Loxone + samostatné impulzné relé?

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

esp32
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 05 Aug 2017, 13:23

Loxone + samostatné impulzné relé?

Príspevok od používateľa esp32 » 19 Nov 2017, 18:13

Zdravím,

uvažujem nad systémom Loxone pre domácu automatizáciu, avšak nepáčia sa mi tie ich relé na tzv. extensions, ktoré navyše predávajú za nemalé peniaze. Údajne nie sú vhodné na spínanie LED pri vysokých výkonoch kvôli nárazovému prúdu a keď sa napríklad jedno z nich pokazí, nedá sa jednoducho vymeniť. Preto by som chcel cez Loxone ovládať normálne impulzné relé na DIN lištu, napríklad od Legrand alebo Schneider.

Momentálne mám v pláne kúpiť Railduino za pätinu ceny jedného extension a cez jeho relé riadiť tieto samostatné relé, ale to sa mi zdá dosť blbé. Chcel by som použiť priamo 24 V digitálne výstupy, napríklad nejakého Arduina.

Ako by ste to riešili vy?
0

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Loxone + samostatné impulzné relé?

Príspevok od používateľa Xbunt » 22 Nov 2017, 06:05

Myslim ze prudovy naraz nieje az taky hrozny pri LEDkach. Skor sa kontakty lepia pri starych klasickych neonoch. Ale najviac by som sa bal obycajnej ziarovky. Lebo pred svojim koncom ked pukne vlakno zviknu vyhodit poistky. A to by mohlo zlepit kontakty.

Ked sa robi klasicka inteligenci napr. Taphome, tak sa to dava na priamo. Vypocitam pozadovany vykon a ked preziahne ampericku hodnotu kontaktu, tak pouzijem maly instalacny stykac s1620 (2020, 2520..) najtichsie su od Schneideru.
Tu by som dal este taky maly pozor. Lebo rele v inteligencii moze mat menovity prud 16A ale berie sa to pri Cos(fi) = 1. Ak sa jedna o kapacitnu, ci indukcnu zataz, znesie len 2A (co pri 230V predstavuje 460W)

Pri firme KNX su niektore vystupy stmievatelne. Teda tie musia ist na priamo. Skor je provlem s Led bodovkami, ktore stmievanie akceptovali. Niekedy sa dotahovali z anglicka. Pred rokmi som uz videl vzorky vo velkoskladoch. Zrejme uz sa daju aj bezne kupit. Cenu ti nepoviem.

Taphome ma zasa vychytavku, ze si mozes pouzit stmievaci modul na 12V Led pasy. Ten modul nieje na Din, ale montuje sa pri pasikoch. Teda staci stiahnut z rozvadzaca (trafa) 12V a ovladacie FTP k modulu a od neho uz 3 odvody k trom Led pasom.

Namiesto Andruanickeho modulu sa daju kupit obycajne male slim rele s peticou na dinku. Co sa bezne vyuzivaju na tie ucely (PLC -> 230V ovladanie)
0

esp32
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 05 Aug 2017, 13:23

Re: Loxone + samostatné impulzné relé?

Príspevok od používateľa esp32 » 03 Dec 2017, 02:22

Xbunt napísal:Myslim ze prudovy naraz nieje az taky hrozny pri LEDkach. Skor sa kontakty lepia pri starych klasickych neonoch. Ale najviac by som sa bal obycajnej ziarovky. Lebo pred svojim koncom ked pukne vlakno zviknu vyhodit poistky. A to by mohlo zlepit kontakty.

Ked sa robi klasicka inteligenci napr. Taphome, tak sa to dava na priamo. Vypocitam pozadovany vykon a ked preziahne ampericku hodnotu kontaktu, tak pouzijem maly instalacny stykac s1620 (2020, 2520..) najtichsie su od Schneideru.
Tu by som dal este taky maly pozor. Lebo rele v inteligencii moze mat menovity prud 16A ale berie sa to pri Cos(fi) = 1. Ak sa jedna o kapacitnu, ci indukcnu zataz, znesie len 2A (co pri 230V predstavuje 460W)

Pri firme KNX su niektore vystupy stmievatelne. Teda tie musia ist na priamo. Skor je provlem s Led bodovkami, ktore stmievanie akceptovali. Niekedy sa dotahovali z anglicka. Pred rokmi som uz videl vzorky vo velkoskladoch. Zrejme uz sa daju aj bezne kupit. Cenu ti nepoviem.

Taphome ma zasa vychytavku, ze si mozes pouzit stmievaci modul na 12V Led pasy. Ten modul nieje na Din, ale montuje sa pri pasikoch. Teda staci stiahnut z rozvadzaca (trafa) 12V a ovladacie FTP k modulu a od neho uz 3 odvody k trom Led pasom.

Namiesto Andruanickeho modulu sa daju kupit obycajne male slim rele s peticou na dinku. Co sa bezne vyuzivaju na tie ucely (PLC -> 230V ovladanie)
Ospravedlňujem sa za oneskorenú reakciu – nechodím sem pravidelne a tak som to po dvoch dňoch akosi vzdal a až teraz som si spomenul, že skúsim zase pozrieť, či mi niekto poradí.

Ďakujem za odpoveď! Ja v týchto veciach nie som veľmi zbehlý, takže prepáč, ak sa pýtam, ako blb, ale čo myslíš tým na priamo?

Ja si predstavujem dve možnosti ovládania:

1. Stmievané LED RGBW pásy alebo žiarovky by boli riadené cez DMX512 stmievače (napr. toto alebo toto) pripojené na riadiaci modul DMX512 k Loxone. Takže od centrálnej riadiacej jednotky (resp. PLC) by išiel signálny kábel k DMX riadiacemu modulu a od neho signálne káble k jednotlivým DMX dekóderom, na ktoré by bolo na vstupe pripojené ešte napájanie a na výstupe by napríklad k RGBW 24V pásu išiel päťžilový kábel. (Ten druhý dekóder má pri 24V výkon 120W na kanál, čo by bolo akurát pre jeden ca. 380W pás ak chcem nechať 20% rezervu, správne? Potrebujem ho asi 20 metrov.)

2. Nestmievané LED alebo klasické žiarovky by boli riadené tak, že Loxone/PLC vydá príkaz zopnúť relé pripojené na svetelný okruh ako klasický spínač na stenu. Otázne je, ako zabezpečiť spojenie medzi Loxone/PLC a samostatným relé na DIN bez toho, aby som musel použiť ďalšie mechanické relé na zopnutie 230V ovládacieho okruhu, ktorý by potom následne aktivoval ďalšie relé, ktoré by zoplo svetlo.

Alternatívne mi ešte napadá urobiť všetko svetlo na DMX512 a to stmievanie bude navyše, respektíve sa to snáď bude dať naprogramovať a rozsvecovať takmer instantne. So stmievateľnými bodovkami už problém podľa všetkého nie je – videl som ich v ponukách rôznych e-shopov dosť veľa.

To relé, ktoré si spomínal namiesto Arduino modulu, je niečo takéto? Ak áno, rozumiem tomu správne, že pri ovládacom napätí 24V DC je spotreba 300 mW a prúd ním preteká neustále, teda dovtedy, kým sa nerozopne? Ja by som chcel relé impulzné, teda aby v reakcii na pulz na vstupe preplo svoj stav.
0

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Loxone + samostatné impulzné relé?

Príspevok od používateľa Xbunt » 03 Dec 2017, 09:03

Neviem ci to plc podporuje DMX512. Dmx je protokol skor pre osvetlenia pre nejakych podujati. Ide vlasne o protokol RS458, ktory ma svoju strukturu paketu.
Bezne plc (aj pre inteligenciu) pou,ivaju RS458, ked komunikuju medzi sebou, alebo cidlami, ale ci sa to plc da naprogramovat tak, aby vysielalo v rezime DMX to netusim.

Rele som myslel take. Aj ked mas aj lacnejsie, len musel by si si peticu vyrobit. Alebo vyleptat plosak. Ja som pouzival pre jeden stroj take rele, ktory dokazal zopnut 16A. Treba len hladat.
16A zopne vykon 3600W
10A zopne vykon 2200W
6A zopne vykon 1300W
To vsetko pri cos=1. Teda pri obycajnej zatazi. Ak ide o indukciu, ci kapacitu. Je do podstatne menej.

Impulzne rele na svetla by som nedaval. Jedine pre odpajanie zasuvkovych obvodov. Ja som pouzival na ten ucel rele TL od schneideru. Daju sa k tomu montovat kontakty do 32A teda ja som montoval 4P pre 3fazy a jeden kontakt, aby vedelo PLC ci je rele zopnute.

Pre svetla je vykon rele zanedbatelne. Ak by si pouzil pulzne rele tak by si musel stale jeho vystup kontrolovat.


https://www.google.sk/search?q=itl+schn ... 20&bih=488
0

esp32
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 05 Aug 2017, 13:23

Re: Loxone + samostatné impulzné relé?

Príspevok od používateľa esp32 » 03 Dec 2017, 19:56

Podporuje. Rozhranie medzi Loxone serverom a DMX512 stmievačmi/dekódermi zabezpečuje zariadenie, na ktoré smeruje prvý link v mojom predošlom príspevku. Chcem to preto, lebo ide o veľmi rozšírený štandard s vysokou rýchlosťou (250 kilobitov za sekundu) a teda lacnými prvkami a nízkou odozvou pre veci typu dynamické zmeny farieb alebo pulzovanie. Originál Loxone stmievače cez ich vlastnú zbernicu Tree sú drahé a majú nízky výkon.

Tie relé ovládané 24V DC vyzerajú super – doteraz som ani nevedel, že také existujú. Aj s tými impulznými na svetlá máš veru pravdu. Ďakujem!
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok