Dotaz ohledně SGTC

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa Desttiner » 02 Apr 2017, 13:38

Je tu někdo ochotný, kdo by se mi mohl, ať už zde, nebo prostřednictvím SS věnovat ohledně SGTC ? Jeden jsem dnes postavil a vyskytují se zde některé chyby, které bych rád s někým, kdo se tomu věnuje, probral.

Díky
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa medved » 03 Apr 2017, 07:05

Poloz otazku/y rovno, ako takto hladat niekoho, kto sa ti bude venovat. Skor dostanes odpoved lebo inak myslim, ze sa nikto nenajde. Preto sa ani ja velmi nehlasim, aby som nieco riesil s dalsim clovekom cez SS, kedze uz ich je niekedy tolko, ze ani neodpisujem na vsetko...
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa Desttiner » 03 Apr 2017, 10:00

Tomu rozumím, jen jsem chtěl vědět, kdo by byl ochoten mi odpovědět na par otázek. Nechtěl jsem ti furt psát přes SS, pac mi to připadalo, že tě s tím otravuji.

Popisi tedy problém, který u mne nastal. Mam tedy SGTC.
Zdroj vn: 2x MoT spojený sekundarama do série, podle Medvedova návrhu. Použil jsem pouze jeden Mot jako tlumivku.

kondenzátory: stejné jako Medved, impulsní teslacke 1500V, 82nf. Serioparalelene spojené, výstupní kapacita 102,5 nF a el. pevnost 6 kV.

Sekundarni cívka: výška vinutí 40,6 cm, průměr 9,5cm, počet závitů cca 1160. Průměr drátu 0,315 mm.

Primární cívka: Ve tvaru solenoidu, průměr 17 cm, použita Cu trubka o průměru 0,6cm. Celkem 6 závitů a výška vinutí 10 cm.

Toroid vyroben z dvou polystyren. věnců rozdílných průměru a stejné tloušťky, polepene alobalem a následně přilepené k sobě.

Rezonanční frekvence mi vycházela okolo 202kHz.

Popis problému: Po zapnutí dojde k běžnému jiskření v jiskristi, ale také k permanentnímu přeskakování jisker mezi jedním místem primaru a sekundaru. Z toroidu nevyšlo vůbec nic. Sekundar mel pouze propalenou izolaci, tak předpokládám, že by jej šlo prelakovanim opravit. Při třetim pokusu mi dokonce vyhořel jeden MoT na sekundaru.

Diky za pomoc.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa medved » 03 Apr 2017, 11:27

Solenoid nemozes pouzit na SGTC. Musi byt plochy alebo konicky primar na SGTC. Nemozes tam mat tak silnu vazbu inak sa preskokom vybojov nevyhnes. Sekundar by sa mohol dat ocistit a zalakovat znova a poriadne. Ako si vobec dosiel ku valcovej cievke na SGTC ?

-- Spojený príspevok 03 Apr 2017, 10:29 --

MOT co sa ti spalil bol na mieste, kde bol druhy MOT ako tlmivka alebo ten bez tlmivky ? Predpokladam, ze ten nechraneny...
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa Desttiner » 03 Apr 2017, 11:55

Tak to bude zřejmě ono. Nikde jsem se nedočetl, že solenoid není u SGTC vhodný, a jelikož mi z počátku přišel nejjednodušší pro můj případ, tak jsem ho použil. Předělat to na plochou spirálu by neměl být problém. MOT se spálil, jak říkáš, na nechráněné straně, avšak bylo to i hned po zapnutí. Ale to zřejmě bylo způsobeno tím preskokem mezi primarem a sekundarem, což neumoznovalo plné vybití.

Ve shrnutí tedy stačí předělat primar na požadovaný tvar a přidat další mot na druhou stranu. Zdá se ti jinak vše ok? při výpočtech jsem vycházel pouze z toho, jaký rezonanční kmitočet vykazoval sekundar a podle toho jsem si dopočíval indukcnost primaru. Tu jsem zjistil z online kalkulacek. Sedí-li mi kapacita kondenzátoru do výpočtu pro rezonanční kmitočet pro primar, můžu jej takhle zachovat, přestože má poměrně velkou kapacitu 102,5 nF?

Diky moc a když tak přiložím nějaké fotky, budou-li se ti hodit ke zhodnocení.
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa lucky62 » 03 Apr 2017, 13:59

Skús dať aj nejaké obrázky.. Lepšie raz vidieť ako 100x počuť... (čítať)...
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa Desttiner » 03 Apr 2017, 15:05

Zde jsou nějaké fotky.

http://imgur.com/a/3I73e
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa medved » 03 Apr 2017, 18:49

S fotky je to jasne, problem je ako som uz pisal s velmi nevhodneho primaru, na SGTC sa NIKDY nepouziva valcova cievka, ale bud plocha alebo konicka. Co sa tyka MOTov tak ano staci dat dalsi MOT aj na druhu stranu ako tlmivky a o zdroj sa potom nemusis bat (preventivne akurat skontrolovat teplotu). Priamim preskokom do primaru sa musis pravdaze vyhnut takze okrem prerobenia nezabudnut na ochranny zavit nad primarom. Ten vsak nesmie byt zavit na kratko ! A daj aspon 2cm medzeru lebo aj na tom jednom zavite sa vie naindukovat par kV a skakat vyboj na tom zavite...

Sorry za kus vypluvnuty text narychlo no som bez internetu na PC tieto dni tak len s mobilu obcas pisem :crying:
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa Desttiner » 03 Apr 2017, 18:56

Super, moc díky. Takže ve shrnutí, předělat primár na plochou spirálu, od ní 2 cm ochranný závit (nespojený) a přidat ještě jednom MOT jako tlumivku. Co se týče těch kondenzátorů, popř. toroidu, je vše v pořádku ? Resp. nemohlo by tam dojít ještě k nějaké problému ?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa medved » 03 Apr 2017, 19:47

Vzdialenost 2cm som myslel nie od primaru, ale prave tu medzeru v tom zavite. Nepametam uz kolko mam ja, no na vacsom SGTC mi tam skakal vyboj a som sa az divil ako dokaze zozrat vykon teslaku taky obcas skratovany zavit ci neuzemnene plechy na krabici TC.... Vsetky spoje, ci uz v rezonancnom obvode alebo zemniace musia byt poriadne spoje. Nezabudaj ze v rez. primarnom obvode ti idu stovky A pulzne a vacsie TC aj jednotky kA v pulzoch, ako zacina tlmene kmitanie. Mne sa takto na mojom prvom SGTC roztavil cin na studenom spoji pri iskrisku ! :lol: Problem jedine kde este mozno vidim je prave to tvoje iskrisko priamo na dreve, ktore casom moze pekne scernat od vysokej teploty trubiek a dalej nemusim pisat :D ja som pouzil distancne stlpiky a tiez nie priamo na drevo. Ostatne by malo byt OK.
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa Desttiner » 03 Apr 2017, 20:05

Dobře, to jiskřiště když tak doladím. Šlo mi hlavně o tu funkčnost. Ty 2 cm, ještě ať si plně rozumíme, myslíš vzdálenost mezi jednotlivými závity v tom plochém primáru ?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa medved » 03 Apr 2017, 21:06

Nene myslim tuto vzdialenost na ochrannom zavite, aby sa ten zavit neskratoval vybojom. Skratka dat tam dostatocnu vzdialenost a nepodcenit to, pretoze sa tam aj par kV naindukuje na ten 1z.

-- Spojený príspevok 03 Apr 2017, 20:07 --

2cm som mozno kus aj prehnal kedze nemas az tak velky SGTC, ako ten na ktorom to mne preskakovalo.... ale chapeme sa co som chcel povedat...
Prílohy
Screenshot_20170403-210312.png
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa Desttiner » 03 Apr 2017, 21:22

Jo tak, už ti rozumím. Dobře, to není problém. Tu vzdálenost mezi jednotlivými závity primáru si už pak zvolím podle potřebné indukčnosti, ale počítám tak s min. 0,5cm, tak to máš myslím, že i ty.

Jinak ještě jsem teď vzpomněl na otázku. Jeden konec sekundáru je uzemněn, stejně tak jako spojená jádra těch dvou MOTů. Jsou tedy vzájemně propojené a já je zemním klasicky na PE. Může to tak být a jak to, že nevadí, že je sekundár vlastně spojen přímo s trafem ?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa medved » 03 Apr 2017, 22:14

Ano tak, jadra MOTov sa MUSIA zemnit na PE rovnako tak sa zemni spodok sekundaru, logicky tiez na PE vsetko. Vsetko spajas do jedneho zemniaceho bodu a na kolik PE. Vadit to nema preco... MOTy aj spodok cievky su na rovnakom nulovom potencialy zeme... vyboje sa uzatvaraju s toroidu voci okoliu cize zeme. Aj keby si uzemnil sekundar na tyc v zemi, stale to je ten isty potencial co jadra MOTov na PE. TC je pravdaze lepsie zemnit vonku do tyci v zemi, ale to asi velmi realne nie je ak to ma byt prenosny kdekolvek pouzitelny teslak :D
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa Desttiner » 03 Apr 2017, 22:29

Dobře, chtěl jsem se jen ujistit. Jinak tím kolíkem bych to mohl klidně řešit, neboť zatím nejsem odhodlaný něco takového pustit v baráku. :D

Ještě jednou moc díky a snad se tím ten problém vyřeší a budou alespoň 50cm výboje.

-- Spojený príspevok 03 Apr 2017, 21:33 --

Ještě doplněk mne napadl, hned jak jsem odeslal poslední odpověď. Mohlo by dojít k tomu, že by po odpojení tesláku zůstal někde naakumulovaný náboj, ať už v kondenzátorech či jinde ? Když se v tom třeba hned hrabu, tak abych nedostal. Zatím jsem to tedy vždycky zkoušel proměřit a nic se neobjevilo, ale kdo ví ..
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa medved » 03 Apr 2017, 23:33

Hej kondiky mozu ostat s casti nabite a aj ostavaju... kopli ma uz velakrat bo som tam pchal hned ruky po vypnuti, ked som ladil :lol: .. ale to boli len ciastocne nabite nie na plne napatie... odporucam vzdy pred manipulaciou ich vyskratovat a overit ci su uplne vybite.
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa Desttiner » 04 Apr 2017, 06:44

To jsem mel přesně na mysli. Stačí je vyzkratovat tak, že spojím jejich svorky, myslím toho celého serioparalelniho spojení, kam připojuji jiskriste atd. ?

Ještě k těm MOTum, dělal si něco s jejich proudovou cívkou pro magnetron? Nebo ji zkrátka nechal tak já je. Myslel jsem si, jestli to nezpůsobuje nějaké ztrátu energie, přestože není k ničemu připojena a nemá tak negativní vliv na teslak.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa medved » 04 Apr 2017, 11:10

Hej tak a ne nema ziadny vplyv, normalne len cvakni vodice nech nezavadzaju. Niektory viem ze skusali aj magneticke bocniky vyberat s MOTov, ale to som ani nikdy neskusal...
0

Desttiner
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 18 Dec 2015, 11:17
Bydlisko: Třeboň
Vek: 24

Re: Dotaz ohledně SGTC

Príspevok od používateľa Desttiner » 04 Apr 2017, 11:37

Okey, tak mockrát diky.
0

Napísať odpoveď