Relativní možnosti vn zdroje

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Desttiner » 18 Jún 2016, 01:42

Potřeboval bych měkký zdroj, okolo 4-5kv a proud tak do 1A max. Četl jsem toho spoustu o MOT trafech, které jsou asi nejsehnatelnejsi ovšem se spousty ale. Jelikož si nechci kupovat nějaký nový zdroj jiného typu za tisíce korun, napadlo mě, což je zároveň i mou otázkou, je-li možné použít nějaký trafo okolo 400 V a s pomocí nasobice ho tolikrát zvětšit kolik by bylo třeba. Nikdy jsem to dělal, a tak nevím jestli už se pak nevyplatí ten MOT, kt. by stačil pouze zdvojnásobit, ale je tam ovšem s proudem, dimenzování atd..

Diky za popř. odpověď.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa spin90 » 18 Jún 2016, 07:11

1A ? 8O Pises o makkom zdroji, nemyslel si 1 mA ?
Na nasobic zo 400 na 4000 s prudom 1A zabudni.
Pre teba jednoznacne najschodnejsie to bude s MOTmi.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa daqq » 18 Jún 2016, 07:36

Nasobice mozes pouzit na zvysovanie napatia z transformatora, ale je s nimi problem s vystupnym prudom... da sa spravit nasobic aj na 1 A, ale bude to potvora.

Inak, 1A @ 4kV NIE JE povazovane za makky zdroj - to mas 4kW.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa medved » 18 Jún 2016, 08:52

On chce VN zdroj na teslák. Písal si, že chceš nejaký jednoduchý teslák, ale nemáš veľmi skúseností s VN a teraz tu čítam toto... Nechápem načo chceš riešiť stále ten násobič ? alebo dokonca násobič na MOT ? Uvedomuješ si, ako si to celé riadne skomplikuješ ? Neide tu len o stavbu toho VN zdroja s násobičom, ale vieš vôbec aké ďalšie komplikácie vznikajú pri napájaní jednosmerným napätím TC ? Nemôžeš použiť statické iskrisko a je nutnosť použitia rotačného. Nutnosť použiť veľkú VN tlmivku okolo 2-8H podľa celkovej konštrukcie TC. A pritom chceš jednoduchý TC.

Určite sa vyhni DC VN zdroju pre TC. Sprav AC zdroj 50Hz. Najjednoduchšie je použiť MOTy napr. 4ks MOTov s toho 2ks v sérií ako zdroj a 2ks ako tlmivky na oboch stranách zdroja, aby aj okrem limitácie prúdu plnili funkciu VF oddelenia primárneho rez. obvodu od VN zdroja. Ak chceš nejaký väčší TC tak napr. aj 8 MOTov (4+4 ako zdroj a tlmivky) ak vôbec zoženieš toľko rovnakých MOTov a vhodný rez. kondenzátor. Nieje to ideálne riešenie, ale najjednoduchšie a spoľahlivé riešenie. MOTy zoženieš skôr, ako veľké tlmivky.

http://www.vn-experimenty.eu/sgtc_4/zdroj01_b.jpg - cca 8,5kV 4-5kVA (SGTC dáva 1,3m)
http://www.vn-experimenty.eu/sgtc_3/sgtc01_b.jpg - cca 4,2kV (SGTC dáva 75cm)
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Desttiner » 18 Jún 2016, 11:05

Samozřejmě že o možnosti použití více MOTu vím, ale nejsem si jist zda se mi podaří sehnat dva, abych dosáhl potřebného napětí a nebo dokonce čtyři, které bych použil jako tlumivky. Vše jsem na tvé stránce četl a jsem si toho vědom. Ale jen se obávám, jestli se mi je podaří sehnat, proto by mě ještě zajímalo, zda tam nelze jako tlumivku použít něco jiného, než další MOTy.

Díky moc.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Jún 2016, 13:58

Mám len dve otázky:

1. Načo je potrebný prúd 1 A u tých VN aplikácií ? Tá hodnota prúdu je určite potenciálne smrteľná !
2. Ako chceš preniesť cez ten nepodarený magnetický obvod jedného MOT-u napríklad 4 kW výkonu ?

Inak, zdvojiť 2 700 V nie je žiadny problém. Dve diódy tak na 8 kV a dva väčšie kondenzátory tak na 4 kV a máš to !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Xbunt » 18 Jún 2016, 19:38

Mozne len chce odskusat motorcek z elektrickeho vlaku ci trolejbusu. hehe..

Nemyslel prud na primare?
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Desttiner » 18 Jún 2016, 21:19

Já jsem to nemyslel, tak že budu odebírat 1A na TC. Vím, že to je hloupost a také vím, že je to v mezích několika desítek mA, ale nevím přesně kolik, tak jsem napsal 1A jako nejvyšší hranici, o které jsem si jist. Potřeboval bych spíše poradit s tou tlumivkou na ten MOT, aniž bych musel použít další jako právě tu tlumivku.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa medved » 19 Jún 2016, 09:08

Napríklad niečo takéto http://www.danyk.cz/tc2moty.html ale ani toto nieje ideálne riešenie. Takýto zdroj som mal spravený ešte na mojom prvom SGTC. Fungovalo to dobre, ale len niekolko týždňov/mesiacov. Potom sa prerazili všetky 6 tlmivky a potom nasledovali blokovacie kondenzátory. Keď už kondiky neboli chránené tlmivkami tak proste pohoreli kondiky.... mal som tam WIMA - tie už nikdy viac na žiadny TC. Tie tlmivky tak poprerážalo, že v niektorých horel oblúk a kvapkala roztavená meď :lol: :lol: Ešte by to šlo limitovať prúd na primárnej strane MOTov nejakými 250W tlmivkami, skrátka naskladať podľa potreby. Ale na sekundárnej strane musíš vysokofrekvenčné oddeliť primárny rez. obvod a VN zdroj. Nejaké vhodné kondiky či tlmivky.. napríklad niečo podľa TOSIho - http://www.tosi.cz/tc/sgtc.html. Ja som doteraz žiadne 250W tlmivky nezohnal za normálnu cenu takže všade mám MOTy, tých mam kopec.

Dolfi napísal:Inak, zdvojiť 2 700 V nie je žiadny problém. Dve diódy tak na 8 kV a dva väčšie kondenzátory tak na 4 kV a máš to !
To je síce pravda, ale problem je potom zohnať či vyrobiť vhodne veľkú tlmivku rádovo jednotky H, ktorá znesie VN. Pri jednosmerne napájanom tesláku sa musí použiť veľká tlmivka čo je najväčší problém. Taktiež nutnosť použiť rotačné iskrisko. Problém nieje postaviť násobič, ale potom s ním napájať TC tak, aby ten teslák aj bežal bez zapaľovania oblúku v iskrisku a prežitia diod v násobiči atď... :D
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Desttiner » 19 Jún 2016, 21:26

Dobře, ještě co se týče toho jiskřiště. Tam jsou jaké požadavky. Tím myslím kolik těch trubek musí být, jaký průměr a délka. Délka mezi nimi a kam připojit dráty. Popř. je lepší dělat ten SGTC či SSTC, bez ohledu na náročnost ale spíš s ohledu výdrže a šance zničení některých součástek.
Díky
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa boraicho » 19 Jún 2016, 21:35

:D naštuduj si čo je SSTC
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa medved » 19 Jún 2016, 22:38

Koľko dáš toľko bude... buď ho spáliš za pár sekúnd alebo minút. Vzdialenosti medzi trubkami a počet trubiek si vieš určiť či odhadnúť podľa výšky napájacieho napätia. A k tvojej ďalšej otázke nieje odpoveď. Nato si odpovedz sám. Si schopný postaviť SGTC alebo SSTC tak, aby to bežalo bez zničenia nejakých súčiastok/mechanických časti... ??? Obe typy TC sa dajú spraviť aby spĺňali danú podmienku. Ďalšia vec je... máš nato financie, aby si bol schopný také niečo postaviť ? Nehovoriac o naštudovaní týchto vecí, kde sú ešte riadne nedostatky... A boraicho dal tiež dobrú otázku, vieš čo je SSTC ? ako sme sa odrazu dostali k SSTC ?? Myslíš, že moje SGTC ako dlho môže bežať ? Dajte mi dakto prachy na maxwell kondiky, volfrámové elektródy na rotačné, rotačné pekne na mieru spravené na CNC... povedzme tak 2000€ a mam pár častí na TC a to ešte nemám VN zdroj ani cievky a aj to len použitý maxwell kondik a snáď aj funkčný s ebay... a potom aj celý víkend budem nonstop púšťať a bude splnená podmienka výdrže :lol: :lol:
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Desttiner » 19 Jún 2016, 22:42

Již jsem študoval.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Jún 2016, 22:48

Páni, trochu "čumím" na tie vaše VN zázraky a neverím vlastním očiam. Tento link: http://www.tosi.cz/tc/sgtc.html , je fakt dosť vysvetľujúci. Autor tam dokonca udáva parametre súčiastok (konštrukčných prvkov) na pF a uH. A celé je to napájané striedavým VN napätím 15 kV/ 50 Hz ! A zrejme to aj funguje ...

Preto sa pýtam, čo vás vlastne motivuje vyrábať takéto "monštrá" ...?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa AndiCibula » 19 Jún 2016, 23:27

Na to sa dá dívať snáď len na ako technokraticko-umelecké dielo. 8O
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa medved » 19 Jún 2016, 23:44

Ja mam zatiaľ najväčší SGTC, ktorý mi dáva 1,3m výboje a napájaný je štyrmi MOTmy. Príkon teraz vlastne ani neviem koľko je, ale dosť. A čo motivuje konkrétne mňa ? Už to je čo som minule rátal 9 rokov, čo sa venujem VN, vlastne hlavne VN a všetko okolo toho. Audio veci som nerobil, dokonca som si nikdy ani nespravil zosilňovač. Moja prvá konštrukcia bola levitátor od Danyka, noa keďže Danyk, tak potom nasledovala plazmová guľa s VN trafom s TV a už to šlo ďalej s VN a ide to doteraz :D Baví ma samotná stavba, výsledný efekt, rôzne pokusy pri ktorých som sa toho kopec naučil, taktiež veľmi rád fotím. Takže niektoré veci robím vyslovene pre zaujímavú fotku. Potom bola celkom haluz na VŠ počas prednášok techniky vysokého napätia, keď som bol jediný ktorý vedel odpovedať na otázky aj dokonca po prebudení počas spánku na stole :lol: :lol:

http://www.vn-experimenty.eu/sgtc_4/foto02_b.jpg
http://www.vn-experimenty.eu/sgtc_4/foto07_b.jpg
http://www.vn-experimenty.eu/sstc_6/vyboje07_b.jpg
http://www.vn-experimenty.eu/sstc_5/plyny01_b.jpg
http://www.vn-experimenty.eu/kirlianova ... an12_b.jpg
http://www.vn-experimenty.eu/kirlianova ... an14_b.jpg

Tuna som robil doma pokusy s čiastkovými výbojmi, čo sa týkalo aj mojej bakalárskej práce. Používal som 22kV PTN pripadne aj 2x PTN v sérií, kde som mohol dosiahnuť krátkodobo až 100kVpp (áno vážne až 100kV špička špička pri 50Hz). Dôvod ? Zvedavosť a naučilo ma to viac ako v škole na technike VN.... haluz bola, keď sa ma profesor pýtal, či niektoré pokusy vieme spraviť aj v škole v labaku.... a to som si myslel, že sa budem pýtať hlavne ja jeho a nie naopak...
http://www.vn-experimenty.eu/index.php? ... pokusy_ptn
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Jún 2016, 00:00

Fajn, treba snívať ! Nech sa ti darí ! Silno držím palce ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Desttiner » 20 Jún 2016, 08:50

medved napísal:Koľko dáš toľko bude... buď ho spáliš za pár sekúnd alebo minút. Vzdialenosti medzi trubkami a počet trubiek si vieš určiť či odhadnúť podľa výšky napájacieho napätia. A k tvojej ďalšej otázke nieje odpoveď. Nato si odpovedz sám. Si schopný postaviť SGTC alebo SSTC tak, aby to bežalo bez zničenia nejakých súčiastok/mechanických časti... ??? Obe typy TC sa dajú spraviť aby spĺňali danú podmienku. Ďalšia vec je... máš nato financie, aby si bol schopný také niečo postaviť ? Nehovoriac o naštudovaní týchto vecí, kde sú ešte riadne nedostatky... A boraicho dal tiež dobrú otázku, vieš čo je SSTC ? ako sme sa odrazu dostali k SSTC ?? Myslíš, že moje SGTC ako dlho môže bežať ? Dajte mi dakto prachy na maxwell kondiky, volfrámové elektródy na rotačné, rotačné pekne na mieru spravené na CNC... povedzme tak 2000€ a mam pár častí na TC a to ešte nemám VN zdroj ani cievky a aj to len použitý maxwell kondik a snáď aj funkčný s ebay... a potom aj celý víkend budem nonstop púšťať a bude splnená podmienka výdrže :lol: :lol:
Špatně jsi mě pochopil. Celkově o TC se snažíš přečíst vše, co mi něco dá. Ačkoliv mi spousta věcí stále chybí, vím, že konstrukce tc je zaprvé drahá a i tak nebude nikdy funkci pořád. To je také pochopitelne vhledem k podmínkám, kt musí celá konstrukce čelit. Jen mě zajímaly rozdíly těchto druhů, krom audia. Pokud zde rozdíl není a stejných výsledků se dá dosáhnout oběma typy, tak vím vše, co jsem ohledně toho potřeboval. Takže lituji, že si spatne pochopil můj dotaz. Jsem někdo, kdo se jen zajímá o elektro jako každý jiný. Hledá si informace na netu i v knihách. Ale když vše vidím je poprvé, má více otázek než před tím, když jsem téměř nic neznal. A tak píšu zde na otázky, na které mi žádný článek neodpoví, neboť ty otázky dostanu na jeho základě. Tebe beru jako někoho, kdo s tím má oproti mě nesrovnatelné zkušenosti, a tak se nespíš divit, že mé otázky jsou vůči tobě pošetilé a nepochopitelné. Snad jsem ti trochu přiblížil mou situaci a doufám, že jsem tě svou otázkou neurazil.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa medved » 20 Jún 2016, 09:52

Jasné v pohode a nie neurazil ani nič. No pozri.. SGTC a SSTC, ak sa to dobre spraví nevidím dôvod prečo by to nemalo fungovať dlhé roky. Všetko zavisí od toho, ako to spravíš a či sa budeš snažiť s toho dostať maximum za každú cenu. Pri SGTC ak bude všetko OK tak budeš len čistiť iskrisko. Ja svoje iskrisko bežne spálim za krátky čas behom večera a to mám dosť veľké a hrubé medené trubky. Vyčistím a šľape to v pohode ďalej. Pri SSTC je to celé komplikovanejšie, to zavisí aké máš skúsenosti s budením polomostu či plného postu. Bez osciloskopu sa nepohneš a aj finančne to bude odosť drahšie. Tiež SGTC aby sme sa chápali sa dá kľudne spraviť aj za lacno. Ak vieš pozháňať materiál tak kľudne aj metrové výboje za pár "ečok". Veď napr. môj veľký SGTC, čo mi dáva 1,3m výboje. Bol robený za čo najkratší čas a za minimum peňazí dosiahnuť čo najväčšie výboje. Stál ma ja neviem možno 30-40€ ? viac nie. Nejaké veci som už mal doma a iné zohnal od známych a celé to zbuchal s toho čo som našiel doma. Preto to aj vzhľadovo vyzerá ako vyzerá, ale po funkčnej stránke funguje to spoľahlivo. Ale na také VTTC som dal oveľa oveľa viac peňazí. Len na rezonančné kondiky cez 30€ a to ešte nič zbytok. Čiže ono to vôbec nemusí byť až také drahé ako sa zdá alebo môže ťa to stáť aj stovky ak nie až tisícky € :D

K tomu iskrisku, nepoviem aké rozmery majú byť. Poviem ti, že čím masívnejšie a hrubšie trubky použiješ, čím dlhšie trubky, tak tým dlhší čas vydrží, neskôr ho prehreješ a spáliš. Najlepšie je použiť trubiek viac, aby si rozložil výboj na viac medzier avšak si tu limitovaný počtom medzier od veľkosti napájacieho napätia. Na jednu medzeru povedzme minimálne 0,5-1mm. Chce to aj skúšať. Ide o to, že pri veľmi malej medzere sa to rýchlo spáli, zaseknú sa tam nečistoty s pretavenej medi a bude sa zapaľovať oblúk. Tiež je nutné zabezpečiť, aby po celej dĺžke trubiek bola presne rovnaká medzera, čo je vlastne nutnosť. Aby výboj skákal náhodne po celej dĺžke a nie len na jednom mieste, kde to miesto za krátko spáli a bude sa zapaľovať oblúk a vypadávať celý TC... Čo sa týka správneho nastavenia iskriska, ty si to vieš presne nastaviť ešte pred spustením SGTC. Proste napoj iskrisko priamo na VN zdroj a pozoruj či sa hneď zapáli oblúk a či budú výboje náhodne lietať pozdĺž medzier, či sa držať jedného miesta. Tiež si vieš takto posúvaním trubiek nastaviť maximálne zápalné napätie aby si mal istotu, že to skáče pri maxime U zdroja a nielen na nejakých povedzme 70%.
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Relativní možnosti vn zdroje

Príspevok od používateľa Desttiner » 20 Jún 2016, 11:32

Dobře, já se určitě nebráním jít do SGTC, kt je osobně pro mne jednodušší, ať už finančně či složitosti. Jediný důvod proč jsem se zajímal o SSTC byla možnost přidání MIDI a ovládání hudbou. Ale to třeba později, tam je spousta věcí kterým nerozumím. Kupříkladu proč zde zrovna autotrafo, kt. má na výstupu pouze max. 270V. Ale to už je něco jiného. Chci se soustředit na ten SGTC. Takže s tím jiskristem všemu rozumím. Jen si ještě nejsem jist s jeho připojením k vn zdroji. Tam se připojuje drát vždy na krajní trubku? A je třeba, aby byla Cu či může být i Al? A lze zjistit, zda-li zdroj jedete na plný výkon, nemam-li kVmetr?

Diky
0

Napísať odpoveď