PC ventilátor - Regulácia a nezávislý zdroj

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

niko09185
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Mar 2019, 12:15

PC ventilátor - Regulácia a nezávislý zdroj

Príspevok od používateľa niko09185 » 06 Mar 2019, 12:44

Zdravím, chcem si kupovať nejaký ventilátor na jeden moj projekt. Najviac sa mi ktomu hodi PC ventilátor, tak budem kupovat asi taký.
Chcem kupit 3-PINový kvoli regulácií otáčok (mozno by to išlo aj s 2PIN to netuším.)

Potrebujem kupit ventilator, nabijatelnú baterku, regulátor otáčok, nabíjacku a potom nejaku samicu aby som mohol baterku aj nabíjat.

Ventilator by mal byt zapojeny do baterky ktorá by ho pohanala, a zapojeny do regulatora otacok ktory by menil Volty?
Toto stačí na fungovanie? A neskor by som dorobil nejaky vstup na nabijanie baterky.


Ak je ventilátor s napätím 12V tak ked mu dam plných 12V to sa === ze ide na MAX svojho vykonu (na MAX otačók)?
Ked mu dam naprv 6V tak pojde na polovicu a takto mozem regulovat otácky (Viac V === Viac otáčok, Menej V === menej otáčok)?
Stači mi len nejaký regulator napätia a vtedy si mozem regulovat otacky ako chcem?
Ak ma v sebe ventilator UŽ ZABUDOVANY regulator otaciek ktory sa da nastavit na 3 polohy (male, stredne, vysoke) tak vtedy tiez mozem bez problemov pripojit môj regulator napetia a bude mi fungovat ten MOJ PRIDDANÝ regulator otacok?
Regulator ktory je uz zabudovany vo ventilatore nastavim na pevno na MAX a svoj regulator ktory som pridal ja, tak stym si budem moct regulovat otáčky ako chcem ze ?
Chcem taký regulator ktory buddem ovladat ako hlasitost zvuku (kolečkom). Dole je link na ten regulator co chcem

Chcem proste prenosne zariadenie (ventilator baterku a regulator) aby bolo co najkompaktnejsie.

Toto je ventilátor o ktorom hovorim: https://www.alza.sk/enermax-magma-advan ... .htm#popis
Toto je regulator o ktorom hovorim: https://www.gme.sk/pwm-regulator-6-28v-3a

Ďakujem za každe info a novu vec co sa tu naućím.
Pekny den:))
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: PC ventilátor - Regulácia a nezávislý zdroj

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 06 Mar 2019, 16:26

Dobrý deň,

Pri 2pin ventilátore je jediná nádej regulovať napájanie cez PWM (spínať samozrejme cez výkonový tranzistor/mosfet).

Pri 3pin stačí na + priviesť plné napätie, a na tretí pin PWM signál, ten nemusí byť výkonový(takže kľudne napr. pin 3 555).
0
Naposledy upravil/-a Drakoush v 06 Mar 2019, 20:13, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Uprava príspevku na žiadosť autora.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: PC ventilátor - Regulácia a nezávislý zdroj

Príspevok od používateľa misocko » 06 Mar 2019, 17:38

To co si dal linky bude dokopy fungovat. 50% vykonu vsak nebude 50% otacok, na to by si potreboval spetnu vezbu.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: PC ventilátor - Regulácia a nezávislý zdroj

Príspevok od používateľa breta1 » 06 Mar 2019, 17:47

maskrtnik01
Myslím, že to tak není.
Třípinový větrák nelze tím třetím pinem regulovat, to je výstupní pin pro informaci i aktuálních otáčkách.
Alespoň vždy to tak bylo. Regulaci umožňovala až 4PIN verze.
Trochu mě mate ta informace o tom větráku z odkazu niko09185 - nerozumím té zmínce o nějakém
" manuálnym prepínačom otáčok ventilátora Shift Speed Control."

Jestli o tom někdo ví více, podělte se s informacemi.
edit
Právě jsem se kdesi dočetl, že na tom větráku je někde vzadu jakýsi přepínač, kterými lze navolit 3 možnosti otáček - ale na obrázcích není nikde vidět...
0

niko09185
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Mar 2019, 12:15

Re: PC ventilátor - Regulácia a nezávislý zdroj

Príspevok od používateľa niko09185 » 06 Mar 2019, 18:41

Ďakujem za odpovede :)

breta1- Ten regulator na tom vetráku je zo zadu toho vetráku. Na tej stranke alza si musis prekliknut na iny obrázok.

Tento obrázok mám namysli a tam vidis aj ten spínač na 3 stupnovú kontrolu otáčok.
Obrázok

Regulátor na ventilátore môžem nastaviť na MAX hodnotu a potom mozem svojim externým-pridaným regulatorom vpohode menit otáčky že?
Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: PC ventilátor - Regulácia a nezávislý zdroj

Príspevok od používateľa zipaj » 06 Mar 2019, 19:25

ak potrebuješ niečo chladiť a vadí ti hluk ventilátora, nie je jednoduchšie použiť obyčajný dvoj vodičový ventilátor + regulátor teploty? Existuje aj regulátor ktorý plynule mení otáčky, keď som ho naposledy kupoval vo firme s počítačmi, stál cca 1,5€
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: PC ventilátor - Regulácia a nezávislý zdroj

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 06 Mar 2019, 19:54

breta1 napísal:maskrtnik01
Myslím, že to tak není.
Třípinový větrák nelze tím třetím pinem regulovat, to je výstupní pin pro informaci i aktuálních otáčkách.
Alespoň vždy to tak bylo. Regulaci umožňovala až 4PIN verze.
Trochu mě mate ta informace o tom větráku z odkazu niko09185 - nerozumím té zmínce o nějakém
" manuálnym prepínačom otáčok ventilátora Shift Speed Control."

Jestli o tom někdo ví více, podělte se s informacemi.
edit
Právě jsem se kdesi dočetl, že na tom větráku je někde vzadu jakýsi přepínač, kterými lze navolit 3 možnosti otáček - ale na obrázcích není nikde vidět...
Pravda, tak sa ospravedlňujem za zavádzanie.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok