Namet na prestavbu TIG zvaracky

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Sep 2017, 13:03

Zdravim, pri potulkach po nete som natrafil u sudruhov na takyto modul :

Link:

https://www.aliexpress.com/item/AC24V-h ... 3.1.YcJnlP

Img:

Obrázok

Podla strucneho popisu sa jedna sice o zariadenie HF startu pre plazmovu rezacku, ale bolo by podla vas mozne pouzit to napriklad aj ako HF zapalovanie pre TIG zvaracku, ktora ma klasicke "naskrabove" zapalovanie. Podla mna je princip rovnaky a aj ucel.
Ma s tym niekto nejake skusenosti? Zaujima ma to nakolko som niekedy uvazoval nad "tuningom" mojej kitin 195, ktora sice TIG ma , ale klsicku - naskrabovy

Dakujem za reakcie
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Sep 2017, 15:18

ak to pripojiš na kitin, tak podľa mojho skromneho nazoru na 99% odpališ elektroniku.

ale toto by som si namontoval na trafo zavračku AC aby som mohol s tigom zvarať hlinik. škoda len že je to drahe.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Sep 2017, 15:24

tak to viem, ze to nemozem natrepac len tak napriamo, je potrebne oddelit VN od zvaracky,

co je drahe? ta doska? 25€ podla mna neje vela
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Sep 2017, 15:33

Boraicho prežíva obdobie, kedy mu je veľa dať aj 1€. Viď. téma, kde zháňa nástavce do vibračnej brúsky, najlepšie zadarmo, alebo keby sme mu ešte my platili za ne.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa genius3258 » 23 Sep 2017, 16:13

Dá sa to v pohode použiť ak nemáš náladu vyrábať niečo vlastné. Ja som to riešil násobičom z 230 na 1.5KV ktorý nabíja kondenzátor. Keď sa C nabije o zopne sa tyristor a vybije ho do "transformátora" ktorý vznikol dovinutím 3 závitov na výstupnú tlmivku invertora ( železoprachový toroid) . To je celé "oddelenie VN"
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa boraicho » 23 Sep 2017, 18:13

Drakoush napísal:Boraicho prežíva obdobie, kedy mu je veľa dať aj 1€. Viď. téma, kde zháňa nástavce do vibračnej brúsky, najlepšie zadarmo, alebo keby sme mu ešte my platili za ne.
nie, mne je veľa dať 10€, za 1€ ich práve zhanam :wink:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 23 Sep 2017, 19:17

to si musite ist takymto sposobom "po krku" ? jak male decka... kazdy spori, ci jeden, alebo druhy... ja tak isto.. tiez si odkladam pri zvarani male elektrody - nie zeby som nemal na balik elektrod, jednoducho preto ze sa mi s tymi malymi lepsie zvara...

cize k veci.. jak tu spomenul uz "genius3258" principialne by to nemalo byt zlozite - mas aj nejaku prakticku skusenost s takouto "prestavbou"? obvody zvaracky su dost citlive na VN a nerad by som to odkuril, aj ked sa nejedna o stroj za niekolko tisic...
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa genius3258 » 23 Sep 2017, 19:51

ano však ti vravim že to mam namontovane.. :D na nejakom lacnom 160A invertore ani neviem co je to zac.
Jedine čo som doplnil bol vykonovy 150V transil pred spominanu tlmivku preistotu, aby sa neprarazila dvojdioda na vystupe. Takto v podstate len spojíš 2 zdroje do série.
jediny problem co som mal ze mam biedne poprepalovane zvaracie kable tak ked zvaram vonku a je mokro tak to hádže iskry všade len tam kde treba nie. Je to celkom uzitocna vec hoc aj na elektrody
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa boraicho » 23 Sep 2017, 20:14

tyrystor ovladaš ako?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa genius3258 » 23 Sep 2017, 20:33

cez tusim 7ks 200v zeneriek v serii. Robil som z toho co som mal v sufliku.
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa hpeter » 24 Sep 2017, 20:02

V podstate princip ako zapalovac na vybojky, len vinutie dimenzovat na ten prud.
Tyristor napajat (3k3) z ineho zdroja U, nie zo sekundaru zvaracky (male U) Mozno by slo aj priamo zo 230~ (s dobrou izolaciou)
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Sep 2017, 21:05

Marek1975 napísal:to si musite ist takymto sposobom "po krku" ?
Ale kdeže, my si nejdeme po krku, ja som vyjadril svoj názor, boraicho vyjadril svoj názor a tým to zhaslo, troška môžeme rýpať, nie?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
PeterKeral
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1046
Dátum registrácie: 28 Okt 2011, 19:22
Bydlisko: Prešov/Москва
Vek: 32

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa PeterKeral » 26 Dec 2017, 22:30

Nazdar, doma sa mi povaluje zvaracie trafo z lidla. Chcem ho prerobiť na AC tig. Horak všetko mam nakoľko zvaram DC tigom. Občas potrebujem zvariť aj AL... Mam problem z VN zdrojom. Autor schemy udava zdroj VN 9KV. Možem použiť aj 15kV zdroj? Je potrebne upraviť hodnotu R alebo C ? VN zdroj je z ebay. https://www.ebay.com/itm/232597886866 Vdaka
Obrázok

schema : http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? ... 2007072701
Obrázok
0
Kawasaki GPZ500, Bandit 1200
Bez motorky ani na krok :)

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 26 Dec 2017, 23:11

to PeterKeral, teoreticky prerabat nemusis nic, jedna sa o to aby si to elektricky spravil tak aby to neprerazalo do rukovete a teda aj do teba - nic prijemne. V podstate ide iba o to aby to dalo iskru a nastartovalo to cely proces zvarania, Cim vyssie zapalne napetie, tym skor chytis obluk.

edit : teoreticky, mozes a nemusis ist podla tej schemy co si pripojil, ta je len informativna, ale na vysvetlenie principu staci, Upravis podla svojej potreby, inak tak ma napadlo az teraz...

AC TIGom sa hlinik zvarat neda, musis mat DC TIG, inak to nezvaris
0
Naposledy upravil/-a Marek1975 v 26 Dec 2017, 23:18, upravené celkom 1 krát.
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa Wicker » 26 Dec 2017, 23:11

Drakoush napísal:
Marek1975 napísal:to si musite ist takymto sposobom "po krku" ?
Ale kdeže, my si nejdeme po krku, ja som vyjadril svoj názor, boraicho vyjadril svoj názor a tým to zhaslo, troška môžeme rýpať, nie?
Osobne som zato aby si držal zobák pokiaľ nemáš čo ku veci, nikdy sa tu nikto z modov nechoval ako Ty a nechápem, prečo ti je to tolerované, už minule tu záhadne pomizli nejaké tvoje príspevky. Začni si striehnuť odkiaľ - po...
0

Používateľov profilový obrázok
PeterKeral
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1046
Dátum registrácie: 28 Okt 2011, 19:22
Bydlisko: Prešov/Москва
Vek: 32

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa PeterKeral » 26 Dec 2017, 23:35

Marek1975 napísal:to PeterKeral, teoreticky prerabat nemusis nic, jedna sa o to aby si to elektricky spravil tak aby to neprerazalo do rukovete a teda aj do teba - nic prijemne. V podstate ide iba o to aby to dalo iskru a nastartovalo to cely proces zvarania, Cim vyssie zapalne napetie, tym skor chytis obluk.

edit : teoreticky, mozes a nemusis ist podla tej schemy co si pripojil, ta je len informativna, ale na vysvetlenie principu staci, Upravis podla svojej potreby, inak tak ma napadlo az teraz...

AC TIGom sa hlinik zvarat neda, musis mat DC TIG, inak to nezvaris
Vdaka za informacie, modul som objednal, samozrejme VN modul bude napajany samostatne 3.7V...
Dovoľ aby som ta opravil. DC tigom sa neda zvarať hlinik. Na hlinik je potrebne AC TIG. Preto chcem prerobiť klasicke zvaracie trafo bez usmernovača na AC tig.
0
Kawasaki GPZ500, Bandit 1200
Bez motorky ani na krok :)

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 26 Dec 2017, 23:45

jaj, sorry, jedno som myslel a druhe som napisal :D mam tiez tig - kitin165 a to ma zmiatlo, zvarit sa s tym v DC mode da kade co ale hlinik nie, este raz sa ospravedlnujem

este na margo napajania - 3,7V , najlepsie spravis celkovym oddelenim, na samostatnej DPS s malym trafom do DPS a usmernenim.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
PeterKeral
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1046
Dátum registrácie: 28 Okt 2011, 19:22
Bydlisko: Prešov/Москва
Vek: 32

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa PeterKeral » 27 Dec 2017, 18:45

To je celkom rozumne riešenie, pôvodne som to chcel napajat priamo zo zváračky, no male trafko + lm317 to spravy :)
0
Kawasaki GPZ500, Bandit 1200
Bez motorky ani na krok :)

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 27 Dec 2017, 18:50

spravis to modularne, tym padom mas jednoduchsiu "opravitelnost" v pripade poruchy, navyse sa tak znizi miera "zarusenia". V pripade poruchy VN mozes zvarat dalej pokial modul nespravis. Inak uploadol som cca 80 schem na rozne zvaracky na FTP

link na prispevok : https://svetelektro.com/modules.php?nam ... ead#unread

popozeraj pre inspiraciu su tam aj TIG masiny, jak je to poriesene v inych zapojeniach

edit : este ma napadla jedna mala vychytavka... mikrospinac na rukoveti, ktory ovlada plyn, by teoreticky cez male relatko mohol ovladat nejaky ten casovaci obvod, ktory by bol nastaveny na urcity cas, po ktory bude aktivny HF modul (to znamena pokial nedojde k zapaleniu obluka), aby to nehadzalo iskru zbytocne po cely cas horenia obluka. Co ty na to?
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Namet na prestavbu TIG zvaracky

Príspevok od používateľa otep69 » 28 Dec 2017, 02:18

Marek1975 napísal:este ma napadla jedna mala vychytavka... mikrospinac na rukoveti, ktory ovlada plyn, by teoreticky cez male relatko mohol ovladat nejaky ten casovaci obvod, ktory by bol nastaveny na urcity cas, po ktory bude aktivny HF modul (to znamena pokial nedojde k zapaleniu obluka), aby to nehadzalo iskru zbytocne po cely cas horenia obluka
Ahoj pripojim sa aj ja. To nie je zly napad. Alebo co tak snimat pomocou nejakeho prudoveho trafka prud na sekundarnej casti a az ked sa zapali obluk odpoji HF a ak sa stane, ze mu obluk zhasne a tlacitko bude mat stale stlacene HF automaticky zacne davat VN impulz pre opatovne zapalenie.
Potom tak isto dorobit veci ako predfuk a dofuk plynu, ale to uz je jednoduche pouzitim casovacov.
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Napísať odpoveď