Ovladanie posuvnej brany.

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

camerone1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Máj 2013, 20:55

Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa camerone1 » 30 Máj 2013, 21:03

Mam taky problem, potrebujem nejaku suciastku, ktoru mi zopne impulz z dialkoveho ovladania ake je na aute. Vysvetlim, mam dialkove ovladanie z auta a ked stlacim otvorit, vysle to impulz kratky. Ja to chcem pouzit na dialkove otvaranie brany, motor mam vyrieseny, len potrebujem aby ked stlacim otvorit tak aby sa otvorila cela az pokym sa nerozpne koncovy spinac. vraj sa to vola impulzne rele, ze ked mi vysle dialkove impulz, tento impulz mi zopne rele a je zopnute az pkym sa neprerusi prud. dalo by sa nieco taketo spravit aj inak alebo iba cez toto rele? dalsia otazka nasiel som iba 220v a 24v impulzne rele, ja by som potreboval 12 v. resp keby napojim na dialkove 24v zhorelo by? neviem to lepsie vysvetlit.
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa Mat77 » 30 Máj 2013, 21:10

Este som nepochopil...Koncovy spinac zostane rozopnuty po cely cas ked je otvorena/zavreta brana alebo to je iba chvilkove prerusenie ked dosadne brana?
0
Naposledy upravil/-a Mat77 v 30 Máj 2013, 21:12, upravené celkom 1 krát.

camerone1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Máj 2013, 20:55

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa camerone1 » 30 Máj 2013, 21:12

nasiel som tu nieco co by trebalo aj mne http://svetelektro.com/Forum/ovladanie- ... 25985.html. ked stlacim impulz aby mi nieco ostalo zopnute az pokym sa neprerusi prud, len som laik tak tym schemam nerozumiem
0

camerone1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Máj 2013, 20:55

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa camerone1 » 30 Máj 2013, 21:15

no ked sa brana otvori tak prerusi prud, ale ja tam chcem nejako spravit dve sady kablov jednu na zatvaranie a jednu na otvaranie, na oboch stranach budu koncove spinace , teda ked sa mi otvori brana tak sa prerusi prud pre tocenie motora do jednej strany, a ked zapnem na dialkovom zavriet tak sa brana zavrie a azse sa prud vypne na druhej strane ked sa brana zavrie. ak sa chapeme
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa Mat77 » 30 Máj 2013, 21:19

Cize mas 2 vystupy na OTVARANIE a ZATVARANIE brany?
Este si stale nepovedal ci koncove spinace drzia rozopnute po cely cas.
Na ake napätie su motory?
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa mirosne » 30 Máj 2013, 21:20

Ešte si zabudol na jednu vec,ako zabezpečíš zastavenie brány,napríklad,keď tam vbehne malé dieťa?
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa jenda23 » 30 Máj 2013, 21:21

to bych řešil infrabránou
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa mirosne » 30 Máj 2013, 21:23

Ja viem,len chlap má problém vyrobiť ovládanie a nie ešte infra.Ďalší problém má v prúdovej ochrane motorov,brána primrzne,alebo stuhne mazivo a je po motore.
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 30 Máj 2013, 21:25, upravené celkom 1 krát.
Pozdravuje vás Miro.

camerone1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Máj 2013, 20:55

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa camerone1 » 30 Máj 2013, 21:25

to by som chcel riesit pomocou nejakeho senzora alebo fotobunky aby mi to tiez prerusilo prud. ale to nie je podstatne zatial, ja by som len potreboval ze ci je nieco take ako somsa pytal. stlacim dialkove to mi posle kratky 12V napatie ale to by sa mi brana posunula iba o kusok, a ja potrebujem aby mi ten impulz nieco vzoplo az pokym sa to neprerusi.
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa Mat77 » 30 Máj 2013, 21:27

Ked sa pytas tu tak preedpokladam ze nechces kupova nieco hotove.
O tom bezpecnostnom vypnuti...napadaju ma 2 moznosti, neviem na kolko spolahlive.
1.Snimat odber motorov, pri prekroceni urciteho prudu (naraz do prekazky) vypne motor.
2.Dat rovnobezne s branou optozavoru paralerne na koncovy spinac...to je sice aj velmi ucinne :) , zastane ti brana aj ked len prejdes cez zatvarajucu sa branu, co je podla mna dost neprakticke.

Edit: Trochu neskoro...
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa mirosne » 30 Máj 2013, 21:30

Napríklad kúpiš najlacnejší alarm,alebo centrál do auta a tam máš relátkové výstupy,na ktoré pripojíš čokoľvek.Kamošovi sa pokazila originál posuvná brána a keďže sa samozrejme posral procesor,tak som to riešil kúpou ovládania centrálu do auta cca 20eur a chodí to dodnes,asi 4 roky.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Máj 2013, 21:36

Ved ale nech si uvedomí, že žiadne impulzné relé napr.IR116K , mu neprijme signál z dialkového ovládania.
Na to predsa potrebuje podobný prijímač ako je v aute na zamykanie.
Potom by sa to už dalo použiť aj na otváranie brány, ale na to nepotrebuje impulzné relé/aj ked by to šlo aj cezeň/ ale tam stačia dva preklápacie koncáky na strane stlpika/ ako na výťahoch/ s vhodne nastavenými ,,palcami,, pre každú polohu ,,O,,-,,Z,,
a blokovanie fotobunkou.
Nie je to také jednoduché, že len otvoriť a zatvoriť, ked zastane v medzipolohe, treba riešiť aj návrat pred prepnutím koncáku...pokračovanie po prerušení chodu ...ale všetko sa dá.
Napadlo ma to isté čo mira, :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

camerone1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Máj 2013, 20:55

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa camerone1 » 30 Máj 2013, 21:44

a s tym centralom ako? dialkove mi vysle signal do centralu a tam mi ide potom stale napatie na nejakom vystupe?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Máj 2013, 21:55

Tak nejak, zopne sa relátko,ktoré napája motorček kým sa okno nezavrie a ked motorček ,,zacíti odpor,, zvýši sa odoberaný prúd a elektronika vypne napájanie toho relátka.Ale nie všetky fungujú tak, sú aj s koncovími spínačmi...a pod..
Takže pre ten krátky impulz by sa to dalo možno aj využiť s tým impulzným relé,aby sa predlžila doba .Ono funguje tak, že jeden impulz ho zopne, druhý rozopne tretí znovu zopne ...skrátka ako tlačítkový vypinač na lampe.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2641
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa zawin » 30 Máj 2013, 22:01

Ahojte, presne takyto problem som riesil do jednej firmy. Realizoval som to obvodom NE556 ktory predlzi impulz z prijimaca v monostabilnom rezime. Sranda je ze akurat pisem o tom clanok, takze pockaj do zajtra ked ho zverejnim a budes mat komplet navod :)
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

camerone1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Máj 2013, 20:55

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa camerone1 » 30 Máj 2013, 22:04

mne teda staci normalne najlacnehjsie dialkove, stlacim zavriet a ono mi motor pojde az pokym ho nevypne koncovy spinac? ja som myslel ze dialkove len vysle na chvilu tych 12V.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa misocko » 30 Máj 2013, 22:09

potrebujes klasicke rele, tym kratkym impulzom ho zopnes (zapojis tak aby po zopnuti drzalo samo seba aj motor) az pride na koncak tak ho tym koncakom vypnes a tym aj motor

do opacnej strany zopnes ine rele ktore sa tiez bude samo drzat az kym nenabehne na druhy koncak

ked vravis ze kratky impulz ti trochu pohne branou tak nevidim problem a ked chces tak ti to cele nakreslim, ako je riadene hore / dole ?

tak uz nieco mas ci nie?
0

camerone1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Máj 2013, 20:55

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa camerone1 » 30 Máj 2013, 22:12

ano presne takto to myslim , prvy clovek po mesiaci co ma pochopil :D diky, presne takto to chcem spravit len enviem ake rele treba a ako to zapojit aj s tym DO. keby si vedel nakreslit a napisat typ rele bol by osm vdacny
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa misocko » 30 Máj 2013, 22:22

to DO uz nejake mas, aby som vedel ake to ma vystupy ?
0

camerone1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Máj 2013, 20:55

Re: Ovladanie posuvnej brany.

Príspevok od používateľa camerone1 » 30 Máj 2013, 22:45

http://www.alarmshop.sk/dialkove-ovlada ... 102-a.html stacilo by nieco taketo? nemam este planujem, popripade pozri na tej stranke ake by bolo vhodne .. diky
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok