Ohradník s kontrolou pásky

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa pixel123 » 08 Aug 2018, 03:57

ahojte. nejaký čas sa pohrávam s myšlienkou ako vyriešiť častý problém ohrádníku pre kone - mŕtve zóny resp. prerušenie obvodu. Hlavne keď to človek zistí až keď mu kobyla obžúva pásku, bolo by dobré vedieť o vzniku prerušenia hneď. premýšľam teda nad obvodom ktorý by bol schopný kontrolovať to či je páska v poriadku. Napadli ma len dve reálne možnosti - kontrola odporu resp. obvodu pásky, alebo snímanie VN v koncových bodoch. Keďže prvú variantu si neviem dosť dobre predstaviť, lebo by bolo treba niečo čo znesie 15KV a zároveň bude medzi výbojmi merať odpor pásky, jednoduchšie mi príde približne také zapojenie ako je na obrázku. V zásade ide len o to že páska je v strede prerušená a sú tam cez sériové VN odpory dva bipolárne trandy ktoré snímajú každý svoju stranu. Mňa zaujíma, či to nieje úplná, donebavolajúca blbosť, alebo sa to dá lepšie, ľahšie, či úplne inak.... jednoducho logicky by to fungovať malo a asi aj bude ale či to trandom nebude škodiť... chcelo by to asi aj odpory voči zemi pred bázu, tým som si ale úprimne nie istý, keďže s VN dáko nerobím.... či ich tam treba alebo budú zbytočne zrážať napätie v páske.... alebo už len tie trandy aj cez 100M odpory spravia svoje a bude to naprd.. Hlúpa otázka ale radšej hlúpo sa pýtať ako hlúposť spraviť :D ďakujem za odpovede a názory.
Prílohy
Untitled 2.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Aug 2018, 17:53

Bežný 0,6W rezistor má max pracovné napätie 150v, teda na 15KV ich musíš zapojiť 100 kusov do série, ak by si použil 10M rezistory, celkový odpor by bol 1000M, prúd pri 15KV 0,000015A pri darlingtone s dvoma tranzistormi so zosilnením 300 by si mohol spínať prúd cez 1mA a to by malo stačiť na detekciu a ani VN by si až tak nezaťažil (0,225W).
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 08 Aug 2018, 18:20

napr. Avelmak má aj vn odpory ( http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1494 ... icle=59159 ) , načo sa trápiť so spajaním 100 ks.
Snímať by to išlo aj kapacitne. Podobne ako sa robili otáčkomery na benziňáky - navinutim pár závitov na vn kábel z indučky.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa Andrej152 » 08 Aug 2018, 19:17

cielom toho bude co ? zopne tranzistor a dalej ? len ako indikacia alebo gsm a ti to posle sms ?
ak by to bola len signalizacia , nebola by lepsia nejaka tlejivka na koncoch ?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Aug 2018, 20:22

ako je riesena ta ohrada. Ak je mozne dat zaciatok aj koniec ohrady na jedno miesto, tak do jedneho konca pustat napatie a na druhom jednoducho sledovat ci tam je napatie, alebo nie. staci sledovat prud radovo v mA, napr. na odpore a ak skoci na 0, tak vies, ze sa niekde prerusilo.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa pixel123 » 08 Aug 2018, 22:40

dakujem pani za odpovede. takze poporiadku , este doplnim dolezite info a sice, ze VN trafo bude zapalovacia cievka zo skody favorit (valcovita)

zipaj - ziadne spajanie 100ks do serie sa nekona, schvalne som hovoril o VN odporoch ktore znesu aj 20kv, mozno som sa zle vyjadril, tie odpory su seriove vo vyzname pre tranzistor - seriovy odpor pre bazu. nie odpory do serie. Cize pri dostatocnom zosilneni a darlingtonoch myslis ze by to slo ? mozno by to stalo na pokus, len som zvedavy kolko si to odhryzne z tych 15kv...

zdeno - snímanie vn vinutia a podobné veci ktoré snímajú či tam "bola iskra" sú spôsoby ktorými by to išlo ľahko ale to by som sa potom nepýtal :D práve o to ide, že ja potrebujem niečo, čo mi bude kontrolovať či je páska celá alebo resp. či zo zdroja došlo tých 15kv až na koniec ohrady . a keďže ak je ohrada celistvá ako obdĺžnik, nemá koniec, preto som ju "rozpojil" a na koncoch sú dvaja strážcovia ktorí obaja sledujú či vždy k ním dojde kopanec. ak jeden nezaznemaná nič, bije na poplach a ja viem v ktorej časti je porucha.

andrej - cielom obvodu je zatial nespecifikovany signal, ano, najradsej by som to napojil na GSM modul ktory ma okamzite upozorni. Pre zaciatok ale povedzme ze vysledkom bude ze pri preruseni pasky sa rozsvieti LED. dalsie spracovanie je nepodstatne, podstatne je prevedenie. Tlejivka napadla inac aj mna, tam ale neviem zase ci to nezrazi napatie ... ? mozno tlejivka a optosnimac hm ? tej myslienke sa nebranim hoci mi az tak prilis nevonia, som otvoreny napadom :) ide o to aby som mohol tu informaciu o funkcii obvodu dalej niekam poslat - ci uz vzduchom alebo kablom. nestaci mi signalizacia priamo na mieste , aby som musel ist pozriet nejaku kontrolku, ak chapes co tym myslim.

pocitujlasku - presne toto je ta prva moznost o ktorej som hovoril. kontrola obvodu pasky. lenze tam narazam na dost velky problem - ako to spravit tak ze to tych 15KV vydrzi, resp. ci su realne take suciastky ktore to zvladnu ( a niesu velke ako dlan a nestoja 100vky) pretoze to bude fungovat stylom "vyboj- kontrola-vyboj-kontrola..." a neviem si dost dobre predstavit ako to spravit aby to pezilo a bolo spolahlive.

som rad za diskusiu :applause:
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa peterple » 08 Aug 2018, 23:09

No a čo tak tie konce naviazať indukčne? Teda na koniec namotáš cievku a keď tam tá šleha doputuje, tak sa ti tam naindukuje nejaké napätie. Tým impulzom spustíš monostabil a dokiaľ sú tam impulzy tak ho držíš stále nakopnutý. Ak nič nedorazí MKO po nejakej dobe spadne a signalizuje absenciu VN pulzov a teda prerušenie pásky. Dokonca si to viem predstaviť po určitom orezaní pripojiť rovno na prerušovací vstup MCU a ten už môže posielať aj tie SMSky.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa pixel123 » 09 Aug 2018, 00:48

pocuj ale to vobec nieje zly napad ;) vdaka , uz ma kopla tvoja muza

este ma prave napadla aj dalsia moznost. mozno by to slo aj cestou snimania el. pola.... pamatam si jednoduchu schemu "ghost detector" kde su NPN trandy zapojene do zosilnenia asi 1000000x. to uz je take silne ze s malou antenkou to deteguje aj pole. tak nejako by to detegovalo napatie v paske. tych 15kv uz nejake to staticke pole urobi predpokladam a mysliim ze to bude aj zachytitelne, co myslite vospolok ?

kazdopadne idem sa hrajkat, az nieco vykuchtim, ukazem to.

-- Spojený príspevok 08 Aug 2018, 23:57 --

este jedna prosba ked uz sme nacali temu GSM. do procakov a digi som poleno a kutrem teda u cinana nejake hotove riesenie. nasiel som plno lacnych modulov ale tie asi nesplnaju to co potrebujem (zapoj, zapni a funguj) ziadne kodenie alebo digi veci

napr. toto, to asi este pyta nieco co s tym bude komunikovat, ze jo ? https://www.aliexpress.com/item/M590E-G ... autifyAB=0
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Aug 2018, 08:10

pixel123 napísal:pocitujlasku - presne toto je ta prva moznost o ktorej som hovoril. kontrola obvodu pasky. lenze tam narazam na dost velky problem - ako to spravit tak ze to tych 15KV vydrzi, resp. ci su realne take suciastky ktore to zvladnu ( a niesu velke ako dlan a nestoja 100vky) pretoze to bude fungovat stylom "vyboj- kontrola-vyboj-kontrola..." a neviem si dost dobre predstavit ako to spravit aby to pezilo a bolo spolahlive.
Neriesil by som vyboj - kontrola, ale len nieco zavesit na druhy koniec, ktory by cakal na vyboj. ak do urciteho casu nepride, tak ohlasi poruchu. Peterple ma dobry napad. par zavitov, pripadne vziat nejaku cievku z feritovej anteny (pouzivali sa v starych radiach, plastovy valcek, kde bolo navinutych par zavitov drotu (v radiu zvykli byt rozne hrubky drotu a pocty zavitov, takze mas na experimentovanie ktora bude lepsia) paralelne dat transil, aby trocha orezal pripadne spicky, a pripadne zenerku+odport a mas impulz bud pre mko, alebo nejaky mcu ktory by potom dalej riesil signalizaciu (ci uz bzuciak, alebo sms, alebo cokolvek ine). To by malo byt relativne bezporuchove.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa pixel123 » 09 Aug 2018, 09:16

pocitujlasku ano asi pojdem touto cestou.

neda mi to a skusim aj detekciu pola, ale indukcia bude asi naj
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Aug 2018, 10:18

To snímání pole či indukční vazba, o které je tady řeč, není nic jiného, než kapacitní vazba.
Pár závitů namotaných na VN vodiči je totéž, jako nějaká navléknutá trubička (třeba alobal) na VN vodič.
Příklad - když odhadneme kapacitu této trubičky (namotaného drátu) např. na 10pf a VN impulzy budou okolo 10kV, pak, pokud chceme z kapacitního děliče výstup 1V, bude hodnota druhé kapacity v děliči 100nF.
0

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa pixel123 » 09 Aug 2018, 15:06

breta1 vdaka ludom ako si ty sa vzdy uistujem ze o elektronike vlastne hovno viem :D :ANAL: akoze v dobrom myslene, chybaju mi este tony vedomosti na taketo dedukcie
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa peterple » 09 Aug 2018, 18:34

Neviem či to bude kapacitná alebo indukčná väzba. By som povedal že obidve a že to bude hlavne závisieť od f toho vysoko napäťového burstu. V takom prípade tak kapacitná zložka impedancie môže byť kludne niekoľko rádov menšia ako tá induktívna. Ja som sa len inšpiroval spôsobom ako si snímajú na STK otáčky pri meraní emisií. Len tam pricvakne nejakú sprostosť na kábel od sviečky a je. Takže hľadal by som smerom nejakých otáčkomerov pracujúcich na tomto princípe. Nie je to moja parketa, viac do toho nevidím.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

ace1x
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: okr. Šumperk
Vek: 39

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa ace1x » 09 Aug 2018, 19:54

Ahoj. K tematu doplnim někomu pro inspiraci. Měl jsme ohradnik pro ovce s 2 ks indukcnich civek. V době sucha to ovcim moc nevadilo, tak jsem civky 20 kv nahradil civkou pro paralizer za 45 kč z ali, která dává 400 kv. Je potřeba lehce upravit časování 555. Tráva pod drátem ohradníku kmitá v rytmu časování 555 a pokud se drátu dotkne, dochází k jejímu opálení výbojem. Myš, která se chtěla pod ohradníkem protáhnout to chytla za krk a zůstala ležet s proraženou kůží pod drátem.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Ohradník s kontrolou pásky

Príspevok od používateľa datam » 20 Sep 2018, 16:13

Inak pre čo si vlastne upustil od merania odporu pásky? Pre to že sa tam generuje VN? ale však to nie je problém. Ak to bude samostatný systém s dostatočnou izolačnou pevnosťou voči zdroju vn tak to bude fungovať spoľahlivo. Teoreticky ti stačí baterka a nejaké relé (to relé je kľúčové aby malo dostatočnú izolačnú pevnosť) a zapojiť to relé cez celú vetvu ohradníka. Ak sa preruší odpadne relé a zahlási ti to niekam. Relé pre spotrebu bude asi nevhodné ale napríklad taký optočlen bude ideálny.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok