Elektromotory - teoria

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

johny64
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Máj 2010, 00:00
Vek: 33

Elektromotory - teoria

Príspevok od používateľa johny64 » 07 Máj 2010, 15:07

Zdravim,

nevedeli by ste mi prosim poradit nejake dobre zdroje s informaciami o elektromotoroch? Zatial co som hladal som nasiel len predajcov alebo malo informativne zdroje ( wiki a spol mi velmi nepomohli... :? ).

V principe by som sa chcel naucit nieco o tom, ako
1. navrhovat elektromotory ( napr. chcem taky a taky vystupny vykon a ake parametre musi mat elektromotor, aby som ho ziskal. Co vsetko mu musim dodat aby taky vykon vyprodukoval, idealne aj kolko by vazil ( cca ) a podobne.
2. navrhovat generatory. Ak sa nemylim, staci elektromotor "otocit" - budem nam posobit mechanickou silou a ten ju zmeni na elektricku. Tiez s tym, ze chcem nejaky vykon a ake parametre by mal mat ten generator.
3.dalsie potrebne veci ( napr o transformatoroch, akumulatoroch a podobne), aby som vedel vypocitat a navrhnut hore-uvedene :)

Viem, ze navrhnut elektromotor / generator / sustavu motor-akumulator nie je len tak a ze je tam kopa veci ktore treba vediet a ktore spolu suvisia a navzajom sa ovplyvnuju a preto sa to pytam tu Vas - odbornikov :wink:

dakujem za pomoc a informacie[/b]
0

Split

Re: Elektromotory - teoria

Príspevok od používateľa Split » 07 Máj 2010, 15:13

johny64 napísal: Viem, ze navrhnut elektromotor / generator / sustavu motor-akumulator nie je len tak a ze je tam kopa veci ktore treba vediet a ktore spolu suvisia a navzajom sa ovplyvnuju a preto sa to pytam tu Vas - odbornikov :wink:

dakujem za pomoc a informacie[/b]
podla mna sa pytas zle pretoze ako si si uz sam zodpovedal nie je to len tak...otazkam ohladom navrhovania elektromotorov a generatorov sa venuje inzinierske studium elektroenergetiky na VS...teda hladaj literaturu resp. skripta s podobnou tematikou..

johny64
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Máj 2010, 00:00
Vek: 33

Skripta

Príspevok od používateľa johny64 » 07 Máj 2010, 15:19

Dakujem za odpoved. Cosi podobne som pravdu-povediac aj cakal...

Idem teda pokracovat v hladani.... Nahodou nemas nejaky dobry link?
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 07 Máj 2010, 15:40

mozno ti usetrim cas...co konkretne tymto sledujes? Alebo ta zaujala problematika motorov a generatorov?

johny64
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Máj 2010, 00:00
Vek: 33

sledujem

Príspevok od používateľa johny64 » 07 Máj 2010, 15:55

napr dianie na automobilovej scene a tam ma zaujal fakt, ze sa vyrabaju velmi rozne elektromotory. Pri beznych spalovacich motoroch rastie pomer vykon/krutiaci moment v podstate linearne ( dost zjednodusene povedane ).

Ale pri elektromotoroch to je vyrazne ine ( aspon sa mi to tak zda a chcel by som do toho viac vidiet ).

Napr motor v Tesle Roadster ma vykon 215kW ( 5100-6000 rpm ) a 370 Nm pri 0-5100 rpm. Na rozdiel od toho motor v i-Miev-e dosahuje max 180 Nm a len 47 kW.

Zda sa mi to ako dost nepomer medzi poskytovanym maximalnym vykonom / momentom. A takychto prikladov by som mohol menovat viac.

A tak mi zacalo vrtat v hlave ci by sa dal vyrobit motor systemom, ze si poviem chcem taky vykon a taky moment a "nejako to navrhnem, aby to tak bolo". :D

Proste ma zaujali tie suvislosti medzi ( teda ono to skoro vyzera ako nesuvislosti ) medzi momentom / vykonom a podobne.
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 07 Máj 2010, 16:22

ja sa toto problematikou zaoberam (aj ked nepriamo) podrobnejsie asi dva roky...ale v podstate som orientovany na zeleznicnu dopravu...avsak...tieto elektromobily pokial viem maju asynchronne motory nakratko..niesom oboznameny s problematikou regulacie na elektromobiloch no predpokladam ze je tam frekvencny menic...odporucam ti na zaciatok knizku nazorna elektrotechnika 3...mal by si ju najst v kniznici...su tam popisane vlastnosti kazdeho motora (AC DC) a myslim ze to by ti malo poskytnut zakladne informacie ohladom toho "vo co go"...

johny64
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Máj 2010, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa johny64 » 07 Máj 2010, 16:25

dakujem za tip
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 07 Máj 2010, 16:26

neni zac..keby daco tak sa ozvi na ss...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Máj 2010, 17:33

Na začiatok by si si mohol zohnať a naštudovať učebnice zo silnoprúdarskej priemyslovky so zameraním elektrické stroje a prístroje, (aby si nebudoval svoje vedomosti zhora nadol ...).

O návrhu (výpočte) motorov sa tam toho moc nedozvieš. Ale aj tak si myslím, že "budeš mať čo robiť" ...

A tiež si myslím, že na Slovensku nie je veľa konštruktérov motorov. Preto pri určitej snahe, môžeš ľahko rozšíriť ich rady ... :wink: :wink: :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

PeterMo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 03 Jún 2019, 08:30

Re: Elektromotory - teoria

Príspevok od používateľa PeterMo » 04 Jún 2019, 21:02

pokusal som sa rozbehnut elektromotot na frekvencny menic a pri tom som narazil na teoriu ohladom elektromotorov (zapojenie hviezda, trojuholnik). Pokial nezapojim elektromotor ani do hviezdy a ani do trojuholnika a premeriavam 6. volnych kontaktov, tak vzajomne prerazaju ma to tak byt? nikde sa mi nepodarilo najst nejaku schemu bez zapojenia...
Dakujem za akekolvek info.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Elektromotory - teoria

Príspevok od používateľa Maek43 » 04 Jún 2019, 21:16

Predpokladám že myslíš klasický trojfázový asynchrón. Ak je všetko rozpojené namerať nejakú hodnotu by si mal vždy len medzi dvoma.

Tak ako je na obrázku keď si odmyslíš prepoj... svorka U1 s U2, svorka V1 s V2 a svorka W1 s W2... mali by mať rovnaký odpor. Ak meráš inak (napr medzi U a W tak by si nemal namerať nič, a tak isto ani na kostru samozrejme)
uvw.png
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Elektromotory - teoria

Príspevok od používateľa SMITH » 10 Jún 2019, 19:55

Myslím , že jedna z najlepších stránok o motor je tá to :

https://mylms.cz/text-prehled-a-zapojeni-motoru/
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Napísať odpoveď