Naklápanie hor. žalúzií

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Dec 2018, 04:07

Dostal som za domácu úlohu vyhotoviť "čiastočné" ovládanie horizontálnych žalúzií - len naklápanie, nie vyťahovanie a spúšťanie. Situácia je totiž taká, že baby si vymysleli "obrovskú" záclonu na celú stenu (6m) a za ňou sú tri okná so žalúziami, ku ktorým bude obmedzený prístup.
Ovládanie žalúzií je klasika - retiazkou. Sú skoro stále spustené, len ráno a večer ich preklápame.
Môj plán:
Na pohon použiť motorček s prevodovkou, retiazkové koliečko (náhradný diel k žaluzkam) a v prípade "nesynchrónneho" pohybu motorov aj koncové mikrospínače.Pohony uchytím na konci retiazky o rám okna a pri potrebe žalúzie vytiahnúť sa len retiazka zhodí z koliečka.
aluzky.png
Otázka však znie:
Má ten mikromotor s prevodovkou takú silu, aby tie žalúzie preklopil ? (samozrejme vyberiem s čo najväčším prevodovým pomerom). Nemal som ešte taký, tak neviem posúdiť.
Motory by som dal na 6V, symetrické napájanie z batérií - kvôli záberovým prúdom a batérie cez spínačky dobíjať povedzme 1x za deň vhodným adaptérom (nemám v úmysle vyrábať sym. stab. zdroj, batérií z NTB mám dosť aj balancéry, výst. napätia upravím). Na ovládanie by som dal dvojkanálový bezdrôtový ovladač, prípadne to ešte vylepšiť súmrakovým spínačom.
ovl.png
Ide mi len o to, či to tie motorčeky zvládnu - až máte nejaké skúsenosti s nimi, tak sa podeľte. Prípadne až máte ešte nejaké nápady / vylepšenia....
Komponenty idem objednať asi z Wish-u. Majú tam síce smiešne ceny. ale za to drahšie poštovné. Realizácia teda chvíľu potrvá...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa Marek1975 » 28 Dec 2018, 07:47

zdar, takyto motor som mal - na fotke vyzeral vacsi, no v skutocnosti je prtavy - velkostou do maleho anglicaka, ak ti mozem doporucit tak zo zretelom na otacky a silu sa poobzeraj v kutici ci nemas vyradenu accu vrtacku - pouzijes motor a prevodovku, ma to dost sily na to na co potrebujes, otacky mozes nastavit cez dajake lacne pwm.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Dec 2018, 07:58

Tie žaluzie sa zase nepreklápajú moc ťažko a na okne nechcem mať motor ako 2 päste :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa marioo » 28 Dec 2018, 09:44

Najťažšie bude spraviť rozumnú mechaniku.... aby to nevyskakovalo, alebo aby sa "super umelohmotná" retiazka neroztrhla ...
väčšina tých retiazok stojí za ... :butthead:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Dec 2018, 16:22

Ak ide iba o naklápanie žaluzií iba o tých cca90° tam nie je potrebná velká sila,to by zvládol kludne aj motorček naklápania tlmených svetiel z autoreflektora,alebo ovládania spätných zrkadiel,je to aj dosť silné aj maličké,ale asi problém bude s tou mechanikou ,aby sa to dalo ovládať aj ručne, aj dialkovo, bez komplikovaných mechanizmov volby režimu.
Ak chcem automatiku, musí to byť ,,preklzuschopné,, čiže ak podržím tlačítko dlhšie, ako je max doraz, nech to len ,,rapká,, a nedoláme prevody, a ak to chcem pretočiť ručne ,tak to musí robiť to isté, čiže nedotrhám prevodovku na motorčeku.
Je to na hlbšie zamyslenie,ale určite sa to dá vyriešiť po mechanickej stránke tak, aby to fungovalo spolahlivo blbuvzdorne v oboch režimoch. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa speed » 28 Dec 2018, 19:11

Skus skocit do modelarskeho obchodu a kuknut nejake servo. Potom si len zmenou pwm napr 2x ne555 a zmenis frekvenciu relatkom. A budes to mat malinke, silne a presne a netreba ziadne doplnkove koncaky a pod.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Jan 2019, 10:42

Nazdar páni.
Prišli motorčeky, ovládanie, bol som zohnať retíazkové koliečka, tak šup šup ukázať, čo z toho bude.
Potrebný materíál: (ovládanie je na obr. vyššie)
1.png
mivy.png
Držiak motora som vyrobil z pokazeného guličkového mikrovýsuvu na šuflíky.Použil som len kúsky väčšej/širšej lišty, ktoré sa dajú po malej úprave do seba zacvaknúť a do vzniknutého "tunela" vojde motor natesno bez fixovania.
Zostavený motorček pripravený na montáž
2a.png
Takto nejako to bude na okne - toto je skúška ... asi na trvalo :lol:
2.png
Pôvodné zamýšľané napájanie s Li-Ion+ nabíjanie som zatiaľ nahradil 12V / 2A adaptérom.

Na tú skutočnosť,aké sú motorčeky maličké, majú úžasnú silu, Na 6V síce nevládzu, ale pri 12V žalúziu aj vytiahnu a spustia. Melú ako z posledného, ale takto sa používať nebudú :rolleyes: Retiazku treba okolo koliečka ovinúť - 1,5 záv. lebo ináč preskakuje.
Napájanie motorov 12V nie je vhodné, lebo ovládanie má malé oneskorenie pri zapnutí aj vypnutí a nastavenie žalúzií je nepresné,lebo preklápanie je pomerne rýchle. Lepšie by bolo použiť takéto motorčeky, ktoré sú silnejšie a s väčším prevodom.
motor.png
No a na záver videjko https://youtu.be/R9iqMy3d0eQ
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 22 Jan 2019, 11:48

Ahoj ja plánujem niečo podobné a tiež som kúpil tieto motorčeky ale chcel by som aj vytahovať hore a dole. Ja som tuším kúpil 6V a 60RPM a ešte neprišli,je viac druhov aký je ten tvoj keď hovoríš že je slabý.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Jan 2019, 11:52

6V/ 30 RPM
Tie Y370 vyzerajú lepšie, tiež majú rôzne prevody 2-100RPM a navyše je tam aj šnekový prevod
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa E001 » 22 Jan 2019, 11:58

Iba taká úvaha - nebolo by možné ten motorček s prevodovkou z posledného obrázka použiť bez retiazky priamo nasadený na koliesko hore v žaluzii ?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Jan 2019, 12:16

trochu rozmýšľania,fidlikania,brúsenia,pílenia a iných činností, ktoré sa robia popri pití piva - a šlo by to... ale je ich veľa typov. Ja mám takéto...
Prílohy
xx.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa marioo » 22 Jan 2019, 12:38

motor dať hore, bez retiazky a dole k oknu iba 2 tlačitka (+ samozrejme ovladanie cez smart ...)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Jan 2019, 12:49

Idem jednu žaluziu rozkuchať. Má taký dojem, že v tomto náhone je brzda. Keby som ju vybral a dal tam ten mikromotorček, určite sa nebude tak trápiť...
Prílohy
xx.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa marioo » 22 Jan 2019, 12:53

Len aby si tam mal nejaky prevod aby to samo nepadalo... alebo potom krokovy motor...
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Jan 2019, 13:36

Myslím, že ten mikromotor ho v pohode udrží. Je dosť problém ho pretočiť z opačnej strany. A navyše pri vypnutom stave má ešte skratovaný komutátor cez ovládač - el. brzda :wink:

edit:

Brzda tam nieje...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa E001 » 22 Jan 2019, 13:38

Nemyslel som motorček dať priamo na hriadeľ, myslel som to koliečko, ktorému po obvode ide retiazka:
Prílohy
aluzia.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa marioo » 22 Jan 2019, 13:42

A nechať aj retiazku aj motor?

to by sa tam asi nezmestilo
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Jan 2019, 13:48

... v tom bielom púzdre, čo som okrúžkoval je to retiazkové koliesko cez ktoré ide hriadeľ a tam vložiť motor? Nerozumiem.

Ten motor by bolo najlepšie dať na druhú stranu. Tam je miesta dosť a stačí spojka na hriadele a motor nejako uchytiť.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa E001 » 22 Jan 2019, 13:58

Tak to máš iný, alebo novší model. Tieto moje majú hádam desať rokov.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Naklápanie hor. žalúzií

Príspevok od používateľa marioo » 22 Jan 2019, 14:25

daj to na druhu stranu spoj hriadeľ .. a zachováš aj retiazkovú manualnu funkciu...
0

Napísať odpoveď