Reálny závodný simulátor

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

KeXT3r
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 04 Nov 2014, 23:23

Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa KeXT3r » 25 Dec 2016, 13:09

Zdravím napadla ma myšlienka zostrojiť simulátor https://www.youtube.com/watch?v=hQLF06rwzVE konštrukčná stánka ma moc nezaujíma. Ide my hlavne o spätnú väzbu z hier a ako ju previesť do pohybu. na pohyb som si vybral niečo ako sú pohony na bránu len miesto klasických motorčekov by boli krokové nič viac nič menej. Čo vy nato :) ale asi najskôr by som použil arduino a ovládače krokových motorov.
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa Najgel » 25 Dec 2016, 13:16

Myslíš že s krokovým motorom dosiahneš takú dynamiku ?
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa boraicho » 25 Dec 2016, 16:18

nedosiahne, pokiaľ nema na myslis fakt veľke a drahe krokače, ktore stoja možno toľko čo cely simulator :D
ja si myslim že je to vzduchom naplnene tie piesty
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa misocko » 25 Dec 2016, 16:35

Vzduchom urcite nie. Je to jasna hydraulika. K tomu nejake proporcionaly alebo priamo tri cerpadla hnane asynchronmy cez menice. Profi riesenia maju dostatocnu dynamiku. Vzduchom ziadne razy ani dynamiku nedas.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa boraicho » 25 Dec 2016, 16:45

tak potom hydraulika.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa straciam » 25 Dec 2016, 19:28

misocko napísal:Vzduchom urcite nie. Je to jasna hydraulika. K tomu nejake proporcionaly alebo priamo tri cerpadla hnane asynchronmy cez menice. Profi riesenia maju dostatocnu dynamiku. Vzduchom ziadne razy ani dynamiku nedas.
by si sa cudoval.. v robote mame zariadenie, ktore pouziva 4 piesty a su zosuladene aby v priebehu 0,7sekund spravili kazdy svoj ukon. maju sice nizky zdvih do 100mm ale aj tak sa to da pekne zosuladit.. a ked sme ladili program tak sme to odladili aj na 150ms na jeden ukon (tj. vysunutie aj zasunutie za 150ms). a to su tam aj piesty s objemom cca 1-2 litre.
skor by ma zaujimala spotreba vzduchu, kolko by sa pocas par minut takej jazdy odfuklo von.. treba na to aj tlak, teda kompresor.. hydraulika vie byt tiez rychla, ale tam to chce zase olej, cerpadlo a pod.. a z oleja je spina :) hydraulika na toto sa mi zda ako ist bagrom na mravce.. ale to je len moj nazor..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa misocko » 25 Dec 2016, 20:03

Ale jasne ze to vzduch da ak ides na mechanicke dorazy. Ak chces ist na polohu s co i len trochu premenlivou zatazou tak vzduch konci. A ta spotreba, no myslim ze hydraulika vyhra. Nehovorim ze aj cisto mechanicky by to neslo , nejaky linearny pohon a ide sa...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Dec 2016, 21:01

KeXT3r"
Celu tu tvoju myslienku a projekt si zabil hned druhou vetou...
KeXT3r napísal:.... konštrukčná stánka ma moc nezaujíma.
Ta by ta praveze mala zaujimat.

To je ako keby si povedal ze chces rychle a silne auto ale jeho motor ta nezaujima iba jeho riadica jednotka ta zaujima.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa straciam » 25 Dec 2016, 21:53

romiadam napísal:KeXT3r"
Celu tu tvoju myslienku a projekt si zabil hned druhou vetou...
KeXT3r napísal:.... konštrukčná stánka ma moc nezaujíma.
Ta by ta praveze mala zaujimat.

To je ako keby si povedal ze chces rychle a silne auto ale jeho motor ta nezaujima iba jeho riadica jednotka ta zaujima.
ja som to pochopil tak, ze nas nazor na konstrukcnu stranku ho nezaujima a teda tym chcel asi povedat ze uz to ma vyriesene alebo bude riesit s niekym inym.. tu ho zaujima len elektronika.. tak som to pochopil ja.. :)

misocko: co mame proporcne ventily 0-10V od festa tak su celkom rychle.. az som sa sam cudoval ako rychlo to dokaze zmenit tlak. samozrejme problem by bol "skalibrovat" to ze pri tlaku 3 bary sa vysunie piest napr. 20cm pri vacsom viac a pod.. zalezalo by to od protivahe tj od vahy kto by tam sedel.. :) v tom je hydraulika presnejsia.. to mas pravdu.. tam sa piest vysunie na hodnotu a dost. cije tam 50 alebo 500kg ako protivaha.. este viem ze festo a asi aj pneumax maju piesty s analogovym odmeriavanim ako feedback pre elektroniku.. ale tam by to slo uz asi pomalsie v kombinacii s proporcnym ventilom..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa marek181818 » 25 Dec 2016, 21:56

0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa straciam » 25 Dec 2016, 22:46

na tejto fotke je vidiet ze su tam pouzite asynchronne motory s prevodovkami. na jednej stranke to popisuju ako nejaky servo pohon cez ozubene remene..
http://www.motion-sim.cz/new/images/DSC03303_wm.jpg
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Reálny závodný simulátor

Príspevok od používateľa misocko » 25 Dec 2016, 23:05

starciam: vratim sa este k tomu vzduchu. Blbe na tej regulacii bude ze nepotrebujes menit tlak , ten bude rovnaky ci bude piet vysunuty 1mm alebo 1m (tlak je zavisli iba od zatazenia), ty potrebujes regulovat mnozstvo vzduchu ktory tam pustis a najjednoduhsie asi casovo cez nejaku konstantu samozrejme so zohladnenim aktulaneho tlaku v zasobniku, aby si sa fakt dostal na nejaku hodnotu vysunutia a to este aj rychlo a bez ohladu na to ako sa hrac prave nakloni. Bez spetnej vezby urcite nerealizovatelne. aj ked aj ta hydraulika cez servoventily by bez spetnej vezby nesla. Najjednoduhsia je teda mechanika , pripadne hydraulika s cerpadlom riadenym servomotorom.
0

Napísať odpoveď