Pomoc ochrana supekapacitora

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

kustom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2017, 21:16

Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa kustom » 30 Dec 2017, 21:34

Dobrý deň, nie som práve odborník na elektroniku, ale skúšam zhotoviť veternú elektráreň ktorá by napájala malú vonkajšiu meteostanicu s vysielačom. Namiesto batérií by som chcel použiť superkapacitor 5,5V. A tu nastáva môj problém. Prikladám aj diagram ako by som si ptredstavoval zapojenie (záťaž je myslené DC/DC konvertor, mikroprocesor s vysielačom a snímačmi). Ako ochranu pred prebitím by som použil len jednoduchú zenerovú diodu (ak by mi niekto vedel poradiť niečo lepšie tak kľudne).
Ochranu #2 by som si predstavoval niejaký obvod ktorý by pri napätí 5,0V zopol a pri poklese napätia na 1,5V zasa vypol(rozsah zvolený práve kvôli pracovnému rozsahu DC/DC convertora). Vedle by mi niekto poradiť s takouto ochranou?
Pardón za amaterizmus a vopred ďakujem za odpoveď.
Prílohy
diagram.JPG
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Dec 2017, 21:37

Zkus zjistit potřebný výkon (proud) pro tu meteostanici.
Tipuji, že ten superkapacitor ti to moc dlouho napájet nevydrží.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Dec 2017, 21:46

Už dlhšie si všímam, ako sa snažíte používať superkapacitor ako náhradu baterky.
Len pre ujasnenie, superkapacitor nahrádza baterku, avšak v aplikáciách, kde je odber niekoľko pikoampérov. maximálne mikroampérov, teda napr. Volatilná RAM. Na napájanie zariadení s odberom jednotiek až stoviek mA sa nehodí.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

kustom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2017, 21:16

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa kustom » 30 Dec 2017, 22:02

Som si vedomí toho že to nie je najideálnejšie riešenie, ale pre môj účel je naprosto vhodné. Tiež si uvedomujem že tento mikroprocesor by bežal podľa výpočtov 2,5 sekundy, čo je ale dostatočne dlho. Pootom sa môže zasa vypnúť a čakať na dobitie superkapacitora.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Dec 2017, 22:05

Aha, čiže Tebe nejde o kontinuálnu prevádzku, ale o cyklickú - zapnutie, zápis (resp. operácia s MCU), vypnutie, dobitie. Chápem správne?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

kustom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2017, 21:16

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa kustom » 30 Dec 2017, 22:26

áno. tak. Ale hlavne sa mi jedná o to ako neprebyť ten superkapaciotr a ako ho zasa veľmi nevybyť. čiže potrebujem tu jednu a druhu ochranu niejako vyriešiť...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Dec 2017, 23:24

Tú ochranu proti prebitiu hravo vyriešiš tou zenerkou, (plus jedna dióda). A prečo ťa trápi úplné vybitie toho kapacitora ?

A čím chceš riadiť ten cyklus vysielania ? Určite sa ti ho neoplatí aktivovať pri 1,5 V, lebo by korektne nedobehol. Treba experimentálne zistiť minimálne vhodné napätie a tým spínať ten menič.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kustom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2017, 21:16

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa kustom » 30 Dec 2017, 23:43

chcem aby sa to pri hodnote napätia na kapacitore 5,0V zaplo, potom bežalo kým napätie na kapacitore neklesne na 1,5V a potom sa zas vyplo kým nestúpne napätie na kapacitore zas na 5,0V. je to preto, lebo ten DC/DC convertor čo mám pracuje od 1,35V cca. Prosím, ja viem že to nie je ideálne a najlepšie a najchytrejšie, ale mohli by sme sa prosím sústrediť na jadro veci a to je tá "ochrana".

-- Spojený príspevok 31 Dec 2017, 00:47 --

lenže keď zapojím len ten DC/DC convertor na kapacitor priamo, tak pri tom napätí 1,35V cca sa dostane ako keby mikroprocesor do slučky, kedy mikroprocesor spotrebuje všetko čo generátor vyprodukuje, a kapacitor sa nestíha dobyť a mikroprocesor sa stále len dookola reštartuje... ale keby tam bola tá "ochrana" čo stále spomínam, tak by sa kapacitor dobyl, meranie by prebehlo, data by sa odoslali a keby sa kapacitor zasa vybyl tak by sa čakalo kým sa kapacitor zas nenabyje a tak dookola...
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa Daevid » 31 Dec 2017, 00:11

Nedal by sa použiť tyristor ktorý by sa spínal zenerovou diódou 5V a rozpínal by sa sám pri poklese napätia?
0

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa m6r3k » 31 Dec 2017, 01:03

Energy harvesting ako vysity ;) kukni produkty od Linear Technology urcene na harvesting. Ich riesenia Dc/Dc menicov obsahuju aj vystup power good kedy sa na vystupe objavi log 1 ak je napätie vyssie ako si nastavis a podobne s log 0. V prvom rade si ale uprav kod MCU tak aby ti to zralo co najmenej, proste iba prerusenia a spanok. Ja osobne som na cca 470uF kodan a 3.3v stihol 2x vycitat teplotu + vlhkost a zobrazit to na LCD. Hlavne hladaj nano power riesenia.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa breta1 » 31 Dec 2017, 09:48

doteď jsi neprozradil odhadnutý příkon meteostanice.
Ten první stupeň ochrany před přebitím superkapacitoru např. zařídíš za 16.-Kč tady
https://www.ebay.com/itm/1-DC-DC-LM2596 ... SwICpaAQfk
stačí jen nastavit výstupní napětí 5V.
Ten procesor neumožňuje sám sobě hlídat velikost napájecího napětí a podle toho se zařídit??
0

kustom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2017, 21:16

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa kustom » 02 Jan 2018, 13:12

Ide o to aby sa procesor ani nezapol predtým ako bude kapacitor nabitý lebo inac sa dostane do slučky kedy sa stále reštartuje... za ten prvý stupeň ochrany dakujem, určite to zvážim. Príkon stanice je irelevantný lebo sa mení podľa toho ktorý senzor je aktívny a podľa toho ci sa práve odosielajú údaje alebo nie...
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa rudko » 02 Jan 2018, 13:15

ten tvoj DC/DC na konci (v bloku zataz) ma nejaky vstup na blokovanie?
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

kustom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 30 Dec 2017, 21:16

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa kustom » 02 Jan 2018, 14:31

konkrétne ten ktorý som uvažoval nemá, ale určite ho môžem vymeniť za model s blokovaním...
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Pomoc ochrana supekapacitora

Príspevok od používateľa rudko » 02 Jan 2018, 15:02

ak mas taku moznost tak spichnut jednoduchy komparator z nejakeho low power operaku by nemal byt problem. a vystup pouzit na blokovanie
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok