Arduino, a viackanálový teplomer/termostat

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Arduino, a viackanálový teplomer/termostat

Príspevok od používateľa Victorio » 07 Feb 2018, 19:13

Nazdar,
Potreboval by som vyrobiť najlepšie s niektorým mikropočítačom viackanálový teplomer/termostat,minimálne 3 samostatné teplotné čidlá.
Tieto pritom musia byť z rozsahom minimálne do 110 stupňov.
Správanie sa jednotlivých kanálov pritom musí byť programovateľné, teda napríklad :
ak zopne termostat 1, zopni relé 1,
ale ak zopne termostat 2, zopni relé 2
ale ak zopne termostat 3, zopni relé 3 a vyšli na výstup 1 impulz o dĺžke 500ms
ak vypne termostat 3 vypni relé 3 a vyšli na výstup 2 impulz o dĺžke 500ms.

jedná sa o automatizáciu kúrenia, teraz spravené pomocou troch samostatných termostatov (z GME) a elektroniky zloženej z relátok, bistabilných relé, optočlenov, NE555, nand, atď.
je to ale komplikované, a veľké.

neviem ale, ako je to zo spoľahlivosťou prevádzky napr. Arduino , tj. či sa stáva, že nejakým vonkajším impulzom sa procesor resetne, alebo zmrzne a podobné veci. toto musí byť maximálne zabezpečené, a istené ešte nejakým analógovým systémom pre prípad zlyhania.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Arduino, a viackanálový teplomer/termostat

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Feb 2018, 19:24

Ako ďaleko (koľko metrov) sú snímače teploty od riadiacej jednotky?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

lacosebosik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Aug 2017, 10:21
Bydlisko: Revúca

Re: Arduino, a viackanálový teplomer/termostat

Príspevok od používateľa lacosebosik » 07 Feb 2018, 19:32

Tu máš riešenie, licencia GPL3+

Multi-Zone Heating Controller
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Arduino, a viackanálový teplomer/termostat

Príspevok od používateľa Victorio » 09 Feb 2018, 09:22

lacosebosik : presne take nieco som povodne hladal, len ma odradila prerabka kurenia, kvoli servoventilom !, mam totiz dom a pristavbu a chcel som prepinat kurenie medzi dvoma miestami, ale musel by som pouzit servoventil a prerobit rozvody kurenia pri kotli (teraz mam totiz pristavbu napojenu na jednu vetvu, a potrubia by som musel spraviť inak aby sa to dalo prepinat)
preto som to riesil ovladanim radiatorov bezdrotovo systémom max, co sa ukazalo ako nie velmi spolahlive a komplikovane na riadenie.
Tento "multizone" system je cistejsie riesenie, budem nad tym uvazovat. Poriesilo by to problemy s prepojenim rôznych "drotovych" a menej spolahlivych bezdrotovych komponentov.
Vdaka za tip.

Inak zatial dakujem za odpovede, v tejto faze musim zvazit, co bude lepsie .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok