Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • impulzne rele ovladane 5v

impulzne rele ovladane 5v

Problematika ohladne regul├íci├ş (PI, PID), ovl├ídania pohonov, odmeriavan├ş veli─Ź├şn, automatiz├ície PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

impulzne rele ovladane 5v

Odosla┼ąod rahanko » 01 J├║l 2019, 18:07

Zapojenie hmloviek pomocou 5v z tlacitka

Tla─Ź├ştko na palubovke ktor├ę som doletoval tak ako je v EU verzii pretoze mam auto z USA dava po zmacknuti 5V. Viete mi niekto nacarbat schemu ako zapojit obvod ktory po priveden├ş 5V sa nastav├ş do polohy 1 a po znovu privedeni 5v sa nastav├ş do polohy 0( v polohe jedna spina 12V a v polohe 0 odpoji 12V), a takto dokola. Vie niekto ako na to ci pouzit relatka? ak ano tak ake?

dakujem za kazdu radu
rahanko
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 2
Zalo┼żen├Ż: 11.12.2018

Re: impulzne rele ovladane 5v

Odosla┼ąod Edgar » 01 J├║l 2019, 18:23

M├┤┼że┼í pou┼żi┼ą napr├şklad tento obvod http://danyk.cz/zap-vyp.html funguje celkom spo─żahlivo. Alebo ur─Źite je nie─Źo podobn├ę v ─î├şne, napr. https://www.aliexpress.com/item/32977843369.html

Ale podot├Żkam ┼że hmlovka mus├ş by┼ą zapojen├í tak, aby sa dala zapn├║┼ą len pri zapnut├Żch stret├ívac├şch svetl├ích a pri prepnut├ş na obrysov├ę sa mus├ş zase vypn├║┼ą. To sa d├í zabezpe─Źi┼ą nap├íjan├şm vy┼í┼íie uveden├ęho obvodu na vetvu stret├ívac├şch svetiel.
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1301
Vek: 22.64
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Odosla┼ąod mr.dred » 01 J├║l 2019, 19:18

Edgar nap├şsal:Ale podot├Żkam ┼że hmlovka mus├ş by┼ą zapojen├í tak, aby sa dala zapn├║┼ą len pri zapnut├Żch stret├ívac├şch svetl├ích a pri prepnut├ş na obrysov├ę sa mus├ş zase vypn├║┼ą.
To u┼ż nie je pravda, hmlovky m├┤┼że┼í pou┼żi┼ą aj s LEN obrysov├Żmi svetlami. Vi─Ć Z├íkon o cestnej prem├ívke 8/2009, ┬ž32 odst.4
Osvetlenie vozidla
┬ž 32

(1) Vozidlo mus├ş ma┼ą okrem pr├şpadu uveden├ęho v ┬ž 34 ods. 4 po─Źas jazdy rozsvieten├ę stret├ívacie svetlomety alebo im na rove┼ł postaven├ę osvetlenie; to neplat├ş pre nemotorov├ę vozidlo, ktor├ę mus├ş ma┼ą rozsvieten├ę svietidl├í po─Źas zn├ş┼żenej vidite─żnosti. Za nezn├ş┼żenej vidite─żnosti m├┤┼żu by┼ą na vozidle namiesto stret├ívac├şch svetlometov rozsvieten├ę denn├ę prev├ídzkov├ę svietidl├í, ak je nimi vozidlo vybaven├ę.

(2) Vodi─Ź nesmie pou┼żi┼ą dia─żkov├ę svetlomety, ak je vozovka dostato─Źne a s├║visle osvetlen├í alebo ak by mohol by┼ą oslnen├Ż vodi─Ź protiid├║ceho vozidla, vodi─Ź vozidla id├║ceho pred n├şm alebo in├Ż ├║─Źastn├şk cestnej prem├ívky, strojved├║ci vlaku alebo vodi─Ź in├ęho dr├íhov├ęho vozidla, alebo vodi─Ź plavidla. Pri zastaven├ş vozidla pred ┼żelezni─Źn├Żm priecest├şm vodi─Ź nesmie pou┼żi┼ą ani stret├ívacie svetlomety, ak by nimi mohol oslni┼ą vodi─Źa vozidla v protismere.

(3) Predn├ę svetlomety do hmly a zadn├ę svietidl├í do hmly vodi─Ź smie pou┼żi┼ą len za hmly, sne┼żenia alebo za da┼ż─Ća.

(4) Vodi─Ź smie jazdi┼ą aj s parkovac├şmi alebo obrysov├Żmi svietidlami, ak m├í s├║─Źasne rozsvieten├ę stret├ívacie svetlomety alebo dia─żkov├ę svetlomety, alebo predn├ę svetlomety do hmly, ak je nimi vozidlo vybaven├ę.

(5) ─îinn├í plocha svetlometov a svietidiel nesmie by┼ą zakryt├í alebo nadmerne zne─Źisten├í s v├Żnimkou svetlometov a svietidiel, ktor├ę nie s├║ predp├şsan├ę.
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3117
Vek: 54.21
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Odosla┼ąod Drakoush » 01 J├║l 2019, 21:05

Asi dva roky dozadu som i┼íiel domov od priate─żky, bola tak├í hmla, ako svi┼ła. Ni─Ź tak├ę som predt├Żm neza┼żil. Nevidel si na pol metra pred auto na stret├íva─Źk├ích. Dia─żkov├ę ani nehovor├şm, to si skon─Źil hne─Ć. Napadlo mi vypn├║┼ą stret├íva─Źky, necha┼ą len obrysovky a zapn├║┼ą predn├ę aj zadn├ę hmlovky. A to mi ve─żmi pomohlo, u┼ż som videl 60cm pred auto.
Pon├║kame: v├Żkup, predaj, servis merac├şch pr├şstrojov r├┤znych zna─Źiek, overenie presnosti meradiel kalibr├ítorom - do 5,5 miest. Pozri aj na┼íu FB str├ínku (ikonka webu v profile), kde n├íjde┼í zauj├şmav├ę fotky a vide├í z opr├ív, review nov├Żch mer├íkov a pod.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 9666
Vek: 24.18
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Edgar » 01 J├║l 2019, 21:32

mr. dred tak ja som bol v tom, ┼że mysl├ş zadn├║ hmlovku :D predn├ę predsa maj├║ aj v Amerike. O predn├Żch samozrejme viem ┼że m├┤┼żu by┼ą zapnut├ę aj s obrysovkami, lebo mi to sp├şna─Ź umo┼ż┼łuje, no zadn├║ neumo┼ż┼łuje :rolleyes:
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 01 J├║l 2019, 22:33

Na┼ía debata sa s├şce rozvinula trochu mimo p├┤vodn├ęho z├ímeru, ale ur─Źite s├║vis├ş so spr├ívnym pou┼ż├şvan├şm predn├Żch a zadn├Żch hmloviek.
Edgar - pokia─ż som nemal predn├ę hmlovky, zadn├í sa dala zapn├║┼ą len pri zapnut├Żch hlavn├Żch svetlometoch - stret├íva─Źky, alebo stret├íva─Źky+dia─żkov├ę (mne sa pri prepnut├ş na dia─żkov├ę stret├íva─Źky nevyp├şnaj├║ = dia─żkov├ę tak prisvecuj├║ k stret├íva─Źk├ím..). Po namontovan├ş predn├Żch hmloviek a aktivovan├ş v riadiacej jednotke sa zadn├í hmlovka zap├şna a┼ż posledn├í v porad├ş... parkova─Źky - predn├ę hmlovky - zadn├ę hmlovky, alebo parkova─Źky - hlavn├ę svetl├í (stret├íva─Źky, stret├íva─Źky+dia─żkov├ę) - predn├ę hmlovky - zadn├ę hmlovky. ─îi┼że zadn├║ hmlovku samostatne nezapnem...ale to je vec riadiacej jednotky. Situ├ícia, ktor├║ popisuje┼í bola kedysi, ke─Ć sa zadn├ę hmlovky dodato─Źne montovali do ├íut, ktor├ę riadiacu jednotku e┼íte nemali a podmienka tam bola, aby sa dali rozsvieti┼ą len za pou┼żitia stret├ívac├şch svetiel (dia─żkov├ę svetl├í v hmle nemaj├║ v├Żznam - vidie┼ą v├Ą─Ź┼íi├ş prd a len na obrysov├Żch sa jazdi┼ą nesmie). Ke─Ć u┼ż malo auto pr├şdavn├ę aj predn├ę hmlovky tak sa zapojenie menilo.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 01 J├║l 2019, 23:13 --

Ale aby sme sa vr├ítili k t├ęme...
I┼ílo by to napr├şklad tak├Żmto obvodom a tla─Ź├ştko nahradi┼ą opto─Źlenom.
images.png
images.png (4.39 KiB) Zobrazená 749 krát
Len to bude treba o┼íetri┼ą proti ru┼íeniu a impulzom v palubnej sieti...
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3117
Vek: 54.21
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Odosla┼ąod laci » 02 J├║l 2019, 14:39

Bistabiln├ę rel├ę, nepolarizovan├ę, jednocievkov├ę.

Ale kde to k├║pit... Za soc├şku sa dalo k├║pit v kazdom mototechne...
laci
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 362
Zalo┼żen├Ż: 20.11.2008

Odosla┼ąod enigma » 02 J├║l 2019, 16:11

sk├║s GME alebo SOS ......
enigma
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1776
Zalo┼żen├Ż: 24.12.2011

Odosla┼ąod enigma » 02 J├║l 2019, 20:46

sk├║s aj toto , .....
Pr├şlohy
ne555-on-off1-taster.gif
enigma
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1776
Zalo┼żen├Ż: 24.12.2011

Odosla┼ąod Edgar » 18 J├║l 2019, 04:17

Ak je e┼íte t├íto t├ęma aktu├ílna, tak pr├íve na m┼ła vybehlo na Aliexpresse toto, pravdepodobne presne to ─Źo autor potreboval.

ÔéČ 1,20 24%OFF | IO25A01 5V Flip-Flop Latch Relay Module Bistable Self-locking Switch Low Pulse Trigger Board
https://s.click.aliexpress.com/e/2sKHTzI
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Automatiz├ícia

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist