Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa pixell » 14 Mar 2017, 15:17

Caute. Prosím vás kto má stým skúsenosti. Potreboval by som vytypovať relé obojručného ovládania na výstredníkové lisy.ale mám s toho chaos nakoľko je veľa výrobcov a ceny sú dosť odlišne.
Ak by vedel niekto poradiť aké typy používate bol by som vďačný .
Bol mi odporučený PILZ ,ale je to dosť predražené oproti iným.
Napríklad toto som našiel:http://modesto.sk/bezpecnostnerele/bezpecnostne-rele
Potom ma dosť zaujal Schneider ,ale ku konkrétnemu typu sa neviem dopracovať ani ku slovenskému predajcovi. :pain:
0

alois

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa alois » 14 Mar 2017, 17:50

http://www.eatonelectric.sk/?ID=144

http://www.schneider-electric.com/en/pr ... gency-stop

Schneider majú vo veľa obchodech, ale najčastejšie na objednávku, alebo priamo v BA u Schneidera...

Ale PILZ je značka a za ňu sa platí. Aké relé tam máš teraz? Oni sú totiž odstupňované podľa bezpečnosti a nalys by som lacný šrot nedával. Při úraze ti to IP potom spočíta.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa pixell » 14 Mar 2017, 18:22

Práveže teraz tam nie sú žiadne.Rozvodne sa kedysi prerábali a už tam nič nedali tak to treba doplnit.To je to že stým nemám skusenosti
A toto j epodla teba nič moc? http://modesto.sk/bezpecnostnerele/bezpecnostne-rele
V TME maju kadejaké ,ale vytypovať to je španielska dedina ,lebo tam dokopy nič neni popisané
Bolo mi povedané že musia splnat kategóriu 4.čo splna aj to Modesto
0

alois

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa alois » 15 Mar 2017, 05:34

Ono ak to spĺňa predpísanú kategóriu, tak to kľudne môžeš použiť.
Ber to tak, že je to testovaná elektronika, ale mal som aj PILZ-ku pokazenú po týždni prevádzky.....v podstate ide o to, ža ak súčiastka náhodou ide do poruchy, tak sa stroj nespustí.

A ide aj o štýl zapojenia, lebo ja som mal na výrobných strojoch:

2x vstup na ručné tlačidlá
1x potvrdzovanie prítomnosti nožnou šlapkou
1x vstup bol okruh snímačov krytov
1x vstup okruhu fotobuniek

všetko to malo svoju logiku a postupnost zopnutia. (rezačky papiera v tlačiarni)

Používateľov profilový obrázok
miffo29
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 29 Dec 2009, 00:00

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa miffo29 » 15 Mar 2017, 07:06

0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1657
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa SMITH » 22 Mar 2017, 09:56

My používame SIRIUS 3TK28 od SIEMENS a

http://w3.siemens.com/mcms/industrial-c ... fault.aspx
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Mar 2017, 10:15

My používame PILZ pre systémy osadené PLC VIPA a EATON, Schneider pre systémy osadené PLC Schneider.

Nie je v nich nijaký rozdiel, akurát ten "vyšší" schneider je troška prepracovanejší, pretože keď príde ku krátkemu výpadku jedného z kanálov, tak druhý bude blikať. Nám technikom to dosť pomáha pri diagnostike. Tá nižšia séria má napájanie tvorené priamo kanálmi - jeden kanál je +24V (+L, L1... podľa napájania) a druhý kanál je GND (L-, N, L2... podľa napájania). Krátkodobé výpadky neregistruje.
V oboch prípadoch sa jedná o bezpečnostné relé s remanenciou, t.j. na spustenie je potrebný signál RESET, kedy sa výstupy opätovne aktivujú po zastavení a odstránení chyby => pre Teba zrejme nevhodné. U nás sa totižto používajú ako bezpečnostné relé núdzového zastavenia, ich výstup vypína programový cyklus a podpäťové relé na hl. vypínači, prípadne posiela povel dízlaku na zastavenie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa pixell » 04 Apr 2017, 13:19

Dakujem za rady už som to začal riešiť s tým Modestom.
Teraz ešte potrebujem vyriešiť, ako vhodne strážiť Reléový výstup s PLC proti zalepeniu, alebo náhodnému zblbnutiu PLC automatu.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa datam » 07 Apr 2017, 14:13

Si si vedomý toho čo vlastne robíš?

Aké zalepenie? Myslíš zalepenie safety slučky? alebo riadiaceho obvodu pre niečo čo generuje nebezpečný pohyb?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Apr 2017, 20:28

Treba si uvedomiť jednu vec. Lis nie je svetlo. Ak mi zalepí kontakt na vypínači, tak prinajhoršom hodím papučou do žiarovky a bude tma, pri chladnej hlave ešte odbehnem k ističu a zhodím ho, skrátka nič sa nedeje, nejde o život, iba o faktúru za energie.
Strojné zariadenie je ale niečo iné. Zvlášť obvody slúžiace k spínaniu prvkov s nebezpečným pohybom, t.j. mlyny, lisy, čokoľvek, kde sa jedná o bezprostredné ohrozenie života pri vstupe do zariadenia. Zabezpečenie stroja je prvoradé a treba ho správne vyriešiť. K tomu je potrebné poznať všetky aspekty a možnosti, kedy sa čo smie pustiť a kedy nie. Žiadny stroj nebude nikdy bezpečný, pretože bezpečnosť závisí vo vysokej miere aj od obsluhy, je však dôležité, aby sa stroj nespustil samočinne a aby sa dal bezpečne odstaviť núdzovým zastavením. Zlyhanie núdzového zastavenia nie je prípustné.

Keďže nevieme, čo za lis sa tu spomína a ako na ňom fungujú bezpečnostné prvky, je o tom ťažké hovoriť a ťažšie radiť. No skúsim takú univerzálnu schému:

1. Prevádzka. Spínanie bezpečnostným relé. Bremeno sa spustí iba pri dvojručnom ovládaní a voľnej fotozávore. Riadenie zabezpečuje bezpečnostné relé. Zlyhanie PLC nesmie spustiť bremeno.
2. Servis (výmena bremena, práca v bezprostrednej blízkosti...). Bezpečné odstavenie stroja hlavným vypínačom. Po jeho zapnutí sa stroj nesmie samočinne spustiť (potrebný reset bezp. relé a spustenie "šarády").
3. Núdzové zastavenie. Bezpečnosté relé odpája hlavný vypínač, tlačidlom sa okrem toho dáva povel PLC pre nulovanie programu - všetky výstupy do preddefinovanej pozície, ktorá je bezpečná. Aj keby teda zlyhal napr. hlavný vypínač, PLC musí zastavenie urobiť. Zlyhanie tohoto systému teda vznikne za predpokladu, že zlyhá viac prvkov naraz. Opäť je potrebné potvrdenie poruchy bezpečnostného relé (RST button) a spustenie "šarády".

A tak ďalej.

Na záver by som - ako taký bonus - uviedol jedno riešenie central stopu, ktoré ma dostalo. Nemenovaná firma, nemenované nožnice, central stop. Po jeho zatlačení sa vypol hlavný stýkač. Už samo o sebe je to zlé riešenie, pretože stýkač sa môže zalepiť, môže sa zalepiť kontakt na CS tlačidle atď. Čo je horšie, po uvoľnení sa stýkač znova bez upozornenia spustí a sním aj motor.

Otázka na zamyslenie: uvažujme, že vznikne problém v riadení hydraulických ventilov a nožnice budú "samé strihať". Zároveň predostrime problém, že aretácia sa po čase vyláme a hríbik nebude držať vo vypnutej polohe. Čo sa stane?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa datam » 01 Jún 2017, 12:30

Asi škoda reči. PLe a to že to je dokonca VTZ niekomu asi moc nehovorí.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1657
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa SMITH » 05 Jún 2017, 19:21

Ešte doplním , keď že sa vlastne jedná o rekonštrukciu , bude potrebné mať projekt a revíznu správu ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa pixell » 06 Jún 2017, 20:37

datam napísal:Si si vedomý toho čo vlastne robíš?

Aké zalepenie? Myslíš zalepenie safety slučky? alebo riadiaceho obvodu pre niečo čo generuje nebezpečný pohyb?
Nebol som tu dlho Ano ide o zalepenie rele ktoré generuje nebezpečný pohyb.
Ide o to že je to linka na vysek profilou.Funguje to tak:
1: do linky pod lis sa nasunie ručne profil
2: obsluha stlači dva tlačitka (tu chýbalo obojručne spuštanie)
3:Vysekne prvu dieru a dalej to beži samo až kým nevysekne poslednu dieru
4:Koniec cyklu stroj za sastavi a obsluha vyberie nadierovaný profil
5: opakovanie od 1
Teraz ide o to ,že lis vlasne spušta PLC automat. To znamená ,že rele na výstupe PLC spina dalšie relé a to privedie 24V na vzduchove cievky lisu a lis sa spusti.
KEby som napriklad v momente ,že je linka odstavená ,ale zapnuta spojil kontakty na výstupe PLC tak lis strihne čo je podla mna nie moc dobré.Preto som riešil to že ako ochránit toto výstupne rele proti náhodnému zopnutiu.Išlo o to vyriešit stráženie toho rele ,že je zopnute iba vtedy ked má byt zopnuté .Asi to pišem komplikovane a chaoticky :ignore:

-- Spojený príspevok 06 Jún 2017, 19:43 --

. Čo je horšie, po uvoľnení sa stýkač znova bez upozornenia spustí a sním aj motor.

S týmto sa stretávam dost často, ked ma volaju niečo sfunkčnit po niekom kto si myslel že to urobi a nejde to ani za nič :ANAL:
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1657
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa SMITH » 06 Jún 2017, 21:08

Do toho PLC sa môžeš dostať ?

EDIT : Pretože bezpečnostné ovládanie je aj softwarová záležitosť . Pokiaľ nie sú bezpečnostné relé zapnuté , nesmie PLC dať povel na chod .
0
Naposledy upravil/-a SMITH v 06 Jún 2017, 21:18, upravené celkom 1 krát.
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa pixell » 06 Jún 2017, 21:13

Môžem
Zatial som to urobil aspon tak ,že lis nespušta jedno rele, ale dve v serii ,čo je mensia pravdepodobnost zlepenia kontaktou.

-- Spojený príspevok 06 Jún 2017, 20:23 --
SMITH napísal:Do toho PLC sa môžeš dostať ?

EDIT : Pretože bezpečnostné ovládanie je aj softwarová záležitosť . Pokiaľ nie sú bezpečnostné relé zapnuté , nesmie PLC dať povel na chod .
To mi je jasné ,ale kedže linka funguje automaticky tak to ustražit zatial neviem.
Iné by bolo keby musel stačit tlačitka pri každom strihu( tak by som to vedel kontrolovat pomocou rele obojručného spuštania) a nie iba pri prvom spusteni stroja.
Viem že je tažko niečo radit na dialku,lebo to by ste museli mat prelusknutu scému a vediet ako to funguje,tak sa mi to aj tažko piše.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa datam » 12 Jún 2017, 11:49

Keď to nie je Fkové PLC tak je ti jedno či PLC pošle signál pre chod. Bezpečnostný okruh musí byť urobený tak aby sa to nespustilo.

Skús sa na to pozrieť ešte aj z iného uhla. Máš v ceste dve relé. Môže sa čokolvek stať a a relé zopnúť (kludne aj údržba nude niečo klemovať a klemne ti náhodou toto relé. Ale to že v pneumatickom ventile môže prdnúť prižinka a zopne toto neriešiš?

Takže ešte raz. Musím to posudzovať ako celok takže ak bude riešiť iba nejaké zalepenie tak vyriešiš možno tak 20% problému. Urob si alebo si nechaj urobiť normálne posúdenie rizík a od toho začínaj. Nitkto tu nevieme aká je tam situácia a hlavne či môžeme odstaviť ovládačku prípadne aj odtlakovať iné médiá. Možno budeš musieť doplniť špeci ventil pre uzamknutie / uvoľnenie tlaku. Ťažko radiť v takejto situácii a keˇnevieš radšej sa obráť na niekoho kto to vie urobiť.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Bezpečnostné relé obojručného ovládania

Príspevok od používateľa pixell » 14 Feb 2018, 19:52

Ahojte prosim vás chcem sa ešte opýtat skusenejšich.
Pri použiti bezbecnostného relé nudzového zastavenia, sa použivaju dva stykače kvoli spetnej vazbe.
Je, ale potrebné aby tieto stykače boli nejakej kategorie?
Alebo vlastne je to jedno? Aký tam dám?
Napriklad toto
https://www.tme.eu/cz/details/dilem-10- ... 10-g24vdc/
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok