Automatizácia uzáveru vody v dome.

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 07 Sep 2017, 00:14

Po poslednom vytopení domu :) (praskla prívodná hadica k WC) - tiekla pár minút napriek tomu potopa :) som začal uvažovať nad zastavovaním vody. Samozrejme, že sa mi nechce točit ventilom pri každom odchádzaní z domu.
Takže by som tam chcel dať nejaký el mag ventil/solenoid/ ventil so servom... nie som vodár, takže ak má niekto skúsenosť ako zavrieť bezpečne prívod vody do domu uvítam skúsenosti.

Prívod do domu mám 1" tj DN25 plast takže ventil by mal mať uvedený priemer.

Idea je nasledovná ovládanie ventilu vypínačom napr pri vchodových dverách. A v budúcnosti prepojenie na možno niečo inteligentnejšie.. ale to je už potom vec skôr SW ako mechanického usporiadania..

Pretože ideálne je keby sa voda zastavila "sama" pri zamknutých dverách a samozrejme predtým by systém z pohybových čidiel zistil, že v dome nikto nie je. Tiež by system preveril či nie je pustená myčka, pračka, a či nie je naplanovaná závlaha trávniku :) ale to som zašiel už ďaleko :)

Ak teda niekto "zastavuje" vodu cez nejaké ovládané zariadenie, budem vďačný za nejaké postrehy, skúsenosti...
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa pixell » 07 Sep 2017, 06:04

el mag ventil/solenoid. Taký ventil som montoval vlani v práci.Napajanie mal 24V DC.Bez napatia je ,ale otvorený.Je to kvôli bezpečnosti,keby horelo vypnu el. ale voda pojde.Pred ventilom musi byt ale filter pevných častic lebo inak nemá ventil dlhu životnost.
0

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 07 Sep 2017, 07:11

To čo chceš, je u rozumných ľudí v novostavbách samozrejmosťou.
Stačí ti obyčajný selenoid na 12/24/230V. Sú aj AC aj DC. Tak isto sú vo verzii bez napätia otvorený, alebo zavretý.

Riadenie je najjednoduchšie = záplavový snímač (prípadne viac miest paralelne), relé, zdroj a selenoid.
Nie je problém prepojiť slučku s automatizáciou domu, ak máš inteligenciu.
Tak isto nie je problém prepojiť slučku s alarmom, ktorý si to vie ovládať aj bezdrôtovo.

Pokiaľ máš samostatné polievanie záhrady pomocou pitnej vody, či perieš v době neprítomnosti, záplavové čidlo je nutnou podmienkou pre uzavretie/otvorenie ventilu.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 07 Sep 2017, 09:55

Myslel som, či má niekto skúsenosť s konkretnym vyrobcom/typom solenoidu.
0

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 07 Sep 2017, 13:20

V bežnćh inštaláciách používam týchto talianov a pre "solventnejších" sa dáva Honeywell. Ale je dobré dať pred prívod do domu filter a nezaškodí aj redukčný ventil, pokiaľ je vysoký tlak v rozvodoch vody. V Malinove v jednej časti býva až 13 Bar, čo je trochu veľa...

Tieto selenoidy majú pružinu, ktorá ventil uzavrie / otvorí, pokiaľ je výladok napätia.
Ale v rodinnom dome a byte sa neuvažuje o požiarnom uzávere a cez 1 Zoll trubku/hadicu veľa neuhasíš...

Ale sú aj ventily také, že ak je dosiahnutá krajná poloha, tak sa mechanicky zacvakne a prepne sa iba ďaľším impulzom do druhého stavu. V tom prípade nemusíš trvalo mať cievku pod napätím. Ak je je to "iba" 5W.

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa djwiktor » 07 Sep 2017, 14:09

Alois, nakolko ten talian vychadza - v NO prevedeni ? Tiez zvazujem mat centralny odpajac, koli vonkajsiemu okruhu, ktory ostava pod tlakom, ale napriklad minuly rok strelil ventil... a 300kubikov fuc, nez som sa tam dostal.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 07 Sep 2017, 14:23

300 kubíkov v obývačke už je slušný bazén. Chceš a 230V, alebo na 24V?

Musím preveriť, dám vedieť.
Ja som ich kúpil z jedného skladu, kde rušili prevádzku po 3,5€ za kus. :P A som taký starý (ch)ujo, že som si ani pre seba nenechal záložný kus.

Mám posledný kus, ktorý má bez napätia zavretý prietok. Robil som susedovi bazén a výrivku a čo bolo skladom, (doma) tak to padlo za obeť.

Používam aj systém záložného zdroja pre kotle a automatiku, takže tam mi je to osobne jedno, keď to prepájam s alarmom.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Sep 2017, 15:29

Alois,
Viem ,že tieto sú motorické s vratnou spružinou.Nie sú to elektromagnetické solenoidy.Ale mám otázku, sú iba priebežné,alebo sa robia aj trojcestné?
Potreboval by som prepínať na solári nabíjanie bojlera, alebo pri nahriatí presunúť do radiatora,ale dalo by sa aj dať tam dva priame a zapojiť ich reverzne, jeden otvorí tak druhý zavrie ... ide o to, za kolko by s dali zohnať.Dík.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 07 Sep 2017, 15:48

alois napísal:V bežnćh inštaláciách používam týchto talianov a pre "solventnejších" sa dáva Honeywell. Ale je dobré dať pred prívod do domu filter a nezaškodí aj redukčný ventil, pokiaľ je vysoký tlak v rozvodoch vody. V Malinove v jednej časti býva až 13 Bar, čo je trochu veľa...

Tieto selenoidy majú pružinu, ktorá ventil uzavrie / otvorí, pokiaľ je výladok napätia.
Ale v rodinnom dome a byte sa neuvažuje o požiarnom uzávere a cez 1 Zoll trubku/hadicu veľa neuhasíš...

Ale sú aj ventily také, že ak je dosiahnutá krajná poloha, tak sa mechanicky zacvakne a prepne sa iba ďaľším impulzom do druhého stavu. V tom prípade nemusíš trvalo mať cievku pod napätím. Ak je je to "iba" 5W.

Super, konečne niekto s realnou skúsenosťou :) vieš mi odporučit kde by som ich kupil ?
A úplne ideálne by boli také čo "nežerú" ked sú otvorené ... pripadne taký s tou "západkou"
Pretože uvažujem ak sa niečo pototo.. a k tomu vypnú elektrinu tak by mal ventil zostať zastavený /na požiarne účely možno spravím nejaký bypass ručný ventil okolo toho elektrického /

Našiel som v nejakom eshope v cz za cca 90€ / kus sú niekde aj lacnejšie?

-- Spojený príspevok 07 Sep 2017, 14:50 --
5ko napísal:Alois,
Viem ,že tieto sú motorické s vratnou spružinou.Nie sú to elektromagnetické solenoidy.Ale mám otázku, sú iba priebežné,alebo sa robia aj trojcestné?
Potreboval by som prepínať na solári nabíjanie bojlera, alebo pri nahriatí presunúť do radiatora,ale dalo by sa aj dať tam dva priame a zapojiť ich reverzne, jeden otvorí tak druhý zavrie ... ide o to, za kolko by s dali zohnať.Dík.


5ko našiel som taketo : http://www.eshopregulus.cz/demved/eshop ... 320-230-1P
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa djwiktor » 07 Sep 2017, 16:48

Tych 300 kubikov nastastie bolo vonku - vytrhlo vonkajsi ventil zo steny - asi unava materialu, hoci ventil mal len 4 roky !! Klasicky gulovy. Na zimu vzdy vypustene dosucha a otvorene.

Skus sa mi prosim ta pozriet idealne na tu 24V verziu ( koli ovladaniu) , ale ak nebude ina moznost, aj 230tku si viem spracovat.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 07 Sep 2017, 17:43

5ko:
Áno viem, tá fotka je z kúrenárskej verzie, nie je priamo vhodná na tlakovú vodu. Nechcelo sa mi liezť do šachty kvôli ilustrácii. Veď jako som písal, som už starý ujo. Mám takéto motorické aj trojcestné s vonkajším a dokonca aj s vnútorným závitom. (tiež kúrenárske, nízkotlaké)

marioo: djwiktor:
Dal som si poslať cenovú ponuku, zajtra doplním ceny.
Tie kohúty čo som spomýnal so západkou, tie su od Siemensu a tam asi tušíte, že s cenou nebudete moc spokojní. Je to do priemyselných riešení, kde to zákazník vždy preplatí...

Osobne radšej tesniacu guličku, ako membrámu. Tam sa rýchlejšie zničí dosadacia plocha nečistotou, ale aj postupným slizom a vodným kameňom.

http://www.herz-sk.sk/ventily-na-regula ... e-ventily/
http://www.bola.sk/gulove-kohuty

Tých maloobchodných predajcov je veľa, treba si ale dávať pozor naúdaj o maximálním tlaku, ako aj množstve prietoku média. Při niektorých stredová gulička redukuje vnútorný priemer a tým aj celkový prietok!

A jako ex revizák tlakár a kúrenár, by som si dovolil poznámku, že VŠETKO čo má dva stavy otvorený a zatvorený je KOHÚT a prvky určené aj na reguláciu množstevního prietoku sú ventily a šupátka.... čiže na potrubí máme guľový kohút a nie ventil. Ale laikom to hovorí gulové a veľke... :oops: (koniec naučného okienka)

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa pajky » 07 Sep 2017, 19:28

13bar je super, aj trubky povyskakuju zo steny:-D
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Sep 2017, 20:59

Alois, ale aj gulivym kohútov vieš regulovať prietok (otvoríš na koljo potrebujes) takže potom to je zase ventil. Nie?
Kohútov by som nazval skôr elektoventil plné otvorená alebo úplne uzavrety.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 08 Sep 2017, 05:29

Mne kedysi vodár poradil, že guľový by sa mal po správnosti používať len v úplne otvorenom alebo úplne uzavretom stave. Ak sa tam usadí trocha nečistôt pri trvalom čiastočnom otvorení, tak sa zadrhne a pri pokuse o otočenie praskne alebo začne tiecť.
0

alois

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa alois » 08 Sep 2017, 06:12

CZ ceny sú tu, ale vyrazili mi dych....http://ventilex.cz/35-elektromagneticke-ventily/ pamätám si to podstatne lacnejšie.


Ivan Ryger: Presne tak, gulák nie je výrobcom stvorený na reguláciu prietoku. Dá sa to, ale degraduje sa tým hrana tesniacej steny guličky, ako aj púzdra. Už som videl aj to, že tvrdochróm na guličke v časti ostrej hrany praskol a začal sa lúpať. A bolo to Belimo. Tieto čo mám je, majú na guličku použitý iný materiál.

romiadam: Ide vždy o hydromechaniku - opotrebenie dosadacích / tesniacich plôch. Za starých čias sa domácky frézovali dosadacie plôčky "kohútikov" vodovodních batérií a menili sa tesnenia...zlaté časy...bolo vidno degradáciu mosadze regulovaným prietokom a usadeniny vodného kameňa a slizu.

Pre nečistoty pochádzajúcich hlavne z dopravných potrubí z miest odporúčam minimálne hrubý filter na nečistoty. Pojem hrdzavá voda po odstávke pozná skoro každý a zapchaté sitká perlátorov asi tiež.

Už samotný prietok tvrdej vody, ako je v BA napríklad, pôsobí pri prietoku ako šmirgel. Preto sa dávajú aj do vykuřovacích okruhov rôzne aditiva. (Biobanal a jemu podobné.) Ak nájdem fotky tak zavesím gulák, ktorý bol 1 vykurovací rok pootvorený na 50% a zákazník ho reklamoval, lebo má dva roky záruku.

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa eurobastler » 08 Sep 2017, 12:55

Presne na túto tému je článok v časopise Nuts and Volts s názvom "Build the irrigation watch - A microcontroller based system to stop water leaks and save money ".
Srdcom zapojenia je PIC16F1829, ovládanie cez spínače a LCD16x2, akčny člen je prietokomer s HALLOVOU sondou.

Ak máte záujem, pošlite ss. Nebudem šíriť warez na fóre...
0
Obrázok

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa lacog » 28 Nov 2017, 10:33

Tu to chlapík tiež rieši :
http://joysfera.blogspot.sk/2017/11/ard ... domer.html
Viacmenej najprv to chcel na sledovanie spotreby až potom ako mu praskol filter vody a urobilo mu to potopu tak to rieši ako sledovač havárie.

Nejaký ventil na Ali:
https://www.aliexpress.com/item/DC3-6-6 ... 0.0.FOYuKV

Vraj funguje OK. Výhoda oproti solenoidu, že to žerie len pri zmene stavu otv/zatv

A prietokomer :
https://www.aliexpress.com/item/LIXF-HO ... 0.0.FOYuKV

Druhá možnosť je použiť vodomer

Tiež uvažujem vyrobiť nejaké zariadenie ktoré bude kontrolovať havarijné stavy a zavrie ventil.
Kto vie ako je to so spoľahlivosťou tých ventilov - ale zase na druhej strane nie je problém automaticky ho trebárs raz mesačne zavrieť / otvoriť.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa marioo » 28 Nov 2017, 16:22

Tu je ventil 3/4 za cca 19€ https://www.ebay.com/itm/G3-4-DN20-redu ... Sw6n5Xrbe4


Prave som ho objednal uvidime, či mi nahradí to čo robím ručne ked odchádzam z domu :) ( najmä po poslednej potope... 10 minut prasknutá hadička na WC vytopila celé podkrovie a 2 izby pod ním...)

Cena oproti cca 100€ a viac je "výhodná" - keďže je to celé kovové nemá sa čo stať.. v najhoršom to nebude otvárať alebo zatvárať..

Uvidíme...


A tu som našiel aj na 220V

https://www.ebay.com/itm/Electric-Motor ... SwY~lZ9tD3
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa boraicho » 28 Nov 2017, 17:29

daj vedieť, že ako funguje, aj mna to zaujima.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Automatizácia uzáveru vody v dome.

Príspevok od používateľa lacog » 29 Nov 2017, 08:51

Marioo: ako riešiš prietokomer? A ventil sa mi vidí oveľa praktickejšie napájaný s malým napätím - bezpečnosť, možnosť zálohovať napájanie... Ja asi zoberiem tie čo som dal link.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok