Konštantné otáčky elektromotora

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa Sahasrar » 12 Feb 2018, 19:25

Zdravíčko,
vedeli by ste mi prosím poradiť ako by bolo možné udržiavať konštatnté otáčky elektromotora?
Frekvenčným meničom?
Vec sa má tak mám čerpadlo z traktora, ktoré potrebuje 560 max. 700 ot/min. a chcem ho napojit na elektromotor max. 3kW.
Avšak ako dosiahnem aby sa elektromotor držal v danom rozsahu otáčok aj pri behu bez záťaže ?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa misocko » 12 Feb 2018, 19:41

trojkilovatovy motor je asynchon a ten ti otacky urcite drzat bude aj bez zataze (ci uz v zatazi alebo bez su tieto motory vyrazne otackovo stabilne a kludne nan mozes pichnut to cerpadlo)
samozrejme je tam urcita zmena vplyvom zatazenia ale ta nedosahuje rozhas tvojho cerpadla
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa pajky » 12 Feb 2018, 19:55

mozes skusit FM. mohlo by to ist. ale aky motor? chcelo by to cim blizsie otackam pozadovanym, alebo to priamo sprevodovat na pozadovane otacky.
ak chces spravit.. motor 1400ot, na 625ot tak to nic moc. motor bude treba chladit externym vetrakom a pouzit vektorovy FM.
motor 900ot. neviem ci mas.
ideal 1400 sprevodovat na pozadovane ot.
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa Sahasrar » 12 Feb 2018, 19:57

Len to som chcel, že mam nevyužité motory 2,2 a 2,5 a 3kW a majú na štítku 2800 (+- čosi) otacok. a či je niaky spôsob ako ich udžať pri 560-700 ot. Nechcel som kupovať nový motor v týchto otáčkach.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa misocko » 12 Feb 2018, 20:04

len to si zabudol spomenut v prvom prispevku ze by si chcel zatazou zdusit motor
odporucam prevodovku
alebo FM ako pise pajky, s extra chladenim motora
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa Sahasrar » 12 Feb 2018, 20:16

Aha takze nieje to idealne riešenie. A este by som sa chcel spytať teda pri prevodovke, keď je maximalny vykon motora 3kW a 2800 ot po prevode 1:4 vznikne 12kW a 700 ot? teda jasne ze nie kW ale myslim tym moment. ze po sprevodovaní bude 4x vačšia sila na výstupe?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa misocko » 12 Feb 2018, 20:22

hej , nestupnu ti kilowaty (vykon), stupne krutiaci moment 4x (minus nejake straty , tak isto aj vykon klesne o nejake straty)
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa Sahasrar » 12 Feb 2018, 20:36

Este mam poslednu teoriu, skuste ma opravit.
Frekvencny menic pracuje s frekvenciami ale cievka ma svoju impedanciu vyssiu s rastucou frekvenciu cize cim mensia frekvencia tym vacsi prud cize teplo, a ked nema motor dostatok otacok tak sa neuchladi sam.
Ale pri triakovej regulaci by to tak nemalo byt nie? ved tam sa iba predlžuje čas nábehu napatia (alebo skracuje pracovný čas), ale pri rovnakej frekvencii ciže by sa motor nemal zahrievat nie?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa ondistef » 12 Feb 2018, 21:07

Triakovou reguláciou sa nedá regulovať asynchrónny motor (resp. dá len vo veľmi obmedzenej miere).
Ten sa dá len zmenou frekvencie napájacieho napätia, alebo aj zmenou rotorového odporu (dá sa použiť len u krúžkových motorov).
Frekvenčný menič nereguluje len frekvenciu výstupného napätia, ale aj veľkosť (amplitúdu) napätia a udržiava u/f = konštantné aby sa zachoval konštantný moment pri nižšej frekvencii pri skalárnom riadení, alebo sa potom používa vektorové riadenie pri požiadavkách na vyššiu presnosť riadenia.
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa Sahasrar » 12 Feb 2018, 21:12

Aha, tak dakujem vam pekne za rady, zase som o nieco mudrejsi :D
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Feb 2018, 22:30

Načo zase raketoplánovú technologiu na obyčajné zníženie otáčok?
Jednoducho tam daj remenice s prevodom aký potrebuješ a vybavené.
Remenice v pomere zhruba 1:4 ,
klinový remeň 13mm, na tie 3kW musí stačiť, ...musel by som hladať v tabulkách... :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa misocko » 12 Feb 2018, 22:36

No len 3kW na cerpadlo z traktora ktore vecsinou nema dovolene pridavne radialne zatazenie od remena...
Nehovorim ze sa to tak u kutilov nerobi, len ze to nieje koser riesenie. Taky motor a nejaka slusna spojka k tomu je uz o inom.
A tiez pozor na mazanie a prepad
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Feb 2018, 22:51

Samozrejme,záleží,ako je poháňané od motora,ak nie je cez remeň ,ale priamo z bloku motora,tak možno aj tak tam bude musieť urobiť nejakú prírubu ,utesniť to, podobne boli pripojené aj kompresory na náklaďákoch.. musel by tam dať aspoň hardyspojku a za ňou remenicu
Ale ak je to kompaktné čerpadlo,tak by nemal byť problém s bočným ťahom na hriadel a ložisko od remeňa.
Zase by stačila fotka a je po zbytočných rečiach. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa mr.mio » 13 Feb 2018, 02:10

2800rpm/3kW a prevodovka 5:1 a nemusis sa bat kolisania otacok,skor poskodenia cerpala. Pouzi remenicu. Os cerpadla napoj cez hardy spojku na os remenice a zabyjes tak 3 muchy jednou ranou.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Konštantné otáčky elektromotora

Príspevok od používateľa datam » 12 Apr 2018, 16:16

Zprevoduj to cez remenicu a máš po probléme. Ak nevieš ako otvor kapotu auta a hľadaj napríklad alternátor ako je urobený.
0

Napísať odpoveď