Audio plasma tweeter

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 26 Nov 2019, 16:46

Zdravím, keď budem mať čas plánujem postaviť zariadenie ktoré sa volá audio plasma tweeter čo je ako keby HF VTTC do ktorého HF zožky je vmodulovaná zložka NF (zvuk). Toto zariadenie ma zaujalo pre jeho povestný čistý a zaujímavý zvuk. Mojou základom je táto nemecká stránka : http://www.plasmatweeter.de/eng_plasma.htm
Schémy na stránke nie sú veľmi zložité. Doma som našiel všetky súčiastky až na elektrónku koncového stupňa. Autor odporúča elektrónky PL519, EL519 ale podľa mňa by išli aj PL 509 a 6P45S ak vás napadajú ešte nejaké tak prosím napíšte.
Na internete som veľa o tomto zariadení nenašiel. Ak by niekto vedel poradiť s týmto projektom tak dajte vedieť. Nenašiel sem zatiaľ nikoho v Československu kto ma s týmto skúsenosti. Za všetky rady, dotazy, pripomienky vopred ďakujem.

Téma presunutá do správnej sekcie.Presunul: 26.11.2019 mirosne
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 26 Nov 2019, 20:09

Zle si hľadal, skúsenosti máme... a na Čechách je viac ľudí, čo toto robilo a aj zvuk modulovali.. ja som robil bez zvuku, ja som chcel veľký výboj a na zvuk som sa vyprdol :lol:
http://www.vn-experimenty.eu/index.php?stranka=hf-vttc

čím výkonnejšia elka tým lepšie.. otázka potom je, ako to budeš vedieť vyladiť.. a či ti ide len čisto o zvuk bez ohľadu na veľkosť výboja alebo chceš aj ten výboj veľký..
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 26 Nov 2019, 21:12

Tu na fóre asi veľa ľudí s týmto nepomôže a ja o audio časť som sa nestaral.. možno niekto prekvapí a sa ozve, ale ak chceš niečo priebežne riešiť okolo týchto vecí s ľuďmi, čo s tým majú skúsenosti tak do SS posielam FB skupinu, kde sa skôr niečo dozvieš okolo toho
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 26 Nov 2019, 22:20

Ďakujem, tú výkonovú pentodu bude asi pre mňa najťažšie zohnať lebo momentálne najvýkonnejšie čo doma mám sú len PL504 čo je asi prd. Plamzmový plameň mi stačí okolo 2cm a bol by som rád keby bol zvuk čo najkvalitnejší a najprenikavejší.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Nov 2019, 06:43

"povestny cisty zvuk" :D nesranduj, ved su to len vysky, aj to take vselijake. Este mozno medzi pevne nastavenymi elektrodami. Tam ale staci VN trafko z telky a nejaky driver.
Ale spat k VTTC, GU-81M by mohla vyhovovat.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 27 Nov 2019, 09:32

Prvej som chcel urobiť klasický plazmový reproduktor z vn trafka z crt televízora ale toto zariadenie je podľa mňa zaujímavejšie, vytvára čistú plazmu do ktorej je vmodulovaný nf audio signál. Podla mňa je škoda dávať GU81M na obyčajný násobič siete aký je na schéme a moc sa mi mimo horeuvedenú schému nechce isť. Ak máte niekdo vlastnú schému alebo iné skúsenosti budem tád ak poradíte.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 27 Nov 2019, 16:34

akože zvuk ide čistý a hej iba výšky, no chce to mať úplne DC napájanie a vhodné elektródy, ktoré musia byť stabilné, netaviť sa, neprskať.. stabilný oblúk.. plasma tweeter ma výhodu vysokej f nad 10MHz a iba jednej elektródy oproti VN trafu, kde to treba vyhnať na vyššie f a musia byť 2 elektródy a hlavne vertikálne.

No tak hlavne na GU-81M by som dával MOTy a nie násobiče zo siete :D

https://www.youtube.com/watch?v=OK93Jd-E6ww
https://www.youtube.com/watch?v=fmGz4qBlf2k

elka môže byť hocijaká tetróda, pentóda.. len namodulovať zvuk a čisté DC napájanie. U PL509, 519, 6P45S a pod. by som sa bál roztavenia anódy alebo to poriadne vyladiť a bude z toho malý výkon a malý plameň. Nezabúdaj, že toto je VF zariadenie nad 10MHz a toto sa nedá len tak okopírovať.. to musíš vedieť sa s tým vyhrať a vyladiť to celé. Vysoká f a veľký výkon. A bacha aký materiál použiješ na VF cievky.. FR4, keramika sú napr. ok
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 27 Nov 2019, 18:56

Dobre, ako elektródu použijem uhlík. Ako mám získať +625V, mám spraviť klasický násobič ako pri tvojom GU 50 HF VTTC alebo zaneho dať ešte nejaký HV filtračný elektrolyt? Prosím nejaký konkrétny typ elektrónky koncového stupňa vás nenapadá nejaká ktorá bude mať najlepšie vlastnosti v tomto zapojení?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 27 Nov 2019, 19:34

Ak myslíš konkrétny vhodný typ elky pre audio plasma tweeter, tak to neviem. Ja som nikdy neriešil kvalitu audio a ani som do toho neriešil audio. Jedine, čo mňa zaujímalo je Pa elektrónky, teda čím výkonnejšia, tým lepšie.
Ale ak chceš nejaký typ, tak s GK-71 sa dobre robí tento plameň.. zrejme pre značné kapacity mriežok sa dá dobre naladiť oscilátor pre ten plameň. Vzhľadom na svoju veľkosť elky, nie je veľké Pa, ale relatívne ľahko sa s ňou ladí obvod a dobré výsledky sa s ňou dosahujú. Je to pentóda tak nie je problém audio zakomponovať do toho.
(ako pozerám google, tak aj používaná elka pre audio)
http://www.russiantubes.com/prop.php?t=8&p=71
https://tubes-store.com/product_info.php?products_id=68
http://www.vn-experimenty.eu/index.php? ... =hf-vttc_3

Podľa použitej elky násobič zo siete + filtrácia alebo dvojcestne usmernený MOT + filtrácia s kondikov z MW (tu bacha, aký MOT sa použije, jadro nesmie byť na zemi a za usmerňovacím mostíkom mínus pól musí ísť na PE ! - čo je celkom problém v prípade MOTu, ja som používal plastový s oboma izolovanými výstupmi). Podľa výkonu by som tu riešil aj "VF zem" a tak priamo na PE.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 27 Nov 2019, 22:11

MOT s plastovou kostričkou mám, nemá uzemnený žiaden vývod sekundáru. Kondenzátorov z mikrovlny mám tiež peknú zbierku. Dokonca už mám aj autotransformátor na oživenie. Jedine by som musel zohnať tu elku. Ale neviem ako do tvojho obvodu zakomponovať audio moduláciu.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 28 Nov 2019, 10:46

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... _nkw=Gk+71

Hladaj predajcu z EU alebo este ukrajina aj ked mimo EU, balik stale dosiel skoro a bez cla. Rusaci maju tam toho vela, ale prevazne aj vyssie ceny a posta.

Audio vychadzaj od svojich schem, co mas z toho webu a len spravis inak koncak s pentodou. Len musis prisposobit budenie mriezky pravdaze.. asi to bude chciet vyssie U. Nepozeral som do toho teraz.
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 28 Nov 2019, 13:29

Pozeral som na ebay, našiel som tam kusy aj za 24€ len pätica na tú elku stoji skoro rovnako... objednám ich až keď budem mať ako takú schému, predsavu zapojenia ktoré by mohlo fungovať a mať pozháňané všetky súčiastky čo na to treba.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 28 Nov 2019, 16:21

A treba päticu ? improvizuj.. tuším z poistkových puzdier budú pasovať na tie kolíky, treba skúsiť.. niekedy som si vyrábal aj s Cu pásoviny úchyty na väčšie elky.
Takto z poistiek to mám na GU-81M a takto na RE125C alebo cez pásoviny na GU-5B .. pätice sú drahé... :wink:

Obrázok

Obrázok
Prílohy
asdt.JPG
asdtt.JPG
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 28 Nov 2019, 18:53

Ano, pätica sa dá aj vyrobiť. Chcel by som sa spýtať že asi ako by bolo v mojom prípade audio modulácie riešené napájanie mriežky g2? a vydrží GK-71 MOT naplno?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 28 Nov 2019, 20:31

No v prvom rade si pozri DS elky a napätie g2 .. do 400V a Pg2=25W .. Imax si vyrátaš a podľa toho musíš prispôsobiť budenie mriežky podľa tej schémy, čo máš... oproti PL519 je to slušný rozdiel. PCL82 v schéme budeš tiež musieť vymeniť za inú výkonnejšiu lampu.

Plný MOT áno, ale nie dlhodobo, krátkodobo to znesie. Všetko závisí od vyladenia obvodu, účinnosti a straty na A. Ale trvale plný MOT na max to nebude. To zistíš, kedy začne ísť anóda do červená :biggrin:

Odporúčam merať prúdy do g2 a v K. Musíš mať malé ručičkové meráčiky, izolované od zeme a okolia. S vhodnými rozsahmi pravdaže, ak nemáš tak aj to pridaj na zoznam potrebných vecí na oživovanie a ladenie. Okrem toho, že vidíš či prúdovo nepreťažuješ elku a mriežky, uvidíš ak by robil oscilátor problém.. teda náhli nárast mriežkového prúdu či K, výpadky oscilácií a skoky prúdu nahor.. vieš to hneď vypnúť.
Prílohy
GK71.pdf
(269.55 KiB) 81 stiahnutí
0

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 28 Nov 2019, 21:52

Ďakujem, s elektrónkami mám už ako také skúsenosti. Postavil som už pár projektov s nimi ale stále si netrúfam urobiť toľko zmien do danej schémy, meniť elky - určite aj hodnoty súčiastok. Nechcem to robiť formou pokusu - financie - moje zdravie. Hej viem že s takýmito vecami treba experimentovať ale bol by som radšej keby somsa mohol o niečo overené oprieť.
Plazma tweeter si predstavujem ako prenosné sebestačné zariadenie. Nutnosť autotrafa je záležitosť ďalších +15 kg, na oživenie, odskúšanie, naladenie hej ale prial by som si aby obvod vedel fungovať aj sám. Nepotrebujem zasa najväčší plazmový plameň. Chcel by som len cca prenosné odolné zariadenie ktoré by som mohol zobrať do kde chcem. Tá veľkosť plameňa je len taká čerešnička na torte.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 28 Nov 2019, 23:28

Keď máš takú predstavu tak prečo nepoužije SSTC ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

adamatejcek2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 26 Apr 2019, 13:41

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa adamatejcek2 » 29 Nov 2019, 09:04

SSTC ako plasma tweeter to sa dá?, Mám v pláne robiť prasma tweeter, nie SSTC s audio moduláciou
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Nov 2019, 15:16

No tak asi neda ked je v tom nejaky rozdiel :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Audio plasma tweeter

Príspevok od používateľa medved » 29 Nov 2019, 17:11

Ďakujem, s elektrónkami mám už ako také skúsenosti. Postavil som už pár projektov s nimi ale stále si netrúfam urobiť toľko zmien do danej schémy, meniť elky - určite aj hodnoty súčiastok. Nechcem to robiť formou pokusu - financie - moje zdravie. Hej viem že s takýmito vecami treba experimentovať ale bol by som radšej keby somsa mohol o niečo overené oprieť.
Chápem, no takto.. ak si ešte nerobil nikdy plasma tweeter a ani nič podobné tomuto.. skús na začiatok niečo menšie, lacnejšie, experimentálne, vyskúšať si čo a ako. Napr. schém a zapojení je niekoľko, ale zvyčajne v princípe stále o tom istom.. potom druhá vec je už ta samotná audio modulácia.
Plazma tweeter si predstavujem ako prenosné sebestačné zariadenie. Nutnosť autotrafa je záležitosť ďalších +15 kg, na oživenie, odskúšanie, naladenie hej ale prial by som si aby obvod vedel fungovať aj sám. Nepotrebujem zasa najväčší plazmový plameň. Chcel by som len cca prenosné odolné zariadenie ktoré by som mohol zobrať do kde chcem. Tá veľkosť plameňa je len taká čerešnička na torte.
Veľký pozor na to priame zapínanie, a teraz nemyslím nejaký prúdový naraz. Pri nízkych napätiach a malých výkonoch, je nakmitané U na rezonátore primalé, aby naskočil sam od seba výboj do vzduchu. Musí sa ručné zapaľovač napr. skrutkovačom alebo niečim s rukou.. izolovane pravdaže. Všetky moje 3 plazmové plamene som musel ručne zapaľovať a nikdy nie na plný výkon. Oscilátor sa ladí pre max plameň.. teda mriežkové prúdy, prúd elkou atď.. všetko sa to ladí na plameň, kedy za ideálnych podmienok, elka nie je preťažovaná a je prevádzkovaná v rámci svojich parametrov (čo pravdaže nie vždy je pravda, lebo každý chceme čím väääääčší plameň). Ak to šupneš priamo do siete a plameň nie je schopný samozapálenia, oscilátor ide niekde úplne mimo.. stúpnu razantne mriežkové prúdy a kľudne zničíš elku. Prúd g1 rýchlo stúpa nahor pri pridávaní napätia z autotrafa a až po zapálení výboja klesá Ig1 nadol a môžeš ďalej zvyšovať výkon do maxima.
Jedine môj 4kVA plameň s GU-5B je schopný sám sa zapáliť... lenže tam už napájacie napätie je 12,6kV v pulzoch z násobiča. Čisté DC napájanie tiež len zhorší možnosť naskočenia oblúka samého od seba.
Toto nie je audio koncák či pre anténu... tu sa to ladí na plazmový výboj do vzduchu... bez neho, je to problém.
Takže myslieť nato pri stavbe a možné aj takéto problémy.

Prenosnosť - malé výkony nebude problém, všetko väčšie áno. Všetko je kapacitne previazané s okolím a spôsobom zemnenia. Teda v inom prostredí bude iná účinnosť, výška plameňa, parametre... malý audio plameň v krabici bude OK. Môj 4kVA je prúser :D

Ak to ideš robiť do krabice, ako finál výrobok.. nerob to najprv na stole a potom po vyladení šup do krabice - nepôjde to, celé to rozladiš.. zmeníš polohu súčiastok, polohu cievok, vodičov... musíš to robiť rovno do krabice a tak, ako to už potom ostane. Nezabúdaj, že výstup z cievky, teda ako máš VF plameň.. je dotyk smrteľný. Toto nie je klasické TC. Len k tej prenášateľnosti ak by si to ukazoval ľuďom. VF zložka je OK, ale na cievke je priamo anódové napätie zo zdroja a spodok elky sa musí zemniť, musí byť VF zem a pod.. takže vždy výstup bude živý s pár kV na výstupe s nejakou X energiou v kondenzátoroch pre filtráciu. Riešiť sa to dá zaradením C za cievku, ak veríš dielektriku kondika, že oddelí DC zložku a neprebije šmejdný C. Alebo riešiť zapojenie úplne inak s cievkami, aby si výstup nemal živý. Kamarát to nejako riešil, ale pre mňa nejako divne zapájal tam tie cievky a elku.

SSTC a audio je niečo iné, ale máme aj plasma tweeter s polovodičmi pravdaže, ale je to dosť málo rozšírené.. pri tomto človek musí mať už fakt skúsenosti s VF výkonovkou..
Na fotke VF plameň s jedným tranzistorom.. je to zilipopera, predpokladám samokmitajúci oscilátor v triede E.

A ak trepeš do elky dosť vysoké U už zo samotného zdroja.. potom ani cievka nie je potrebná a ide plazmový plameň aj priamo z anódy elky :lol:

Toto sú veci, ktoré musí proste človek skúšať sám... pri mojom prvom zapojení, som bol rád, že vôbec mám nejaký plameň z cievky :D

Obrázok
Prílohy
hh1AY7AF3BA.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok