Literatúra - programovanie PLC, PAC, HMI...

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Literatúra - programovanie PLC, PAC, HMI...

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Feb 2017, 14:32

Zdravím,

chcem sa začať učiť kódiť nejaké PAC, PLC a HMI, no literatúra, ktorú mám, je len veľmi okrajová. Potrebujem nejaké knihy, kde to bude obšírne vysvetlené, trebárs od základov - ako prebieha samotné kóedenie - či je to v nejakom jazyku, alebo editor a pod. Viem, že napr. PAC MODICON od schneider a jeho HMI Mangelis bežia na vlastných systémoch, takže nemám šajnu, ako sa urobí trebárs grafika a zas HMI od EATONU beží na Windowse, takže je treba nakódiť program, ktorý je spustiteľný vo windowse a komunikovať s PAC cez nejaké rozhranie (RS485, Profibus DP) - to neviem, ako sa robí a taktiež ani, ako sa potom učí toto PAC pokynom po zbernici v závislosti na HMI akcii.

Osobné ciele, ktoré by mala literatúra pomôcť spoznať:

- programovanie "jednoduchého" HMI od Schneideru na vlastnom OS, komunikácia cez ethernet s PAC MODICON,
- programovanie windows aplikácie pre HMI a komunikácia s PAC,
- programovanie PAC na komunikáciu s aplikáciou vo Win,
- základy "know how" - ako to funguje, čo čaká príkazy, komunikácia PAC <-> HMI,
- ovládanie zbernice CAN - odosielanie a prijímanie príkazov, komunikácia cez CAN s frekvenčným meničom, driverom pre krokový a servomotor, čidlá a pod.,
- vývojové prostredie, jazyky, nástroje, aplikácie...

Zhrnutím - chcem z človeka ovládajúceho počítač na úrovni priemerného človeka (office, internet, programy) urobiť človeka, čo bude vedieť zostaviť nejaký systém založený na riadení PAC spolu s HMI.

Viem, že toto nebude jednoduchá cesta a literatúra k tomu sama o sebe nestačí, samozrejme neskôr si kúpim aj riadne HMI a PAC a celé vedomosti potom využijem pri stavbe nejakého pokusného zariadenia, napr. nejakého CNC stroja v drobnejšom meradle. Náročnosť si uvedomujem dobre, ale držím sa takého svojho motta, že nič nie je pre mňa nemožné, čo človek už vyrobil - to musím vyrobiť aj ja, hoci to bude trvať dlhšie :) Alebo aj žiadny človek nedokáže dat toľko lásky človeku, ako dokáže dať len človek človeku :lol:

Ďakujem za námety :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Literatúra - programovanie PLC, PAC, HMI...

Príspevok od používateľa eurobastler » 06 Feb 2017, 14:52

Literatúra môže byť aj v cudzom jazyku?
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Literatúra - programovanie PLC, PAC, HMI...

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Feb 2017, 16:10

Ak je cudzým jazykom angličtina, tak môže. S tým tak nejak aj rátam, pretože naše knihy - no, máme nejaké?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Literatúra - programovanie PLC, PAC, HMI...

Príspevok od používateľa juraj77 » 06 Feb 2017, 16:59

v jednom známom internetovom kníhkupectve som videl skriptá o PLC od Olejára, z vysokej školy polnohospodárskej v Nitre. To ma jedine napadá ....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Literatúra - programovanie PLC, PAC, HMI...

Príspevok od používateľa clim-ber » 06 Feb 2017, 17:45

Zhrnutím - chcem z človeka ovládajúceho počítač na úrovni priemerného človeka (office, internet, programy) urobiť človeka, čo bude vedieť zostaviť nejaký systém založený na riadení PAC spolu s HMI....


Hmm, tak to vela zdaru :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Literatúra - programovanie PLC, PAC, HMI...

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Feb 2017, 22:15

Takže mám umrieť a pokúsiť sa narodiť s vedomosťami, alebo aké riešenie je lepšie, climber? :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok