Ovladanie DC motorov

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Okt 2019, 20:24

Cawte.Potrebujem sa trosku poradit.Kolega s prace chce do svojej dielny-stolarskej, spravit odsavanie bordelu z danych strojov.Zatial su 3 pribudnu este 1-2. Nebudem tu rozvetvovat odsavanie atd.Ale chce aby kazdy stroj mal svoju klapku, ktora sa otvori a tadial zacne tahat vzduch.Predide sa k stratam a teda ucinnosti tahu, aby zbytocne netahalo inde, kde memusi.Mame origos klapky zo starych strojov ale tie su fakt ze stare, lebo niektore nejdu vobec ani do jednej strany.V inej teme som riesil reverz ale nepmohlo mi to.A navyse strasne pomaly to zatvara.Tak som vymyslel nieco ine.Kupia sa motory s prevodovkou , spravi sa nejaka spojka a da sa to priamo na klapku.Povodna elektronika a tie smiesne motorceky sa daju prec.
No tolko zhruba na uvod.No co dalej.
V kazdom stroji bude tlacitko.Ktore sa zatlaci a cez dalsie prvky zopne danu klapku pre ten stroj.No to by nebolo tazke.No teraz ide ten problem.K danemu motoru sa kupi este pre istotu aj aj regulator rychlosti. Chceme tam dat nieco taketo , teda motor+regulator, ale ten skor iny bez toho prepinaca, kedze ho nepotrebujeme. https://www.aliexpress.com/item/3288851 ... b201603_55.
Cize klapka sa otvori a zastavi.Na zastavenie bud pouzit koncak alebo skor nejaky casovy spinac, ktory podrzi vystup na asi 1s, za ten cas by sa mala klapka otvorit, podla rychlosti motora.No a teraz ked sa prejde k nemu stroju ze treba ist tam daco spravit.Tak by sa zatlacilo zase tlacitko, ktore bude natom dalsom stroji, No tu by ta prva klapka sa zatvorila a tato zase otvorila.
Dakde na hlavnom panely, nieco ako maly rozvadzac by mohlo byt aj nejake centralne tlacitko na zatvorenie vsetkych ak by sa nezatvorili.No len toto neviem ako nato.Toto asi treba skor uz nejaky procak.No programovat neviem, teda program si napisat neviem.
Ak by mi niekto pomohol s tymto budem rad.A mozno aj daco bude :D :drinkers: Samozrejme ratam , ze tam budu nejake relatka a pod. Obycajny reverz DC motora staci aj cez dvojpolovy prepinac pripadne rele.

Dakujem. Dufam ze som to ako tak vysvetlil dobre.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa clim-ber » 28 Okt 2019, 23:57

Ak maju byt klapky len v polohach full otvorena alebo full zavreta, tak urcite krajne polohy sledovat koncakmi. Staci hociaky mikrospinac. Keby si to chcel komplikovat casovacmi, rovno mozes urobit sledovanie prudu (ako maju stahovacky na aute). Na takuto aplikaciu je to zbytocne. Riadenie by si elegantne vyriesil nejakym zakladnym Logom od Siemensu, to si naprogramujes raz-dva podla dakeho navodu.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa E001 » 29 Okt 2019, 01:39

Nó krásne. Radšej kúpiť z ali čosi, čo nevieš ani to, akú to má silu. :) Alebo vieš tie kg previesť na n/m? teda či to je schopné klapku otvoriť a zavrieť pri danom prietoku vzduchu? Za ďalšie, ako poriešiš ochranu proti prachu? Hlavne že je to " za hubičku ". Belimo, alebo Joventa sú značky, ktoré majú servopohony na všetky možné použitia. Majú napríklad aj pohony zo spätnou pružinou, zapojíš len cez pomocný kontakt stykača na stroji a otvorí, po vypnutí stroja automaticky zavrie. Ale ak máš čas a chuť laborovať, tak skús toho číňanka a k tomu mikropočítač.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa burizon » 29 Okt 2019, 07:01

Marek, nič v zlom , ale celé je to podľa mňa somarina. Načo si komplikovať život. Stráviš kopu času pri realizácií(asi ho máš naozaj kopu), vznikne kopa problémov, bude to ďalší "problém", kde budú vznikať problémy. Najjednoduchšie je to vybaviť ručnými klapkami. Robím na stroji, tak otvorím, skončím, zatvorím a hotovo, ale je frajerina mať to v elektrike. Zbytočné káble k strojom. Urob mu on/off odsávania, ak ho už náhodou nemá na diaľkové ovládanie a klapky na ručné ovládanie a budeš pokojne spávať.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa marek181818 » 29 Okt 2019, 07:58

Originál klapky sú inak Belimo a je tam 3N/m sila .ja som začal ako aj jednoduchšiu variantu.Na Ali som našiel hotový modul a tlacitkami na smer otáčania motora s Pwm.Toto je podstate tá jednoduchšia varianta žiadna automatizácia.On manuálne ani nechce.Nove klapky tiež nie.Tak je to ťažko.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Okt 2019, 10:14

Ako píše burizon, celé je to raketoplán na salaši.
Nejako som neprišiel na zmysel toho monštra.Ak je tam rozvod k jednotlivým strojom,tak asi od každého ide samostatná hadica k potrubiu, alebo má len jednu hadicu a tú prekladá kam treba?Aký je priemer hadice a sú všetky rovnaké?
Veď existujú vývodky pre centrálne bytové vysavače,ktoré majú mechanické gumené záklopky,ktoré sa otvoria až ked tam strčíš hadicu a dokonca aj zapnú odsávanie.Možno to bude lacnejšie ako servá a káblovačky riadenie PICkom.... :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa marek181818 » 29 Okt 2019, 18:26

Vec sa ma tak, ze v dielni este nema ziadne rozvody spravene nanic.Material ci samotny motor na odsavanie 3,6KW bude z roboty, tak isto aj potrubia niektore vyuzije.Bordel zo strojov pojde do tzv kosa, velky sud s filtrom.Ale co sa tyka konstrukcnej stranky to si uz on vie poriesit.Ako henta varianta co som napisal je ako luxux.Ja som vcera hladal na ali nieco jednoduchsie.Link som sem nevedel dat dnes, kedze som bol na mobile v robote, mam super pomaly net :D no nasiel som nieco taketo https://www.aliexpress.com/item/3284403 ... 1d24wybDZ4
tlacitka by boli pri kazdom stroji, ked to uz chce elektronicky.A dorazy pre klapku len cez tie koncaky spravit .
Uz som aj rozmyslal ze by sa mozno dalo spravit aj to com som spomenul ako prve len k tomu by prisli dalsie XX rele ak by to teda slo.
Najjednoduchsia klapka rucna je nieco taketo .
Prílohy
MSK-MSKT-hlavni.jpg
MSK-MSKT-hlavni.jpg (60.08 KiB) 3456 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa enigma » 29 Okt 2019, 20:22

a čo tak pouvažovať o použití elektromagnetu ? ( podrobnosti nateraz nenapíšem. dám čas na rozmýšľanie ...... )
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa marek181818 » 29 Okt 2019, 22:06

Elektromagnet, no uprimne neviem ako.Cela klapka je z hlinku viac.Este aj samotna hriadel pre klapku je hlinik tiez.A navyse musel byt asi dost aj silny .
Ked mas nejake riesenie , este ho nedavaj.Skusim este viac daco popozerat na YT a podobne ci daco podobne nenajdem.Videl som ze su aj specialne klapky na podobnom principe len zase to je cena.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa enigma » 30 Okt 2019, 05:52

elektromagnet potiahne páčku ktorá otvorí ( otočí ) klapku . nemusí byť extra silný a môže byť aj na 12V
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa marek181818 » 30 Okt 2019, 18:39

No nemusel si to hned napisat.Lenze je tu otazka otvorit ano ale co zatvorit, ked tam rozmyslam tak dana otacka je 0-90" alebo 1/4 z celeho otocena osky.No aby mi aleaj zavrelo potreboval by som ah druhy magnet co zase na druhu stranu to bude tocit. Len nebudu sa tieto magnety nejak byt.Neviem ani od akej vzdialenosti vedia pritahovat kov.

-- Spojený príspevok 30 Okt 2019, 18:50 --

elektromagnet si ked tak prezeram net asi skor myslel nieco ako je solenoid s tym by sa dalo asi uz nieco nejake tiahla dat este nan a ked zopne tak vlastne sa oska nanom stiahne dnu a malo by to otocit len zase ci dostatocne tolko
Toto je len na ukazku https://www.aliexpress.com/i/32812518295.html

Edit:Pri prezerani solenoidov na aliexprese som nasiel za dobre ceny uz asi hotove riesenia s otacanim https://www.aliexpress.com/item/32961122734.html co asi neni o com.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa enigma » 30 Okt 2019, 18:56

presne tak, mal som na mysli solenoid .... páčku nastav na uhol 45°nadolu , keď je zavreté .... otvorené bude 45°na hore .... odpustením solenoidu samotná váha páčky padne na dolu a tým zavrie ....
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa marek181818 » 30 Okt 2019, 19:04

no len samo zavre pokial bude oska cista, resp mechanizmus pojde lahko, casom bude to cele spinave od prachu co zase neviem ci by slo len tak.
0

tomko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 17:22

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa tomko » 30 Okt 2019, 19:08

Ta klapka čo si dal to je na vzduchotechniku kde ťahá len vzduch.
Na potrubiach v stolárstve je to väčšinou robené formou prepážky,
ktorú vysunieš alebo zasunieš. V potrubí by si nemal mať prekážky.
Prílohy
promo-smarteye-sk-v200-web-na-stiahnutie.pdf
(2.19 MiB) 50 stiahnutí
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa marek181818 » 30 Okt 2019, 19:40

No to je uz drahy luxus.On to chce mat len ako vylepsenie do dielne.Takze hentake nieco mu asi bude tiez stacit.Maximalne to raz zacas vycisti ak to bude zasrate od bordelu.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa enigma » 30 Okt 2019, 20:46

alebo by si mohol použiť aj tiahlový elektromotor . napríklad podobný tomu čo otvára dvojkrídlovú bránu . ( nie posuvnú )
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Ovladanie DC motorov

Príspevok od používateľa Lennox » 31 Okt 2019, 18:50

to čo ty potrebuješ je toto: https://www.google.com/search?biw=1920& ... CAc&uact=5
Volá sa to BLAST GATE je toho kvantum. Nič otáčacie, motýlkové na to nie je vhodné. Netreba vymýšlať dávno vymyslené. Na ovládanie stačí prepákované motorické ovládanie centrálu viď.: https://www.aliexpress.com/i/32881081472.html hotovo.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok