PLC programátori ste tu?

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa kVA » 22 Nov 2019, 00:15

Zdravým vás. V robote sa stretávam zo Siemens produktami ako simatic, logo, micromaster, sinamics. Ale o čo sa mi jedná. Vedeli by ste mi poradiť prípadne porozprávať ako ste sa dostali k práci PLC programátora? Sem tam sa v robote dostanem k programovaniu. Logo mi je už známe jeden naprogramovaný projekt už mám. ( prepínanie laserov pre určitá dĺžku ktorú si operátor nastaví) čo to robí a podobne je nepodstatné. V step 7 sa viem pripojiť vyhľadať si program poprípade odsledovať signály pri poruche alebo vytvoriť nový projekt zostaviť HW. S Tiapotalom mám už trožku problém. Myslím si že toto sú chabé základy pre prácu v týme programátorov. Poradíte mi ako nabrať skúsenosti? Jediná možnosť ktorá mi napadá je len dostať sa do kolektívu programátorov ktorý by mi dali už len z ich pozorovania cenné rady a skúsenosti. čo poradíte? :) ( rozmýšľal som aj na kurze ale tie kurzy sú strašne drahé)

Ďakujem za vaše odpovede
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa kukinko » 22 Nov 2019, 07:16

Ak nechces investovat do skoleni, ktore sa pravidelne realizuju... tak sa s tym treba hrat a skusat ... studovat plc fora...
z osobnej skusenosti ale plne odporucam zakladny kurz, kde sa dozvies ako funguje plc, jeho moznosti a schopnosti ...
prechod zo step7 na tia portal nieje zlozity, v podstate je to len ine rozhranie, ktore ma kopec dalsich funkcii (ktore pri udrzbarskej praci takmer nevyuzijes)
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
CxMato
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Dec 2017, 08:21
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 27

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa CxMato » 22 Nov 2019, 07:58

čáu. Tiež programujem Siemens konkrétne Desigo Insight PXC zariadenia. Programujem aj Dispečing Desigo CC. Na firme som krátku dobu cca 2 roky a pár mesiacov, čiže sa to ešte len učím ale nejaké základy už mám a viem vytvoriť funčkný program pre reguláciu malej odovzdávacej stanice t.j. TUV (teplá úžitková voda (voda s ktorou sa sprchuješ)) + UK (ústredné kúrenie(rádiatory)) ktorá sa nachádza v bytových domoch alebo v nejakych budovách. Samozrejme my ako firma riešime aj Vzduchotechniky, kotolne, Malé výmenníkové stanice, Odovzdávacie stanice, bazény a mnoho dalších.. Ako som sa sem dostal ? Skončil som maturitu, podal si žiadosť, prišiel na pohovor a som tu už 2 roky. Bolo to dosť o náhode a o šťastí ale samozrejme, aby som sa tu udržal som potreboval makať na sebe a učiť sa. Mal som Ntbook na ktorom bolo programovacie prostredie ktoré sa volá CFC (Xworks) a mal som riadiacu stanicu PXC 22.1 E D na ktorej som sa učil nahrať program, vytvoriť program, sledoval som ako funguje regulácia a vyrábal som si všelijake srandičky aby som nasimuloval REALNY chod odovzdávacej stanice. t.z. že som napojil teploty na vstup, simuloval som teplotu kurenia a na základe toho sa mi menila regulacia. Vytváral som si spätné hlášky z čerpadiel.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Nov 2019, 08:17

Z textu vidim ze uz pracujes.
Nenapada ma ako sa to vola, ale chod robit do firmy (ktora poziva Siemens PLC ako na prax zadarmo alebo za symbolicky plat cez vikendy na par hodin (kedze si pracujumes), ak sa da, hlavne tam kde cez vikedy pracuje PLC technik.

Ty im ako neskuseny programator prinesies malu hodnutu a ty zase sa naucis to co v skole a na kurzoch ta nikto nenauci. Na to ze robis za darmo sa nepozeraj. Len si pozri kolko stoja PLC kurzy. Vrati sa ti to x krat na praxi ktoru ziskas. Hlavne si pytaj potom feterenciu/hodnotenie. Pomoze sa dostat na pohovor.

Samozrejme musis mat zakladne zmalosti okolo PLC programovania, vediet aky hardware sa da pripojit (snimace, akcne cleny), ake moduly (karty) ma PLC k dizpozicii, poznat vsetky programovacie funkcie PLC (casovace, komparatory, matematicke funkcie atd...).
Aby sa nestalo ze ti tamojsi skuseny programator bude vysvetlovat rozdiel medzp PNP a NPN smimacom, alebo rozdiel medzi bit-om a byte-om alebo vysvetlovat co je to shift register.

A ked uz zacnes citit ze uz sa vela neucis nove, najst si druhu firmu. Cim viac firiem obchodis tym budes lepsi a skusenejsi.
A hlavne pytat sa, pytat sa a pytat sa (plc programatora), ale aby si zasa nebol otravny :D

Ked uz budes v neakej firme, tak si vypytaj neaky jednoduchy PLC kod a uc sa na nom ktora funkcia co robi a na co nevies prist sam nech to ti vysvetli plc programátor.

Ak takto pripraveny prides na pohovor do firmy, ziskat robotu bude pre teba hracka lebo uz budes mat prax a budes vediet o com rozpravat .
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa kVA » 22 Nov 2019, 10:09

romiadam pekne si to povedal. Toto mi tvrdí aj môj kolega. V podstate on ma zasvätil do plc. Popravde kým nás nedali spolu na smenu tak som síce vedel že nejaké krabičky riadia linku. Ale to bolo asi tak všetko. A o logu to som dupľom nevedel že niečo také je. Vieš. síce mi všetko ukazuje. Ako sa pripojiť ako sa prekliať až do programu. Ako vystopovať merker a podobné srandičky. Ale vieš. Veľká výroba a nebodaj by sa muselo na mňa čakať. ( mimo tému. Mam 23r. kolega má 49r. poviem ľuďom že idem pozrieť do programu (step7) tak už sú celý bez seba. Ako si predstavujem odísť od poruchy treba to riešiť linka nemôže stáť. Keď to povie kolega tak jasne nie je problém. Keď na niečo prídeš daj vedieť) Čiže čas by aj bol len ochota sprostých ľudí vo výrobe by nebola.... Tak najlepšie by bolo behať stále niekam s programátorom ktorého poslali oživiť nejakú linku. A zo začiatku ho sledovať a potom by sme sa vymenili a sledoval by ma on. Myslím že na to by už čas bol. Taký ľudia k nám chodia. a strávia celý deň na stoličke pri linke na pc. Ale musel by som mať šťastie aby si ma niekto taký zobral pod svoje krídla :D v tejto dobe nikto na nikoho nemá čas všetko musí byť hneď a nič nemôže stáť :/
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa pixell » 02 Dec 2019, 09:32

Mna do toho rovno hodili.
Nastupil som do firmy kde stroje fungovali cez PLC. Do vtedy som nemal ani šajnu že niečo také je .
Bolo treba robit nový stroj tak som vzal realne to PLC, počitac, soft,
A hral som sa a skušal, bádal a testoval.A ono to postupne išlo.,
Takto som sa naučil ovládat aj servopohony.
Teraz nám prešiel kompletný stroj pohananý servamy cez tech.Inšpekciu.
Treba len skušat ,googlit,Trochu pokus omyl,
Pokiaľ teda nemáš niekoho kto by ti čo to ukázal.
Je to dlhá cesta :agree:
0

OK1IN
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 28 Okt 2019, 21:42
Bydlisko: Slaný
Vek: 63
Kontaktovať používateľa:

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa OK1IN » 02 Dec 2019, 09:49

Je to tak - zkoušet a zase zkoušet. Nic nenahradí reálné praktické zkušenosti - omylama se člověk učí. Na netu je k nalezení dostatek literatury, ale jak už bylo psáno, alespoň základní kurz absolvuj. Už jen pro to, abys zvládl HW konfiguraci PLC, jsistil co to všechno umí a naučil se používat SW...
0
Petr, OK1IN
http://www.ok1in.cz
Automatizace, pohony, telemetrie

Klenot111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 16 Nov 2019, 15:35
Vek: 27

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa Klenot111 » 02 Dec 2019, 09:57

kVA napísal:Zdravým vás. V robote sa stretávam zo Siemens produktami ako simatic, logo, micromaster, sinamics. Ale o čo sa mi jedná. Vedeli by ste mi poradiť prípadne porozprávať ako ste sa dostali k práci PLC programátora? Sem tam sa v robote dostanem k programovaniu. Logo mi je už známe jeden naprogramovaný projekt už mám. ( prepínanie laserov pre určitá dĺžku ktorú si operátor nastaví) čo to robí a podobne je nepodstatné. V step 7 sa viem pripojiť vyhľadať si program poprípade odsledovať signály pri poruche alebo vytvoriť nový projekt zostaviť HW. S Tiapotalom mám už trožku problém. Myslím si že toto sú chabé základy pre prácu v týme programátorov. Poradíte mi ako nabrať skúsenosti? Jediná možnosť ktorá mi napadá je len dostať sa do kolektívu programátorov ktorý by mi dali už len z ich pozorovania cenné rady a skúsenosti. čo poradíte? :) ( rozmýšľal som aj na kurze ale tie kurzy sú strašne drahé)

Ďakujem za vaše odpovede
Ahoj, ak chceš možem ti predať moju plc zostavu na ktorej som sa učil programovať. Pozostáva to zo zdroja, plc sietova karta, vsuptne a vytupne karty. cele je to už nakablované na din lište. Je k tomu ešte aj prevodnik USB/MPI, pamatova karta, sietovy kábel. napajaci kabel, kompletna zostava na experimentovanie.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa pixell » 14 Okt 2020, 07:20

Ahojte .Je tu niekto z okolia Dolný Kubína, pripadne Žilina, kto robí vo firme PLC programátora ktorá sa venuje automatizácii?
Uvažujem a zmene zamestnania. Nejaké projekty mám za sebou, ale predsa len nerobím s PLC často. Takže skúsenosti chýbajú, kde ich však nabrať ,keďže stým človek až tak nerobí?
Bol som nedávno na pohovore vo firme ,kde hľadali PLC programátora, ale zrejme zavážilo nedostatok skúsenosti.
Predsa len programátor sa učí tým ,že niečo robí niečo rieši niečo programuje. A každým projektom sa zlepšuje.
Ale keďže v našej firme sa už nič také nerobí ani sa zrejme robiť nebude, viem, že sa už nikde neposuniem v tejto oblasti.
Keď mám čas tak niečo programovať skúšam ,ale predsa len chýbajúc reálne problémy.
Ako sa zlepšiť. Pomohlo by nejaké skolenie ohľadne PLC?
Zatiaľ čo to robím 12 rokov som na žiadnom školení nebol .Učil som sa prevažne s netu. Keď som nevedel s niečím pohnúť ,hľadal som na nete, pýtal sa na fórach a tak podobne. A potom pokus omyl a tak podobne.
Neviem ako to prebieha v takýchto firmách.
Chodíte po školeniach? Čí niečo lúštite týždeň, a nakoniec zistite, že sa to dá urobiť jedným jednoduchým príkazom?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Okt 2020, 08:25

Kedze nie si student a nemozes so dovolit robit par mesiacov zadarmo staz v neakej dobrej firme vedla skuseneyo programatora plc, tak podla mna pre teba bude najlepsia cesta ze si najdes taku firmu,ktora vyraba automatizacne linky, kde budes robit aktivne "asistenta skusenemu PLC programatorovi za neaky zakladny plat danej pozicie. Firma ta prijme lebo budes lacny, ty sa vela naucis. Takto budes pracovat rok-dva (sam uvidis ci zvladnes komplikovanejsi projekt) a potom sa uvidi ci uz VIES "sam plavat" alebo nie. Ak sa do 2-4 mesiacoch nic nenaucis v PLC programovani (nebudes aktivne spolupracovat nba programovani), to je signal ze ta firma nebola dobry vyber.

Ako bonus este pred zamestnanim ako asistent si zozen PLC (napr. z ebay, aky model, to ti tu poradia ti co stym robia) ktory je najpopularnejsi na SK. Tu v IRL je to napr. siemens a allen bradley. Nauc sa programovat v oboch. Budes "viac unierzalny" a lahsie si najdes robotu. Zaciatky su tazke. Treba nieco obetovat (akceptovat nizky plat).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa pixell » 14 Okt 2020, 09:08

NO je to možnosť ,ale pod plat ako mám teraz nemôžem ist. To by sme sa museli ist pásť na luku. Alebo zase mat menši plat ,ale mat dve práce. Takto som fungoval dlhu dobu ,ale už ma to nejako nebaví.
Uvažoval som aj nad tým že by som si nejaké skolenie zaplatil sám.
Len neviem či mi to k niečomu pomôže.
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa kukinko » 14 Okt 2020, 10:06

Pozri firmu MTS. Robil tam kamarat, ale musel z daleka dochadzat, tak potom zmenil zamestnavatela...
Z DK to nieje daleko
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Okt 2020, 10:09

Ked som nastupil do peugeotu v Trnave v 2006, tak haly este boli prazdne a nas poslali do Ba na 4 tyzdnove skolenie (alebo 8 ?) PLC schneider electric. Naucil som sa ovladat stykacc s PLC a rozblikat ziarovku. Podla mna ty nepotrebujes "si namacat nohy v plytkom bazene", ty potrebujes "skocit do hlbokej vody a plavat".
Ale zavisi to ake to bude skolenie. Mozno ja som mal take "easy" skolenie.
Aj tak si myslim ze je lepsie obetovat 6-12mesicov za nizsi plat a mat skusenosti priamo z firmy ako vedomosti zo skoleni.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa pixell » 15 Okt 2020, 09:30

Aj tak si myslim ze je lepsie obetovat 6-12mesicov za nizsi plat a mat skusenosti priamo z firmy ako vedomosti zo skoleni.
To je veru pravda.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa pixell » 19 Okt 2020, 17:11

A firmu Nasa Slovakia nepozná niekto ?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Okt 2020, 13:19

Ich profil vyzera zaujimavo, hlavne Riadiace systemy.
Programuju Allen Bradley, Siemens a Omron PLC. Robia aj vision systemy. Tam by si sa velmi naucil vela. Otazka je ci profil firmy zodpoveda realite alebo nie. Mozno nemaju zakazky.

To ze aka je to o firma to neries. Maximalne si zisti ci maju zakazky. Ci sa tam cely drn "nezameta podlaha". Chod tam za sefom a rovno ak sa da (obid naborovych pracovnikov ) a povedz mu, ze vies to a to a chces sa naucit to a to . Ked bude odmietavy (nepotrebuje vypomoc, navrhni mu nech ti da symbolicky plat na dva mesiace a obaja uvidite co dalej.

Nemas skusenosti a prax (sam si to tu pisal).
Bol som nedávno na pohovore vo firme ,kde hľadali PLC programátora, ale zrejme zavážilo nedostatok skúsenosti
Necakaj ze ta privita s otvorenou narucou a da ti plny plat. Za tie dva mesiace on uvidi tvoj potencial a ty potencial tej firmy z pohladu tvojho rozvoja v oblasti prog. PLC.

Ak teraz kvoli covidu nemozes dat vypoved v sucasnej praci (velke riziko nakolko ekonomika pojde do :butthead: ) tak si zatial studuj literaturu o PLC a uc sa programovat v simulatoroch alebo si zozen PLC. Idealne vsetky tri.

Ja by som to takto riesil.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
nero150
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Halenkov (CZ)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa nero150 » 20 Okt 2020, 14:17

Ahoj

Ja robím s PLC od ABB..
Stiahni si od nich Basic verziu, ktorá vie všetko potrebné, je free a ma podľa mňa perfektný simulátor.
https://new.abb.com/plc/automationbuild ... m/software
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa pixell » 27 Feb 2023, 21:57

Dnes som bol na pohovore v jednej dosť známej firme na Slovensku, ohľadne PLC programátora.
No ostal som dosť udivený ,že to robia v Beckoff a visual studiu.
Pred tým som to veru nikde nevidel. Čakal som tak Tia portál a ST language.
Ale toto ma dostalo, ale práveže v dobrom. Netušil som že cely kód do plc, sa dá písať aj vo visual studiu.
Kto ste PLC programátori, tak to používate? JE to už dnes taký štandard?
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa pajky » 28 Feb 2023, 11:11

Standart je asi kto co chce.
Simatic je asi najrozsirenejsi. Mozno aj najdrahsi.
Beckhoff mam jedno plc doma, niekedy to chcem skusit. Bezi na nom windows. A programuje sa to asi cez ich Twincat.. mam na to celkom dost periferii, tak ked pride cas, tak to skusim.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: PLC programátori ste tu?

Príspevok od používateľa Sani1 » 28 Feb 2023, 11:49

Aj keď všetci deklarujú všetky možnosti programovania podľa normy (ST, LD, ...), vo všeobecnosti platí: čo výrobca to vlastný inžiniersky nástroj, vlastné prostredie. Asi ťažko naprogramuješ ABB PLC, alebo HIMAtrix Simatic-om a naopak. Beckhof beriem ako nástroj na programovanie priemyselných PC s pomocnými perifériami ako náhrada PLC.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok