mala taky vplyv na fotoaparat.
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 16 Apr 2015, 08:49, upravené celkom 1 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa alois » 16 Apr 2015, 08:27

Daj sem fotku, ak to vyzeralo. A foťak je: značka?
Sú tam viditeľné rozdiely medzi fotom TV a iného miesta v chatke?

Z čoho môže CRT televízor splanúť, ak nie je pod prúdom?

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa elmoto » 16 Apr 2015, 08:30

ak sa jedna o zvukom postrehnutu zmenu cinnosti blesku:
1, akustika miestnosti
2, intenzita vyboja v tmavsom prostredi je vyssia a tak hluk blesku je vacsi

viac popis zmenu chovania blesku
0
nie som tu

spirit16
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16 Apr 2015, 06:21

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa spirit16 » 16 Apr 2015, 08:40

elmoto

Intenzita vyboja mi nepride silnejsia, iba ten zvuk, idem vyskusat este raz, ci by to nemohlo byt ta akustika.

-- Spojený príspevok 16 Apr 2015, 08:42 --

alois, spin, dakujem za reakciu
Prikladam foto, teda ked pridem na to ako :)

-- Spojený príspevok 16 Apr 2015, 08:48 --

-- Spojený príspevok 16 Apr 2015, 09:09 --

Obrázok
http://www.ulozisko.sk/734615/P4158990.JPG

-- Spojený príspevok 16 Apr 2015, 09:11 --

Televizor bol napravo na perinaku.
Sused hovoril, ze to vyzeralo akokeby to niekto urobil naschval, ale na domceku su mreze zvonku a dveram nic nebolo. Takze vylucujem moznost, ze by to niekto prisiel urobit

-- Spojený príspevok 16 Apr 2015, 09:14 --
alois napísal:Daj sem fotku, ak to vyzeralo. A foťak je: značka?
Sú tam viditeľné rozdiely medzi fotom TV a iného miesta v chatke?

Z čoho môže CRT televízor splanúť, ak nie je pod prúdom?
Fotak je olympus.
poistky boli sice vyhodene, ale kabel medzi domom a domcekom bol pod prudom, takze cast hlavneho kabla, ktory bol v domceku pod prudom bol.
Plus kolega elektrikar hovoril, ze v starych TV sa moze stat, ze tam nejaka suciastka proste urobi nepechu aj ked sa mu zdalo divne, ze by sa z toho TV zapalila.

-- Spojený príspevok 16 Apr 2015, 09:18 --

http://snapsort.com/compare/Olympus_Sty ... Tough_6000
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Apr 2015, 09:19

spirit16
Spiritistickou příčinu bych tam nehledal, i když se to dobře čte.
Buď to byla náhoda nebo to bylo způsobeno změněnou akustikou místnosti (asi byla částečně vyklizena?).
0

spirit16
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16 Apr 2015, 06:21

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa spirit16 » 16 Apr 2015, 09:28

No tak akustika to nie je a ono to ani nie je priamo nad televizorom ale ak pozrete fotku tak vtedy som stala medzi perinakom a schodmi.
Iba v tom priestore, ked som fotila priamo na TV tak to bolo OK.
Ten zvuk je vsak taky neprijemny, ze ma to vzdy vystrasi a uz sa bojim skusat ten radius dalej.

-- Spojený príspevok 16 Apr 2015, 09:30 --
breta1 napísal:spirit16
Spiritistickou příčinu bych tam nehledal, i když se to dobře čte.
Buď to byla náhoda nebo to bylo způsobeno změněnou akustikou místnosti (asi byla částečně vyklizena?).
:) haha no ja tam ani nehladam nejaku spiritisticku pricinu (spirit je moja prezyvka aj v inych pripadoch a vychadza z toho, ze som pracovala na lodi menom spirit :)

Skor sa obavam nejakeho napatia, co tam este je, alebo ja neviem. Miestnost zatial vypratana nebola, vyssie je fotka, je to tam v tomto stave, prave sa chystam zacat vyhadzovat veci.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa misocko » 16 Apr 2015, 09:35

ja myslim ze je to prave miesto kade prebieha komunikacny kanal medzi podzemnimi zakladnami "mimozemnstanov" a okolitym vesmirom. nemozu si predsa dovolit vysielat to kade-tade tak to zuzia na uzky "tunel" ktory je tazko vystopovatelny a ak mu das do cesty nejake elektro zariadenie tak zhori (to zariadenie) :D
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa xmilos » 16 Apr 2015, 09:59

Ak bol domcek vskutku odpojeny od elektriny ( odporucam preverit skusenym elektrikarom ) je nanajvys divne, preco sa TV zapalil.
S tym zvukom z blesku - overit, skusit iny blesk.
Ak sa to potvrdi, jedine co ma napada - blizkost releovych mobilnych vysielacov, vojensky radar,....
0

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa mirki » 16 Apr 2015, 10:30

Ak bol domček skutočne bez elektriky, kábel z domu do domčeka mohol byť pod elektrikou. Tak je zvláštne prečo vôbec začal horieť ten tv. Sedačka sa chytila cez koberec? Vyzerá ako by tam bolo nejaké elektro pole ktoré napríklad prebilo kondenzátory v telke a taktiež vplýva na ten blesk. Otázka znie kde sa to pole berie? V blízkosti toho domčeka je niečo, nejaké vedenie vysokonapäťového vedenia? Alebo susedí v blízkosti z inými susedmi? Alebo je skôr tak na samote a nikde nič okolo?
0

spirit16
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16 Apr 2015, 06:21

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa spirit16 » 16 Apr 2015, 11:18

mirki napísal:Ak bol domček skutočne bez elektriky, kábel z domu do domčeka mohol byť pod elektrikou. Tak je zvláštne prečo vôbec začal horieť ten tv. Sedačka sa chytila cez koberec? Vyzerá ako by tam bolo nejaké elektro pole ktoré napríklad prebilo kondenzátory v telke a taktiež vplýva na ten blesk. Otázka znie kde sa to pole berie? V blízkosti toho domčeka je niečo, nejaké vedenie vysokonapäťového vedenia? Alebo susedí v blízkosti z inými susedmi? Alebo je skôr tak na samote a nikde nič okolo?
Sedacka predpokladam zacala horiet potom ako spadol TV na zem a asi nejaky velmi teply kusok na nu odletel, v tom case uz v domceku bolo as dost velke teplo, tak stacilo malo, aby sa ta stara 30 rocna umelinova sedacka chytila.

Koberec pod TV sa vsak nechytil a ani perinak, v okoli sa z toho tepla roztopili plastove modely a na sedacke oproti mozes vidiet plastovy terc na sipky, ktory spadol zo steny a tiez za zo spodu uz tavil.

Ked som to vsak zbadala prvykrat, tak som tiez mala dojem, ze to boli dve samostatne loziska. Sme aj kukali ci blesk nemohol, ale chalani vraveli, ze to by sme videli na poskodenych zasuvkach.

My sme posledny dom, za nami je pole. Vysokonapatove tu je, teda taky mensi tranformator povedzme 80m, ale v ose medzi domcekom a tym transf je okrem nasej zahrady este ulica a hlavne susedov dom.

Ano kabel pod bol urcite pod elektrikou a aj cast kabla, ktora uz bola v domceku, lebo poistky boli az potom. V dome nam to vyhodilo poistky tiez a dali sa nahodit az potom ako sa dpojil kabel, ktory viedol do domceka z domu. Islo to z domu, ale pod zemou.

No prave, ze mne to tiez pride ako nejake elektropole, ale da sa to nejako zmerat? inak kusok od domceka nam ide voda, keby skratoval kabel pod zemou a zem by bola dost napita vodou, mohlo by to vytvorit take pole? Pokial som niektorych velmi rozosmiala, tak mi to prepacte. Ja tomu moc nerozumiem.

A ano kabel, pred poistkami bol pod prudom. Poistky to vyhodilo aj v dome a dali sa zapojit az ked sa odpojil kompletne domcek.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Apr 2015, 11:36

Nech bolo ako bolo, aj ked neverím na nejaké polia,skôr tipujem zmenu zvuku od dlžky nabíjania ,či predblesku,pri potrebe foťáku fotiť príliš čierny predmet,alebo akustické odrazy priestoru v tej polohe.
Ja by som vzal ten foťák a robil postupne fotky od vchodu po pol metri až k tomu miestu, kde sa začína prejavovať ten čudný zvuk blesku a všímal si aké zvuky kde vydáva,prípadne aj z opačného smeru.
Potom vziať iný foťák a zopakovať postup.
Každý foťák má iný blesk ,inú citlivosť a teda aj potrebu zapnúť blesk alebo nie,tak sa dá vylúčiť aspoň nejaká príčina,ak iný blesk na to nebude reagovať.
Najskôr je to ale len nejaký subjektívny dojem, pretože ináč to naozaj hraničí s témou scifi. :wink:

Mne dokonca ani to úložisko s fotkami neotvára,takže možno nejaká duchárina v tom asi bude :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa mirki » 16 Apr 2015, 11:42

Zavri sa do úplne tmavej miestnosti, kde je tma a odfoť hocičo len tak cvakaj v tme a počúvaj či tiež počuješ taky zvuk.
0

spirit16
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16 Apr 2015, 06:21

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa spirit16 » 16 Apr 2015, 12:09

No ved hned potom ako sa to stalo, som zacala skusat kade tade, ci nieco podobne nebudem pocut. Ale nie. Aj v tom domceku je to len v tom jednom priestore. Akokolvek sa otocim, tak je to to iste.
Teraz tu bola suseda, aj ked sa vam to mozno nebude zdat ako relevantny "dokaz" ale strcila som jej fotak do ruky, ze nech skusi ona. NEvysvetlovala som jej o co ide.
Ked to ona spravila, tak zostala prekvapena a aj som sa jej pytala, ze ako mam ten zvuk, alebo celkovy jav vysvetlit niekomu druhemu. Tiez z toho mala pocit, ako ked mas nieco zelektrizovane a preskoci ïskra"

-- Spojený príspevok 16 Apr 2015, 12:12 --

Nic, zavolam elektrikara este raz, nech si to vyskusa on. Uvidime co povie.

-- Spojený príspevok 16 Apr 2015, 12:30 --
mirki napísal:Zavri sa do úplne tmavej miestnosti, kde je tma a odfoť hocičo len tak cvakaj v tme a počúvaj či tiež počuješ taky zvuk.
skusala som to, to nie je len ten zvuk, to je zaroven, fakt ako keby preskocila iska, ako ked Ta niekto kopne. Akokeby nieco "koplo ten fotak v momente ked vyleti blesk.
NEviem to popisat
0

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa mirki » 16 Apr 2015, 12:56

Tak to by som rád videl čo sa to tam deje. Kde bývaš?

-- Spojený príspevok 16 Apr 2015, 13:46 --

Ešte ma napadlo, mohla by si ten zvuk blesku skúsiť nahrať napríklad na mobil zvukový záznam. Skús ho priložiť k blesku a cvakaj. Možno to zaznamená. A ešte mobil ti v tom mieste funguje? Dá sa telefonovať normálne, žiadne rušenie na tom mieste?
0

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa mkat » 16 Apr 2015, 17:53

Neviem čím to môže byť,ale nie je na tom mieste viac z ionizovanýn vzduch,alebo nejako viac vodivý? A preto sa ten výboj nevybije celý cez výbojku blesku.Ale časť vyoju sa vybije cez niečo iné. :ignore:
0
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Apr 2015, 22:06

Pri čítaní tejto témy som si spomenul tiež na jeden zaujímavý telefonát, keď som predával starý Tek 314, že či sa tým dá namerať spektrum. Pri tejto otázke mi bolo jasné, že to nebude len tak, ale bude tam nejaká "vyššia moc" a keď sa rozkecal, dozvedel som sa, že v dome sa dejú čudné veci... Už si nepamätám, čo všetko hovoril, nejak sa mi s ním nechcelo baviť na túto tému, ale tiež tam popisoval lahódky ako padanie predmetov, hukot, bolesti hlavy v jednom mieste domu...

Celkom sranda.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Apr 2015, 22:24

Mám s toho podobný pocit, ked so pozeral tú fotku,
-jednak mi tam chýbal ten TV,ktorý to spôsobil,
-potom to obhorené kreslo tiež nevyzerá ,akoby s zapálilo od nejakej spadnutej telky...
Zrejme tam bol celkom INÝ dej pri vzniku požiaru,ako je prezentovaný . :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Apr 2015, 22:32

Ten TV je na perináči vpravo :) A sranda je, že ak bol ríčinou požiaru, prečo je stena v jeho okolí biela?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Divna reakcia Blesk

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Apr 2015, 22:39

Před mnoha lety se v nějaké vesnici v domku samy zapalovaly zásuvky, dokonce to zkoumali nějací vzdělanci, bylo to v novinách i v TV - nakonec se myslím ukázalo, že to šikovně zapaloval nějaký kluk - vzpomíná si někdo na tu kauzu?
0

Napísať odpoveď