Meranie vzdialenosti 20-200cm

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Meranie vzdialenosti 20-200cm

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Sep 2019, 19:31

Cavte,
Co by ste mi odporucili na meranie vzdialenosti do od 20cm do 200cm s tym ze potrebujem digitalny signal o vzdialenosti ako vystup zo snimaca. Na Ebay som nasiel za par supov ultrazvukovy snimac, no presnost tam pisu ze je okolo 5mm. Ja potrebujem presnost okolo 2-1mm.
Neviete o niecom takom. Alebo da sa taky snimac aj zbastlit s lepsou presnostou? Nakolko je to len pre rocnikovy projekt, nechcem do toho snimaca invesovat vela penazi. Co ja viem, do 50e by to mozno slo.
Chcem regulovat polohu plastovej lopticky v rure kde prudi vzduch s PID regulatorom. Polohu lopticky by som meral snimacom z hora. Ja si myslim ze ak pouzijem ten z ebayu s presnostou 5mm, tak mi lopticka bude kolisat, lebo tam bude velka nepresnost mernia polohy lopticky.

Mate neake lepsie riesenie merania vzdialenosti? Cim y som to mohol merat a zaroven posielat informaciu o vzdialenosti do PIC MCU?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie vzdialenosti 20-200cm

Príspevok od používateľa peterple » 04 Sep 2019, 20:04

Používam takéto:
https://www.pil.de/uebersicht-ultraschallsensoren/
Síce píšu že low cost ale do 50€ to nie je.
https://www.rem-technik.cz/files/fck_us ... pdf#page=6
Má to analógoý výstup, meria sa to AD prevodníkom. Pozor na to že v trubke sa to nemusí správať úplne podľa očakávania.

Pri tej regulácii ťa ani veľmi netrápi presnosť. Je fuk či ti to pláva 5mm inde než by malo. Teba trápi skôr opakovateľnosť. Ak je to lacné tak to vyskúšaj a uvidíš. Možno to bude vyhovujúce.

Iný spôsob merania - kamerou, líniovým CCD snímačom.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Meranie vzdialenosti 20-200cm

Príspevok od používateľa Radus » 04 Sep 2019, 20:35

...viem ti pustiť PIL P47-250-M30-U-CM12, ak ti bude vyhovovať.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Meranie vzdialenosti 20-200cm

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Sep 2019, 23:29

Zatial len informacne, za aku cenu?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Meranie vzdialenosti 20-200cm

Príspevok od používateľa Radus » 06 Sep 2019, 23:23

Popravde neviem, bol už používaný, ak by si mal záujem, musel by som ti ho najprv otestovať, ako meria... Možno nejakých 30Ečok.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Meranie vzdialenosti 20-200cm

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Sep 2019, 03:12

To mi nevadi ze je pouzivany, hlavne nech funguje. Tych 30e, to by slo. Pockaj este par dni, neviem kolko, koordinator projektu mi musi schvalit projekt. Ak ho neschvali tak musim vymysliet nieco ine a teda ten snimac mi je nanic, pokial zae nevymslim nieco kde treba snimac vzdialenosti.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Meranie vzdialenosti 20-200cm

Príspevok od používateľa Radus » 07 Sep 2019, 10:40

V pohode. Ja sa zatiaľ dostanem k tomu aby som ho vyskúšal...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Meranie vzdialenosti 20-200cm

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Sep 2019, 15:34

Kvoli mne ho zatial nemusis testovat, ale ked mas cas a chces to aj ty vediet tak OK.

https://www.pil.de/fileadmin/user_uploa ... U-CM12.pdf

Ked ho uz budes testovat, multimeter nastv na rozsah 20V, pripoj na pin 4 multimeter a zafixuj ho od neakej hladkej plochy na vzdialenost (uchyt ho na hranu stola a meraj voci hladkej stene alebo skrine) tak, aby ti to ukazovalo menej ako 2V a prepni multimeter na rozsah 2V. Sleduj ako sa meni napatie. Ci je stabilne.

V katalogu pisu ze 1mm je 3.7mV a opakovatelnost merania je 0,2%. Takze by to napati na multmetri nemalo skakat maximalne len o tych 3.7mV.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok