"Ekvitermická" regulácia vykurovania

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

"Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa cico1976 » 09 Okt 2017, 11:50

Zdravím

Chcel som sa spýtať, či už niekto náhodou neriešil ......nazval by som to jednoduchú ekvitermickú reguláciu.
Upresním:
Jednalo by sa iba o regulovanie teploty vody v kúrení (plynový kotol+radiatory) v závislosti od vonkajšej teploty. Inak povedané - vonkajší teplomer by určoval pri akej teplote má spínať teplomer kotla (vody v kúrení). Povedzme napr: vonkajšia 10°C / voda 40°C , vonkajšia 0°C / voda 45°C , vonkajšia -10°C / voda 50°C , vonkajšia -20 / voda 55°C , .........

......za každú radu ďakujem
0
......nikdy nieje neskoro!!!

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa ondistef » 09 Okt 2017, 12:09

Tu máš komplet ekvitermnu reguláciu EMIR. Mal som to postavené, len kým sme sa dostali k doplneniu serva k trojcestnému ventilu, tak kotol vypovedal službu a nový kondenzačný už mal ekvitermnu reguláciu v sebe. Takže v podstate fungoval len ako obyčajný termostat, a teraz slúži už len ako vonkajší teplomer. Samotný návod vyšiel aj v starších číslach Amatérskeho rádia.
http://www.alpov.net/elektronika/emir.html
http://www.alpov.net/elektronika/emir_soc.pdf
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa Samanko » 09 Okt 2017, 12:36

To, čo chceš, je normálne presne nazvané eqitermicka regulácia....úplne správne.
Chces použiť iba túto reguláciu alebo ju máš v pláne doplniť ešte spinacim termostatom (izbovým) ? Kde to chceš použiť ? Máš vyslovene iba radiatory ? Alebo aj podlahovou, bojler, ...) Krátky okruh na strane kotla máš vyriešený inak ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa budvar10 » 09 Okt 2017, 13:02

Úplne jednoduchá ekvitermika je tu" http://s-o.webnode.cz/er-termostat/. Kedysi dávno som sa ňou inšpiroval a vyrobil som si vlastný regulátor.
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 30c6034aa2
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa cico1976 » 09 Okt 2017, 14:12

Samanko napísal:To, čo chceš, je normálne presne nazvané eqitermicka regulácia....úplne správne.
Chces použiť iba túto reguláciu alebo ju máš v pláne doplniť ešte spinacim termostatom (izbovým) ? Kde to chceš použiť ? Máš vyslovene iba radiatory ? Alebo aj podlahovou, bojler, ...) Krátky okruh na strane kotla máš vyriešený inak ?
.....doplním, že sa jedná o prevedenie (ako sa robievalo pred x rokmi) kotol na plyn, radiatory a obehové čerpadlo . Nieje tam žiadne servo, trojcestný a nič podobné.

.....a ako výstup vlastne potrebujem rele, ktoré bude zapínať a vypínať kotol. (podľa teploty vody v potrubí)

-- Spojený príspevok 09 Okt 2017, 13:15 --
budvar10 napísal:Úplne jednoduchá ekvitermika je tu" http://s-o.webnode.cz/er-termostat/. Kedysi dávno som sa ňou inšpiroval a vyrobil som si vlastný regulátor.
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 30c6034aa2
....toto vyzerá byť niečo také ako potrebujem.
0
......nikdy nieje neskoro!!!

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa elmoto » 09 Okt 2017, 14:19

Aký máš kotol ak smiem vedieť?
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa cico1976 » 09 Okt 2017, 14:21

budvar10 napísal:Úplne jednoduchá ekvitermika je tu" http://s-o.webnode.cz/er-termostat/. Kedysi dávno som sa ňou inšpiroval a vyrobil som si vlastný regulátor.
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 30c6034aa2
....toto vyzerá byť niečo také ako potrebujem

-- Spojený príspevok 09 Okt 2017, 13:39 --
elmoto napísal:Aký máš kotol ak smiem vedieť?
.....tuším že tam je Attack
0
......nikdy nieje neskoro!!!

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa elmoto » 09 Okt 2017, 15:56

to si mi moc nepomohol ide mi o to či máš v kotli aj reguláciu výkonu. Či to nieje kotol zapnutý napr. plných 26kW a vypnutý 0 kW. Či je kondenzačný alebo čo zač. Vieš aby ta ekvitermika mala aj žiadúci účinok.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa cico1976 » 09 Okt 2017, 21:39

Tak kotol je to tuším 20KW, bez regulácie výkonu. Jediná regulácia je termostat na kotle. (sníma teplotu vody) a v najchladnejšej izbe je priestorový termostat

.....a to čo by som tam potreboval asi nebude mať až taký účinok ako tie ekvitermiky čo snímajú vonkajšiu, vnútornú a teplotu vykurovacej vody atď, ale jedná sa mi skôr o to, že to kúrenie je robené/upravované počas 30rokov. Sú tam staré klasické "vysokoobjemové" aj nové "nízkoobjemové" radiatory - niektoré s termostatickými ventilmi, potrubie je kombinácia etážového, ústredného a .....ja neviem akého kúrenia. No a problém je v tom, že ak je vonku povedzme +10 stupňov a kotol je na termostate nastavený na 60°C, tak pokiaľ zareaguje niektorý termostat, tak niektoré izby prekuruje, potom to na dlhšie vypne a zasa niektoré nestihne dokúriť.

.....neviem či som to vysvetlil dostatočne tak, že sa to dá pochopiť ?!?
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa Milos66 » 09 Okt 2017, 23:05

Ale to čo potrebuješ ty nie jen ekvitermické regulovanie, ale hydraulické vyregulovanie systému. To by ti mohol zvládnuť aj nejaký šikovný vodár - kúrenár.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa elmoto » 09 Okt 2017, 23:17

Vymeň kotol a nerieš sprostosti. Sused ma rovnaky kotol ako ty. Teraz som bol vonku a ma ku mne do dvora ten turbo komin. Fuka mu z neho tak horúce spaliny, ze mi ide ruku popalit. Proste vali na plno a vypina lebo prehrieva vodu do kurenia. Mne kotol bafkal na spodnom vykone 3kw a fukal len teple spaliny co nepalili ani na tvári. Mam kondenzacny kotol. Vykurujem na 23.4 st C plochu 150m2 o dvoch podlaží 2.6m stropy a spotrebujem na to plynu za 680eur.

Uz mam premyslené ako vyuzijem tie vreté susedové spaliny na vykurovanie mojho prístresku pre auta co mám hned oproti jeho komínu :) on spalil za 1400eur a vykuroval 90m2 na 22 st C. Proste zlý kotol !

Tvojich 60st C na kotly je sakra vela! Teraz staci do radiatorov ta 45 az 50 max stupnov. Vymeniť kotol. Dať vsade termohlavice nastav ich na 2.8 az 3 dielik a zaisti. Do najrychlejsie chladnucej izby ktoru ale pozadujes mat stabilne vykurenu daj termostat a na radiator nedavaj hlavicu! Ja mam takto dve poschodia a obyvacka ma velke okna a aj terasove dvere a tak aj najrychlejsie vychlada tak je tam termostat a radiatory dva. Jeden z hlavicou a druhy bez. Reguleje termostat. Kotol nastaveny na 46st vystup. Idem ale poriesit akvitermiku a immergas inteligentny termostat tak verim ze pojdem este o 5% nakladov dole.
0
nie som tu

alois

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa alois » 10 Okt 2017, 05:38

Chlapi, ale "kotol na 60°C" znamená maximálnu teplotu v systéme, čo ale systémom štart a stop pre horák sa nemusí vôbec dosiahnuť.

1. Tak ako tu bolo napísané, treba rozhodne najprv vyregulovať prietoky jednotlivými radiátormi (Milos66) a až potom niečo špekulovať. Len otázka je, či radiátor na vstupe má termohlavicu a na výstupe má regulačný ventil. Nebolo to až také bežné v starších rozvodoch domov.
2. Otázka je aj, či je tam obehové čerpadlo, alebo iba samospád, pokiaľ je to takto pozliepané. A ak je, či to čerpadlo beží stále, alebo sa tiež vypne, keď termostat povie dosť. Tak totiž vychladne celá sústava a ekonomika je v háji, keď ju treba znova celú nahriať. Ekvitermika nič nepomôže a neušetrí!

U kotlu so systémom start/stop bez možnosti regulácie výkonu horáku je lepšie, ak snímaš teplotu spiatočky a nevypínaš obehové čerpadlo. Udržuješ spiatočku na konštantnej teplote (25°C) a vyregulovaný systém ti dodáva teplo v jednotlivých miestnostiach dávkované termohlavicami. Horák takto spínaš z dvoch signálov.

Na konkrétne riešenie sme sa ale nedozvedeli.
- typ plynovej pece. (výkon je nezaujímavý)
- ako je robená expanzná nádoba. Je to otvorená nádoba na najvyžšom bode, alebo uzatvorená tlaková expanzka?
- keď ti hrejú radiátori, aký teplotný rozdiel je medzi vstupom a spiatočkou? (6-8-10-12°C alebo viac?)
- posledný údaj je objem vykurovacieho média v uzavretej sústave.

Vymeniť kotol je to najjednoduchšie riešenie, ale kúrenár si musí pozrieť rozvody v dome. Ak sú koncipované ako samospád s odbočkami, tak zabudni. Kondenzačný kotol to sice utiahne, ale nikdy to nevyreguluješ ako je potrebné.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Okt 2017, 07:54

Ako som písal, hydraulicky vyregulovať - to za prvé. Možno by pomohlo postupne vymeniť staré radiátory za nové maloobjemové.
No a ten prúser zvaný Attack, to nejdem ani komentovať. Ten zlepenec Poľsko Vrútockého problému nestojí ani za zmienku. Vrútočania nemajú dobrý ani plynový sporák, nie to ešte kotol.
Tento problém by som skôr videl riešiť celoplošne. Došetriť peniaze a prerobiť jedným šmahom celé kúrenie. Vymeniť staré radiátory, vymeniť kotol, zmenšiť priemery všetkých vedení. No a potom samozrejme nastaviť a vyregulovať.
Ja mám sústavu cca 40 litrov vody, kúrim, varím, umývame sa. Plocha 128 metrov, podkrovie. Ročne platím za plyn do 550€.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa cico1976 » 10 Okt 2017, 11:48

.....presne som vedel kam táto debata "skĺzne". Viem že sú to rady dobré a kúreniu by pomohli. Ďakujem - niektoré z týchto vecí budem brať do úvahy a skúsim "doladiť"

.....ale otázka na začiatku znela trochu inak

Aj tak Ďakujem
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Okt 2017, 11:58

Z hovna bič neupletieš. Tvoj kotol nemá reguláciu. Ide buď naplno, alebo vôbec. Tam ti vonkajšia regulácia nepomôže. Skúsiť to môžeš, ale moc veľký rokenrol od toho nečakaj. Skôr si myslím, že vynaložené úsilie a náklady prevýšia úžitnú hodnotu.
Ja ti radím dobre, daj si vyregulovať stávajúcu sústavu. Aspoň do doby pokiaľ budeš riešiť nové kúrenie.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa cico1976 » 10 Okt 2017, 14:07

Je mi jasné, že celé to kúrenie (zlepenec) je nič-moc, ale je to u mojich rodičov - dôchodcov a ako je známe, tak slovenský dôchodca = ....... radšej nepíšem čo. Takže nové kúrenie si teraz moc dovoliť nemôžu a ďalšia vec je, že kotol je v pivnici so super strmými schodmi, tak som chcel aspoň trochu zjednodušiť ovládanie teploty vykurovacej vody.

.....a s tým vavážením sa snažím čo-to robiť a trochu to doladiť, len tá spomínaná najchladnejšia miestnosť s priestorovým termostatom má tendenciu mať veľkú "hysterézu" teploty v priestore ak sa napr na pár dní oteplí a na kotle je tých spomínaných 60°C.
0
......nikdy nieje neskoro!!!

alois

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa alois » 10 Okt 2017, 15:47

cico1976

píšeš: len tá spomínaná najchladnejšia miestnosť s priestorovým termostatom má tendenciu mať veľkú "hysterézu" teploty v priestore ak sa napr na pár dní oteplí a na kotle je tých spomínaných 60°C.... O.K. beriem, ale termohlavice v ostatných miestnostiach sa uzavrú a nekúria, takže tam neprekuruješ.

Len "hysterézia" bez logiky, lebo ak je to najchladnejšia miestnosť, tak by tam mal byť najväčší únik, to znamená ťažko vykúrim a rýchlo dochladím. Alebo si mal na mysli že má akumulačnú schopnost a že keď sa vyhreje teplo dlho podrží a ostatné časti už sú chladne?



Nechcem sa hádať a ani nikoho poučovať, ale pletú sa tu dva pojmy.
Ekvitermická regulácia posúva vykurovaciu krivku nahor a dole podľa exteriérovej teploty. Krivka sa používa na riadenie MODULÁCIE PLYNOVÉHO HORÁKU, nie na nastavenie maximálnej teploty vykurovacieho okruhu.

V starších systémech (aj zlepencoch čo máte vy doma - som mal aj ja v dome po predchádzajúcom majiteľovi) sa používal na výstupe z kotka 4 cestný rozdelovač - duomix. A to je to, čo som ti napísal ja, že ak máš cirkulačné čerpadlo třeba snímať teplotu spiatočky a tá si nareguluje obehovú teplotu. V tom prípade si ty na kotli nastavíš 60°C, čo bude maximálna teplota na ktorú sa bude zohrievať primárny okruh kotla a mixer ti bude púšťať späť teplo podľa reálnej spotreby (straty tepla) na spiatočke.

Vyregulovanie systému je závyslé zase od toho, či máte, alebo nemáte obehové čerpadlo. Vlažný samospád (35°C) sa správa ináč, ako teplý samospád. (60°C)

Odpoveď na tvoju prvotnú otázku a zároveň najjednoduchšie riešenie je:

že zapojíš termostat (snímač, napr. PT100 či PT 1000) na výstup z kotla. Jeho riadiacu jednotku umiestniš na stenu k dverám pivnice aby si nemusel ťahať káble. Spínacie kontakty zaaradíš do série s kontaktami termostatu namontovaného na kotly. Čiže na kotly budeš mať nastavené 60-70°C, a na chodbe budeš znižovať vypínaciu hodnotu (35-60°C).

Takto rodičia nebudú musieť chodiť strmými schodmi a budeš mať zároveň dvojitú kontrolu ohrevu, či bezpečnost proti prehriatiu.
Ekvitermika v manuálním režime rozhodovania sa........

A TERAZ ešte príde iný kúrenár a povie: "ten horák bude cvakať zapni/vypni dokola a odíde. Keby mal ruky, tak ťa nafackuje"....a bude mať tiež pravdu.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Okt 2017, 16:24

Toto je dobre riesenie, ale ten kotol pojde tak ci tak stale na 60st.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

alois

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa alois » 10 Okt 2017, 17:15

Milos66: prečo?
Ak mám v sérii dva termostaty, kde pôvodný je nastavený na 60°C (a vtedy vypne horák) a ten druhý na 40°C, tak tento zareaguje skôr a vypne horák. V podstate dva rozpínacie kontakty v sérii, nič viac.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Okt 2017, 17:41

Termostat moze zopnut priestorovu teplotu na 40stupnoch, ale kotol pojde stale na 60, alebo nastavenu teplotu. S tym nic nespravi, nie je to moderny kotol s plynulou regulaciou vykonu. Stale sa bavime o tom, ze to ma dve polohy / nic a max.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok