Varná doska s časovaním

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Varná doska s časovaním

Príspevok od používateľa aladar » 06 Jún 2018, 04:57

Máme varnú dosku, ktorú sa pomerne ťažko ovláda pomocou kapacitných senzorov. Okrem toho, je to ťažkopádne ovládanie na viac stlačení, kým sa dostanem k tomu čo chcem, pri krátkom výpadku prúdu(<1sec.), ktorý sa tu občas stane nám to vypne a ani si nevšimneme, že bol výpadok. A nakoniec, keď je to elektronika, už by to mohlo vedieť aj viac, ako len zdržovať oproti klasickým otáčavým rýchlym "kolieskovym" regulátorom. Vnútri pekne cvaká relé, keď sa latňa spína a vypína, takže nebude moc problém to zapojiť na Arduino/NodeMCU. Už len správne vybrať. Arduino zvládne základ, čo chcem, NodeMCU by nám na dôvažok umožnilo vypnúť čo to na diaľku, alebo minimálne signalizovať stav. Ten by sa dal samozrejme aj jednosmernou komunikaciou z Arduina cez 433MHz do iného príjmača, ak by som sa mal báť, že mi to niekto hackne a zapne na 200 hodín počas dovolenky...
Plán je klávesnica 4x4, 2x16 znakový displej, ktorý obsiahne aj zobraznie 3 načasovaných úrovní ohrevu pre 3 platne a jednu trúbu. Pre výpadky by to bolo napájané z akumulátora so sledovaním dlžky výpadku. Priateľka mi už logiku zadávania príkazov odsúhlasila. Už sa len uistiť, že idem správnym smerom a nie smerom k požiaru atď. Však mikroprocesor je len človek a čo sa môže pokaziť sa aj pokazí.... Preto tu o tom teraz uvažujem "nahlas". A čakám na varovania, ktoré sa mi ešte nezrodili v hlave. :D
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Varná doska s časovaním

Príspevok od používateľa SMITH » 06 Jún 2018, 10:50

Je to indukčná , alebo špirálová doska ?
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Varná doska s časovaním

Príspevok od používateľa aladar » 06 Jún 2018, 11:19

SMITH napísal:Je to indukčná , alebo špirálová doska ?
Špirálová. Ešte som to neotváral, ale keď pozerám fotku* tu na fóre uverejnenej inej indukčnej dosky, kde som predpokladal tienenie elektroniky pred indukciou/elektromagnetickým poľom, tak to tam nie je(predpokladám to je zelený plošák), tak podľa mňa v tom principiálne rozdiel nie je. "Len" sa napojiť medzi užívateľskú logiku a logiku udržiavania nastavenej teploty, pretože do toho už by som šahať nechcel.
*fotka indukčnej Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Varná doska s časovaním

Príspevok od používateľa SMITH » 06 Jún 2018, 13:09

Ono sa to dá zistiť aj inak . Špirálová bude hriať aj keď tam nebude hrniec , indukčná nie ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Varná doska s časovaním

Príspevok od používateľa amater63 » 06 Jún 2018, 19:53

aladar napísal:
SMITH napísal:Je to indukčná , alebo špirálová doska ?
Špirálová. Ešte som to neotváral, ale keď pozerám fotku* tu na fóre uverejnenej inej indukčnej dosky, kde som predpokladal tienenie elektroniky pred indukciou/elektromagnetickým poľom, tak to tam nie je(predpokladám to je zelený plošák), tak podľa mňa v tom principiálne rozdiel nie je. "Len" sa napojiť medzi užívateľskú logiku a logiku udržiavania nastavenej teploty, pretože do toho už by som šahať nechcel.
*fotka indukčnej Obrázok
Ahoj,stejně jsem to nepochopil.Proč ? Co jsi chtěl řídit..
Prílohy
Indukce,foto info..
Indukce,foto info..
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Varná doska s časovaním

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Jún 2018, 22:32

Popis Prosím ako si to celé predstavujes. Ako budeš podľa klávesnice 4x4 riadiť 4platne + trubu. Ako budeš riadiť výkon na jednotlivých špirála ch cez klávesnicu 4x4?
Ak už máš nákup predstavu, popis ju. Potom môžeme radit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Varná doska s časovaním

Príspevok od používateľa aladar » 07 Jún 2018, 01:39

romiadam napísal:Popis Prosím ako si to celé predstavujes. Ako budeš podľa klávesnice 4x4 riadiť 4platne + trubu. Ako budeš riadiť výkon na jednotlivých špirála ch cez klávesnicu 4x4?
Ak už máš nákup predstavu, popis ju. Potom môžeme radit.
Obrázok
Kuzlo je v tom, ze funkcne su 3 platne a truba, takze pismena A, B, C budu na vyber platne a D na vyber truby. (Samozrejme povedzme 2 kliky navyse obsluzia aj trubu, kto by potreboval.)
Po vybere platne zadám hodnotu od 1-9 (Mozem aj 0.) Ak nic neurobim, tak sa to spusti na prednastaveny cas povedzme 90 minut. Ak chcem zadat iny cas, tak hned po tomto mozem zadavat cas vminutach od 1 do 99. Hm..alebo do 999 :D A ak chcem zadat po urcitej dobe inu hodnotu sily varenia, stlacim hviezdicku a prve dalsie cislo je sila a dalsie mozne, doplnkove je dlzka. Takto, ak by som mal na disleji 16 miest na jednu platnicku a 4 riadky(v prvom prispevku som sa pomylil a napisal som povodny napad na 2 riadkovy displej.) tak mozem mat bez medzier 3 rozne urovne pocas varenia. Napriklad rychlo to zohrej, potom var na slabsom a nakoniec udrzuj teplé.

Kód: Vybrať všetko

A9(15)6(60)1(60)
Alebo obsirnejsia info

Kód: Vybrať všetko

A-malá vľavo hore 9-15min, 6-60min, 1-60min Ostáva 93 minút
Asi zvolim 2 displeje po 2 x 16 znakov. Tie 128x160px su asi moc male pre beznu zenu, co chce sporak pouzivat a nie studovat displejicek. Mriezka bude na opravy-mazanie pocas pisania. Dlhym stlacenim mriezky by sa to mohlo aj vestko vypnut. Displej bude ukazovat blikanim prebiehajucu fazu a cas do konca. Zadanim pismena sa povodny program asi zrusi... kto bude sachovat s jednotlivymi fazami varenia? Farbu hviezdicky by som rad niecim oteruvzdornym zmenil na zltu a pismena na zelene. Netusim co dlho vydrzi. bude to na doske kuchynskej linky hned vedla sporaku s trubou. Zaliate silikonom a zalepene proti preteceniu. Samozrejme elektronika nebude pod miestom mozneho tecenia. Pre istotu dam tlacitko na vypnutie, pripadne reset celej srandy poblizku. Mozno sietovy vypinac na zdroj 220V... Na trube treba regulovat iba cas. Ale kludne mozem tam spravi tiez udrziavaci rezim, ktory bude udrziavat jedlo urcity cas teple. Ked som videl/kupil v spec predajni elektroniky, cize nie v Cine rele na 220V 16A, nezdalo sa mi podla sily kontaktov, ze by malo vydrzat takyto prud. Mam dat na dojem a hladat silnejsie, alebo to fakt staci(obecne, nechce sa mi ho teraz po polnoci fotit.), alebo je mozne zapojit 2-3 vedla seba?
amater63 napísal:Ahoj,stejně jsem to nepochopil.Proč ? Co jsi chtěl řídit..
Aby mala priatelka viac casu na sulozenie a nemusela odbiehat od suloze do kuchyne, alebo nemusela po prihoreni vetrat. Pripadne aby mohla ist prec z domu ked chce a nemusela cakat na dovarenie, alebo nemusela niekoho ineho ukolovat vypnutim, ked sa to dovari. Aby som nemusel dialkovym zastavovat film, ked si ho chceme obaja pozriet a nemusel jej vysvetlovat co sa tam stalo, ked aj tak je najlepsie si to pozriet samemu. Aby sme mohli ist spat, ked sa nam chce. Proste ma to velky prakticky vyznam pre celu domacnost. :)
Okrem toho je otravne ked chces zapnut platnu na 6, kliknut na jednu plosku, potom si naklikat platnu, tam kliknut, ci m sa dostanes na 9 a pootm klikat dole na 6. A ked to chces zmenit, to iste od znova! Moja iniciativa je "Za znizenie poctu klikov na varnej doske!" A samozrejme nas stve, ze to niekedy, hlavne rozhorucene zle reaguje a ides si prst zodrat, alebo ako to pretlacenie bruska prsta nazvem.
SMITH napísal:Ono sa to dá zistiť aj inak . Špirálová bude hriať aj keď tam nebude hrniec , indukčná nie ...
My mame spiralovu, ale aj pre zaujimavost ma zaujima silnoprudovy rozdiel, nuansy tychto druhov tepla a zvlastnosti pri ich samostatnom regulovani.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok