Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 16 Okt 2015, 10:39

Ahojte,

som v podstate uplny laik v elektronike.. preto sa na vas obraciam s prosbou.

Som modelar, ktory robim lode parniky.
Chystam sa cez zimu postavit novy parnik a potrebujem pomoct s elektronikou.
Uz niekolko dni luskam rozne fora, hladam schemy a neviem nic normalne najst.. co by vyhovovalo mojim potrebam.

Potrebujem vyriesit ovladanie doplnania vody do kotla na vyrobu pary.
Cerpadlo je na doplnanie vody je na 12V, max odber 2A.
Kedze kotol sa bude este len vyrabat, viem do neho umiestnit elektrody podla potreby.
Pouzivam normalnu vodu z vodovodu.
Co sa tyka vodneho kamena, nie je to problem, lebo elektrody budu demontovatelne, lahko pristupne.
Pocas roka robievam aj tak udrzbu na mojich lodiach takze je to len jeden ukon navyse, ktory ma nebude zatazovat.
Kotol je z mosadznej trubky, elektrody mozu byt napriklad nerezove elektricky odizolovane od kotla.
Potrebujem snimat minimalnu a maximalnu hladinu, pri minimalnej sa cerpadlo zapne, pri maximalnej sa vypne.

Ak je to mozne a nie je to narocne na zapojenie, este by som chcel mat aj signalizaciu zapnutia cerpadla jednou diodou.
Pripadne este signalizaciu hladiny pod minimom, kedze tam hrozi poskodenie kotla vysokou teplotou.
(moja predstava je, ze eletroda na minimalnu hladinu by mala byt vzdy ponorena ak nie, optimalna by bola signalizacia bzuciakom)
V lodi mam aj 5V rozvod na prijimace a serva. Cerpadlo by som chcel napajat 3S lipol bateriou (max napatie 14,4V)
Chcel by som oddelit riadiacu cast od "silovej" casti aby som si nevybil bateriu na prijimac a serva a tym znemoznil ovladanie lode.

Spinanie cerpadla moze byt kludne aj relatkom.
Preferujem jednoduchsie zapojenia.
V pripade doplnujucich otazok som plne k dispozicii
Dakujem za vasu pomoc
Riso
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa spin90 » 16 Okt 2015, 10:47

Navrhujem pouzit hotove riesenie, trocha ho prisposobit. Hladaj hladinove snimace, napriklad http://www.elkoep.sk/produkty/elektroni ... e-spinace/ . Fungovat to bude podla predstav, akurat trreba upravit napajanie a podobne veci. Pouzivaju sa zvacsa 3 nerezove elektrody. Na vyber je mnozstvo typov ale na male napatie asi ebudu, preto bude treba upravu, ktora ale spociva zvacsa len v odstraneni trafa na 230V a pripojeni baterie.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 16 Okt 2015, 10:54

Spin

tolko priestoru v lodi nemam, aby som tam montoval zariadenie s velkostou 200x200mm
Mam prezrete aj podobne snimace, vsetko su velke priemyselne veci.. pre vysoke odbery, vysoke napatia..
Ja som obmedzeny aj velkostou baterii a neposlednom rade aj vahou komponentov. Lod ma vytlak 6,5kila, len motor bude mat cca 900g
kotol s vodou 3500g.. a to nehovorim o ostatnych veciach..

Ja to nepotrebujem na niekolkohodinove jazdenie, zavody sa bezne jazdia 15-30 minut. voda v kotly vydrzi tak 10 minut.. takze 5-20 minut ju treba doplnat..

Dakujem
Riso
0

Používateľov profilový obrázok
Macchi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 07 Feb 2013, 14:44
Bydlisko: Dargov

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Macchi » 16 Okt 2015, 11:02

Ahoj. Pokiaľ máš prípadne tú možnosť, skús pozrieť, či by ti nevyhovovalo niektoré zo zapojení z Amara:
http://jirky.webz.cz/index.php?page=cas ... 0&w=Hledat
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa spin90 » 16 Okt 2015, 11:03

Neudal si velkost clna, preto som poradil tak ako si videl. Teraz sme mudrejsi.

Mozno by slo poizit ejake arduino, to je malicke. Pripadne urobit kopiu tych zariadeni s SMDckami a podobne. To uz je mimo mna no.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 16 Okt 2015, 11:10

Dlzka lode je 127cm sirka cca 17 cm


Ja mam uz po nete toho napozeraneho hodne...
Ponukaju sa rozne zapojenia.. ale kazde ma nieco co mi nevyhovuje.. urcite je uprava zapojenia jednoducha.. ale je to mimo mna..

Amara som nepozeral (link poznam z hladania zapojenia) , lebo si ich nemam odkial stiahnut a kupovat rad za radom vsetko je hlupost..
Aj elektronika v 1997 - 2003 bola asi niekde uplne inde ako dnes..

p.s. v 1987 som sa hlasil za slaboprudarskeho elektrotechnika - nezobrali ma.. tak som chemik a musim otravovat.. :-)

Riso
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1370
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Okt 2015, 11:13

asi by sa mali hned na zaciatku vylucit elektrody , ved ta lodicka sa bude aj kymacat ?
http://uprt.vscht.cz/kminekm/mrt/predn/ ... ladina.pdf
0
Naposledy upravil/-a Amaterr v 16 Okt 2015, 11:22, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
LevKamil
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 19 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčianske Teplice
Vek: 63

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa LevKamil » 16 Okt 2015, 11:17

Ahoj, pozri na toto http://www.avelmak.sk/index.php?lm=147& ... ticle=5636 :thanks:
0

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 16 Okt 2015, 11:25

Urcite sa bude kymacat.. :-)
To nerieste.. elektrody budu od seba vzdialene.. 3-4 cm... viem ze bude vela impulzov ktore budu zbytocne... cezpadlo sa bude zapinat alebo vypinat..
ale verte ze cokolvek zlozitejsie je v konecnom dosledku aj menej spolahlive..
Ostanme pri elektrodach

dakujem za link, ale nie je komplet a z toho com mi to to vyhodilo si neviem vybrat.
0

Používateľov profilový obrázok
Macchi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 07 Feb 2013, 14:44
Bydlisko: Dargov

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Macchi » 16 Okt 2015, 11:35

Mal to byť tento link: http://www.avelmak.sk/index.php?lm=147& ... ticle=5636
NE514 Kontrolór hladiny kvapaliny
0

Používateľov profilový obrázok
Boby
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 15 Júl 2015, 13:26
Bydlisko: Častkovce
Vek: 34

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Boby » 16 Okt 2015, 12:19

ja by som neišiel cestou kontroly hladiny kvapaliny leak senzormi, tuto moznost by som nechal tak.
Isiel by som cestou tlaku. Ked mas kontaktny manometer (www.manomer.sk) s kontaktom minimalny+maximalny (S21/M21)
Na nom si nastavis minimalnu hodnotu tlaku kvapaliny a maximalnu hodnotu tlaku kvapaliny a tento kontakt ti zabezpeci zopnutie a rozopnutie kontaktu na spinanie cerpadla.
Manometer so nastavitelnymi kontaktami je však velmi velká a drahá vec, preto zvoľ niečo obdobné, menšie, čo sa raz nastaví pri výrobe a hodnoty sa doregulovávajú neakym malym imbusacikom. Verím, že obchodné oddelenie manomer.sk ta nasmeruje správnym smerom.
0
Nehovor že to nejde. Radšej povedz, že to zatial nevieš.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa xmilos » 16 Okt 2015, 12:42

Boby a co tlak pary? Eelktrody su O.K., len nesmies zabudnut pouzit striedave napatie => potrebujes ho vyrobit.
0

Používateľov profilový obrázok
Boby
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 15 Júl 2015, 13:26
Bydlisko: Častkovce
Vek: 34

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Boby » 16 Okt 2015, 12:49

ked nad tym teraz rozmyslam, zrejme som mu neporadil najlepsie. Najlacnejsie bude riesenie troch elektrod, alebo potom tlakoveho spinaca (cca 20€) ale ten ma velku hysteréziu, pri velkej nadobe moze hysterezia robit rozdiel 20-30cm vody, lenze pri takejto aplikacii to zrejme nebude prilis vhodne riesenie.
Co skusit uz nieco vymyslene? Napriklad

Kód: Vybrať všetko

http://www.amazon.com/Airfix-A08870-Maudslays-Steamer-Building/dp/B0071LF29K
-- Spojený príspevok 16 Okt 2015, 12:50 --

a čo česká firma dinel.cz Zlín? Alebo maďari nivelco.com?
Nemajú niečo vhodné pre tvoj druh aplikácie?
0
Nehovor že to nejde. Radšej povedz, že to zatial nevieš.

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 16 Okt 2015, 12:52

Presne tak, este som zabudol ze pouzivam tlak pary od 0- do cca 4,5Atm, bezny pracovny je medzi 2,5-3,5 Atm, podla toho ako kurim pod kotlom..

Ubytkom vody v kotly sa tlak zvysuje, v momente ked zacne klesat tak je neskoro.. lebo uz je voda vyvarena..
V jednej z mojich lodi mam zohriatych 3/4L vody na 1 atm za 2:20 minuty..
Vystup pary este ohrievam takze para na vystupe ma cca 400°C klasicku vysokoteplotnu pajku to roztopi.. takze vsetko je letova striebrom.

Fakt tie elektody su asi nejjednoduchsie riesenie..
Ale veta o striedavom prude ma dostala do pomykova.. myslel som ze moze byt aj klasika z baterky..
Este by sa to dalo merat kapacitne, ale to je uz mimo mojich akychkolvek vedomosti
Riso

-- Spojený príspevok 16 Okt 2015, 12:54 --
Boby napísal:ked nad tym teraz rozmyslam, zrejme som mu neporadil najlepsie. Najlacnejsie bude riesenie troch elektrod, alebo potom tlakoveho spinaca (cca 20€) ale ten ma velku hysteréziu, pri velkej nadobe moze hysterezia robit rozdiel 20-30cm vody, lenze pri takejto aplikacii to zrejme nebude prilis vhodne riesenie.
Co skusit uz nieco vymyslene? Napriklad

Kód: Vybrať všetko

http://www.amazon.com/Airfix-A08870-Maudslays-Steamer-Building/dp/B0071LF29K
-- Spojený príspevok 16 Okt 2015, 12:50 --

a čo česká firma dinel.cz Zlín? Alebo maďari nivelco.com?
Nemajú niečo vhodné pre tvoj druh aplikácie?
pozriem co maju v ponuke ale je to pre mna spanielska dedina..
Ak poviete ze toto je dobre, ja to kupim a zabudujem...
0

Používateľov profilový obrázok
Boby
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 15 Júl 2015, 13:26
Bydlisko: Častkovce
Vek: 34

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Boby » 16 Okt 2015, 12:58

ved to kapacitné meranie hladiny je to co som sa pytal ci si neskusil Zlínsky

Kód: Vybrať všetko

www.dinel.cz
či by nemali pre teba vhodnú aplikáciu. Je to jednoduche, predstav si klasicky vypinac na svetlo co si zazinas v izbe. Hento je nieco podobne, len ho nemusis stlacit, ale "zažne" vtedy ked klesne hladina vody. A pod nim bude daľší, a ten zhasne alebo zažne ked hladina vody urobí to čo potrebuješ. Keby ich máš nad sebou, jeden máš akoze horny limit, druhy spodny limit. Jeden ti zazina, druhy ti zhasina. V tvojom pripade zopina a rozopina napajanie cerpadla.
0
Nehovor že to nejde. Radšej povedz, že to zatial nevieš.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa xmilos » 16 Okt 2015, 13:04

Idealne je pouzit mechanicky plavak ale v tvojom pripade je to kvoli rozmerom nemozne. Do stredu sa da hadicka s jazyckovymi rele a plavak s magnetom.
Kmitania hladiny naklonom bych sa tiez nebal, pertoze je tam slusna hysterezia. Jedine bych mozna pre zabezpecenie bezpecnosti vyrobil dva samostatne obvody a jeden nechal ako havarijny spinac.
0

darc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 10:16

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa darc » 16 Okt 2015, 13:04

Pozeral som Dinel, ale opat jedna vec..
ja mam na kotly aj stavoznak.. ale sklenena trubka je kratka.. povedzme 40-50mm, takze to sa mi tam nemesti..
kedze tam musia ist dva tie snimace..
Okrem toho je aj druha strana mince to, ze to musi byt aj nejak esteticky urobene.. a tu narazam na problem.. Takyto snimac neskovam.. nejaky kablik z elektrody v pohode..
Elektronika je skovana v nej casti lode.

mam napriklad takyto parnik

Riso
Prílohy
IMG_4125.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Boby
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 15 Júl 2015, 13:26
Bydlisko: Častkovce
Vek: 34

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa Boby » 16 Okt 2015, 13:59

hmmmm k...a neviem si to az tak dobre predstavit, ale ked hovoris stavoznak a sklenena trubka.... bolo by mozne do tej sklenej trubky dat neaky plavak ktory by obsahoval kovove prvky? Povedzme neaky kusok antikory obaleny polystyrenom? V takom pripade by sa dal mozno pouzit magneticky spinac, ktory by snimal pritomnost toho kovu, keby sa plavak priblizil k tomu magnetickemu spinacu, zoplo by to, resp. rozoplo.

možno:

Obrázok
0
Nehovor že to nejde. Radšej povedz, že to zatial nevieš.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa E001 » 16 Okt 2015, 14:39

Neviem presne aký priemer má tá trubička vodoznaku, možno by stačilo dať dnu plaváčik a z vonku optozávoru, napr :
http://www.gme.sk/lth301-07-p521-040
ostatnú bižutériu pod palubu, :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Jednoduchy spinac cerpadla na doplnanie vody

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Okt 2015, 10:36

Tá fotka mala byť v prvom príspevku.

Pred 30 rokmi som urobil presne taký systém stráženia výšky hladiny v expanzke v kotolni ako nakreslil Boby, ale len so spodným kontaktom.
Do vodoznaku som strčil plavák z malej 5ml striekačky a do vnútra som dal magnet,zalepil a odrezal zvyšný piestik./čo bolo po ruke/.Zvonku sa dal posúvať jazýčkový kontakt podla výšky hladiny a pri poklese hladiny zoplo relé a spustilo signalizáciu.Jednoduché a spolahlivé.
Umiestniť plavák vo vnútri kotla s ramenom a mikrospínačmi by bolo problematické utesniť ,takže tak to nepôjde .
Neviem, či by sa dal rozobrať ten tvoj stavoznak aby sa dal upraviť,prípadne by si ho musel ukryť niekde a prepojiť tlakovými trubkami.

Snímaním tlaku to tiež nepôjde, pretože tlak môže klesnúť aj kôli teplote,a potom by dopúšťalo vodu zbytočne.Takže zostáva len plavák.
Apropo, máš tam aj nejaký poistný ventil, aby si neurobil s parníka Nautilus,ked ti to buchne. :wink: ?
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 17 Okt 2015, 11:31, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok