Sledovanie úniku vody vodomerom

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa pablox » 04 Sep 2017, 10:32

Zdravím páni, chcem sledovať vodomery na SV a TUV a v prípade úniku vody, pretekania splachovača, pustenia ventilu vyhodnotiť tento stav a spustiť alarm. Sledovanie pulzov z vodomeru mám vymyslené, potrebujem ale nájsť spôsob, ako spoľahlivo programovo identifikovať konštantný neprerušený prietok vody z vodomeru. Samozrejme, aby to bolo odolné náhodným odberom, napríklad, keď niekto behá na záchod :D

Premýšľam nad nasledovným riešením:
Na začiatku bude premenná ALARM = 0.
V 2 minútových intervaloch budem sledovať, či z vodomeru príde impulz (alebo aj viac impulzov, to je jedno). Pokiaľ príde impulz, zvýši sa premenná ALARM o 1. Pokiaľ v tomto intervale impulz nepríde, premenná ALARM sa vynuluje,
Týchto 2 minútových intervalov bude napríklad 60 (120 minút). Po 60 cykloch sa zistí hodnota premennej ALARM. Vtedy ak:
Bude jej hodnota rovná 60 - je konštantný prietok vody a spúšťa sa alarm.
Ak bude jej hodnota rovná 0 alebo menej ako 60 - v niektorom z intervalov bol prietok prerušený a alarm sa nespustí.

Jediné, čo treba odladiť sú intervaly - aby to dokázalo zaznamenať aj slabý prietok vody (vodomer dáva impulz každých 10 litrov) a dostatočne dlhý počet cyklov sledovania - aby do spoľahlivo odlíšilo behanie na záchod a zalievanie kávy od prasknutej trubky.

Bude to v kombinácii so záplavovým čidlom.
Čo hovoríte na toto riešenie? Máte nejaké nápady na zdokonalenie?

Ďakujem za rady :)
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa djwiktor » 04 Sep 2017, 10:43

Ak je to mozne, odporucam za vodomermi instalovat prietokomery a az tieto sledovat. Mas tak brutalne vecsie rozlisenie a mozes programovo sledovat ako sa prietok meni v case aby si mohol potom robit analyzu. Klasickym vodomerom by to bolo dost zlozite nakolko by si potreboval dlhe intervaly.
Napriklad moze byt to jemne pustajuci ventil na zachode alebo len kvapkajuci kohutik. A ten ti 10 l nemusi spravit v tvojich kratkych 2 m intervaloch.to moze byt pokojne aj hodina. Lepsie by potom bolo sledovat dlzku pulzov. Ak bude cas medzi pulzami dlhsi ako nejaka premenna tak to znamena kontinualny unik. Aky cas je rozumny, treba pokusne nastavit
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa pablox » 04 Sep 2017, 11:38

Práveže nemám možnosť inštalovať prietokomery za vodomery, môžem len využiť pulzy z vodomerov. O kvapkajúci kohútik ani tak nejde, ide skôr o pretekajúci splachovač alebo vytrhnutý ventil počas neprítomnosti v byte. Na toto by som ale naprogramoval režim s okamžitým alarmom, kedy sa alarm spustí akonáhle príde impulz z vodomeru (režim by bol ovládaný manuálne).

Čiže keď tak uvažujem, nejaké sledovanie v intervaloch ako som písal vyššie je zbytočné a komplikované.
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa Sender » 04 Sep 2017, 12:20

Vstup impulzů z vodoměru na ext přerušení.Při přerušení inkrementovat globální proměnnou třeba "Impulzy".Spustit timer a za požadovanou dobu provést kontrolu a zapsat stav do další globální proměnný.Při další kontrole kontrolovat nový stav impulzů a starý.Následně vyhodnotit.Po určitém čase a za určitých podmínek udělat reset proměnných. (jen momentální nápad)
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa StefanST » 04 Sep 2017, 13:42

pablox napísal:... O kvapkajúci kohútik ani tak nejde, ide skôr o pretekajúci splachovač alebo vytrhnutý ventil počas neprítomnosti v byte. ... Na toto by som ale naprogramoval režim s okamžitým alarmom ...

Už vidím tú radosť doma, keď Ti o polnoci začne hučať alarm, že začal pretekať splachovač, či kvapkať vodovodný kohútik.
Pretekajúci splachovač treba opraviť a sledovať sa dá aj vizuálne, ak sa používa.
Vytrhnutý ventil počas neprítomnosti Ti oznámia susedia, ak bývaš v bytovke.

Ja by som nechal meral čas medzi dvomi "impulzami" a tie, ktoré prevyšujú stanovenú dobu (ako je pri normálne pustenom kohútiku) potom počítať. Ak sa toho nazbiera viac (je to štatisticky významná hodnota), oznámiť to.

Prípadne zbierať tieto pomalé hodnoty, zobraziť ich v histograme a môžeš robiť analýzu unikajúcej vody a diagnostikovať dôvody úniku :wink:
0

alois

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa alois » 04 Sep 2017, 14:12

Kvapkajúci kohútik alebo splachovač ktorý prepúšťa (nie cez ktorý to tečie prúdom) ti nemusí vôbec pohnúť vodomerom. Ten má tiež svoju toleranciu, odkedy súkolie turbíny aktivuje k pohybu počítadlo.

Aký máš vodomer 1 impulz je 1 liter, alebo???
Naposledy upravil/-a alois v 04 Sep 2017, 14:28, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa pablox » 04 Sep 2017, 14:21

Kým ma upozornia susedia keď som preč z domu tak už je kus neskoro keďže viem zavolať rodičom čo bývajú 200m od nás. Pôvodne som chcel akustický alarm, ale nakoniec to spojím s GSM bránou a nebudem robiť žiadne zložité analýzy prietokov a nevime čoho...keď pôjdeme z domu na dlhší čas, stlačím tlačidlo a tým bude systém vedieť, že v byte nikto nie je a ak príde jeden alebo viac impulzov z vodomeru, niečo nie je OK. Taktiež to bude prepojené s monitorom teploty v chladničke, ktorý som tu uverejňoval a monitorom výpadku el siete o čom chcem mať tiež info :)

Alois - ja ani nepotrebujem presnosť, idem mi len o zahučanie keď bude pretekať voda vtedy keď nemá. A ako píšeš, budem mať aj záplavové snímače.

Takže zložitý problém som nakoniec kus zjednodušil, ale ďakujem za nápady :)
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa zipaj » 04 Sep 2017, 14:50

Ja keď odchádzam na dlhšie z bytu, tak vodu odstavím, elektriku tiež (nechám zapnuté iba ističe pre chladničku a svetlo na chodbe)
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

poki
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 15 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: liptov

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa poki » 04 Sep 2017, 15:07

suhlasim so zipajom, za 10 - 15 min kym pridu tvoji rodicia k tebe do bytu ta staci kvalitne vytopit, ked ti ako mne vytrhne ventil zo steny...
0

alois

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa alois » 04 Sep 2017, 15:29

gulový ventil s motorickým pohonom pre plyn a vodu existuje. A ak si robí automatizáciu, či monitoring, nie je problém aktivovať uzatvorenie vody, na základe zapnutia alarmu, či inej podmienky. Radím a občas aj montujem v bungalovoch, kde je skoro ideálne rovná podlaha bez prekážok po celom dome. Poprípade záplavové čidlo ho vie tiež uzavrieť.

P.S. - gulička v podlahe v technickej je u mnoho staviteľov už dizajnovým prežitkom...

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa pablox » 04 Sep 2017, 16:43

Vodu pri odchode na dlhší čas zatváram aj ja, elektriku nechávam bežať. Manželka sa mi stále smeje, že som paranoidný :D O ovládaní solenoidom som uvažoval, mám k dispozícii 230V 1/2" ventily, ale u solenoidov ma odrádza vysoká spotreba (5W) v otvorenom stave. U motorických pohonov zase cena (80e za kus, ebay okolo 20). Ono toho automatického ovládania sa kúsok obávam, je to technika a nikdy nevieš, či niekto neodpadne a ty potrebuješ súrne vodu aby si ho prebral...a do toho odíde elektronika/napájanie a si bez vody...a v tom zmätku vysvetluj žene cez telefón ako si má otočiť pohon na ventile :D Prekomplikovaný príklad ale náhoda je blbec
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa xmilos » 05 Sep 2017, 06:41

pobavilo :--)

z pulzov vyhodnocuj okamzity prietok - dobra tema na naucenie sa programovat.
Mno a ci mnas unik v systeme - staci zistit, ci nastane okamzity prietok = 0. Zvycajne v noci.
Moderne prietokomery vedia zachytit aj kvapkajuci kohutik. V podstate stoja, len raz za cas sa "pootocia".
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa Mat77 » 17 Jan 2019, 12:36

Ahojte,
riešim dosť podobný problém ako dávnejšie v tejto téme, tak budem pokračovať.

Jedná sa mi o odčítavanie pulzov z vodomeru, konkrétne vyhotovenie na obrázku.
Obrázok
Vyzerá dosť pripravený na "digitalizáciu", predávajú sa aj originál moduly, no nepáči sa mi veľmi ich cena, tak sa pokúšam niečo vymyslieť.

Skúšal som to niečím takýmto, no aj ak sa mi podarí dosť jemne nastaviť citlivosť, stále dostávam v prechodových polohách kolieska krátke impulzy, bordel. Dve červené bodky na koliesku to taktiež nezlepšujú
Má niekto skúsenosti s takouto vecou? Vedel by niekto poradiť ako by sa to dalo riešiť vhodnejšie alebo by bolo možné nejako upraviť toto?

Vopred ďakujem za každú pomoc
Obrázok
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 17 Jan 2019, 12:50

Je to dosť malé kolečko a asi budeš potrebovať nejakú optiku alebo citlivejší snímač,ale čo som pozeral tak originál to má tento výrobca vyriešené magneticky tak asi by som šiel tou cestou.https://www.youtube.com/watch?v=TiayUJRZ124

p.s. trochu som guglil a našiel https://www.brinck.nl/producten?format= ... ad&fid=170 .
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa Mat77 » 17 Jan 2019, 13:12

Ďakujem za nakopnutie smerom čo používa výrobca, zo vzhľadu toho kolieska som myslel ze to bude 100% optické. A nie

Niesom si istý či by sa to dalo aj magneticky, nemám nič dosť citlivé aby som to vyskúšal. Predpokladám že jazýčkový kontakt by to nezoplo.
V katalógu výrobcu sú ale tie moduly uvedené ako indukčné, viac info som o nich nezistil, ale stačí. Takže som vyhrabal síce dosť veľký a citlivý indukčný senzor a pohľadom na ledku vyzerá že spína...a celkom dobre. Takže to idem otestovať aký je z neho výstup, dúfam že bude mať v sebe určitú hysteréziu.

Dám vedieť či to pôjde takto lepšie.
0

smugli
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 07 Jún 2015, 06:18
Bydlisko: Košice

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa smugli » 17 Jan 2019, 16:24

Tu je tiež niečo ako odčítať vodomer http://joysfera.blogspot.com/2017/11/ar ... domer.html
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Jan 2019, 16:52

V dnešnej mikropočítačovej dobe - nejaká WEB / WiFi kamierka, detekcia pohybu, alarm, vyhodnotenie alarmu - a skontrolovať to môžeš aj cez mobil, keď si mimo domu... :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa pablox » 17 Jan 2019, 19:49

Asi rok dozadu som robil niečo podobné, prototyp je na fotke. Použil som rovnaký modul ako máš ty, len som vyhodil tie 5mm LED+fototranzistor a nahradil ho reflexným optočlenom CNY70. Reagovalo to dobre, len to bolo dobre mechanicky nastaviť. Druhý vodomer mal na vrtuľke magnet, tak som použil rovnaký ebay-ovský modul, len som miesto optočlenu použil Hall snímač. Upevnené to bolo na odrezku z novodurky, ktorá sa nastrčila a upevnila na vodomer. Nakoniec som to nepoužil, dal som do kúpeľne a záchodu záplavové čidlá a keď idem na viac dní preč, zavriem vodu.
Prílohy
merac.jpg
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa speed » 17 Jan 2019, 21:12

Ak potrebujes snimat pohyb magnetu pouzil by som nieco taketo : https://www.tme.eu/sk/details/a1324lua- ... rosystems/
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: Sledovanie úniku vody vodomerom

Príspevok od používateľa Mat77 » 18 Jan 2019, 08:58

Všetkým veľmi pekne ďakujem za nápady a ospravedlňujem sa že som nevyužil práve ten váš :)

Vidím že by to šlo aj opticky, len nie s tou závorou čo mám ja. Magneticky konkrétne tento vodomer neviem či má magnet.

Takže vo výsledku podľa Dr. Martina som sa inšpiroval originálnymi modulmi, ktoré ako som zistil sú indukčné. A zhodou okolností som jeden takýto senzor doma našiel. Umiestnený je stredom senzoru cca na obvod kolieska, no miesto nieje úplne kritické. Za takmer deň sníma bez problému, má krásny stabilný výstup, v SW stačí len počítať nabežne alebo dobežné hrany. Výstup presne sedí s objemom na vodomeri.

Určite sa to dá urobiť aj lacnejšie, no mal som senzor k dispozícii za zlomok originál ceny niekedy dávno, len čakal v šuflíku na svoj čas. A ani v Číne nieje problém nájsť také niečo za pár €.

V budúcnosti určite vyrobím lepšie uchytenie, toto bolo na otestovanie a poslúžilo dobre .
Prílohy
IMG_20190118_083513.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok