Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

buddy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 04 Máj 2008, 00:00

Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa buddy » 06 Júl 2017, 15:23

Zdravim chalani,
potreboval by som od vas radu. Prislo leto a teplo mi zacalo sposobovat problemy v akvariu (prehrievanie vody).
Rad by som vodu trochu schladil pomocov ventilatora (12V).

Nasiel som na nete zopar produktov z ciny. Mozno mate s niektorymi skusenostami.
Dolezite je, ci je mozne zariadenie pouzit pre moje potreby.
Budem vdacny za kazdu radu.

https://www.aliexpress.com/item/W1209-L ... 91474.html

https://www.aliexpress.com/item/New-9-9 ... 450af16221

https://www.aliexpress.com/item/Digital ... 450af16221
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa breta1 » 06 Júl 2017, 15:59

Třeba hned ten první odkaz je dobrá volba (sám jsem to nedávno objednal z ebay, až to dojde, tak si s tím pohraju).
Teď jde o to, odkud vezmeš studený vzduch na ochlazování.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa elmoto » 06 Júl 2017, 16:22

Akú máš teplotu v miestnosti? Ako to chceš chladiť?

Dúfam, že nie si z tých ľudí čo večer keď je vonku 22st majú pozatvárané okná a cez deň keď je 35st vonku si vetrajú a robia tropický prievan v byte.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa hpeter » 06 Júl 2017, 17:05

0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa alidedko » 06 Júl 2017, 19:32

Holoprdelnicke riesenie, inspiruj sa medzi autochladnickami :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Júl 2017, 20:38

Ak sa stym nechces piplat tak si kup nieco hotove z akvaristiky. Ak mas chut sa stym piplat myslim si ze urcity pocet peltierovych clankov by ti to malo uchladit. Počet článkov závisí od teploty V izbe A objemu akvaria. Niekto tu na fóre aj ma peltierov clanok. Popýtaj sa jeho.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

buddy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 04 Máj 2008, 00:00

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa buddy » 07 Júl 2017, 10:59

To Elmoto: vetram vyhradne vecer, ked vonku klesne teplota. Cez den vsetko zatvorene + zatiahnute zaluzie
To Hpeter: viem, ze existuju riesenia pre chladenie vody. Ale to je urcene pre velke akvaria. Ja potrebujem schladit 15 L vody. To je ako by som kupoval kombajn kvoli jednemu klasku :D
To Romiadam: hm, o tom som ani nepocul. Pozeral som, ze na ebay sa daju kupit za slusnu cenu.

Dik za napady :thumbup:
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa elmoto » 07 Júl 2017, 11:05

Čau buddy. Akú máš teplotu v akváriu a akú v izbe? Čo máš za rybičky? Dík.
0
nie som tu

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa _petko_ » 07 Júl 2017, 11:36

Tak nevymýšlaj a vylej pol kýbla a dolej studenú. Mne sa teraz tak odparuje, že dolievať musím tak či tak.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa martin knocik » 07 Júl 2017, 13:03

Kašli na chladenie. Kúp si poriadne akvarium, aspoň 100 litrov. Malé akvarium == vela problémov.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa elmoto » 07 Júl 2017, 14:11

A keď má doma 28stupňov a chová niečo citlivé do teploty 23 st. Potom čo? Cez zimu jar jesen ok doma je do 23 ale v lete? Počkajme si na jeho odpovede a nie radíme hlúposti.
0
nie som tu

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa _petko_ » 07 Júl 2017, 14:46

Ja len poznamenávam najjednoduchšie riešenie, aby mu nepokapali ryby. Mám také skúsenosti, že ľudia veci zbytočne komplikujú. Ventilátorom to určite neschladí. To by musel vyrobiť chladiacu vežičku s odparovačmi a fyzikálna stránka toho je tiež otázna. Peltier je na to asi lepší. V pohode zmrazí menšie množstvo vody, ale pri takom prúde, že sa mi to točilo na chladiči.. (bez nadsádzky)

Ešte jedno menej jednoduché riešenie - dať do termoboxu ľad a vodu (musí to mať viac ako 0..), druhým okruhom tade hnať vodu z akvarka.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Júl 2017, 18:13

Najjednoduchšie riešenie pre 15L je peltierov clanok, len to musíš celé zkompletizovat, teda musíš byť trošku kutil.
Peltier pôjde na plný výkon budeš sledovať celkovú teplotu vody v akvariu (zapína a vypínať peltiera).
Kúp niečo takéto

http://m.ebay.ie/itm/201926721195?_trkp ... mwBanner=1

A ktomu malé čerpadielko A regulátor teploty ale pre chladenie A máš to. A testy ti potom ukážu kolko tých peltierov budeš potrebovat pre 15L ale myslím si že toto jedno ti staci.

EDIT: Teraz som si vsimol ze toto je bez peltiera (aj autor to tam pise, ak som to spravne pochopil), chladenie len vzduchom. Musis si dokupi ktomu este Peltiera.

Inak 1 peltier spotrebuje cca 12V 6A (70W), a jeho chladiace schopnosti su zavisle od toho ako dobre ty dokazes odviest teplo z tej horucej strany. Cim vacsi chladic a ventilator na tej horucej strane, tym viac ti uchladi na tej studenej strane.

Takze rataj s neakym tym hlukom z ventilatora/ventilatorov. Ale vzdy lepsie ako bzukot 300W kompressora z chladnicky z niekde o stenu opreta zadna mreza z chladnicky :-D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa hpeter » 08 Júl 2017, 11:48

buddy napísal:To Elmoto: vetram vyhradne vecer, ked vonku klesne teplota. Cez den vsetko zatvorene + zatiahnute zaluzie
To Hpeter: viem, ze existuju riesenia pre chladenie vody. Ale to je urcene pre velke akvaria. Ja potrebujem schladit 15 L vody. To je ako by som kupoval kombajn kvoli jednemu klasku :D
To Romiadam: hm, o tom som ani nepocul. Pozeral som, ze na ebay sa daju kupit za slusnu cenu.

Dik za napady :thumbup:
Pri takejto teme ma napadlo ze sa bude jednat o velke akvarko s morskymi potvorami
0

buddy
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 04 Máj 2008, 00:00

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa buddy » 08 Júl 2017, 14:03

Objednal som si peltierov clanok, pre istotu hned dva, + vodny blok. Chladic a ventilator mam doma.
Som kutil, takze to dat dokopy pre mna nebude problem :).

Peltierov clanok je urcite najlepsia volba, lebo teplota v miestosti je rovnako vysoka.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa elmoto » 08 Júl 2017, 14:33

Buddy prosim je problem konecne napisat tie teploty a ake mas rybicky?
0
nie som tu

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Júl 2017, 16:55

A čerpadielko mas?
A taktiež výkony transformátor alebo spínaci zdroj 12V (ak ten peltier je na 12V) a prud aspon 7-8amperov na jeden peltier. Najlepšie otestovať na autobaterke že koľko prúdu poteebuje A podľa toho zháňať zdroj. Len si daj veľký pozor keď budeš pracovať S autobaterkou na skrat, lebo ak skratuješ autobaterku, tak sa ti drôty rozzeravia a iskry budú lietať ako pri zvaracke. A môžeš sa aj pekne popalit.

A akú máš max. teplotu v izbe?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Júl 2017, 10:38

Ak správne chápem princíp peltiera,tak ten chladič z linku s dvomi ventilátormi a výmenníkom v strede s tým nemá nič spoločné.. či? :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa zipaj » 09 Júl 2017, 10:50

Dá sa to aj bez čerpadla, veď voda v akváriu je prevzdušňovaná a cirkuluje, jednoducho osadiť chladiče z oboch strán a jeden (dajme tomu aj hrubší AL plech ohnutý do tvaru L ponoriť do vody). Odoberaný prúd je napísaný na článku, napr. ak je tam číslo 12706, znamená to že článok je zložený zo 127 modulov a prúd je 6A
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Termo kontroler pre chladenie vody v akvariu

Príspevok od používateľa jezevec » 09 Júl 2017, 11:02

Peltier musí z teplé strany intenzivně chladit, jinak se mu upeče. Vznikne tak monstrum stejně velké jako to 15l "akvárko". Ono 15ti litrové nádobce lze říkat akvárium jen s ironií.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok