impulzne rele ovladane 5v

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

rahanko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 11 Dec 2018, 19:12

impulzne rele ovladane 5v

Príspevok od používateľa rahanko » 01 Júl 2019, 18:07

Zapojenie hmloviek pomocou 5v z tlacitka

Tlačítko na palubovke ktoré som doletoval tak ako je v EU verzii pretoze mam auto z USA dava po zmacknuti 5V. Viete mi niekto nacarbat schemu ako zapojit obvod ktory po privedení 5V sa nastaví do polohy 1 a po znovu privedeni 5v sa nastaví do polohy 0( v polohe jedna spina 12V a v polohe 0 odpoji 12V), a takto dokola. Vie niekto ako na to ci pouzit relatka? ak ano tak ake?

dakujem za kazdu radu
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: impulzne rele ovladane 5v

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Júl 2019, 18:23

Môžeš použiť napríklad tento obvod http://danyk.cz/zap-vyp.html funguje celkom spoľahlivo. Alebo určite je niečo podobné v Číne, napr. https://www.aliexpress.com/item/32977843369.html

Ale podotýkam že hmlovka musí byť zapojená tak, aby sa dala zapnúť len pri zapnutých stretávacích svetlách a pri prepnutí na obrysové sa musí zase vypnúť. To sa dá zabezpečiť napájaním vyššie uvedeného obvodu na vetvu stretávacích svetiel.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: impulzne rele ovladane 5v

Príspevok od používateľa mr.dred » 01 Júl 2019, 19:18

Edgar napísal:Ale podotýkam že hmlovka musí byť zapojená tak, aby sa dala zapnúť len pri zapnutých stretávacích svetlách a pri prepnutí na obrysové sa musí zase vypnúť.
To už nie je pravda, hmlovky môžeš použiť aj s LEN obrysovými svetlami. Viď Zákon o cestnej premávke 8/2009, §32 odst.4
Osvetlenie vozidla
§ 32

(1) Vozidlo musí mať okrem prípadu uvedeného v § 34 ods. 4 počas jazdy rozsvietené stretávacie svetlomety alebo im na roveň postavené osvetlenie; to neplatí pre nemotorové vozidlo, ktoré musí mať rozsvietené svietidlá počas zníženej viditeľnosti. Za nezníženej viditeľnosti môžu byť na vozidle namiesto stretávacích svetlometov rozsvietené denné prevádzkové svietidlá, ak je nimi vozidlo vybavené.

(2) Vodič nesmie použiť diaľkové svetlomety, ak je vozovka dostatočne a súvisle osvetlená alebo ak by mohol byť oslnený vodič protiidúceho vozidla, vodič vozidla idúceho pred ním alebo iný účastník cestnej premávky, strojvedúci vlaku alebo vodič iného dráhového vozidla, alebo vodič plavidla. Pri zastavení vozidla pred železničným priecestím vodič nesmie použiť ani stretávacie svetlomety, ak by nimi mohol oslniť vodiča vozidla v protismere.

(3) Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly vodič smie použiť len za hmly, sneženia alebo za dažďa.

(4) Vodič smie jazdiť aj s parkovacími alebo obrysovými svietidlami, ak má súčasne rozsvietené stretávacie svetlomety alebo diaľkové svetlomety, alebo predné svetlomety do hmly, ak je nimi vozidlo vybavené.

(5) Činná plocha svetlometov a svietidiel nesmie byť zakrytá alebo nadmerne znečistená s výnimkou svetlometov a svietidiel, ktoré nie sú predpísané.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: impulzne rele ovladane 5v

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Júl 2019, 21:05

Asi dva roky dozadu som išiel domov od priateľky, bola taká hmla, ako sviňa. Nič také som predtým nezažil. Nevidel si na pol metra pred auto na stretávačkách. Diaľkové ani nehovorím, to si skončil hneď. Napadlo mi vypnúť stretávačky, nechať len obrysovky a zapnúť predné aj zadné hmlovky. A to mi veľmi pomohlo, už som videl 60cm pred auto.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: impulzne rele ovladane 5v

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Júl 2019, 21:32

mr. dred tak ja som bol v tom, že myslí zadnú hmlovku :D predné predsa majú aj v Amerike. O predných samozrejme viem že môžu byť zapnuté aj s obrysovkami, lebo mi to spínač umožňuje, no zadnú neumožňuje :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: impulzne rele ovladane 5v

Príspevok od používateľa mr.dred » 01 Júl 2019, 22:33

Naša debata sa síce rozvinula trochu mimo pôvodného zámeru, ale určite súvisí so správnym používaním predných a zadných hmloviek.
Edgar - pokiaľ som nemal predné hmlovky, zadná sa dala zapnúť len pri zapnutých hlavných svetlometoch - stretávačky, alebo stretávačky+diaľkové (mne sa pri prepnutí na diaľkové stretávačky nevypínajú = diaľkové tak prisvecujú k stretávačkám..). Po namontovaní predných hmloviek a aktivovaní v riadiacej jednotke sa zadná hmlovka zapína až posledná v poradí... parkovačky - predné hmlovky - zadné hmlovky, alebo parkovačky - hlavné svetlá (stretávačky, stretávačky+diaľkové) - predné hmlovky - zadné hmlovky. Čiže zadnú hmlovku samostatne nezapnem...ale to je vec riadiacej jednotky. Situácia, ktorú popisuješ bola kedysi, keď sa zadné hmlovky dodatočne montovali do áut, ktoré riadiacu jednotku ešte nemali a podmienka tam bola, aby sa dali rozsvietiť len za použitia stretávacích svetiel (diaľkové svetlá v hmle nemajú význam - vidieť väčšií prd a len na obrysových sa jazdiť nesmie). Keď už malo auto prídavné aj predné hmlovky tak sa zapojenie menilo.

-- Spojený príspevok 01 Júl 2019, 23:13 --

Ale aby sme sa vrátili k téme...
Išlo by to napríklad takýmto obvodom a tlačítko nahradiť optočlenom.
images.png
images.png (4.39 KiB) 2816 zobrazení
Len to bude treba ošetriť proti rušeniu a impulzom v palubnej sieti...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
laci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 394
Dátum registrácie: 20 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Galanta

Re: impulzne rele ovladane 5v

Príspevok od používateľa laci » 02 Júl 2019, 14:39

Bistabilné relé, nepolarizované, jednocievkové.

Ale kde to kúpit... Za socíku sa dalo kúpit v kazdom mototechne...
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: impulzne rele ovladane 5v

Príspevok od používateľa enigma » 02 Júl 2019, 16:11

skús GME alebo SOS ......
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: impulzne rele ovladane 5v

Príspevok od používateľa enigma » 02 Júl 2019, 20:46

skús aj toto , .....
Prílohy
ne555-on-off1-taster.gif
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: impulzne rele ovladane 5v

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Júl 2019, 04:17

Ak je ešte táto téma aktuálna, tak práve na mňa vybehlo na Aliexpresse toto, pravdepodobne presne to čo autor potreboval.

€ 1,20 24%OFF | IO25A01 5V Flip-Flop Latch Relay Module Bistable Self-locking Switch Low Pulse Trigger Board
https://s.click.aliexpress.com/e/2sKHTzI
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok