Práca automatizéra

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Práca automatizéra

Príspevok od používateľa puxa » 27 Nov 2017, 16:56

Zdravim.

Bol by som rad, keby ste mi odpovedali na moje otazky(hlavne pravdivo). Vopred dakujem. :potlesk:

Automatizacia sa vyucuje na Elektrotechnickej, Strojnickej, Chemicko-potravinarskej i Materialo-technologickej fakulte. Aky vidite vo vyuke rozdiely a to aj z pohladu perspektivy najdenia si dobreho zamestnania. Su absolventi niektorej z tychto fakult uprednostnovani ? Asi z elektrotechnickej, ale rad by som pocul od ludi z praxe...

Moja druha otazka sa tyka samotnej prace. V pracovnych ponukach sa casto pise o cestovani do zahranicia. Co si mam pod tym predstavit ? Kolko casu travi taky pracovnik v zahranici. V buducnosti chcem mat rodinu. Stravit mesiace v zahranici by bol ulet. Preto zvazujem, ci ma vobec cenu v oblasti automatizacie posobit.
0
Naposledy upravil/-a puxa v 28 Nov 2017, 18:21, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Práca automatizéra

Príspevok od používateľa hpeter » 28 Nov 2017, 17:16

Ze sa automatika uci inde ako elektro, som prekvapeny. Asi to bude mat negativny vplyv (?) Robim cca 8r ako test ing, praca ok, ludi nedostatok. Beru aj maturantov. Sluzobky a jazyky je velmi zavisle na kazdej firme, niekde bezne inde vobec. Mna tiez strasili ohladom ciest, bol som az 1x vo swe.
0

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: Práca automatizéra

Príspevok od používateľa puxa » 28 Nov 2017, 18:42

Vdaka za odpoved. Bola pre mna uzitocna.

Este ma zaujima ta vasa pracovna pozicia - Test inzinier. Mohli by ste to trochu priblizit alebo dat rovno odkaz na profesiu.sk s touto pracovnou poziciou ? Doteraz som si myslel, ze automatizeri koncia ako programatori robotov ci PLC. Mam to chapat tak, ze test inzinier testuje software, ktory programatori naprogramovali do napriklad do PLC ?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Práca automatizéra

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Nov 2017, 19:53

Velmi zavisi kde sa zamestnas.
Ak vo firme co vyraba vyrobne linky, budes programovat PLC, kamerove systemy co kontroluju qvalitu vyrabaneho vyrobku, budes kablovat veskeru kabelaz okolo PLC, zosietovat vsetky zariadenia, prepojit aby medzi sebou komunikovali.... Budes musiet sa toho vela naucit o vsetkych moznych systenoch, ale zase zavisi na akej pozicii budes. Ci budes len automatizer technik co to len zapaja a testuje a pocuva nadriadeneho automatizera inziniera ktory to aj navrhuje. Ten toho musi vediet este viac.
Ak budes robit vo vyrobe, technika, yak sa naucis len tie systemy ktore sa tam vo vyrobe pouzivaju a casom sa z dokumentacie naucis ako je to vsetko pozapajane, ako to testovat ked to nefunguje a pod. Ked budes vo vyrobe automatizacany inzinier a budes mat pod sebou automatizerov technikov, tak ty skor budes rozdelovat robotu pre techniov, a mozno napriklad upgrade-ovat systemy, vylepsivat PLC program (aj technik to moze robit), ak sa do vyroby prida novy proces tak budes to mat na starosti ako projekt spojazdnit to, v spolupraci s technikmi.

Zavisi to od konkretnej firmy a pozicie. Tazko ti jednoznacne odpovedat. Ine je to v v obrovskej firne a ine u malickej firmicky.

Snad som ti pomohol.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Práca automatizéra

Príspevok od používateľa kukinko » 28 Nov 2017, 20:23

.. bud sa dostanes do firmy, kde budes ako udrzbar... spravovat jedne ci viac strojov, naucit sa ako to tvorca naprogramoval a ako vyuzil samostatne zdroje - tu sa mozes naucit zaklady, a pricuchnut k realite
... alebo ak si sikovny a pali ti to, tak sa vies uplatnit ako tvorca stroja, kde si vies presadit svoje myslienky a zrucnosti
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Práca automatizéra

Príspevok od používateľa otep69 » 28 Nov 2017, 21:06

Ako tu uz bolo spomenute, zavisi od firmy kde sa zamestnas a na akej pozicii. Pracujem ako senior commissioning & start-up a ciastocne process ing. v jednej slovenskej firme, som ako "leasingovy" (externy) zamestnanec pre rozne nadnarodne spolocnosti. Pri tejto praci sa musis neustale zdokonalovat ci uz je to jazyk, alebo vedomosti. K otazke cestovania. Cestujem moc. Sem tam aj viac ako by som chcel napr, za posledny rok som bol doma asi mesiac. Ale ak najdes zamestnanie v nejakej slovenskej firme, ktora ma vyrobu a aj vyvoj zariadeni tu na slovensku nikde nie je napisane, ze by si musel cestovat niekam na dlhe obdobie.
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Práca automatizéra

Príspevok od používateľa hpeter » 29 Nov 2017, 18:09

puxa napísal: Doteraz som si myslel, ze automatizeri koncia ako programatori robotov ci PLC.
je to siroky pojem, nedorozumenia su a budu
puxa napísal: Mam to chapat tak, ze test inzinier testuje software, ktory programatori naprogramovali do napriklad do PLC ?
mne sa tiez hlasili s ponukami na testovanie sw bankovnictvo, nedorozumenie- nie som programator. Tam sa jednalo o poziciu testovac softveru. U nas testovac znamena operator na 3 smenke, obklopeny esd krabicami s vyrobkami. Vo vyrobnej firme t.i. ma na starosti testsystemy ktore maju overit spravnost-funkcnost vyrobkov. Aj v tomto je rozdiel medzi okolitymi firmami,enics je ems vyraba zakaznicky dizajn, svoj nema. Okolity belpower alebo delta si robia svoje vlastne dizajny, spinane zdroje. Bel t.i. nepotrebuje jazyky, u nas je to denne mailom, alebo mitingy na skype. Oni maju testery jednotvarne, el. zataze atd (sw visual basic asi); u nas je to pestrejsie, HV,ict,fct, zahorovacky,vision system, platformy na pxi radove desiatok tisic,atd. (softvery-teststand,labview) https://www.profesia.sk/praca/bel-power ... s/O3216550 https://www.profesia.sk/praca/delta-ele ... ia/O923643 https://www.profesia.sk/praca/brose-prievidza/O3085418
0

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: Práca automatizéra

Príspevok od používateľa puxa » 15 Dec 2017, 14:49

Pani, dakujem za odpovede. Kazda jedna bola pre mna prinosna.

Este ma zaujima. Programovat PLC ci roboty ste sa naucili v skole alebo az v praci ? Pocitaju zamestnavatelia s tym, ze v skole su len obmedzene moznosti pracovat s riadiacimi systemami ? Aky mate pocit z vysokej skoly a jej schopnosti pripravit vas na prax.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Práca automatizéra

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Dec 2017, 15:29

Skola ti len da neaku predstavu o tom, napr. o programovani PLC. PLC je velmi univerzalne zriadenie a je velmi tazke sa o tom naucit vsetko, vskole. Skola ti da zaklady a zvysok sa musis naucit sam, z katalogov, z manualov, zo skoleni, z internetu, na fore Svet Elektro :-) a pod.
Mozes sa dostat do firmy kde uz maju skuseneho automatizera (potrebuju dalsieho) a ten ta bude "navigovat" (nakolko budes mlady zajac automatizer, aj plat bude len zakladny), alebo nekto odchadza do dochodku, tak planovane zoberu mladeho a bude ta rok zaucat. Tretia moznost je ze firma nema cas a peniaze na zaskolovanie mladeho automatizera apreferuje skuseneho automatizera, takze budes mat problem najst robotu.... (nechcem ta strasit). V takom pripade treba ist do neakej firmy na staz alebo ako sa to vola, ze beries plat totlane minimum, mozno iba polovicu a zaucas sa. Takato pozicia nie je o o tom ze pracujes a zarabas, ale o tom ze sa ucis a naberas skusenosti. Neskor sa ti to vrati. Neviem ci toto firmy na SK ponukaju, hlavne tie vacsie firmy.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Práca automatizéra

Príspevok od používateľa hpeter » 15 Dec 2017, 18:43

bude ta rok zaucat
hahaha, to sa mi este nestalo, skor to funguje - tu su projekty po byvalom, teraz je to tvoje. bum, vybavene. :finga: mne to pripada ako utopia ze firma noveho posle na drahe skolenia a potom mu da vsetky podklady a projekty. vela veci som bol nuteny nastudovat sam, inak by som sa nepohol nikam. mnohokrat som vybavoval cenove ponuky na skolenia pre tym, schvalenie v nedohladne. skorej firmy ocakavaju hotoveho cloveka, bez investicii. investovat do cloveka ma strach vela firiem "co ked by potom odisiel prec? " :rolleyes:
ak planujes zahranicie, tak mozgove pochody budu ine.(chvalabohu)
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Práca automatizéra

Príspevok od používateľa datam » 07 Feb 2018, 20:44

Inak poznám veľa (môžem teda povedať že je to určite cez 50%) programátorov čo o elektrike nemajú ani potuchu takže ak niekto hovorí že to má nejakú spojitosť s elektrikou je na veľkom omyle!!!

Skorej to má viac k počítačom presnejšie programovaniu SW pre počítače. Tam tiež nepotrebuješ elektrotechnické vzdelanie.

Z praxe je výhoda ak programátor ovláda elektro ale zase to zavisí aj od priemyselnej oblasti. Ak programuje nejaký prístupový systém asi mu to elektro bude fakt na prd.

Z opačnej strany je to podobné. Prevážna elektrikárov v prevádzke vie prd o automatizácii prípadne PLC a fungujú.

Ja som začal ako elektrotechnik a skončil ako PLC programátor a teda môžem posúdiť za obe skupiny.
0

Napísať odpoveď