krokový motor v CX-programeri

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

csnotorik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Sep 2016, 19:12
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 37

krokový motor v CX-programeri

Príspevok od používateľa csnotorik » 14 Sep 2016, 19:54

Zdravím majstri
Napriek tomu že som čerstvým členom tohto fóra, ničím som zatiaľ neprispel a moja otázka sa vám môže zdať primitívna, budem vám veľmi vďačný za radu pre začiatočníka.
Ide o nastaviteľný doraz pre pásovú pílu s tým že krokový motor bude posúvať doraz po lineárnom vedení na požadovaný rozmer.
Už som robil pár programov ale nikdy nie s krokovým motorom a príklady, ktoré som našiel na nete, mi nedávali zmysel.
Najviac by mi pomohlo vidieť nejaký jednoduchý LD v CX-programeri (OMRON PLC), ktorý by posunul doraz nejakým smerom povedzme o 500 mm. Najlepšie aj z komentárom čo ktorý riadok vykonáva.
Vopred Ďakujem
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: krokový motor v CX-programeri

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 14 Sep 2016, 23:08

Zdravím csnotorik,

1. asi ti neodpoviem správne, no je to rýchlo :-D
2. necítim sa ako majster.
3. PLC sa mi nepáčia (to je ako s dievčatami, môže byť aj modelka, no nie je môj typ)

S KM robím už dlhšie okolo domácej CNC mašiny a 3D tlačiarne. Pochopil som, že najjednoduchšie na ovládanie je použiť driver. Tie, čo som mal v ruke majú vstupy STEP a DIR. Log. 1 a log. 0 na vstupe DIR určuje smer (po hodinových ručičkách, alebo proti). Podľa toho koľko impulzov privedieš na vstup STEP, toľko krokov urobí KM. Toť zjednodušená teória driverov.
Pokiaľ máš v lineárnych vedeniach vykompenzované vôle, tak môžeš veriť mechanizmu, že koľko impulzov dáš na driver, toľko krokov urobí KM a o toľko sa celý mechanizmus pohne.
Keď vieš robiť s automatom, tak by som ti odporúčal urobiť nejaký generátor impulzov, ktorý bude privedený na výstup. Zároveň čítač impulzov, kt. po načítaní daného počtu (vzdialenosti) vypne ten generátor (alebo výstup).
V škole sme robili generátor impulzov pomocou dvoch časovačov TON. Ostatné asi pochopíš, samozrejme je to potrebné doladiť a prekresliť na tvoj typ.
Prílohy
KM_PLC.png
KM_PLC.png (7.72 KiB) 3337 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: krokový motor v CX-programeri

Príspevok od používateľa pixell » 15 Sep 2016, 15:08

Neviem si predstaviť krokový motor čo by posúval takú váhu,teda aspoň myslím,že krokový motor výkonu aspon 1,5kw asi neni či? :thanks:
Teda aspoň ja o tom neviem.
So Servamy by problem nebol akurat tá cena.
Riešim ničo podobne ,ale na uhlovej píle.
Bude tam El. Odmeriavanie.Majitel si to žiadal a kontretne chcel tam mat ANTD-02.
Je to 2 ose riadenie.NA tom micropocitaci si zadá rozmer a posunie sa mu prislušný posuv do vopred nastavenej polohy.Je ktomu ešte mag. pásik. A Encoder neviem presne aký ešte som to nevidel :ANAL:
Idem to riešit v sobotu.No sám so zvedavý ,ale vyzerá to že v ramci možnosti je to dobrá volba montuje sa to normálne na pasove aj uhlové pili
Posuvy nie sú riešené krokačmy ,ale obyčajným AS.El.Motormy ,a ten mikropočítač má na výstupe relé.
0

csnotorik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Sep 2016, 19:12
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 37

Re: krokový motor v CX-programeri

Príspevok od používateľa csnotorik » 15 Sep 2016, 20:31

pajkovac_Sam napísal:Zdravím csnotorik,

1. asi ti neodpoviem správne, no je to rýchlo :-D
2. necítim sa ako majster.
3. PLC sa mi nepáčia (to je ako s dievčatami, môže byť aj modelka, no nie je môj typ)

S KM robím už dlhšie okolo domácej CNC mašiny a 3D tlačiarne. Pochopil som, že najjednoduchšie na ovládanie je použiť driver. Tie, čo som mal v ruke majú vstupy STEP a DIR. Log. 1 a log. 0 na vstupe DIR určuje smer (po hodinových ručičkách, alebo proti). Podľa toho koľko impulzov privedieš na vstup STEP, toľko krokov urobí KM. Toť zjednodušená teória driverov.
Pokiaľ máš v lineárnych vedeniach vykompenzované vôle, tak môžeš veriť mechanizmu, že koľko impulzov dáš na driver, toľko krokov urobí KM a o toľko sa celý mechanizmus pohne.
Keď vieš robiť s automatom, tak by som ti odporúčal urobiť nejaký generátor impulzov, ktorý bude privedený na výstup. Zároveň čítač impulzov, kt. po načítaní daného počtu (vzdialenosti) vypne ten generátor (alebo výstup).
V škole sme robili generátor impulzov pomocou dvoch časovačov TON. Ostatné asi pochopíš, samozrejme je to potrebné doladiť a prekresliť na tvoj typ.
Díky za odpoveď pajkovac_Sam, hlavne za vysvetlenie základného princípu fungovania KM.
Keď môj nadriadený objedná potrebné komponenty, už budem vedieť kde asi začať a s výsledkami sa rad podelím.
A tiež dúfam, že keď pritom narazím na nejaký konkrétny problém, budeš ešte ochotný poradiť

-- Spojený príspevok 15 Sep 2016, 20:53 --
pixell napísal:Neviem si predstaviť krokový motor čo by posúval takú váhu,teda aspoň myslím,že krokový motor výkonu aspon 1,5kw asi neni či? :thanks:
Teda aspoň ja o tom neviem.
So Servamy by problem nebol akurat tá cena.
Riešim ničo podobne ,ale na uhlovej píle.
Bude tam El. Odmeriavanie.Majitel si to žiadal a kontretne chcel tam mat ANTD-02.
Je to 2 ose riadenie.NA tom micropocitaci si zadá rozmer a posunie sa mu prislušný posuv do vopred nastavenej polohy.Je ktomu ešte mag. pásik. A Encoder neviem presne aký ešte som to nevidel :ANAL:
Idem to riešit v sobotu.No sám so zvedavý ,ale vyzerá to že v ramci možnosti je to dobrá volba montuje sa to normálne na pasove aj uhlové pili
Posuvy nie sú riešené krokačmy ,ale obyčajným AS.El.Motormy ,a ten mikropočítač má na výstupe relé.
Díky za reakciu pixell
Znie to jednoduchšie ako verzia s PLC a o výkone KM tiež pochybujem, ale tak ako v tvojom prípade chcel majiteľ ANTD-02, tak v mojom chce riešenie s KM.
Taktiež požaduje aby údaje o požadovanej polohe dorazu boli vkladané prostredníctvom MS excel-áckej tabuľky cez nejaký ďalší modul do PLC. To ako to spraviť z excel tabuľky som zatiaľ neriešil, chcel som najskôr vedieť ovládať KM.
Pozeral som aj mikropočítač ANTD-02 a ak by podla tvojho názoru dokázal nejako spracovať tabuľku z excelu, mohla by to byť lacnejšia a jednoduchšia možnosť.
Čo myslíš dá sa to?
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: krokový motor v CX-programeri

Príspevok od používateľa pixell » 16 Sep 2016, 10:34

To určite nie Antd-02 to určite nevie, lebo nemá ako.
Má to len 4 reléové výstupy.
Keby si to riešil pomocou PLC tak si viem predstaviť nejaký operačný panel na ktorom by si zadal pozíciu v mm, a následne by sa to posunulo na vopred stanovenú pozíciu.
Ovládanie cez Exell neviem stým nemám skúsenosti.
Akurát viem že niektoré Operátorské paneli vedia pracovať s exellom a následne samozrejme s Plc.
ale neriešil som to nikdy.
On si chce zrejme do exelu pozadavat všetky miery a pila bude fungovať sama?
Lebo to by sa dalo riesit aj bez exelu iba PLC a Op.panel na ktorom by si zadal postupne všetky miery, ale to by sa musel samozrejme spraviť taky program pre PLC aj pre OP.
Nemýli si on náhodou Sevá s krokáčmy? Alebo možno ani nevie, že niečo take je?
Alebo vraví krokové a mysli servá :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: krokový motor v CX-programeri

Príspevok od používateľa pixell » 16 Sep 2016, 13:18

csnotorik napísal:Zdravím majstri
Napriek tomu že som čerstvým členom tohto fóra, ničím som zatiaľ neprispel a moja otázka sa vám môže zdať primitívna, budem vám veľmi vďačný za radu pre začiatočníka.
Ide o nastaviteľný doraz pre pásovú pílu s tým že krokový motor bude posúvať doraz po lineárnom vedení na požadovaný rozmer.
Už som robil pár programov ale nikdy nie s krokovým motorom a príklady, ktoré som našiel na nete, mi nedávali zmysel.
Najviac by mi pomohlo vidieť nejaký jednoduchý LD v CX-programeri (OMRON PLC), ktorý by posunul doraz nejakým smerom povedzme o 500 mm. Najlepšie aj z komentárom čo ktorý riadok vykonáva.
Vopred Ďakujem
Ktoré programy ti nedávali zmysel?
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: krokový motor v CX-programeri

Príspevok od používateľa pixell » 03 Okt 2016, 07:36

Cau ako si dopadol. Už si niečo poriešil, dosť ma to zaujíma :pain:
0

csnotorik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Sep 2016, 19:12
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 37

Re: krokový motor v CX-programeri

Príspevok od používateľa csnotorik » 05 Okt 2016, 18:45

Zdar pixel.
V prvom rade sa ospravedlňujem tebe aj ďalším členom tohto fóra že som založil túto tému a potom sa odmlčal, musel som sa venovať inému projektu.
Šéf má niekedy veľké oči a chce riešit viac vecí naraz. Nemyslím si že by po technickej stránke tušil ako tu pílu riešiť. S krokovými motormi ani servami som sa ja ani on v praxi nestretli, je to niečo čo je pre baliace stroje, ktorým sa venujeme, zbytočné. Ale viem určite, že myslel krokový motor a chápal čo je krovový motor, lebo nechcel spätnú väzbu meraním dráhy.
Momentálne je situácia taká, že píla odkladá. Je to len krok, ktotým chce zefektívniť a urýchliť výrobu, ale z projektu samotného žiadny zisk, či už z predaja alebo iný mat nebude.
Preto má prednosť nová automatická balička, ktorá musí byť tento rok hotová.
Chcel by som sa k tejto téme vrátiť keď to bude aktuálne a potom by som sa s vami rád poradil už pri riešení konkrétneho technického problému.
0
Naposledy upravil/-a Drakoush v 09 Okt 2016, 15:59, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zmazanie citácie predošlého príspevku.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: krokový motor v CX-programeri

Príspevok od používateľa pixell » 06 Okt 2016, 06:05

:rolleyes: NO vidim ,že nie som sám. Aj môj máva velke oči a každý deň chce niečo ine.
U nás ,keď si niečo zmysli tak ja, a konštruktéri najprv čakáme tak mesiac , či ho to prejde :finga:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok