Snimanie ciernych objektov

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

profistudent
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 31 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: SA,NR
Vek: 39

Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa profistudent » 16 Okt 2016, 16:11

Ahojte, chcel by som sa poradit o nejakom navrhu riesenia problemu.

takze mame paletu o rozmeroch 1m x 1.5m ktora je pokryta čiernou matnou penou, paleta sa pohybuje po páse, paleta nieje uplne plocho sumerna nachadzaju sa na nej priehlbiny a vyčnelky. na paletu sa poklada velmy drahe sklo. niekedy sa stane že pri pohybe pásom naspat pred nakladkov skla , sa na tuto paletu dostane ulomok 2x3 cm cierneho plastu (material z výroby) ktory po nakladke skla sposoby prasklinu a teda sklo možeme vyhodiť, a moja otazka znie ak snimat čierny plast na čiernej palete aby som ho mohol zachytit a pred nakladkov odstranit.

takze rozmyslal som nad krizovou laserovou zavorou ,ale ta by bola ucinna len tak na 50 percent vzhladom k vycnelkom a priehlbinam,
skor by som potreboval nnejake priestorove snimanie plochy,

poznate nieco komerčné ? alebo mate napad na nejaky princip ?
dakujem za odpovede
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Okt 2016, 16:19

Vzduchom by sa tie ulomky nedali odfuknut? Ze ked sa detekuje prazdna paleta (bez skla), prefukne sa paleta vzduchom. Ak by jedna tryska nestacila, bolo by ich tam viac a spustali by sa bud sucasne (ak mas dostatok prietoku vyduchu) alebo jednotlivo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

profistudent
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 31 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: SA,NR
Vek: 39

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa profistudent » 16 Okt 2016, 16:23

praveze takto to aj mame riešene, ale ta pena je taka sprosta, ze sa ti tam ten plast uplne zachyti a nevieme to dat prec tym vzduchom
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa E001 » 16 Okt 2016, 16:36

Možno poviem kravinu, ale skúsil by som rotujúcu kefu, čosi na spôsob autoumyvárne natočenú šikmo na dráhu palety.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa clim-ber » 16 Okt 2016, 18:21

Riesit treba pricinu, nie nasledok. Co tam maju co padat nejake plastove kusky ? Nikomu nechybaju ?

Presne na takuto detekciu su urcene opticke/laserove bariery viaclucove, ktore mozes naucit detekovat kontrolovany profil ( Safety Curtains, napriklad od SICKu alebo nejaky zakladny Vision System s kamerou od Banneru ).
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Okt 2016, 20:20

Vsetko zavisi od toho v akom rozmerovom rozsahu su tie ulomky a kusky, ktore treba detekovat a aka je presnost detekcie toho snimaca.
Riesit treba pricinu, nie nasledok. Co tam maju co padat nejake plastove kusky ? Nikomu nechybaju ?
Toto je vyborna poznamka. Skus najprv odstranit to padanie tych kuskov na tu paletu. Ak to neide, alebo to je velmi zlozite, tak potom ries nasledok.
Niekdy vyriesit nasledok je lacnejsie, jednoduchsie a spolahlivejsie, ako pricinu, ale zdoraznujem.... NIEKEDY.

Ta kefa by mohla byt riesenie, no mozno by vadila plne nalozenej palete (pise ze sa paleta vracia)
pri pohybe pásom naspat pred nakladkov skla
To by si musel zabezpecit mechanicky dat tu kefu prec ked je paleta nalozena a vysunut ju ked sa paleta vracia.

Musis totalne presne a podrobne popisat cely proces o co ide, najlepsie s dodanymi fotkami z roznychpohladov ako to cele vyzera (usetris vela na popise) ak to nie je neake tajomstvo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa zipaj » 16 Okt 2016, 20:47

Ja by som to skúsil so svetlom rôznych vlnových dĺžok, je možné že v IR alebo UV oblasti bude ten plast svietiť ako reklamný pútač.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

profistudent
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 31 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: SA,NR
Vek: 39

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa profistudent » 17 Okt 2016, 06:35

No nad tou rotujucou kefou sa uz uvazovalo, ale skor nad rotujucim kefovym pasom, lenze tu nastal problem keby kefa stratila štetinu :) riesit pricinu je nemozne, lebo sa jedna o nahodny jav sposobeny operatorom. Skoda je okolo 5000e /rok na 20 linkach, hkadam nieco aby sa ta investicia aj vratila
0

Používateľov profilový obrázok
nero150
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Halenkov (CZ)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa nero150 » 17 Okt 2016, 07:26

Ahoj

predpokladám, že ta pena je matná čierna, keby bol ten úlomok plastu lesklý tak by som išiel týmto smerom:
https://www.sick.com/cz/cs/product-port ... /c/g323051

na detekciu by to mohlo stačiť, teraz je otázne, či by stačíla k tomu nejaká akusticko-zvuková signalizácia, aby operátor k tej palete prišiel a ten plast odhodil, alebo či prichádza do úvahy zastaviť/spomaliť linku.
0
Naposledy upravil/-a nero150 v 17 Okt 2016, 07:34, upravené celkom 1 krát.

alois

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa alois » 17 Okt 2016, 07:32

....paleta nieje uplne plocho sumerna nachadzaju sa na nej priehlbiny a výčnelky....

čiže bez toho, aby si mal vektorovo spracovaný profil palety sa nepohneš, ak chceš niečo porovnávať.

Ale dôležité je info, či ten padajúci plast - popísaná čierna pena - padá do stroja z vrchu dole, alebo zo šikma, alebo či sa tam dostáva ináč. V podstate ti stačí monitorovať priestor nad paletov. Najjednoduchším spôsobom je IP kamera s funkciou prekročenia čiary. To znamená, že do snímaného obrazu si nakreslíš hranicu prekročenia a padajúci předmět je takto zachytený. Tento pád aktivuje alarmový výstup kamery a ten si ty vieš prepojiť na signalizáciu, obvod núdzového zastavenia stroja, či inú funkciu. Robí sa to takto bežne na výrobných linkách.

Tých čiar prekročenia môžež mať v kamere viac a tým pádom vieš rozornať z ktoréj strany "to" priletelo, alebo či je to už produkt, ktorý sa na paletu ukladá...

Máš 20 výrobných liniek, čo je dosť. Tá škodová suma čo uvádzaš je na linku, či na ročnú výrobu? Lebo "drahé sklo" a tak nízka škoda za rok? Poistka to nepokryje?

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa clim-ber » 17 Okt 2016, 13:33

Ved to vravim, presne toto riesi hociaky Vision system. Kamerka so svetlom a naucis si ju rozpoznavat co treba a co nema byt v zabere. Inac, ak je to automotive, tak tych 5 litrov/rok je absolutne zanedbatelna strata pri peniazoch, ktore sa tam denne tocia :) Nepozornost alebo lajdactvo operatora, ako iste vies, sa riesi vytykackami.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa Amaterr » 17 Okt 2016, 16:50

mozno ta pena nie je ani tak sprosta , len tie kusky sa mozu nabit statikou a ostanu "prilepene " , ak by sa dalo zvhlcit prostredie a naozaj jednoducho ju "zfuknut" ale tymi kefami "pozametat".
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Okt 2016, 17:37

Pockajme si na obrazky, ak sem neake da, lebo toto zase bude rozvetvena tema.
Zatial ten proces popisal velmi biedne na to aby sme prisli s neakym konkretnym riesenim.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

profistudent
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 31 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: SA,NR
Vek: 39

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa profistudent » 17 Okt 2016, 21:05

no jedna sa oto ze operatora nemozeme postihovat, lebo nevieme presne urcit ktory je zato zodpovedny, ale zaujimalo by ma nejak viac sa dozvediet o Vision systemoch, nieco ako zacat sa uberat tymto smerom. obrazky a fotky moc nemozem :) dakujem vam za prispevky
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Okt 2016, 00:53

To ze nemozes sem dat fotky z vyroby chapem. Aj som s tym pocital.
Tak potom budes musiet presne vsetko popisat, ako keby si slepemu vysvetloval ze ako to tam cele vsetko vyzera. Nie je to sranda. Daj to na skusku niekomu precitat a nech povie ako soi to on predstavuje. Potom uvudis kolko detailov ti v tom popise chyba.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alois

Re: Snimanie ciernych objektov

Príspevok od používateľa alois » 18 Okt 2016, 08:33

Hlavná otázka je tá, či to chceš riešiť ty ako inovátor technologického procesu, alebo riešenie zadáš firme.

1. Ak to zadáš firme, tak musíš dať detailný popis problému, rozloženie stroja a postup ukladania produktu. Toto riešenie nie je za Vatikánsku menu = pánboh zaplať.
2. Ak to chceš riešiť ty, tak na úvod si dostal viacero nasmerovaní k minimálním vstupným informáciám a Google ťa vie posunúť ďalej. Chce to iba osobný čas.

To pokladané sklo je ploché, alebo má tiež svoj určitý tvar? (zaoblenia, vypukliny, dutiny)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok